نشست‌های خانه کتاب و ادبیات برای هفته دفاع مقدس

15:56 ۳۴ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 347 0
نشست‌های خانه کتاب و ادبیات برای هفته دفاع مقدس

موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اعلام کرد به مناسبت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس‌، ٢٦ نشست تخصصی برگزار می‌کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا،  روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران این نشست‌ها را که همزمان با نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت برگزار می‌شوند به این شرح اعلام کرده است:  «شعر مقاومت و دفاع مقدس» سه‌شنبه (اول مهرماه) ساعت ۱۰ با حضور ناصر فیض و  علی‌محمد مودب  بررسی می‌شود. 
همچنین، رونمایی از ترجمه انگلیسی کتاب «هفتمین فرمانده» با حضور پویا محمد علیخانی (مترجم) و محمد باقری وکیل‌آباد (نویسنده) با همکاری سازمان نشر آثار دفاع مقدس (انتشارات صریر) ساعت ۱۱  برگزار می‌شود. 
 نقد «امتحان سخت؛ خاطرات آزاده سیداحمد قشمی» با حضور  احمد قشمی و  جواد کامور بخشایش (منتقد) از دیگر برنامه‌های موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است که سه‌شنبه (اول مهرماه) ساعت ۱۴  با همکاری انتشارات پیام آزادگان برگزار خواهد شد.
همچنین، نقد کتاب «جوله» روز  چهارشنبه (دوم مهرماه) ساعت ۱۴ با حضور عباس عابدساوجی و جواد کامور بخشایش (منتقد) با همکاری سازمان نشر آثار دفاع مقدس(انتشارات صریر) از دیگر برنامه‌های این موسسه است.
از دیگر برنامه‌های روز دوم مهرماه، نشست «تاملی بر ادبیات داستانی کودک و نوجوان دفاع مقدس» است که با حضور مصطفی خرامان برگزار می‌شود.
 برنامه‌ دیگر موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، برگزاری نشست رونمایی ترجمه انگلیسی کتاب «فقط  غلام حسین باش» با حضور حمید حسام (نویسنده) و سیدمجتبی باقری (مترجم) است. این برنامه با همکاری سازمان نشر آثار دفاع مقدس (انتشارات صریر) پنجشنبه (سوم مهرماه) ساعت ۱۱ برگزار می‌شود. نشست «تاریخ کربلا و دفاع مقدس» هم از برنامه‌های روز سوم مهرماه است که با حضور میرشمس‌الدین فلاح هاشمی از ساعت ۱۳ برگزار خواهد شد.
نشست «آسیب‌شناسی داستان‌های دفاع مقدس» نیز برای روز جمعه(چهارم مهرماه) در نظر گرفته شده است.  این برنامه با حضور قاسمعلی فراست و محمد حنیف از ساعت ۱۱ برگزار می‌شود. همچنین، در این روز، نشست «روایت جنگ در دل جنگ (با نگاهی به مستندهای سیدمرتضی آوینی)» با حضور محمد مهدی شاکری و حمیدرضا شعیری از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری بنیاد سینمایی فارابی در ساعت ۱۴ برپا می‌شود.
این موسسه همچنین با همکاری سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس، شنبه(پنجم مهرماه) ساعت ۱۱ نشست «نقش زنان در دفاع مقدس» را با حضور فاطمه مه‌پیکر و مریم شادی برگزار می‌کند.  نقد کتاب «هفت خوان؛ خاطرات آزاده علی‌اکبر فندرسکی» نیز در روز شنبه (پنجم مهرماه) ساعت ۱۴ با همکاری انتشارات پیام آزادگان برگزار می‌شود و فرزانه قلعه قوند (نویسنده) و امیرمحمد عباس‌نژاد در این نشست حضور خواهند داشت.
همچنین، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری کانون سراسری مترجمان نشست «ترجمه ادبیات دفاع مقدس به زبان‌های خارجی» را روز یکشنبه (ششم مهرماه) ساعت ۱۱ با حضور ساجده اثنی عشری و افشین شحنه‌تبار برگزار می‌کند. از دیگر نشست‌های روز  ششم مهرماه، می‌توان به نشست «آزادگان، عزت‌مداران دفاع مقدس» اشاره کرد؛ این نشست با حضور مرتضی جوکار و با همکاری انتشارات پیام آزادگان برگزار می‌شود. 
