خاطره‌ ناگفته قاسمعلی فراست از جنگ

12:53 ۳۹ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 405 0
خاطره‌ ناگفته قاسمعلی فراست از جنگ

قاسمعلی فراست خاطره ناگفته‌ای را از دوران جنگ تحمیلی بازگو کرده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، این نویسنده در روایت خاطره‌ای از نگارش کتاب «نخل‌های بی‌سر»‌ و دوران جنگ نوشته است: امروز ۴۰ سال از جنگ ایران و عراق می‌گذرد. بعد از سال‌ها خاطره‌ای را که هیچ‌وقت جایی نگفتم این‌جا می‌نویسم. این خاطره به قدری متاثرم کرد که نتوانسته‌ام جایی نقل یا ثبتش کنم.
برای نوشتن «نخل‌های بی‌سر» به خرمشهر رفته بودم و با بچه‌های آن‌جا در سنگر و غیرسنگر زندگی می‌کردم.  یک روز یکی از آنان خیلی پکر بود. هرچه پرسیدم چی شده، نخواست یا نتوانست حرفی بزند. سکوت کردم و به حال خود رهایش کردم. بعد از ساعت‌ها که حالش بهتر شده بود رفتم دور و برش و چیزی نگفتم. بعد از دقایقی به حرف آمد و گفت می‌دانم که بی‌قرار شنیدنی و دوست داری بدانی چی شده بود. گفتم خب معلوم است. شما صحنه‌های خوب و بد زیادی دیدی و می‌بینی اما هرگز آن‌جور از خود بی‌خود نشده بودی.
آهی کشید و گفت اگر تو هم همان صحنه‌ای را که من دیدم، دیده بودی همان‌جور بی‌قرار و دیوانه می‌شدی. بعد بغض کرد و لب برچید و کم‌کم و بریده بریده گفت: یکی از دوست‌هایم بدجور ترکش خورده بود. داشت جان می‌داد. گرفتمش تو بغلم. زخمش بدجور بود و شهادتش حتمی. برایش هیچ کاری نمی‌توانستم بکنم الا مهربانی و همراهی.
با رمق کمی که داشت دستم را گرفت و گفت: می‌خواهی کمکم کنی؟ گفتم معلوم است. پرسیدن دارد؟ گفت خلاصم کن. خیلی دارم درد می‌کشم. جا خوردم. به خود لرزیدم و گفتم من نمی‌توانم. گفت ترا خدا راحتم کن. اشک صورتم را خیس کرد و گفتم بی‌انصاف این چه چیزی است که از من می‌خواهی؟ جان بخواه تا نثارت کنم اما این کار را نمی‌توانم. گفت دوست داری این‌جور درد بکشم؟ بوسیدمش و گفتم معلوم است که دوست ندارم. گفت تیر خلاصم را بزن. هق‌هق گریه می‌کردم و خیره‌اش شده بودم.
گفت ترا خدا. سر تکان دادم که نمی‌توانم‌. گفت چشم‌هایت را ببند بزن لامصب. گفتم چشم‌هام را می‌بندم دلم را چه کنم؟ او می‌گفت و من حسرت‌بار گریه و نگاهش می‌کردم و درد می‌کشیدم. تا بالاخره توی بغلم شهید شد.
این را هم برای خودم یادآوری می‌کنم که بفهمم وارث چه میراث گران‌بهایی هستم و هم به کسانی یادآوری کنم که در جبهه عکس یادگاری می‌گرفتند و سابقه جمع می‌کردند برای امروز که هم از درجه‌اش بهره ببرند و هم از امتیازاتش. و واقعاً دارند می‌برند و چه کاسبی پررونقی!!


