روند صعودی کرونا در کشور - شروع پیک بیماری در ۱۰ استان

13:54 ۳۱ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 351 0
روند صعودی کرونا در کشور - شروع پیک بیماری در ۱۰ استان

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، روند بروز کووید - ۱۹ در کشور و در هفته منتهی به ۲۸ شهریور ماه صعودی بوده و ۱۰ استان نیز شاهد شروع پیک بیماری هستند.

ایسنا

به گزارش ایسنا،شمار مبتلایان به کروناویروس در جهان تاکنون به ۳۱ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۳۴۷ نفر رسیده و مرگ ۹۶۵ هزار و ۷۱ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است.

بنابر تازه‌ترین آمارها، ۲۲ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۵۶۳ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ تاکنون بهبود یافته‌اند.

روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

در ایران نیز تا روز گذشته مجموع بیماران کووید۱۹ به ۴۲۲ هزار و ۱۴۰ نفر رسیده و متاسفانه ۲۴ هزار و ۳۰۱ نفر نیز جان باختند. همچنین خوشبختانه تا کنون ۳۵۹ هزار و ۵۷۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در وزارت بهداشت، تحلیل وضعیت استانها در زمینه این بیماری در هفته منتهی به ۲۸ شهریور ماه را اعلام کرد.

در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می‌شود. همچنین دسته‌بندی استان‌ها بر اساس میزان بروز در آخرین هفته انجام گرفته و نمودار بر اساس تغییرات موارد ابتلا و مرگ در آخرین هفته نسبت به هفته قبل خواهد بود.

 برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید ۱۹ در هفته اخیر، در استان‌های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد.

برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده‌های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل به روش زیر محاسبه شد:

تعداد موارد روز قبل منهای تعداد موارد ثبت شده امروز، تقسیم بر تعداد موارد روز قبل، ضربدر ۱۰۰.

در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

روند صعودی کرونا در کشور - شروع پیک بیماری در ۱۰ استان

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی

برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی در هفته گذشته موارد زیر مدنظر قرار گرفت:

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند افزایشی دارد.

- در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

- در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می‌شود، وضعیت به حالت ثبات می‌رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم است. باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر خواهد بود.

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند نزولی دارد.

منظور از ناسازگاری داده‌ها این است که روند داده‌های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص‌های ابتلا و مرگ دیده می‌شود. در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده‌های درست‌تر می‌توان ارائه داد. ناسازگاری در داده‌ها به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می‌توان به ثبت غیردقیق روزانه داده‌ها توسط استان‌ها و وجود خطا هنگام ثبت داده‌ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه‌ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

تقسیم‌بندی استان‌ها از نظر میزان گزارش

استان‌ها بر اساس میزان بروز در هفته آخر موارد بیماری به سه دسته پرگزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آن‌ها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. تحلیل بر اساس این شاخص‌ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان‌ها همراه با سایر شاخص‌ها و تحلیل‌های دقیق‌تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به ۲۸ شهریورماه

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در وزارت بهداشت، در روند کشوری بیماری، روند صعودی دیده می‌شود. در ۱۰ استان لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، قم، البرز، تهران، کرمانشاه، همدان، کرمان و کردستان روند صعود یا شروع پیک مشاهده شد. روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در ۹ استان اصفهان، مرکزی، زنجان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، مازندران، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و گلستان مشاهده شد. همچنین در هفت استان هرمزگان، فارس، قزوین، یزد، خوزستان، بوشهر و اردبیل روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است.

در عین حال  دو استان کهگیلویه و بویر احمد و گیلان اخیراً یک پیک را پشت سر گذاشته‌اند. در سه استان خراسان شمالی، آذربایجان شرقی و سمنان نیز ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نداد. باید مدنظر داشت که یک استان می‌تواند چندین پیک منحنی را تجربه کنند.

