سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

09:56 ۲۹ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 252 0
سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

در شش ماه گذشته، فرشته مرگ میان تعدادی از هنرمندان جدایی انداخت تا همه تلخی نیمه اول سال به خاطر کرونا نباشد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، هنرمندان تئاتر و سینما مانند بسیاری از اقشار دیگر بهار خود را با دلی خوش آغاز نکردند. مهمان تازه وارد جهان اما زندگی آنان را شاید بیش از مشاغل دیگر تحت تاثیر قرار داد. با این همه، تمام تلخکامی‌های این دو قشر فقط به دلیل آینده نامعلوم و اقتصاد لرزان مشاغل‌شان نبود چراکه تقدیر هم به آنان سخت گرفت و برخی ناچار شدند دوستان خود را به قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) روانه کنند و غم‌انگیزتر اینکه به دلیل شرایط کرونایی، مجالی برای خداحافظی مبسوطی هم فراهم نبود و همه چیز در بهت و حسرت سپری شد.

از این هنرمندان برخی به دلیل کرونا جان باختند، برخی به دلیل بیماری سرطان و تعدادی دیگر هم به دلایلی دیگر؛ تا فرشته مرگ مثل همیشه بی‌تقصیر بماند.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

مرگ در پاریس

کیومرث درم‌بخش، مستندساز و عکاس، جزو اولین هنرمندانی بود که قربانی ویروس کرونا شد. او روز 12 فروردین ماه در بیمارستانی در پاریس درگذشت. ظاهرا این هنرمند چند روز پیش از فوتش به دلیل بیماری در بیمارستان بستری شده بود و در همین مکان دچار کرونا شد تا پرونده زندگی‌اش در 74 سالگی بسته شود.

درم‌بخش متولد  ۱۳۲۴در تهران، عکاس و مستندساز و برادر کامبیز درمبخش هنرمند کاریکاتوریست بود. در کارنامه هنری او  فیلم «بوف کور+زندگی و مرگ صادق هدایت» و مجموعه مستندهای درباره طبیعت و نیز عکاسی از فیلم‌هایی مانند «گوزن‌ها» و «تنگسیر» به چشم می‌خورد.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

وداع با خالق «مادرم گیسو»

هنوز فروردین به پایان نرسیده بود که اهالی سینما به سوگ سیامک شایقی، هنرمند فیلمساز نشستند. او که مدت‌ها با بیماری سرطان مبارزه کرده بود، صبح روز 27 فروردین ماه در سن 65 سالگی درگذشت. این هنرمند که در کارنامه هنری‌اش فیلم‌های خاطره‌انگیزی همچون «جهزیه‌ای برای رباب»، «در کمال خونسردی» و «باغ فردوس پنج بعدازظهر»،«مادرم گیسو»، «خواب زمستانی»، «ماه در جنگل»، «ابرهای ارغوانی»، «ستاره و الماس» و«شراره» را به یادگار گذاشته است، چند روز پیش از درگذشتش به کما رفته بود. سال گذشته خبرهایی از ساخت یک مستند از او به نام «خانه دوست اینجاست» درباره خانه سینما و با حضور فاطمه معتمدآریا و همسرش منتشر شده بود.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

مرگ در ماه اردیبهشت

اما تئاتری‌ها در ماه اردیبهشت شاهد سفر بی بازگشت حسن عقیقی هنرمند تئاتر و تعزیه بودند؛ هنرمندی که با بازی در نقش خلبان نمایش «شازده کوچولو» کار علی اصغر دشتی در ذهن بسیاری از آنان ماندگار شده بود. بازیگری جوان که بر اثر کرونا جان باخت. طبیعتا نمی‌شد برایش یادبودی برگزار کرد و علی اصغر دشتی هم به جای هر برنامه‌ای، فیلم تئاتر «شازده کوچولو» را در فضای مجازی اکران کرد تا این بازیگر بار دیگر جان بگیرد.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

کوچ بهاری محمدعلی کشاورز

محمدعلی کشاورز بازیگر باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون و یکی از پنج تن سینمای ایران نیز دیگر مسافر بهاری امسال بود. در سن ۹۰سالگی درگذشت.

این هنرمند که از اوایل خرداد ماه به دلیل عارضه کلیوی در بیمارستانی در تهران بستری شده بود، روز 25 خرداد درگذشت.

او دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر بود که در حدود ۵۰ فیلم سینمایی، بیش از ۳۰ سریال تلویزیونی و چندین تئاتر و تله‌تئاتر ایفای نقش کرد.

