راهکاری برای افزایش رضایت جنسی

10:27 ۲۸ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 591 0
راهکاری برای افزایش رضایت جنسی

عدم وجود رضایت جنسی، یکی از بزرگترین مشکلاتی است که زوج‌ها بالأخص آن‌هایی که به دلیل ناباروری، نیاز به اجرای برنامه‌های مشخصی را دارند، گرفتار خود می‌کند. محققان کشور برای رفع این مشکل، بالابردن سواد سلامت را توصیه کرده‌اند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، نابــاروری یکــی از تجربیــات تلــخ و تنش‌زا در زندگــی زوجیــن محســوب می‌شود. افســردگی، آشــفتگی، عــزت نفــس پاییــن و عــدم رضایت‌مندی در رابطــه زناشــویی ازجمله اثـرات روان‌شناختی نابـاروری محسـوب می‌شوند. برنامه‌های درمانــی بلندمدت و مراحــل درمــان نازایــی شامل زمــان اجبــاری مقاربــت در چرخــه تخمک‌گذاری زن درکنار فرایندهـای تشـخیصی و درمانـی خطرنـاک و علـل مختلـف دیگر می‌توانند ازجمله عوامـل احتمالـی تنش‌ها باشـند. مجموعـه ایـن عوامـل و فشـارهای روانـی و داشـتن فعالیـت جنسـی برنامه‌ریزی‌شده می‌تواند به‌نوعی باعـث تبدیـل رابطـه جنسـی بـه یـک عمـل مکانیکـی شـده و رضایـت جنسـی زوجیــن را تحــت تأثیر قــرار دهــد.
صاحب‌نظران معتقدند در قـرن حاضـر، هـر فـرد بـرای داشـتن کارکـرد مناسـب و بهینـه، بایسـتی دارای مجموعه‌ای از شایستگی‌ها و توانایی‌ها و در اصـل مجموعه‌ای از سـوادها باشـد. ازنظر سـازمان جهانـی بهداشــت، ســواد ســلامت به‌عنوان مجموعه مهارت‌های شــناختی و اجتماعــی معرفــی شــده اســت کــه معیــن کننــده ظرفیــت و توانایـی افـراد در کسـب، پـردازش، درک و به‌کارگیری اطلاعات سـلامت است، به‌گونه‌ای کـه منجـر بـه تصمیم‌گیری مناســب در زمینه ســلامت و در نهایت منجــر بــه ارتقــا آن شود. برخورداری از این سواد بدون شک در بهره‌گیری از تمام جوانب زندگی ازجمله روابط زناشویی دارای اهمیت خاصی است.
در این رابطه، یک تیم پنج نفره پژوهشی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، اقدام به انجام مطالعه‌ای کرده‌اند که در آن رابطه بین برخورداری از سواد سلامت با رضایت جنسی در زنان نابارور مورد بررسی واقع شده است.
در این مطالعه که در درمانگاه ناباروری بیمارستان الزهرای تبریز انجام گرفته است، 390 تن از زنان مراجعه‌کننده برای درمان ناباروری مورد مطالعه واقع شده‌اند. این افراد با استفاده از پرسشنامه مشخصات فردی اجتماعی، پرسشنامه سواد سلامت بزرگسالان ایرانی و پرسشنامه رضایت جنسی اطلاعات مورد نیاز محققان را ارائه کرده‌اند. این اطلاعات سپس با استفاده از روش‌های آماری و به کمک کامپیوتر، تجزیه‌وتحلیل شده‌اند.
یافته‌های این تحقیق نشان داد که سواد سلامت، همبستگی مثبتی با میزان رضایت جنسی در زنان نابارور دارد. به‌عبارت‌دیگر، هرچه سواد سلامت در افراد بالاتر باشد، رضایت جنسی بیشتری برای آنان حاصل می‌شود.
در ایــن راسـتا، فتح نژاد کاظمی، استادیار و پژوهشگر گروه مامایی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و همکارانش اظهـار داشته‌اند: «سـواد سـلامت می‌تواند بـر حـالات روحـی و نگـرش زوجیـن نسـبت بـه روابـط جنسـی و زناشــویی تأثیــر بگــذارد و ازاین‌رو بــر رضایــت جنســی آن‌ها تأثیرگــذار باشــد».
به گفته آن‌ها، «همچنیــن بــه نظــر می‌رسد افزایــش میـزان سـواد سـلامت، منجـر بـه افزایـش اطلاعات در مـورد فیزیولـوژی جنسـی و عملکـرد جنسـی شـود و بدیـن طریـق نیز رضایــت جنســی بیشتری را به دنبال داشته باشد.
این محققان بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از این پژوهش جالب، توصیه کرده‌اند که برنامه‌ها و مداخلات تدوین‌شده در راســتای افزایــش میــزان ســواد ســلامت زنان نابارور صــورت گیــرد.
این یافته‌ها که علاوه بر زنان ناباوری که تحت درمان قرار می‌گیرند، برای سایر زوج‌ها نیز جنبه‌های آموزشی مفیدی دارند، در فصل‌نامه «مدیریت ارتقای سلامت» وابسته به انجمن علمی پرستاری ایران منتشر شده‌اند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

