حمله دلی به بیزینس!

09:34 ۳۲ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 491 0
حمله دلی به بیزینس!

در حالی که مساله مدیریت شبکه نمایش خانگی به مجادله‌ای جدی در فضای رسانه‌ای تبدیل شده، انتقاد سعید راد، بازیگر سریال نمایش خانگی «دل»، از نحوه تولید این سریال را می‌توان یک افشاگری تمام‌عیار درباره نگاه برخی تهیه‌کنندگان نمایش خانگی به مخاطب دانست.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه وطن امروز نوشت: «سعید راد در گفت‌وگویی که به‌تازگی با رادیو تهران داشته از بازی در «دل» ابراز پشیمانی کرده و گفته است: «من از این کار راضی نیستم چون مال این حرف‌ها نیستم. من سینمایی‌بازم. این اشتباهی بود که کردم و تا آخر هم ایستادم و کار را تمام کردم. چون اصلا عادت ندارم کاری را که قبول می‌کنم، نیمه‌کاره رها کنم. تجربه‌ای بود که برایم خوشایند نبود و امیدوارم دیگر هیچ‌وقت تکرار نشود.»
وی در گفت‌وگوی خود مسائلی را مطرح کرده است که شاید برای نخستین‌ بار است مخاطبان یک سریال می‌شنوند. سعید راد گفته است: «هیچ وقت سناریو را کامل نخواندم. هر وقت هم موردی پیش می‌آمد می‌گفتند باید سناریو را می‌خواندی و می‌گفتم مگر شما نوشتید که بخوانم؟»
وی همچنین در رابطه با انتخاب عوامل و بازیگران نکات قابل تاملی را مطرح کرده است: «انتخاب‌ها و کستینگ‌ها همه غلط بود. مثلا حامد بهداد که خیلی بازی‌هایش را دوست دارم یا ساره بیات مال این نقش‌ها نیستند، چون این قدر غمباره و افسرده و سن بالا هستند که باورپذیر نمی‌شوند. صورت اینها اصلا برای عشق و عاشقی شاد نیست که مردم با آنها سمپات پیدا کنند. حامد بهداد یک ضد قهرمان فوق‌العاده است ولی در این سریال فقط حرف می‌زند. یا خود من در نقش پدر چه کار می‌توانستم بکنم؟ من تفکرهای دیگری داشتم و سعی کردم پیاده کنم اما دیدم اصلا فضا جوری نیست که من می‌خواهم. اینها زود می‌خواستند بگیرند و تمام کنند و ۲۰ قسمت را بکنند ۳۰ قسمت، ۳۰ قسمت را بکنند ۴۰ قسمت و اگر یک مقدار جا داشت می‌کردند ۵۰ قسمت چون مردم برای‌شان مهم نیستند. اینها دارند بیزینس می‌کنند. من اشتباه کردم و سعی می‌کنم دیگر نکنم. قشنگ نیست من که ۷۰ فیلم پشتم هست این طور به شعور مخاطب توهین کنم.»
منوچهر هادی پس از اظهار نظر سعید راد درباره «دل» تلاش کرد با متنی مهربانانه سر و ته انتقادها را هم بیاورد. در حالی که منوچهر هادی هیچ پاسخی به انتقادها نداد، همسرش یکتا ناصر در واکنشی به متن منوچهر هادی به طور تلویحی سعید راد را مورد اتهام قرار داده و با لحنی عجیب و غریب خطاب به همسرش نوشته است: «حقا که جایگاه بلند تو تحسین‌برانگیز است و وسوسه رسیدن به آن برای بعضی حسادت را جایز می‌کند.»
یکتا ناصر احتمالا با اشاره به انتقادات سعید راد نوشت: «می‌دانم که حرف‌های نابجا را به دل نمی‌گیری و می‌دانم که نادرند کسانی که این‌ قدر خالصانه برای کارشان زحمت می‌کشند و جواب دشمنان و کینه‌توزان‌شان را هم با مهربانی می‌دهند.»