این هنرمند ایفاگر نقش‌های ماندگاری در تاریخ سینما بوده است که از جمله آنها فیلم‌های «خشت و آینه»، «آقای هالو»، «رگبار»، «صادق کرده»، «شطرنج باد»، «کمال‌الملک»، «مردی که موش شد»، «کفش‌های میرزا نوروز»، «مادر»، «پول خارجی»، «دلشدگان»، «روز واقعه»، «ناصرالدین شاه اکتورسینما»، «خسوف»، «زیردرختان زیتون»، «غزال» بوده است.

تماشاگران تلویزیون هم بازی‌های به یادماندنی او را در مجموعه‌های تلویزیونی «دایی‌جان ناپلئون»، «آتش بدون دود»، «هزاردستان»، «سربداران»، «افسانه سلطان و شبان»، «پدرسالار» و «گرگ‌ها» به یاد دارند.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

سیروس گرجستانی و نقش ناتمامش در «شاهرگ»

به فاصله چند روز بعد سیروس گرجستانی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون نیز در سن ۷۶ سالگی درگذشت. او  روز ۱۲ تیر ماه بر اثر سکته قلبی در بیمارستان از دنیا رفت.

گرجستانی که از اواخر دهه ۴۰ فعالیت خود را در تئاتر آغاز کرده بود، در نمایش‌های مختلفی همچون «آنتیگون»، «دکتر کنوک» ، «معرکه در معرکه» و «عشق آباد» و «دندون طلا»، «زیر گذر لوطی صالح»، «استر»، «محراب»، «دارالحکومه» ، «بکت» به صحنه رفت.

فیلم سینمایی «ما همه با هم هستیم» آخرین حضور این بازیگر در سینما بود که سال ۹۷ به کارگردانی کمال تبریزی ساخته شد. «قانون مورفی»، «نهنگ عنبر ۲»، «شکار خاموش»، «طوفان شن»، «آدم برفی»، «آپارتمان شماره ۱۳»، «زرد قناری»، «ساحره»، «یکی بود یکی نبود»، «تنوره دیو»، «دوران سربی»، «مسافر ری» و «آدمک‌ها» تعدادی از حدود ۴۵ فیلمی است که گرجستانی در سینما بازی کرده بود.

او در سریال‌های تلویزیونی هم حضور پررنگی داشت که «شاهرگ» جدیدترین کار او و تولید همین سال ۹۹ است. «کلاه پهلوی»، «گاو صندوق»، «زن بابا»، «خوش نشین‌ها»، «دختری به نام آهو»، «صاحبدلان»، «متهم گریخت»، «یادداشت‌های کودکی»، «پشت کنکوری‌ها»، «شلیک نهایی»،‌ «همسران»، «کیف انگلیسی» و «هتل» بخشی دیگر از فعالیت‌های این بازیگر در تلویزیون است.

درگذشت یکی از پیشکسوتان سینما

درگذشت حسن شریفی، یکی از پیشکسوتان سینما، یکی دیگر از مرگ‌های تابستانی امسال را رقم زد. این سینماگر که سال‌ها قبل در عکاسی، فیلمبرداری، تدارکات و تولید سینما فعالیت داشت، روز ۲۱ تیرماه از دنیا رفت.

 او گرچه در سال‌های گذشته فعالیتی در سینما نداشت، اما کتاب‌هایی نوشت که به یادگار مانده‌اند.

حسن شریفی تجربه‌های ارزشمندی در تدارکات، تولید، عکاسی، فیلمبرداری و... در کنار اسامی مطرح سینما همچون ساموئل خاچیکیان، پرویز خطیبی، مجید محسنی، اسماعیل کوشان، مهدی میثاقیه، عباس شباویز و سیامک یاسیمی داشت.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

 بازیگر «نیمه پنهان» و «عاشقانه» درگذشت

به فاصله 5 روز بعد، سوسن سلیمی بازیگر قدیمی سینما نیز روز 26 تیر در خانه‌اش درگذشت.

۱۰این بازیگر که متولد سال 1323 بود، در فیلم‌هایی چون «نیمه پنهان»، «عاشقانه»، «مرسدس»، «عشق طاهر»، «افعی» و ... نقش آفرینی کرده بود.ظاهرا این بازیگر 10  روز پیش از مرگش دچار بی‌اشتهایی شد و با اینکه بیماری خاصی در او تشخیص داده نشد ولی از دنیا رفت.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

سفر  همیشگی بازیگر همیشه خندان

صبح روز  ـ ۳۰ تیر ماه ـ رضا عطاران با انتشار خبری کوتاه در صفحه شخصی‌اش، مخاطبان را از درگذشت احمد پورمخبر باخبر کرد؛ بازیگری که با مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی، خنده بر لبان تماشگران نشاند، در واپسین روزهای تابستان، به فرشته مرگ لبخند زد و بعد از مدتی بیماری آرام گرفت.

