شروع همکاری‌های علمی حوزه و دانشگاه از دفتر تبلیغات اسلامی

14:49 ۳۴ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 392 0
شروع همکاری‌های علمی حوزه و دانشگاه از دفتر تبلیغات اسلامی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ارتباط مناسب میان این وزارتخانه و دفتر تبلیغات اسلامی گفت: در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم زیرساخت‎ها به نوعی فراهم است و این نقطه می‌تواند شروع همکاری حوزه و دانشگاه از نظر علمی هم باشد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از دفتر تبلیغات اسلامی، غلامحسین رحیمی در اولین جلسه مجمع رؤسای پژوهشگاه‌های علوم انسانی – اسلامی که در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: اخیراً یک کارگروه قرآن پژوهی در وزارت علوم تشکیل شد اما بنده به ذهنم رسید که با وجود این تعداد پژوهشکده علوم اسلامی، باید یک مجمع برای ایجاد نوعی هم افزایی تشکیل شود.
وی ادامه داد: نامه‌ای به وزیر علوم نوشتم و ایشان هم موافقت کردند تا بازدیدی از مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها و پارک علم و فناوری قم انجام شود که انصافاً توانمندی‌های واقعی در اینجا نهفته است؛ با تشکیل این مجمع، پشتوانه علمی - تحقیقاتی خوبی برای حوزه تشکیل خواهد شد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فعالیت ۲۵ ساله خود در زمینه تمدن اسلامی تصریح کرد: با فراز و نشیب ولی پیوسته در حوزه علوم و فنون تمدن اسلامی کار کردم و همین امر باعث شده کتاب و مقاله‌هایی که چاپ کردم، یونیک است و مشابه ندارد.
وی افزود: اگر بخواهیم یک تمدن جدیدی را بنا کنیم دو راه بیشتر نداریم: اول اینکه باید تبعیت کنیم و مبانی و اصول را از تمدن غرب بگیریم که شروع تمدن از صفر محال است و راه دوم این است که به سابقه تمدنی خودمان رجوع کنیم و اینکه چه شد امت اسلامی در گذشته یک تمدن پیشرو پدید آورد و در طول ۴ الی ۵ قرن، تمدن پیشرو بود.
رحیمی یادآور شد: اولین تلاش ما این خواهد بود که یک پیوند میان ریشه‌های فنی و علمی خودمان برقرار کنیم که در این صورت، باید دید که با چه راه و روش‌هایی می‌توانیم با بهره گیری از آن تمدن، یک تمدن جدیدی را تشکیل دهیم.
شروع همکاری حوزه و دانشگاه از نظر علمی از دفتر تبلیغات اسلامی وی گفت: ما به عنوان وزارت علوم از پژوهشگاه معارف اسلامی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه که بیشترین ارتباطات را با وزارت علوم دارند، توقع داریم؛ در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم زیرساخت‌ها به نوعی فراهم است و این نقطه می تواند شروع همکاری حوزه و دانشگاه از نظر علمی هم باشد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در دانشگاه خیلی حس نکردیم که پیوندی بین حوزه و دانشگاه وجود دارد، خاطرنشان کرد: مهمترین وظیفه حوزه و دانشگاه، کشف قابلیت‌ها و توانمندی‌های کشوری است، وگرنه در محدوده پژوهشگاه و دانشگاه ظرفیت‌ها محدود هستند.
وی افزود: اگر ۱۰۰ واحد کار باید در وزارت علوم انجام شود، ۲۰ واحد آن باید توسط حوزه و دانشگاه صورت بگیرد و ۸۰ واحد آن توسط ظرفیت‌های بیرونی انجام شود.
یکسری پژوهشکده های کشور باید منحل و پژوهشکدهای موثر تاسیس شوند رحیمی ضمن تأکید بر اینکه اگر نیاز باشد، باید یکسری پژوهشکده‌های جدید را منحل می‌کنیم و تعدادی پژوهشکده مؤثر تأسیس شوند، تصریح کرد: ۷۰ درصد از رشته‌های علمی ما در حوزه‌های غیرعلوم انسانی هستند و این یک سرخطی را به ما می‌دهد، لذا صورت بندی، اساسی‌ترین و پایه ای ترین بخش علم است.