مخاطبان سریال «دل» اما نه با متن مهربانانه منوچهر هادی و نه واکنش تند یکتا ناصر همراهی نکردند و انتقادات از دل در شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد. در این بین ادعاهایی که سعید راد مطرح کرده، ماجرای تولید سریال در شبکه نمایش خانگی را وارد فاز تازه‌ای کرده است. نبود نظارت در فرآیند تولید، افزایش بی‌منطق تعداد قسمت‌ها و کم‌فروشی در برخی سریال‌های نمایش خانگی به تهدیدی برای این قالب توزیع فیلم و سریال تبدیل شده است؛ آن هم در شرایطی که صنوف سینمایی تلاش می‌کنند نظارت بر شبکه نمایش خانگی همچنان در اختیار ارشاد بماند؛ ارشادی که در سال‌های اخیر، گاهی حداقلی‌ترین نظارت‌ها را نیز بر تولید سریال در نمایش خانگی نداشته است. مسئولان ذی‌ربط نیز از مصاحبه و اظهار نظر درباره نحوه نظارت بر نمایش خانگی سر باز می‌زنند و دقیقا معلوم نیست در این روزها چه کسی مسئول نمایش خانگی است! «کم‌فروشی» و اضافه کردن بی‌منطق قسمت‌های یک سریال البته می‌تواند از جنبه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان نیز مهم تلقی شود. مخاطب، سریال نمایش خانگی را با عنوان ۵۰ دقیقه می‌خرد یا برای تماشایش در VOD‌ها هزینه می‌کند اما گاهی آن چه به تماشا می‌نشیند، از ۳۰ و چند دقیقه تجاوز نمی‌کند. اینها تنها نتایج بی‌نظارتی در شبکه نمایش خانگی نیست اما گزاره‌ای است که پس از اظهارات سعید راد بیشتر به چشم می‌آید.
«دل کم‌فروش» تأیید شد! حالا که سعید راد در گفت‌وگوی اخیرش به نگاه بیزینسی سازندگان سریال «دل» اشاره کرده، شاید بد نباشد مروری بر گزارش «وطن امروز» درباره سریال «دل» با عنوان «دل کم‌فروش» داشته باشیم؛ گزارشی که اردیبهشت‌ماه امسال و در میانه پخش این سریال منتشر شد و در آن از کیفیت پایین این سریال از بعد فنی - هنری نوشتیم. همچنان که سعید راد نیز در گفت‌وگوی اخیر خود این گونه به این کیفیت پایین اشاره می‌کند: «قشنگ نیست من که ۷۰ فیلم پشتم هست، این طور به شعور مخاطب توهین کنم.»
در بخشی از این گزارش درباره شیوه سازندگان سریال «دل» برای آب بستن در سریال آمده بود: «برای آن که به شکل عینی و مصداقی در ارتباط با کیفیت نازل سریال‌های شبکه‌ نمایش خانگی صحبت کنیم، به آنالیز یک قسمت از سریال «دل» که این روزها در شبکه نمایش خانگی پخش می‌شود، می‌پردازیم. در قسمت ۲۰ این سریال که ۵۶ دقیقه است، تا ابتدای دقیقه ۷، شاهد مروری بر قسمت‌های قبلی و تیتراژ سریال هستیم و در انتهای این قسمت نیز از دقیقه ۵۰ تا ۵۶ به نمایش آن چه در قسمت بعد خواهید دید، اختصاص پیدا کرده است، یعنی تا همین جای کار ۱۲ دقیقه از این قسمت سریال به بخش‌هایی اختصاص پیدا کرده که بودن یا نبودن آنها تاثیر چندانی برای مخاطب ندارد.»
همچنین در این گزارش درباره قصه ضعیف «دل» تا آن دوره که ۲۰ قسمت آن پخش شده بود، نوشتیم: «نکته جالب و البته عجیب در ارتباط با قصه این سریال که البته می‌توان به نوعی آن را در سریال‌های دیگر نیز دید، تلاش سازندگان برای کش دادن قصه و پرهیز از ارائه روایتی شسته و رفته از حوادث است.»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

روایتی دست اول از تیتراژنویسی محمدرضا شجریان
به‌تازگی عباس بهارلو، منتقد فیلم و پژوهشگر سینما، در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام، با ذکر مثال اشاره کرد که شجریان در سال ۵۰، خطاط تیتراژ فیلم‌ بود. شجریان یک سال قبلش رتبه ممتازی در خوشنویسی به دست آورده بود و هنوز با نام مستعار سیاوش بیدگانی به‌عنوان خواننده با رادیو همکاری می‌کرد.