پورمخبر که زاده سال ۱۳۱۹ در تهران و بازنشسته ارتش بود، در آخرین روزهای زندگی‌اش به مدت یک ماه در بیمارستان بستری شد.

تماشاگران تلویزیون بازی‌های او را در سریال‌های رضا عطاران به یاد دارند و مخاطبان سینما نیز نقش آفرینی‌های او را در آثاری چون «توفیق اجباری»، «زن‌ها فرشته‌اند»، «خروس جنگی»، «دردسر بزرگ» «اخراجی‌ها»، «دایناسور»، «ده رقمی» و ... به ایفای نقش پرداخته بود.

تهیه کننده فیلم «زندگی» از دنیا رفت

همایون رضا عطاردی هنرمند سینما و تلویزیون دیگر هنرمندی بود که تابستان امسال راهی دیار باقی شد.

او که چندی پیش بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شده بود، 3 مرداد درگذشت.

او کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرد و سال ۱۳۷۲ در فیلم «راننده‌ی سفیر» به کارگردانی حبیب‌الله بهمنی و شفیع آقامحمدیان به عنوان آهنگساز فعالیت کرد. آهنگسازی سریال ۲۳‌ گرم به کارگردانی جواد مزدآبادی و «آدمخوار»، تهیه کنندگی فیلم «زندگی» از دیگر بخش‌های کارنامه هنری او محسوب می‌شود.

یک چهره پرداز سینما از دنیا رفت

شراره عقیلی نیکو  چهره پرداز سینما و عضو کانون چهره پردازان خانه سینما دیگر هنرمندی بود که اوایل مرداد ماه درگذشت.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

خسرو سینایی و آرزویی که ناکام ماند

اما با درگذشت خسرو سینایی، کارگردان سینما بر اثر ابتلا به کرونا و عفونت ریه، جامعه هنری بار دیگر به سوگ یکی از اعضای بی حاشیه خود نشست.

فیلمسازی که 11 مرداد ماه در سن 80 سالگی در بیمارستات امیراعلم درگذشت.

خسرو سینایی، مستند ساز و کارگردان سینما متولد سال 1319 است که فیلمسازی خود را از سال 1346 آغاز کرد.

او سال 62 مستند «مرثیه گمشده» با روایت مهاجرت هزاران لهستانی به ایران را ساخت که جایزه‌ای از رییس جمهور کشور لهستان هم گرفت. یکی از مطرح ترین فیلم‌های سینمایی این کارگردان «عروس آتش» بود که ساال 78 ساخته شد و سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را در جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

یکی از آخرین مستندهای خسرو سینایی «جزیره رنگین» بود که سال 93 با محوریت جزیره هرمز و خاک‌های رنگی این منطقه ساخته شد. «کویر خون»، «مثل یک قصه»، «گفت‌وگو با سایه» و «هیولای درون» از دیگر آثار این فیلمساز هستند که در حسرت ساخت فیلم «قطار زمستانی» پر کشید.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

مرگ غم انگیز ماه‌چهر خلیلی 

با درگذشت ماه چهره خلیلی ـ بازیگر سینما و تلویزیون که در تئاتر هم نقش آفرینی کرده بود، یک جوان هنرمند دیگر راهی دیار باقی شد.

او که به همراه خانواده اش در انگلیس زندگی می کرد، به دلیل ابتلا به بیماری سرطان روز ۱۷ مرداد ماه در سن ۴۴ سالگی درگذشت. ماه چهره خلیلی متولد ۱۳۵۵ تهران و دارای مدرک فوق لیسانس معماری از دانشگاه آکسفورد انگلستان بود. او نوه دختری پروین سلیمانی و از سال ۱۳۸۲  مشغول به فعالیت در عرصه سینما و تلویزیون بود.

او بازیگر سریال‌های «در چشم باد»، «مختارنامه» و «کلاه پهلوی» ،«مرضیه» ، «دختر گمشده» «گذر از رنج‌ها» و فیلم‌های سینمایی چون «اشنوگل»، «قرارمون پارک شهر»، «یادم تو را فراموش»، «صله سحر» و ... بود.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

بهمن مفید آرام گرفت

بهمن مفید بازیگر قدیمی تئاتر و سینما نیز یک روز بعد از تولد 78 سالگی‌اش بر اثر سرطان درگذشت.