روند صعودی کرونا در کشور - شروع پیک بیماری در ۱۰ استان

کرونا در جهان

بر اساس گزارش کمیته اپیدمیولوژی کرونا میزان کشندگی کووید-۱۹ در جهان ۳.۱ درصد برآورد می‌شود. در عین حال تعداد موارد جدید روزانه در جهان در ۱۹ شهریور ماه ۲۵۳۲۵۶ نفر، در روز ۲۰ شهریور ماه ۲۹۲۶۷۱ نفر و در روز ۲۱ شهریور ماه ۳۱۵۹۱۹ نفر بوده است.

روند صعودی کرونا در کشور - شروع پیک بیماری در ۱۰ استان

۱۵ کشور اول از نظر ابتلا به کووید-۱۹ نیز در جدول زیر آمده است. کشورهای آمریکا، هند و برزیل رتبه اول تا سوم را از نظر میزان ابتلا به کرونا به خود اختصاص داده‌اند. ایران نیز در رتبه سیزدهم این جدول قرار دارد.

روند صعودی کرونا در کشور - شروع پیک بیماری در ۱۰ استان

مرگ‌ومیر بیش از حد انتظار در دوران همه گیری کووید-۱۹

نگرانی‌هایی وجود دارد که مرگ ومیر مستقیم گزارش شده ناشی از ابتلا به کووید -۱۹، تأثیر واقعی این ویروس بر مرگ ومیر در جهان نیست. تعدادی از محققین و مجلات علمی، داده‌هایی را در مورد مرگ‌و میر بیش از حد انتظار (اصطلاحی است که در اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی به کار می‌رود و به تعداد مرگ فراتر از آنچه که انتظار داشتیم در شرایط «عادی» ببینیم، اشاره دارد) در سراسر جهان جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کرده‌اند و دریافته اند که آمار تلفات در برخی از کشورها بیش از ۵۰ درصد، بیشتر از حد معمول سال‌های قبل بوده است. این وضعیت، در شهرها و مناطقی که از مرگ مستقیم ناشی از کووید-۱۹ به شدت آسیب دیده‌اند، واضح‌تر است. برآورد مرگ بیش از حد می‌تواند اطلاعاتی راجع به بار مرگ‌ومیر بالقوه‌ مربوط به بیماری کووید-۱۹، از جمله مرگ‌هایی را که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به آن نسبت داده می‌شوند، ارائه دهد. این مرگ‌ها می‌تواند مرگ‌های ناشی از طبقه بندی نادرست علت مرگ در کووید-۱۹ باشد یا می‌تواند مرگ‌هایی باشد که به طور غیرمستقیم با کووید- ۱۹ مرتبط هستند. به عنوان مثال مرگ‌های ناشی از سایر دلایل که با توجه به کمبود مراقبت‌های بهداشتی یا فشار بیش از حد بر سیستم‌های بهداشتی و درمانی به دلیل همه گیری کووید-۱۹، رخ داده است.

 نمودار زیر تعداد مرگ‌ومیر ناشی از تمام علل در مقایسه با سال‌های گذشته در برخی از کشورها را نشان می‌دهد. در این نمودار نشان داده می‌شود که چگونه تعداد مرگ هفتگی در سال ۲۰۲۰ (به تفکیک گروه‌های سنی) با میانگین مرگ ومیر در همان هفته نسبت به پنج سال گذشته (۲۰۱۵-۲۰۱۹ ) متفاوت است (به ترتیب). به این معیار نمره P گفته می‌شود. توجه داشته باشید که به دلیل تأخیر در گزارش، ممکن است مرگ‌ومیر در هفته های اخیر کم حساب شده باشد. در این نمودارها مشاهده می‌کنید که در هفته‌های شیوع بالای کووید -۱۹ در کشورها، مرگ بیش از حد انتظار، رشد قابل توجهی تا ۱۵۰ درصد هم داشته است.

روند صعودی کرونا در کشور - شروع پیک بیماری در ۱۰ استان

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-۱۹؛ این قسمت مغولستان

مغولستان کشوری در شمال آسیای میانه، با مساحت ۱.۵۵۳.۵۶۰ کیلومتر مربع و جمعیت ۳.۲۸۹.۴۰۷ نفر است. موارد کووید-۱۹ در این کشور از تاریخ بیستم اسفندماه ۱۳۹۸ گزارش شد. مغولستان هم اکنون در رتبه صد و هشتاد و سومین کشور جهان از نظر شمار مبتلایان قرار دارد. در این کشور تاکنون ۳۱۱ مورد تأییدشده بیماری از این کشور گزارش شده، اما موردی از مرگ ثبت نشده است.