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بیش از یک میلیون دلار صادرات غیرنفتی از کهگیلویه و بویراحمد
مدیرکل گمرک استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: طی ۷ ماهه اول سال جاری تعداد ۴۶ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش یک میلیون و ۴۶۷ هزار و ۳۷۴ دلار صادر شده است.
میوه ضد چاقی را بشناسید
خرمالو کالری کمی دارد و در مقابل غنی از فیبر است؛ در نتیجه می‌تواند در کاهش وزن، کاهش قند خون، بهبود حرکات و عملکرد دستگاه گوارش مؤثر باشد.
جزئیات کارمزد جدید خدمات بانکی
طبق اعلام بانک مرکزی از آذر ماه نرخ کارمزد خدمات بانکی زیاد می‌شود که جزئیات آن برای ارائه خدمات مختلف اعلام شده است.
اشاره نماینده مجلس به نقش پنهان ˮستاد تنظیم بازارˮ در ماجرای رسوب 200 هزار تن برنج
درحالی که حواشی رسوب دهها هزار تن برنج در بنادر کشور منجر به اتهام زنی گمرک و بانک مرکزی به یکدیگر شده است، توجه به تذکر چند ماه قبل یکی از نمایندگان مجلس در خصوص مصوبه خاص ستاد تنظیم بازار قابل تامل است.
نحوه بهره مندی نوادگان بازنشستگان از مستمری و تسهیلات
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری درباره نحوه بهره مندی نوادگان بازنشستگان از مستمری و تسهیلات آنها، توضیحاتی داد.
اولین واکنش به گزارشهای تسنیم درخصوص سفر کم‌حاصل بندرعباس- جهانگیری برای شناسایی دستگاه خاطی اولتیماتوم یک‌هفته‌ای داد
بعد از نامشخص‌بودن نتایح سفر یک ماه قبل تیم مدیران ارشد دولت به بندر شهید رجایی برای شناسایی موانع ترخیص کالاهای رسوبی در بنادر کشور، حالا معاون اول رئیس‌جمهور برای شناسایی دستگاه خاطی اولتیماتوم داده است.
مشکل جابه جایی ارز توسط بخش خصوصی برای دارو و واکسن حل می شود
اگرچه اقتصاد دنیا در ابتدای شیوع کرونا به نوعی غافگیر شد اما در ادامه با برخی سیاست ها راه جدیدی را برای ادامه همزیستی با کرونا پیدا کرد، البته امروز بسیاری از فعالان و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در طولانی مدت، تاثیر کرونا بر اقتصاد جهانی باقی خواهد ماند و دنیای و اقتصاد پساکرونا هیچ گاه به دوران پیش از کرونا بازنخواهد گشت.
ایجاد  بازار دائمی برای تمبرفروشان
مدیرعامل شرکت ملی پست ایران گفت:برای ارتقای جایگاه تمبرفروشان بخشی از موزه ارتباطات را به این موضوع اختصاص دادیم.
نهمین جلسه دادگاه محمد امامی برگزار شد
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم امامی و دیگر متهمان ÷رونده بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
ثبت اطلاعات تمام شاغلین 15 سال به بالا در سامانه ملی اشتغال
مطابق اطلاعیه دفتر هدایت نیروی کار در خصوص راه اندازی سامانه ملی اشتغال و کسب وکار, اطلاعات تمام شاغلین ۱۵ساله به بالا در سامانه ملی اشتغال و کسب و کار ثبت خواهد شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حمله عقاب داغستان به مکرون: عذاب دردناکی در انتظارت است
حبیب نورماگمدوف ستاره مشهور و مسلمان رشته MMA و صاحب چندین کمربند قهرمانی UFC، با انتقاد شدید از حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از جسارت به ساحت پیامبر اکرم (ص)، گفت: عذابی دردناک در نیا و آخرت در انتظار او و حامیانش است.
امامی: برای المپیک به ۷۴ کیلوگرم می‌روم-فدراسیون کشتی سنگ‌تمام گذاشت
دارنده دو مدال برنز جهان با بیان اینکه "فدراسیون کشتی در برگزاری کیفی اردوی تیم ملی سنگ‌تمام گذاشت"، گفت: بعد از رقابت‌های ‌کشتی آزاد قهرمانی جهان و با هدف حضور در المپیک توکیو به وزن ۷۴ کیلوگرم می‌روم.
ویسی چرا از پیکان جدا شد؟
گفته می شود مربی تیم فوتبال پیکان به خاطر درخواست‌ مالی بیشتر از این باشگاه جدا شده است.
مطهری: خوشحالیم پول برانکو را دادند اما نفرات فعلی هم زحمت می کشند
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می گوید این باشگاه هنوز نتوانسته مطالبات فصل گذشته بازیکنان و کادر فنی را بپردازد.
آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور-مجوز دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها صادر نشده
مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی ضمن اشاره به آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور گفت: مجوزهای لازم برای دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها ازجمله توران هنوز صادر نشده است.
کرونا و فضای مجازی؛ عامل کم‌رنگ شدن مطالعه
مشاعره؛ از بازی‌ و منازعه تا ربات‌ها
انتشار نسخه کامل «انسان در جست‌وجوی معنا»
پخش زنده‌ «لاک‌پشت پرنده»
تلاش کتاب‌فروشی‌های فرانسه برای تعطیل نشدن
انتشار گزارش گروه‌های بررسی شورای کتاب کودک
تجربه مجازی و اما و اگرهایش
امضای اینترنتی کتاب «چشم سگ»
بدل‌های اینستاگرامی قیصر
حبیب‌الله بیگناه درگذشت