او که 5 سالگی با نمایشهای پدرش غلامحسین خان مفید وارد عرصه تئاتر شد، در نمایش‌هایی از بهرام بیضایی و بیژن مفید و بسیاری هنرمندان شناخته شده تئاتر، روی صحنه رفت.  تماشاگران سینما نیز نقش آفرینی های او را در فیلم‌های «قیصر»، «طوقی»، «داش اکل» به یاد داشتند. او  پس از انقلاب نیز در فیلم سینمایی «سرودتولد» و مستند «قیصر،چهل سال بعد » مقابل دوربین قرار گرفت.

مفید در یک سال گذشته به دلیل  سرطان ریه تحت درمان بود و سرانجام روز 26 مرداد ماه در سن 78 سالگی در منزلش در تهران درگذشت و بعد از سال‌ها سکوت به آرامش رسید.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

 مستندساز عاشق ایران درگذشت

بامداد روز 4 شهریور ماه دوستداران سینمای مستند داغدار منوچهر طیاب شدند که در بیمارستانی در وین از دنیا رفت. این مستندساز چند ماهی به دلیل سرطان در بیمارستانی در وین بستری بود.

منوچهر طیاب متولد سال 1316 در تهران، دانش‌آموخته‌ی رشته معماری در دانشگاه فنی وین و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما و تلویزیون از دانشکده سینمایی آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی اتریش است. او از سال 1342 با ساخت فیلم «سفال» به حرفه‌ی مستندسازی روی آورد و در 57 سال اخیر، نزدیک به 100 فیلم ارزشمند میراث فرهنگی و تاریخی را کارگردانی کرد.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

سفر باورنکردنی یک جوان تئاتری

هشتم شهریورماه میلاد حاجی‌زاده، بازیگر جوان تئاتر در ۲۷ سالگی و در حالی که به تازگی پایان‌نامه کارشناسی خود را در رشته کارگردانی تئاتر به پایان رسانده بود، از دنیا رفت.

 حاجی‌زاده علاوه بر دستیاری کارگردانی و مدیریت تولید، در بازیگری هم فعال بود و «سه‌شنبه‌های لعنتی» یکی از آخرین کارهای این هنرمند در تئاتر بود که به کارگردانی محمدمهدی خاتمی در تئاتر شهر روی صحنه رفت.او هنگام شنا در یکی از سدهای اطراف تهران غرق شد.

سینمایی ها و تئاتری هایی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

تاریخ‌نگار سینما به تاریخ پیوست

مسعود مهرابی تاریخ‌نگار و منتقد سینما، مدیر مسئول مجله فیلم و نویسنده چند کتاب سینمایی نیز دیگر چهره‌ای بود که تابستان امسال آرام گرفت. او متولد سال ۱۳۳۳ بود و آثاری چون «تاریخ سینمای ایران»، «پوسترهای فیلم»، «کتابشناسی سینما در ایران»، « فرهنگ فیلم‌های مستند سینمای ایران»، « فرهنگ فیلم‌های کوتاه داستانی»، «فرهنگ فیلم‌های کوتاه داستانی»، «صد سال اعلان و پوستر فیلم» و«سیاحت نامه جشنواره‌های جهانی» را بر جای گذاشت.

مهرابی صبح روز 10 شهریور در سن 66 سالگی و به دلیل سکته قلبی درگذشت تا یک مرگ غمناک دیگر رقم خورده باشد. 

  