برخی از تجارب و اقدامات انجام شده در کشور مغولستان شامل موارد زیر است:

-‌  بستن مرزها با چین و روسیه از اواخر بهمن ۱۳۹۸ و لغو تعطیلات ملی سال جدید

- اعزام ۸۳۲ مأمور در ۳۳۶ مرکز ایست بازرسی از هفته اول اسفند ۱۳۹۸ جهت نظارت، ردیابی تماس و کمک به مهار شیوع بیماری در سطح کشور

-  قرنطینه شهروندان خارج از کشور در بدو ورود به کشور و قرنطینه بیش از ۲۰۰۰ نفر تا ۵ فروردین ۱۳۹۹

- تعطیلی مدارس و فعالیت‌های اجتماعی از اوایل فروردین تا نیمه اول اردیبهشت ۱۳۹۹

- برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای کمک به شرکت‌ها جهت از سرگیری تولید در زمان همه گیری کرونا

- برگزاری انتخابات پارلمانی اواخر تیر ۱۳۹۹ با رعایت احتیاط های بهداشتی


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

محیط زیست
محیط زیست

آخرین اخبار

جیب کرونازده کارگر و کارفرما
بخش «میز خدمت» حسابی پر است و هر کسی از یک سمت سؤالی مطرح می‌کند. وکلا و کارشناسان هم بین مردم رفت و آمد می‌کنند تا شاید گرهی باز شود. یکی از کارمندان توضیح می‌دهد که بیشترین مراجعه درخواست کنندگان بیمه بیکاری هستند.
نایب رییس هندبال: نتایج تست های کرونا محرمانه به باشگاه ها اعلام می شود
الهام سلوکی گفت: شرایط ما این است که هر بازیکن در هر مرحله که تستش مثبت شود از دور مسابقات لیگ برتر هندبال خارج می‌شود.
سوالی که فوتبال باید از خودش بپرسد
آیا بهتر نبود به جای رن یا کراسنودار در افتتاحیه لیگ قهرمانان فصل جاری میلان حضور پیدا می‌کرد یا تاتنهام و آرسنال؟ این سوالی است که فوتبال باید از خودش بپرسد. مساله واقعا مهمی است. تجربه بشری ثابت کرده انعطاف نداشتن در مقابل وقایع پیش‌آمده ممکن است کار را به جایی برساند که رشته امور از دست خارج شود. اتفاقاتی که در آینده رخ می‌دهند ممکن است بی‌نهایت عجیب و غیر قابل پیش‌بینی باشند. نمونه‌اش همین ویروس کرونا.
آموختن درس بزرگ زندگی از شجاع خلیل‌زاده
زندگی همیشه درس می‌دهد، حتی به وسیله شجاع خلیل‌زاده!
بحران «صوتی» در پرسپولیس
بعد از فینالیست شدن پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا، هواداران این تیم حتی یک ساعت آرامش نداشته‌اند. رگبار خبرهای بد و شایعات مضطرب‌کننده تمامی ندارد و هر لحظه، ممکن است مین جدیدی در یک گوشه باشگاه منفجر شود.
آخرین مناظره بایدن و ترامپ برگزار شد
جو بایدن و دونالد ترامپ آخرین مناظره انتخاباتی خود را برگزار کردند.
سرنوشت پرندگان مهاجر در دست مردم؟
پرندگان مهاجری که برای زمستان‌گذرانی به تالاب‌های برخی استان‌های کشور مهاجرت می‌کنند سال‌ها است که هدف شکارچیان قرار می گیرند و گرچه برای شکار و صید هر گونه‌ای از پستانداران، آبزیان و پرندگان به صدور و دریافت پروانه شکار از سوی سازمان حفاظت محیط زیست نیاز است اما شکار پرندگان مهاجر طی چند سال گذشته در بسیاری از موارد به‌صورت غیرقانونی و بدون مجوز انجام می‌شود و به فروش می رسد. در این میان مردم در کنار مسوولان نقش مهمی در کاهش کشتار پرندگان مهاجر دارند.
دورکاری و ایجاد فرسودگی شغلی
