هفتاد و پنجمین سالگرد تولد سازمان ملل در جهانی به شدت قطبی شده

10:40 ۳۸ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 456 0
هفتاد و پنجمین سالگرد تولد سازمان ملل در جهانی به شدت قطبی شده

سازمان ملل متحد که از ویرانی‌های جنگ جهانی دوم برای نجات نسل‌های بعدی از آفت درگیری متولد شد، هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس خود را رسما امروز (دوشنبه) در یک نقطه عطف در تاریخ گرامی می‌دارد، در حالی که در یک جهان قطبی‌شده حرکت و با یک همه‌گیری، درگیری‌های منطقه‌ای، یک اقتصاد در حال کوچک شدن و رشد نابرابری دست و پنجه نرم می‌کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان ملل متحد در بحبوحه انتقادها از آن بر سر بیان میلیاردها کلمه و دستیابی به نتایج ناچیز در مأموریت اصلی خود در زمینه تأمین صلح جهانی، همچنان مکانی است که ۱۹۳ کشور عضو آن می‌توانند برای گفت‌وگو در آن دیدار کنند.
و همانطور که عدم پیشرفت آن غالباً ناامیدکننده است، خصوصاً وقتی که صحبت از جلوگیری و پایان دادن به بحران‌ها می‌شود، از قدرت آن نیز پشتیبانی شدیدی می‌شود که نه تنها ملت‌ها بلکه افراد در هر سنی از هر طبقه، قومیت و مذهب را به هم نزدیک ‌کند تا در مورد موضوعات حیاتی مانند تغییر اقلیم بحث شود.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به تاریخ این نهاد در مصاحبه با آسوشیتدپرس در ژوئن گفت، بزرگترین موفقیت آن تاکنون دوره طولانی است که در آن قدرتمندترین کشورها وارد جنگ نشده‌اند و از درگیری هسته‌ای جلوگیری شده است. وی گفت: بزرگترین شکست آن ناتوانی در جلوگیری از درگیری‌های متوسط و کوچک است.
سازمان ملل هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس خود را -امضای منشور سازمان ملل در سانفرانسیسکو در ۲۶ ژوئن ۱۹۴۵ توسط نمایندگان حدود ۵۰ کشور- در آن تاریخ در سال جاری در رویدادی که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا کاهش یافت، جشن گرفت.
پس از آن گوترش گفت، مردم همچنان اعتماد خود به دولت و نهادهای سیاسی را از دست می‌دهند. او در مورد افزایش پوپولیسم که تهدیدهای چندجانبه‌گرایی را افزایش می‌دهد، هشدار داده بود و خواستار تقویت چندجانبه‌گرایی شد. او غالبا آنچه را "زمینه اصلی بیگانه‌ستیزی، نژادپرستی و عدم تحمل" می‌نامد، تقبیح کرده است.
او همچنین خواستار ورود جامعه مدنی، شهرها، بخش خصوصی و جوانان به پست‌های سطح بالا شد و گفت آنها "صداهای اساسی در شکل دادن به جهانی هستند که ما می‌خواهیم."
بزرگداشت رسمی عمدتا مجازی روز دوشنبه یک جشن نخواهد بود. این بزرگداشت شامل اعلامیه‌ای درباره هفتاد و پنجمین سالگرد سازمان ملل متحد خواهد بود که پس از مذاکرات گاها داغ از سوی دیپلمات‌های تمام کشورهای عضو سازمان ملل تأیید می‌شود. سپس انتظار می‌رود نمایندگانی از بیش از ۱۸۰ کشور سخنرانی‌های از پیش ضبط شده را به مدت سه دقیقه ارائه دهند.
این اعلامیه موفقیت‌ها و ناکامی‌های سازمان ملل در بیش از هفت دهه را یادآوری می‌کند و قول می‌دهد جهانی پسا پاندمی بسازد که برابرتر و همکارتر باشد و از کره زمین محافظت کند.
این اعلامیه در حالی که سازمان ملل متحد را به عنوان تنها سازمان جهانی ستایش می‌کند که "بسیاری از مردم را برای یک جهان بهتر امیدوار می‌کند" می‌گوید: "فوریت برای همکاری همه کشورها، برای تحقق وعده ملت‌های متحد، به ندرت بیش از این بوده است و می‌تواند آینده مورد نظر ما را تحقق بخشد."