وی گفت: در مورد بازدیدی که از پژوهشگاه‌ها انجام شد، یک نکته وجود دارد و آن اینکه از نظر قوت پژوهشگاهی  برخی از این مراکز به عنوان یک مرکز تحقیقاتی اثرات لازم را ندارند؛ بخشی از وظایف وزارت علوم در ارتباط با حوزه و دانشگاه، باید به دوش این نهادهای ستادی گذاشته شود و تا کنون این کار انجام نشده و برخی پژوهشکده‌های ما در وزارت علوم ضعیف هستند و انتظارات ما خیلی بالاتر است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: بخش زیادی از امور تحقیقاتی که انجام می شود، جزو نیازهای علمی و تحقیقاتی بوده است و باید برای برخی از شاخه‌ها و دیسیپلیم‌های علمی، قالب‌ها را مشخص کنیم و در قوانین و اهداف برخی پژوهشکده‌ها باید تجدید نظر شود.
 ضرورت تدوین و چاپ مقالات بین‌المللی از سوی پژوهشگاه‌های علوم اسلامی وی با تأکید بر ضرورت تدوین و چاپ مقالات بین‌المللی از سوی پژوهشگاه های علوم اسلامی افزود: ایجاد شفافت در فعالیت‌ها و پژوهش‌ها باید بر اساس تقاضا انجام شود و هر پژوهشگاهی که مربوط به وزارت علوم باشد، بعد از این، در این قالب باید کار را انجام دهد؛ پژوهشگاه‌های علوم اسلامی باید تدوین و چاپ مقالات بین‌المللی را در دستور خود قرار دهند؛ مقاله به معنای گزارش تحقیقات انجام شده می‌باشد و قابل عرضه در مجامع علمی در سطح دنیا است.
رحیمی با بیان اینکه بنده یک گلایه ای از پژوهشکده‌های علوم اسلامی دارم و آن اینکه چرا از اعتبارات نقدی که در مجلس شواری اسلامی مصوب شده و در اختیار برخی نهادها قرار گرفته، استفاده بهینه نمی کنند، به بیان پیشنهادی پرداخت و اظهار کرد: پیشنهاد می شود که پیش نویس اساسنامه تشکیل مجمع رؤسای پژوهشگاه‌های علوم انسانی – اسلامی به رأی گذاشته و دبیر مجمع مشخص شود.
وی با اشاره به حمایت از مجمع رؤسای پژوهشگاه‌های علوم انسانی – اسلامی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: این مجمع باید در حد رؤسای پژوهشگاه‌ها به صورت مرتب برگزار شود و برای تقویت این مجمع، حمایت های لازم را انجام می‌دهیم.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بانوی مدال‌آور کشتی: برگزاری اردوی تیم زنان مثل معجزه بود
فاطمه فتاحی در مورد برگزار اردوی تیم ملی کشتی آلیش زنان گفت: با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی چندین ماهه کشتی برگزاری این اردو شبیه معجزه بود.
وکیل برانکو دریافت ٨۵ هزار یورو دیگر را تایید کرد- ١١٠ هزار یورو تا بسته شدن پرونده
وکیل سرمربی پیشین پرسپولیس می‌گوید این باشگاه برای بسته شدن پرونده برانکو باید حدود ١١٠ هزار یورو دیگر بپردازد.
۲ روی سکه آقای دندانپزشک
عملکرد سرپرست مستعفی سرخپوشان مثل هر مدیر دیگری دارای وجوه مثبت و منفی بود و اتفاقا بر عکس فضایی که امروز به‌وجود آمده، نمی‌توان برخی اقدامات مطلوب او را نادیده گرفت.
قلعه‌نویی: ۲ هفته کشور را تعطیل کنید- امثال نظری کجای فوتبال بودند؟
سرمربی گل‌گهر سیرجان می‌گوید بعضی مدیران فوتبال جایگاهی در این رشته ورزشی نداشته‌اند و خود را وارد این ورزش کرده‌اند.
دو استقلالی از قرنطینه خارج شدند
فرشید اسماعیلی و سینا خادم‌پور با گذراندن دوران قرنطینه، به تمرینات استقلال بازگشتند.