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آموزش ساخت دو نوع استند تولد
استند تولد برای نمایش سن فرد در جشن تولدها استفاده می‌شود. معمولا استند تولد بر اساس علایق و یا خصوصیات فرد تهیه و تزئین وچینش می‌شود.
مزایا و استعلام شرایط بیمه عمر نوین
بیمه نوین یکی از شرکت‌هایی است که در سال ۹۷ حدود ۲ درصد از فروش کل بیمه‌های کشور را به خود اختصاص داده است.
حسابداری جیبی کسبه؛ حسابداری همراه
راحتی و سادگی استفاده از گوشی های موبایل، این دستگاهها را به ابزار بسیار مناسبی برای کسبه جهت مدیریت امور مالی آنها تبدل کرده است.
پروژکتور خورشیدی چگونه کار می کند
پروژکتورهای سولار با تبدیل نور خورشید به الکتریسیته و ذخیره آن در باطری تعبیه شده در قالب پروژکتور کار می کنند.
معرفی فرز و مینی فرز و کاربرد آنها
فرز و مینی فرز از جمله دستگاه‌هایی هستند که در زمینه ساخت‌وساز در تمامی صنعت‌ها کاربرد بسیاری دارند. از این وسیله برای برش دادن، ساییدن، زدودن، صیقل دادن و سمباده زدن سطوح مختلف استفاده می‌شود.
موتورسواران اسنپ‌باکس چقدر درآمد دارند؟
با افزایش روزافزون حجم ترافیک، تمایل به استفاده از موتور برای جابه‌جایی در سطح شهر هر روز بیشتر می‌شود. از طرفی موتورسواران بسیاری از این وسیله نقلیه برای جابه‌جایی مسافر و مرسولات کوچک استفاده می‌کنند.
رادیولوژی فرمانیه آماده ارایه ایمن ترین خدمات در ایام کرونا
پیدا کردن یک مرکز رادیولوژی و سونوگرافی که پروتکل بهداشتی را رعایت کنند دغدغه این روزهای مردم است. برای تمام مردم در وضعیت شروع کرونا پیدا کردن مرکز پزشکی که پروتکل های بهداشتی را به دقت رعایت کند و از این بابت اطمینان خاطر داشته باشند، مشکل است.
داشتن سایت پر بازدید و درآمد میلیونی
امروزه همه مردم تمایل دارند که کلیه کارهای خود را در سطح فضای مجازی انجام دهند چرا که در این صورت هم وقت کمتری نیاز داشته و هم می توانید بدون هیچگونه دردسری کلیه امور را مدیریت کنید.
تبلیغات گردشگری هدفمند با حمایت از گردشگری مسئولانه
سایت گردشگری "دستی بر ایران" سکویی برای تبلیغات گردشگری سایر سایت های این صنعت فراهم آورده است.
مشتری برای سلاح‌های ایرانی هست؟
یکی از سؤالات جدی که درباره بحث برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در فضای مجازی مطرح می‌شود، این است که مشتریان احتمالی سلاح‌های ایرانی چه کشورهایی هستند و اینکه آیا واقعاً کسی حاضر است برای سلاح‌های ایرانی هزینه کند؟

پر بازدید ترین اخبار امروز

نارضایتی نسل جوان از دموکراسی بر طبق مطالعه دانشگاه کمبریج
یک مطالعه از سوی دانشگاه کمبریج نشان داد، نسل جوان جهان به ویژه در اروپا، آمریکای شمالی، آفریقا و استرالیا بیشتر از هر زمانی در قرن گذشته سرخورده و ناراضی از دموکراسی هستند.
استقبال اتحادیه اروپا از توافق اعلام شده میان ترامپ و سودان
مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در خصوص سودان که مقدمه‌ای برای حذف نام این کشور از قهرست سیاه آمریکا برای کشورهای حامی تروریسم است، استقبال کرد.
تغییرات متعدد نیمی از لیگ برتری‌ها در فصل نقل و انتقالات- فولاد با ثبات‌ترین تیم
نیمی از تیم‌های لیگ برتری در فصل نقل و انتقالات تغییرات زیادی را تجربه کرده اند.
آغاز رای گیری پیش از موعد در ایالت فوق حساس فلوریدا
دو هفته مانده به روز انتخابات سراسری در آمریکا، رای گیری پیش از موعد در یکی از حساس‌ترین ایالت‌های سرنوشت ساز، یعنی فلوریدا، از روز دوشنبه ۱۹ اکتبر، آغاز شد.
آیا زوجین با گذشت زمان به هم شبیه می‌شوند؟
این تفکر که زوج ها با گذشت زمان شبیه به یکدیگر می‌شوند از دهه‌ها پیش مطرح بوده و در واقع، ریشه در یک آزمایش علمی در دهه ۱۹۸۰ دارد.
یک برنامه سینمایی جدید در راه است
جایزه بزرگ فرانسوی ها برای «متری شیش و نیم»
انیمیشن ایرانی در جشنواره محیط زیستی مکزیک
مسابقه عکس سینمای ایران برگزیدگانش را شناخت
همه واکنش ها و پیگیری ها در پی ابتلای چند بازیگر به کرونا
«۵۲ هرتز» هنرمند ابرکوهی راهی اسپانیا شد
فیلم کوتاه ایرانی نامزد جایزه «لورکا» شد
راهیابی «کشتارگاه» به جشنواره «مانهایم» آلمان
جدیدترین آمار فروش فیلم آرش معیریان در اکران آنلاین
نمایش اینترنتی آثار مصطفی فرزانه