بر اساس این اعلامیه، سازمان ملل متحد "حتی در مواقع تنش زیاد، استعمارزدایی، آزادی، توسعه، حقوق بشر و برابری زن و مرد را ارتقا داده و برای از بین بردن بیماری‌ها کار کرده است و به کاهش ده‌ها درگیری کمک کرده، صدها هزار زندگی را با اقدامات بشردوستانه نجات داده و به میلیون‌ها کودک آموزشی که شایسته آن بوده داده است."
در مورد ناامیدی‌ها، در این اعلامیه آمده است که جهان "گرفتار نابرابری، فقر، گرسنگی، درگیری‌های مسلحانه، تروریسم، ناامنی، تغییرات آب و هوایی و بیماری‌های همه‌گیر است." این اعلامیه می‌گوید فقیرترین و کم توسعه‌ترین کشورها جا مانده‌اند، استعمارزدایی کامل نیست و مردم مجبورند در جستجوی پناهگاه سفرهای خطرناکی انجام دهند.
ریچارد گوآن، مدیر گروه بحران سازمان ملل که یک اندیشکده مستقر در بروکسل است، گفت: "بسیار مایه تاسف است که این یک جشن بسیار غم‌افزا برای سازمان ملل خواهد بود."
او گفت، این اعلامیه با مخالفت ایالات متحده با لحن شدید در مورد تغییر اقلیم تضعیف شد و مذاکرات به تأخیر افتاد زیرا انگلیس و دیگران با ورود گفتمان چین در این سند مخالفت کردند؛ این اشاره‌ای به عبارت "برد-برد" پکن است که گنجانده نشده است.
گوآن گفت: "گرچه این بسیار جزئی بود اما سوال واقعی که در سال ۲۰۲۰ درباره سازمان ملل متحد به وجود آمده که با بحران کووید مواجه است، این است که چگونه این سازمان می‌خواهد دوره‌ای از تنش ایالات متحده و چین را هدایت کند." او افزود: این احساس وجود دارد که چین از مزیت عدم مشارکت نسبی دولت ترامپ در سازمان ملل برای افزایش نفوذ خودش در آنجا بهره می‌برد.
سال گذشته گوترش به رهبران جهانی که در نشست عالی‌رتبه مجمع عمومی شرکت داشتند، نسبت به خطر تقسیم شدن جهان به دو بخش هشدار داد؛ در وضعیتی که ایالات متحده و چین اینترنت‌، پول، تجارت و قوانین مالی رقیب ایجاد می‌کنند و ژئوپولتیک و استراتژی‌های نظامی مجموع صفر خودشان را دارند.
برای هفتاد و پنجمین سالروز، سازمان ملل متحد یک گفت‌وگوی جهانی را در ماه ژانویه با استفاده از بررسی‌ها، نظرسنجی‌ها و گردآوری آنلاین و حضوری داده‌ها ایجاد کرد تا متوجه شود افراد مختلف درباره آینده چه فکر می‌کنند. این نتایج که از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد "جالب‌ توجه" خوانده شده، امروز منتشر ‌شد.
براساس این نتایج، بیش از یک میلیون تن از تمام ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل در ان شرکت کردند، از جمله ۵۰ هزار تن از ۵۰ کشور متنوع که در یک بررسی علمی حضور داشتند.
دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: مردم بزرگ فکر می‌کنند، در مورد تبدیل اقتصاد جهانی، تسریع در انتقال به کربن صفر، اطمینان از پوشش جهانی بهداشت، پایان دادن به بی‌عدالتی نژادی و اطمینان از بازتر و فراگیرتر بودن تصمیم‌گیری. و مردم همچنین اشتیاق شدیدی را برای همکاری بین‌المللی و همبستگی جهانی ابراز می‌کنند و رویکردهای تک‌رو ملی‌گرایانه و تمایلات تفرقه‌انگیز پوپولیستی را رد می‌کنند.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

همه غریب می‌میریم، کریم آقا از همه غریب‌تر
کریم اکبری‌مبارکه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، امروز (پنجشنبه ۸ آبان) بر اثر بیماری کرونا چشم از جهان فروبست.
ثبت نام اردوی جهادی پاییز راهیان شهادت آغاز شد
گروه جهادی راهیان شهادت در نظر دارد اردو جهادی به مقصد دلگان استان سیستان و بلوچستان در راستای ساخت مدرسه شش کلاسه حضرت رقیه ( س ) اردو جهادی برگزار نماید.
برنامه‌های درسی ۹ آبان- جمعه‌ها مدرسه باز است
جدول برنامه درسی دانش‌آموزان دوره‌های ابتدایی و متوسطه که از طریق شبکه‌های آموزش، چهار و قرآن و معارف اسلامی پخش می‌شود، اعلام شد.