مدیرعامل باشگاه آلومینیوم امروز انتخاب می شود؟
26 مردادماه بود که انتظار 18 ساله مردم اراک برای صعود به لیگ برتر فوتبال به سر رسید و شاگردان رسول خطیبی با صعودی تاریخی، برای اولین بار، استان مرکزی و شهر اراک را به سطح اول فوتبال کشور رساندند.
چرا مربیان ایرانی استراحت نمی‌کنند؟
در فوتبالی که مربیانش بدون لحظه‌ای استراحت و دانش‌افزایی در حال فعالیت هستند، می‌توان انتظار شگفتی داشت؟
احتمال کناره‌گیری آویسا از لیگ برتر فوتبال بانوان - تیم‌داری فولاد منتفی شد
معاون بانوان اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان با بیان این‌که باتوجه به هزینه هنگفتی که باشگاه‌ها بابت تست کرونا متحمل می‌شوند، احتمال دارد که آویسا نتواند در لیگ برتر فوتبال بانوان شرکت کند، گفت: البته با اعلام فدراسیون مبنی بر این‌که اگر امسال تیمی در لیگ شرکت نکند حذف نمی‌شود، اگر آویسا در لیگ برتر حضور پیدا نکند، سهمیه استان حفظ خواهد شد.
الهام‌ علی‌اف: گروه مینسک تمایلی به تحریم ارمنستان ندارد
رئیس‌جمهوری آذربایجان امروز (دوشنبه) گفت، باکو بارها از گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری در اروپا خواسته است تا تحریم‌هایی علیه ایروان به منظور حل و فصل بحران قره‌باغ اعمال کند اما گروه مینسک تمایلی به انجام این کار ندارد.
پلوسی در فکر حفظ جایگاه خود است
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت، در صورتی که دموکراتها بعد از انتخابات سوم نوامبر آتی همچنان اکثریتشان را در مجلس نمایندگان حفظ کنند مجددا برای تداوم ریاستش در این مجلس نامزد خواهد شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسلامی: کرونا از یک تیم‌ والیبال به تیم بسکتبال قزوین منتقل شد
سرمربی تیم بسکتبال شهرداری قزوین‌گفت: یکی از تیم‌های والیبال کرونا داشت و پس از بازی کردن در سالن ما، کرونا به تیم ما منتقل شد.
غلامرضا محمدی: به حرف‌هایم درباره انتخابی پایبندم- برای موفقیت به آرامش نیاز داریم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با تاکید بر برگزاری رقابت‌های انتخابی در تمامی اوزان، گفت: به حرف‌هایی که می‌زنم پایبند هستم.
قهرمان لیگ فوتسال بدون سرمربی و بازیکنان جدید در لیگ برتر؟
در شرایط کنونی قهرمان لیگ برتر فوتسال نه اجازه ثبت قرارداد دارد و نه می‌تواند از سرمربی خود استفاده کند.
توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه
وزارت امور خارجه ایالات متحده از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه خبر داده است.
تشکیل ۵۴هزار پرونده زمین‌خواری -کشف نیمی از سرقت‌های کشور در پلیس پیشگیری
رییس پلیس پیشگیری ناجا از تشکیل ۵۴هزار پرونده مبارزه با زمین خواری در این پلیس خبر داد.
تشریح برنامه‌های بنیاد مهدویت در جهت ترویج فرهنگ و آرمان مهدوی
تصویری ناب از حرم امام حسین(ع)
از برکات صله رحم که از آن بی خبرید
بیانیه فراکسیون مهدویت به مناسبت سالروز آغاز امامت حضرت ولیعصر(عج)
ساعت بازگشایی درب های بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم(ع)
گستره و وضعیت تشیع در زمان امام حسن عسکری(ع)
برگزاری جلسه شورای فرهنگی دانشگاه مذاهب اسلامی
اطلاعیه آستان حضرت عبدالعظیم(ع) درباره ساعت بازگشایی درها
قالیباف: خباثت‌های سردمداران بی‌خرد کشور فرانسه نشانگر کفر آنهاست
مهدی(عج) گفتنِ ما مانند حسین(ع) گفتنِ کوفیان نشود