پژوهش
پژوهش

آخرین اخبار

آغاز لیگ تفنگ و تپانچه با یک ماه تاخیر!- لیگ اهداف پروازی از نیمه آبان شروع می‌شود
در حالی که قرار بود لیگ برتر تفنگ و تپانچه از آبان استارت بخورد اما این مسابقات با یک ماه تاخیر آغاز خواهد شد.
گمانه زنی ها درباره اعلام توافق صلح میان سودان و رژیم صهیونیستی ظرف ساعات آتی
رسانه ای عبری به نقل از مقامات ارشد رژیم صهیونیستی اعلام کردند که احتمالا بیانیه رسمی در مورد برقراری روابط میان تل آویو و خارطوم ظرف ساعات و روزهای آتی صادر شود.
مناظره نهایی ترامپ-بایدن با گزینه ˮقطع صداˮ انجام می‌شود
مناظره پایانی میان رئیس‌جمهوری آمریکا و رقیب دموکراتش، جو بایدن با گزینه "قطع صدا" انجام می‌شود تا هر نامزد فرصت کافی بدون وقفه برای صحبت کردن داشته باشد و هرج و مرج دوره قبل ایجاد نشود.
راهکار‌هایی برای والدین در خصوص مقابله با چالش مومو + مسدود کردن ربات چشم سیاه
این روز‌ها «مومو»، ربات چشم سیاه با آن خنده جوکرش به واتس‌آپ آمده تا از این مسیر روح و روان فرزندانمان را نشانه بگیرد، باور کنیم دشمن در فضای مجازی راه‌بلد است و ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم.
مشکلات ناشی از اضطراب جدایی و وابستگی در کودکان
یک روانشناس در خصوص مشکلات و آسیب‌های وابستگی کودکان به والدینش توضیحاتی داد.
درخواست شورای امنیت از آذربایجان و ارمنستان برای احترام به آتش بس
اعضای شورای امنیت سازمان ملل در جلسه غیرعلنی از ارمنستان و آذربایجان خواستند که به آتش بس جدید در قره باغ احترام بگذارند.
نوشیدن چای سبز در این زمان‌ها ممنوع!
اگر از مشکلات بی خوابی رنج می‌برید، شما نباید پیش از خواب چای سبز بنوشید.
اولین چیزی که می‌بینید شخصیت شما را مشخص می‌کند
تست‌های روانشناسی بر اساس تصاویر، می‌توانند به شما کمک کنند که شخصیت خود را بهتر بشناسید.
چگونه اشک خود را در زمان احساسی شدن، کنترل کنیم؟
یکی از مسائلی که هرکسی در زندگی به آن نیاز داشته، اما باید آن راکنترل کند، اشک ریختن است.
پرسنل آموزشی مشمول قانون کار هستند؟
یک کارشناس حوزه اختلافات کارگری و کارفرمایی درباره بستن قرارداد آموزشی با کارگران توسط کارفرما توضیحاتی داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تغییرات متعدد نیمی از لیگ برتری‌ها در فصل نقل و انتقالات- فولاد با ثبات‌ترین تیم
نیمی از تیم‌های لیگ برتری در فصل نقل و انتقالات تغییرات زیادی را تجربه کرده اند.
آغاز رای گیری پیش از موعد در ایالت فوق حساس فلوریدا
دو هفته مانده به روز انتخابات سراسری در آمریکا، رای گیری پیش از موعد در یکی از حساس‌ترین ایالت‌های سرنوشت ساز، یعنی فلوریدا، از روز دوشنبه ۱۹ اکتبر، آغاز شد.
آیا زوجین با گذشت زمان به هم شبیه می‌شوند؟
این تفکر که زوج ها با گذشت زمان شبیه به یکدیگر می‌شوند از دهه‌ها پیش مطرح بوده و در واقع، ریشه در یک آزمایش علمی در دهه ۱۹۸۰ دارد.
آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کلانشهرهای کشور
مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشریح آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کشور گفت: بر اساس آخرین نمونه‌برداری‌های انجام شده طی تابستان و اوایل مهر ماه، کیفیت سوخت کلانشهرها بر اساس استانداردهای یورو۴ بوده است.
آموزش مجازی مدیریت بحران به تهرانی‌ها
معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان مدیریت بحران شهر تهران از ارائه آموزش مجازی مدیریت بحران به تهرانی‌ها خبر داد.
وبینار ˮاز میدان تا میدانگاهˮ برگزار می شود
کارگاه آشنایی با الزامات حقوقی در استفاده از منابع چاپ مقالات
از  ˮرمدسیویرˮ تا  ˮلوپیناویرˮ و ˮاینترفرونˮ؛ داروهایی که نقشی در درمان کرونا ندارند
وبینار آموزشی ˮاخلاق در پژوهشˮ برگزار می‌شود
دعوت از دانشجوی ایرانی برای پژوهش در مرکز داده های جهانی شادی
بررسی وجود انگل چشمی در خاک پارک‌ها
سن افراد چه نقشی در تاثیرات جراحی‌های لاغری دارد؟
مشکلاتی که گیاهان دارویی برای کلیه‌ها ایجاد می‌کنند
پیام تسلیت صالحی در پی درگذشت استاد پیشکسوت جامعه‌شناسی کشور
هشدار نسبت به شیوع یائسگی زودرس در زنان ایرانی