بیماران بدحال کرونا چه کسانی هستند؟
دکتر جان بابایی گفت: باید حساسیت عمومی نسبت به علائم نخست بیماری کووید ۱۹ افزایش یافته و رعایت مسائل پیشگیرانه و پروتکهای بهداشتی مورد توجه آحاد مردم قرار گیرد.
من و فرزندانم تهدید به قتل شده‌ایم
«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد که او و فرزندانش تهدید به قتل شده‌اند.
افت قیمت نفت در بازارهای جهانی
قیمت هر بشکه خام برنت با ۱.۵۵ دلار کاهش نسبت به روز گذشته بشکه‌ای۳۷ دلار و ۵۷ سنت به فروش رفت.
اعلام متوسط قیمت مسکن در ۲۲ منطقه تهران
رامین گوران اوریمی افزود: با رصدی که از معاملات انجام شده در املاک و بنگاه‌های مسکن تهران در ماه گذشته انجام دادیم منطقه یک تهران با متوسط قیمت ۵۶ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع بیشترین قیمت را به خود اختصاص داده است.
پرسپولیس از فیفا خواست پنجره نقل‌وانتقالاتی‌اش را باز کند
باشگاه پرسپولیس با ارسال نامه‌ای رسمی از فیفا خواست با توجه به پرداخت مطالبات برانکو، پنجره نقل‌وانتقالات این باشگاه باز شود.
دعوت آزمون به تیم ملی برای بازی با بوسنی
سردار آزمون برای بازی دوستانه برابر بوسنی به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد.
محکومیت مدال‌آور المپیک به ۳۰ ماه حبس تعلیقی
تاکو هیراکا دارنده مدال برنز اسنوبورد المپیک 2014 سوچی به اتهام استفاده از مشروبات الکلی در زمان رانندگی به مدت 30 ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۲۸ نماد بورسی متوقف شدند
از میان نمادهای بورسی، ۲۸ نماد بورسی تا تاریخ ۳۰ مهر ماه به دلایل مختلف از جمله تعلیق نماد معاملاتی، برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده، افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف و... متوقف شدند.
آنچه باید از کفپوش ورزشی بدانیم
کفپوش گرانولی جزو کفپوش ورزشی است و با قدمتی کمتر از دو دهه جزو کفسازهای نوظهور ورزشی محسوب می شود.
کتایون خسرویار: با بازیکنان ایران در ارتباطم- یاد گرفتم ته‌دیگ درست کنم!
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال جوانان دختر ایران در مورد زندگی خود در روزهای شیوع کرونا صحبت کرد.
رالی باخت - باخت خودرو
در سالی که قیمت‌ها در بازار خودرو اوج گرفته است و رشد کم‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند، شاهد زیان دو طرف عرضه و تقاضا در این بازار هستیم.
احمدجو: محمود فلاح دوست داشت در سریال ˮسلمانˮ باشد- ماجرای سکته‌های تهیه‌کننده ˮمختارنامهˮ
کارگردان روزی‌روزگاری آرزو کرد صدا و سیما منشِ "محمود فلاح" را پیشه راهش کند، تهیه‌کننده‌ای که سکته و بیماری هم جلوی تلاشش را نگرفت و مختارنامه ساخته شد.
من و فرزندانم تهدید به قتل شده‌ایم
واکنش حماس به خوش‌خدمتی جدید آمریکا به رژیم صهیونیستی
پایان رزمایش نظامی «نصر 2020» قطر با مشارکت ترکیه
چرایی تمرکز رژیم صهیونیستی و امارات بر گردشگری دینی- تمجید صهیونیست‌ها از خوش‌‌خدمتی جدید ترامپ
ابراز همدلی ترامپ با فرانسه با چاشنی اسلام‌هراسی
هزاران نیروی پلیس آلمان بر اجرای قواعد کرونایی جدید نظارت می‌کنند
آمریکا چندین فرد و شرکت فعال در صنعت پتروشیمی ایران را تحریم کرد
ظریف در واکنش به حادثه نیس فرانسه: افراط‌گرایی تنها افراط‌گرایی بیشتر به همراه می‌آورد
هشدار رئیس دفتر ˮمرکلˮ درباره کمبود دارو و تجهیزات در بیمارستان‌ها
حمله نظامیان صهیونیست به منزل خطیب مسجدالاقصی