روز دوشنبه(هفتم مهرماه) هم از ساعت ۱۱ نشست «چرایی و چگونگی ماندگاری داعش» با حضور قادر آشنا و محمدباقر خرمشاد برگزار می‌شود. در این روز همچنین نشست نقد کتاب «ممد یزدی؛ خاطرات آزاده محمد دهقانی فیروزآبادی» با حضور یوسف بدرالدین (نویسنده) و محمدرضا سنگری (منتقد) در ساعت ۱۴ با همکاری انتشارات پیام آزادگان برگزار می‌شود. 
این موسسه نشست نقد کتاب «از فیضیه تا الرشید؛ خاطرات آزاده محمدحسن جمشیدی» را با حضور  جواد کامور بخشایش و سیدحسین ولی‌پور زرومی (نویسنده) با همکاری انتشارات پیام آزدگان در نظر گرفته است؛ این برنامه سه‌شنبه(هشتم مهرماه) ساعت ۱۱ برگزار می‌شود. نشست دیگر روز سه‌شنبه، نقد کتاب «دور از چشم صلیب؛ خاطرات آزاده مسعود قربانی» است که با حضور مسعود قربانی و امیرمحمد عباس‌نژاد  با همکاری انتشارات پیام آزادگان برپا خواهد شد.
همچنین، چهارشنبه (نهم مهرماه) نشست معرفی کتاب «دست‌های خالی پاهای خونین؛ تاخت و تازهای ضد انقلاب و ارتش عراق در قصر شیرین، سرپل ذهب و گیلان‌غرب(۱۳۵۷-۱۳۵۹)» با حضور اسدالله احمدی (نویسنده)  و سجاد محقق با همکاری مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار می‌شود. نشست «جنگ شهرها، تهران» نیز چهارشنبه(نهم مهرماه) ساعت ۱۱با حضور زینب اسلامی (نویسنده) و سجاد محقق  با همکاری مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار خواهد شد.
‌ همچنین  به مناسبت این هفته، هفت نشست تخصصی از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران  با حضور رضا امیرخانی، احمد دهقان، محمدرضا بایرامی، مرتضی سرهنگی، احمد شاکری، نرگس آبیار، مجید قیصری، قاسمعلی فراست، شهریار عباسی، خسرو باباخانی، محمود جوابخت، حمید محمدی محمدی، علی‌اصغر عزتی‌پاک، افشین شحنه‌تبار و میثم امیری برگزار می‌شود که درباره رابطه سینما و ادبیات داستانی دفاع‌مقدس، دستاوردهای ترجمه آثار داستانی دفاع‌مقدس، آثار کودک و نوجوان در ادبیات دفاع‌مقدس، رابطه ادبیات انقلاب و ادبیات داستانی دفاع‌مقدس، ادبیات داستانی دفاع‌مقدس و رسانه‌ها، ادبیات داستانی دفاع‌مقدس و خاطره‌نگاری و چیستی ادبیات داستانی دفاع مقدس،  بحث و تبادل‌نظر صورت می‌گیرد.
علاقه‌مندان می‌توانند این نشست‌ها را همزمان با برگزاری برنامه‌های هفته دفاع‌مقدس از طریق اینستاگرام موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به صورت زنده به نشانی @khaneyeketab  دنبال کنند.
نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت از دوم تا نهم مهرماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می‌شود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

اسکندریون: در حال بررسی استخرهای واجد شرایط هستیم- روی نفرات اصلی تیم‌های ملی نظارت داریم
دبیر فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو گفت: طبق اعلام فدراسیون پزشکی استخرهای واجد شرایط می‌توانند مجوز آغاز فعالیت بگیرند که در حال بررسی آن استخرها در کل کشور هستیم.
شب تلخی که رضاییان برای تیم شجاع رقم زد
گلی که رامین رضاییان در دقایق پایانی برای الدحیل به ثمر رساند باعث شد تا روزنامه قطری به ستایش از او بپردازد.
شجاع با الریان دو ساله بست
مدافع سابق پرسپولیس با عقد قراردادی دو ساله رسما به الریان پیوست.
اذعان سودان به اجبار آمریکا برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی
سودان فاش کرد که دولت واشنگتن حذف نام این کشور از لیست سیاه تروریسم را به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مشروط کرده بود.
میلیون‌ها شیلیایی به لغو قانون اساسی دوران پینوشه رای مثبت دادند
مردم شیلی شامگاه یکشنبه بعد از آنکه رای‌دهندگان به طور قاطع طرحی برای لغو قانون اساسی دوران دیکتاتوری پینوشه را تایید کردند، در خیابان‌ها جشن به راه انداخته و از حق تدوین منشور جدیدی از سوی شهروندان استقبال کردند.
حزب الله: توافق های عادی سازی، تاثیری بر عزم مقاومت برای آزادی فلسطین ندارد
حزب الله لبنان اقدام سودان در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را "سقوط سیاسی و اخلاقی" توصیف و آن را محکوم کرد.
آیا سیاست‌های کشور در قبال کووید ۱۹ موفقیت آمیز بوده است؟
یک اپیدمیولوژیست دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: گذشته را باید در یک فضای عادلانه و منصفانه‌ای نقد کرد ولی باید از گذشته درس بگیریم تا در آینده کمتر دچار اشتباه شویم. به دنبال تخریب کسی نیستیم اما اتفاقاتی که از مهرماه به بعد در کشور رخ داده نشان داده است که سیاست‌های ما در قبال این بیماری خیلی موفقیت آمیز نبوده است.
شیوع بالای مسمومیت‌های دارویی در کشور - داروهای اعصاب و روان در راس موارد مسومیت زا
رئیس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو ضمن ارائه آمار و ارقام مربوط به مرگ های ناشی از مسمومیت با دارو در کشور، چگونگی پیشگیری از این مسمومیتها را نیز تشریح کرد.
نصب دستگاه آنلاین پایش دودکش صنایع بزرگ در ری-لزوم توجه واحدهای صنعتی به مسائل زیست محیطی
فرماندار شهرستان ری با تاکید بر لزوم توجه واحدهای صنعتی به مسائل زیست محیطی، گفت: نصب دستگاه آنلاین پایش خروجی دودکش صنایع بزرگ مقیاس در شهرستان ری پیگیری خواهد شد.
اینفوگرافیک - کشورهایی با بیشترین خطر برای کارگران
در تازه‌ترین پژوهش مؤسسه ثبت آمار لوید در سال ۲۰۲۰، وضعیت ۱۵۰ هزار کارگر در ۱۴۲ کشور که در محل کار خود دچار آسیب روحی یا جسمی شده‌اند نظرسنجی انجام شده است. از این تعداد، ۲۳ درصد مردان و ۱۴ درصد زنان دچار آسیب جدی در محیط کار خود شده‌اند. در این اینفوگرافیک به وضعیت هشت کشور جهان با بیشترین آمار آسیب کارگران در محیط کار، اشاره شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسلامی: کرونا از یک تیم‌ والیبال به تیم بسکتبال قزوین منتقل شد
سرمربی تیم بسکتبال شهرداری قزوین‌گفت: یکی از تیم‌های والیبال کرونا داشت و پس از بازی کردن در سالن ما، کرونا به تیم ما منتقل شد.
غلامرضا محمدی: به حرف‌هایم درباره انتخابی پایبندم- برای موفقیت به آرامش نیاز داریم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با تاکید بر برگزاری رقابت‌های انتخابی در تمامی اوزان، گفت: به حرف‌هایی که می‌زنم پایبند هستم.
قهرمان لیگ فوتسال بدون سرمربی و بازیکنان جدید در لیگ برتر؟
در شرایط کنونی قهرمان لیگ برتر فوتسال نه اجازه ثبت قرارداد دارد و نه می‌تواند از سرمربی خود استفاده کند.
توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه
وزارت امور خارجه ایالات متحده از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه خبر داده است.
تشکیل ۵۴هزار پرونده زمین‌خواری -کشف نیمی از سرقت‌های کشور در پلیس پیشگیری
رییس پلیس پیشگیری ناجا از تشکیل ۵۴هزار پرونده مبارزه با زمین خواری در این پلیس خبر داد.
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا
تجلیل از «اسلامی نُدوشن» در جایزه شعر خبرنگاران
دسترسی به نشریات قاجار تاکنون
آخرین وضعیت عبدالمجید ارفعی در بیمارستان
«هرچه کنی، به خود کنی!»
جامعه رسانه‌ در فراغ یک پیشکسوت
زندگی هیچ ملتی از ادبیات جدا نیست
جایزه «دوبلین» به برنده بوکر رسید
جشنواره «کتاب و رسانه» فراخوان داد
رونمایی از فهرست «لاک‌پشت پرنده»