یک روانشناس مطرح کرد: هرچند برخی یافته های پژوهش ها دارای تناقضاتی هستند اما به نظر می رسد ترکیبی از دورکاری و خدمت در محل سازمان می تواند از فرسودگی شغلی بکاهد، به طوری که دورکاری طولانی مدت و یا حضور پیوسته در محل کار، هر دو می توانند با فرسودگی شغلی در ارتباط باشند.
بررسی نرخ جدید معاینه فنی خودروهای پایتخت
مدیرعامل شرکت ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران از بررسی افزایش نرخ معاینه فنی خودروها در شورای رقابت خبر داد.
آثار منحصر به‌فرد ایرانی در موزه روسیه- نمایش نقاشی‌های دوره قاجار
رئیس موزه هنر ملل شرق در فدراسیون روسیه گفت: بخش مربوط به فرهنگ و تمدن ایران، یکی از غنی‌ترین بخش‌­های موزه هنر ملل شرق است و برای برخی اشیاء آن در سایر موزه‌ها نمی­‌توان مشابهی برای آنها پیدا کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین مناظره بایدن و ترامپ برگزار شد
جو بایدن و دونالد ترامپ آخرین مناظره انتخاباتی خود را برگزار کردند.
رضازاده: مسئولان از تخریب یکدیگر خودداری کنند
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجل شورای اسلامی تاکید کرد که مسئولان باید با وحدت و همدلی از تخریب یکدیگر پرهیز کرده و تمامی تلاش خود را جهت حل مشکلات مردم قرار دهند.
جیب کرونازده کارگر و کارفرما
بخش «میز خدمت» حسابی پر است و هر کسی از یک سمت سؤالی مطرح می‌کند. وکلا و کارشناسان هم بین مردم رفت و آمد می‌کنند تا شاید گرهی باز شود. یکی از کارمندان توضیح می‌دهد که بیشترین مراجعه درخواست کنندگان بیمه بیکاری هستند.
نایب رییس هندبال: نتایج تست های کرونا محرمانه به باشگاه ها اعلام می شود
الهام سلوکی گفت: شرایط ما این است که هر بازیکن در هر مرحله که تستش مثبت شود از دور مسابقات لیگ برتر هندبال خارج می‌شود.
سوالی که فوتبال باید از خودش بپرسد
آیا بهتر نبود به جای رن یا کراسنودار در افتتاحیه لیگ قهرمانان فصل جاری میلان حضور پیدا می‌کرد یا تاتنهام و آرسنال؟ این سوالی است که فوتبال باید از خودش بپرسد. مساله واقعا مهمی است. تجربه بشری ثابت کرده انعطاف نداشتن در مقابل وقایع پیش‌آمده ممکن است کار را به جایی برساند که رشته امور از دست خارج شود. اتفاقاتی که در آینده رخ می‌دهند ممکن است بی‌نهایت عجیب و غیر قابل پیش‌بینی باشند. نمونه‌اش همین ویروس کرونا.
درمانگران اعتیاد برای پیگیری توزیع داروهای مخدر به مجلس پناه بردند
افزایش اضطراب و افسردگی کودکان در دوران کرونا
توزیع ۶۰۰هزار انسولین قلمی در داروخانه‌ها؛ از فردا
تاثیر کرونا و تحریم‌ها بر هدف حذف هپاتیت تا سال ۱۴۱۰
محدودیت‌های کرونایی پایتخت شدیدتر می‌شود
همکاری 700 هزار داوطلب با هلال احمر کشور- تعیین تکلیف املاک هلال احمر ساوه در هفته آینده
اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی تا ۱۰ آبان در کهگیلویه و بویراحمد
آخرین وضعیت کرونا در کهگیلویه و بویراحمد
برگزاری کنگره ˮسلامت برای صلحˮ، رسالت جامعه پزشکی است
کمک به تمرکز بر درمان کرونایی ها با پیشگیری از مسمومیتها