از یاد می‌برم، از یاد می‌روم
از قمرالملوک تا تقوایی؛ خیل این مبتلایان به آلزایمر که سکوتَ مغزشان جهان را مخروبه کرده است.
کریم باقری خطاب به رسول‌پناه: استعفا بدهید، شما مدیری خوبی برای پرسپولیس نیستید
مربی تیم فوتبال پرسپولیس با انتشار پیامی از سرپرست این باشگاه خواست که استعفا کند.
مددی: مجبوریم با راهکار دیگری پول شفر را بپردازیم-اظهارات رسول‌پناه درباره دیاباته صحت ندارد
سرپرست باشگاه استقلال گفت: حساب شفر در یک کشور توسعه نیافته است و کار را سخت کرده است و مجبوریم به سراغ راهکار دیگری برویم.
رسول‌پناه استعفا داد
سرپرست باشگاه پرسپولیس از سمت خود کناره‌گیری کرد.
پیروانی: نباید به کادر فنی تهمت زد-صحبت‌های رسول‌پناه باعث تاسف و حیرت است
مدیر تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید کادر فنی و بازیکنان نباید مورد تهمت قرار بگیرند و الان زمان تقدیر از آنها است.
توافق سودان و اسرائیل بر سر عادی‌سازی روابط
رئیس‌جمهور آمریکا از توافق رژیم صهیونیستی و سودان برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک خبر داد.
دستگیری ۶ نفر از عاملان اصلی نزاع دسته جمعی در بهمئی-۴ کشته
فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد از دستگیری ۶ نفر از عاملان اصلی نزاع بهمئی در کمتر از ۴۸ ساعت خبر داد و گفت: ۲ نفر از این افراد به ارتکاب قتل های ناشی از نزاع دسته جمعی اعتراف کردند.
کشته شدن 2 غیرنظامی یمن
حملات عربستان سعودی به غیرنظامیان در یمن ادامه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لپ تاپ ˮهانتر بایدنˮ برای پدرش یک فاجعه است
رئیس جمهور آمریکا در واکنش به گزارش‌ها در زمینه فساد پسر «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ ، آن را یک فاجعه برای رقیب خود خواند.
کمپین «آقا برای خانم» چیست؟
بعضی مردها همسران خود را می‌زنند، به آنان بی‌احترامی می‌کنند یا به آنان استقلال اقتصادی نمی‌دهند، منابع مالی آنان را کنترل می‌کنند و اجازه رفت و آمد آزادانه به آنان نمی‌دهند.
آنچه بر ریال گذشت
متغیرهای متعددی در سالهای اخیر باعث به عقب رانده شدن ارزش ریال شده اند. در این گزارش روند کاهش ارزش پول ملی طی سالهای بعد از پیروزی انقلاب و عوامل موثر بر آن بررسی شده و راهکارهای موجود برای تقویت آن نیز برشمرده شده است.
درگیری ماموران دریابانی قشم با قاچاقچیان
فرمانده مرزبانی استان هرمزگان از درگیری ماموران پایگاه دریابانی قشم و میناب با قاچاقچیان و شهادت یک مرزبان در آب های خلیج فارس خبر داد.
۳۰ نماد بورسی متوقف شده کدامند؟
از میان نمادهای بورسی، ۳۰ نماد تا تاریخ ۲۳ مهرماه (چهارشنبه) به دلایل مختلف متوقف شده اند.
روایتی دست اول از تیتراژنویسی محمدرضا شجریان
از یاد می‌برم، از یاد می‌روم
۱۰ چهره مشهوری که خودکشی کردند
جیب کرونازده کارگر و کارفرما
۱۳ خوراکی‌ موثر در ایجاد چربی شکمی
مرگ فتحعلی‌شاه قاجار
حماسه صف
هزینه پیشگیری از کرونا به‌صرفه‌تر و ارزان‌تر است
کارتن‌خواب‌های میلیاردر!
صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه