کاش این گردان دوباره ظهور کند

07:27 ۴۰ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 191 0
کاش این گردان دوباره ظهور کند

بی تردید، هشت سال دفاع مقدس در تاریخ جاودانه انقلاب ایران، تبلور عینی پایداری، دلاوری و فداکاری ملتی است که در راه دفاع از کیان اسلامی و جغرافیای پاک سرزمین شان چنان جانفشانی کردند که تصرف حتی یک وجب از خاک ایران اسلامی را بر دل دشمنان قسم خورده خود گذاردند.

ایسنا

شرافت، عشق، ایمان، شجاعت و وحدت جهادی جوانان در سایه تدبیر حکیمانه امام خمینی (ره) بود که زیباترین، بی‌نظیرترین و عاشقانه‌ترین پیروزی را به جهانیان ثابت کرد. وقتی که امام راحل بر حضور جوانمردانه جوانان در جبهه ها تاکید کرد، تنها منظره‌ای که چشمان جهانیان را در حیرت فرو برد حضور میلیونی و شتاب عاشقانه جوانان به سمت قربانگاه عشق بود، جایی که شور و نشاط کربلایی را آنچنان به تصویر کشیدند که دوران جنگ و جهاد آنان با نام ارزشمند "دفاع مقدس" در تاریخ اسلامی ایران جاودانه شد.
گردان سرافراز حضرت ولیعصر(ع) متشکل از رزمندگان چهار شهرستان استان مرکزی شامل ساوه، زرندیه، محلات و دلیجان از جمله افتخارات ماندگار و ارزشمند دوران هشت ساله دفاع مقدس است و رزمندگان این گردان صحنه های بی بدیلی از عشق، ایثار و جانفشانی را به نمایش گذاشتند.
روایت شجاعت و دلاوری های رزمندگا  گردان ولیعصر (عج) که کارنامه درخشانی را در هشت سال دفاع مقدس بر جای گذاشتند در گفتگوی ایسنا با بی‌سیم‌چی این گردان شنیدنی است.
حبیب الله حبیبی گفت: درست یکماه پس از آغاز جنگ تحمیلی جوانان شهرستان ساوه به سیل خروشان مردان دفاع مقدس پیوستند. آمادگی اولیه جهت حضور در میدان نبرد با آموزش کاربردی اسلحه "برنو" و "ام یک" در محوطه باغ‌های انار (جاده قدیم ساوه به قم بعد از رودخانه قره چای) آغاز شد. جوانان زیادی آماده نبرد بودند به طوری که به دلیل کمبود امکانات و عدم تکافوی محیط آموزشی با تقسیم بندی در گروه‌های متفاوت و زمانبندی خاص، آموزش آنها آغاز شد.
حبیبالله حبیبی افزود: بعد از آموزش اولیه خیلی از جوانان ساوه به قربانگاه پاک ترین نسل ایرانیان سرازیر شدند. شور و هیجان، پشتیبانی پدران، مادران و همه زنان و مردان فضای زیبایی از فرهنگ جهاد و شهادت به وجود آورده بود و جلوه‌های معنویت در آغاز دفاع مقدس تبلور خاصی در شهر پیدا کرده بود.
وی به هسته اولیه این تشکیلات اشاره کرد و افزود: افرادی نظیر محمد نبوتی، معماریان، مسئله گو، چاکری، نظرفخاری و ... از اعضای هسته اولیه بودند که در سازماندهی و هماهنگی نیروهای داوطلب نقش محوری داشتند. فعالیت و کوشش آنها در انجام این وظیفه خطیر و طراحی اعزام، فوق العاده خوب و مطلوب بود.
وی بیان کرد: حضور جوانان بسیجی شهرستان ساوه و زرندیه و شهرهای نوبران، غرق آباد، پرندک، زاویه، و بخش خرقان با گذشت زمان بسیار پرشورتر و بیشتر شد و موج اتحاد و همدلی آنان به نقطه‌ای رسید که می‌توان اذعان کرد در طول جنگ همواره در استعداد یک گردان از شهرستان ساوه در بخش‌های مختلف جبهه‌ها حضور داشتند. اگر معنی جهاد به معنای بکار گرفتن نهایت تلاش و توان در مقابله با دشمن باشد، من یقین دارم که جوانان بسیجی شهرستان‌های ساوه و زرندیه به معنای واقعی درخشیدند.
این رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: سازماندهی کلاسیک نیروهای دفاع مقدس بعد از عملیات رمضان آغاز شد. به طوری که نیروهای چند استان در قالب یک لشکر یا تیپ درآمدند. تیپ ۱۷ حضرت علی بن ابیطالب علیه‌السلام با فرماندهی سردار شهید مهدی زین الدین بعد از عملیات رمضان بنیان ایجاد لشکری مجهز از بسیجیان استان‌های زنجان، مرکزی و سمنان در آن مقطع از  دوران دفاع مقدس شد که  در طول جنگ فتوحات فوق تصوری را به جهانیان نشان داد. غرور، دلاوری و شجاعت جوانان برومند شهرستان‌های ساوه و زرندیه در آن لشگر همواره مورد تکریم و تقدیر قرار گرفت.
وی اظهار کرد: جدیت و دلاوری نیروهای شهرستان‌های ساوه و زرندیه در آن زمان را باید در قالب گردان موسی‌بن‌جعفر (ع)، ادوات و توپخانه لشکر با فرماندهی سردار مصدقی ساوجی، پشتیبانی و لجستیک لشگر با فرماندهی شهید سردار مهدی نظر فخاری، اطلاعات و عملیات با فرماندهی شهید سردار محمد ندیری و سردار میرجانی ساوجی، گروهان ۳ گردان موسی‌بن‌جعفر(ع) با فرماندهی ماشالله تاریخی و... جستجو کرد که جانفشانی و دلاورمردی آنان واقعا ستودنی است. عملیات غرور آفرین بیت المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد، عملیات بستان، پاسگاه زید، عملیات خیبر، عملیات محرم، والفجر مقدماتی، فتح المبین و... آلبومی از شجاعت و حضور مقتدرانه بسیجیان ساوه و زرندیه هستند که هرگز در تاریخ فراموش نخواهند شد.
حبیبی به نحوه تشکیل گردان حضرت ولیعصر(عج) اشاره کرد و افزود: چند ماه بعد از عملیات خیبر و با توجه به شجاعت و حضور مقتدرانه بسیجیان ساوه، زرندیه، محلات، دلیجان و استعداد این سه شهرستان، در  شهریور یا مهرماه سال ۶۳ قرار شد بسیجیان شهرستان‌های یاد شده در قالب گردان جدیدی به نام گردان حضرت ولیعصر(عج) در لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب علیه السلام حضور داشته باشند. این تصمیم در آبان ماه ۶۳ اجرایی شد و اولین اعزام گردان سرافراز حضرت ولیعصر(عج) در استعداد سه گروهان متشکل از بسیجیان چهار شهرستان مذکور انجام شد.
وی بیان کرد: هیچ وقت فراموش نمی‌کنم که اولین ماموریت گردان تحکیم مواضع لشکر ۱۷ علی ابن ابیطالب(ع) در خط پدافندی طلائیه بود و این مأموریت به مدت ۳۰ تا ۴۰ روز طول کشید. سردار شهید مهدی ناصری، شهید محمد ماهیاری، شهید بهرام قره شیخلو از ساوه و زرندیه، شهید حیدری و برادر قربانی از محلات و اصغر اکبری، ابراهیم شفیعی و غلامرضا منصوری از دلیجان جزو کادر گردان بودند.
بی‌سیم‌چی گردان ولیعصر(عج) افزود: بعد از اتمام ماموریت پدافندی، گردان ولیعصر(عج) به مرخصی یک هفته‌ای آمد و بعد از برگشت به جبهه، اولین و در عین حال سنگین‌ترین ماموریت عملیاتی گردان در تاریخ 23 اسفندماه سال 1363 یعنی حضور در عملیات بدر و شرق دجله به منصه ظهور رسید.
وی افزود: عملیات در شرق دجله تبلور عینی شجاعت مردان گردان ولیعصر(عج) و بسیار خیره کننده و حیرت انگیز بود. بیش از ۳۰ تن از بهترین همسنگران و دوستان من در آن عملیات به درجه رفیع شهادت نائل آمدند. نبرد تن به تن و نبرد نفر با تانک‌های غول پیکر "تی ۷۲ " شوروی در این عملیات پیروزمندانه تماشایی و فوق العاده بود. شهید ماهیاری،  شهید مهدی یعقوبزاده، شهید علی قاسمی، شهید حسنی‌فرد، شهید قربانی و شهید گودرزی و... در این عملیات خوش درخشیدند.
وی افزود: در این عملیات بنده و سردار شهید ناصری فرمانده دلیر گردان حضرت ولیعصر (عج) دوشادوش هم بودیم. شهید ناصری که رزمندگان گردان او را با نام "آقامهدی" صدا می‌زدند، از ناحیه بازو و بر اثر اصابت تیر مستقیم مجروح شد. آب های خروشان دجله هرگز جوانمردی شهیدان گردان ولیعصر(عج) و لشگر ۱۷ را فراموش نخواهند کرد.
حبیبی اظهار کرد: رزم پدافندی جزیره مجنون جنوبی در کمین‌های بسیار خطرناک با فرماندهی شهید ابراهیم یعقوبی، حضور در عملیات کربلای یک با فرماندهی رضا پاشاخانلو  که منجر به آزادسازی مهران شد، عملیات کربلای ۴، کربلای ۵، و عملیات والفجر ۸ با فرماندهی آقا مهدی ناصری ، والفجر  ۱۰ و عملیات مرصاد از جمله افتخارات این گردان است.
رزمنده خستگی ناپذیر گردان ولیعصر که ۲۳ ماه با شهید ناصری همسنگر بوده و بیش از نیمی از دوران دفاع مقدس را درک کرده و اینک در مقام استاد حقوق بین الملل در دعاوی و داوری بین المللی حضور دارد، افزود: بی‌تردید به عنوان کسی که به معنی واقعی کلمه فرزند دفاع مقدس است، اظهار می‌کنم که جوانان ساوه و زرندیه نهایت تلاش خود را در دوران هشت سال دفاع مقدس به منصه ظهور رساندند. یقین بدانید این سرافرازی تا ابد در تاریخ ایران اسلامی و بر تارک این مرزوبوم جاودانه خواهد بود.
بی سیم چی گردان ولیعصر آلبوم خاطرات و عکس‌هایش را با تمام دنیا عوض نمی‌کند.
یقینا روحیه انقلابی و تفکر جهادی که برگرفته از ایثار، فداکاری و عزم و اراده رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی است، امروز نجات بخش انقلاب از تهدیدات است و تاسی به فرهنگ دفاع مقدس، کشور را از بحران‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، تحریم‌ها، تهدیدها و ... با اقتدار عبور خواهد داد.
 کاش این گردان دوباره ظهور کند، هزاران افسوس که "آقا مهدی" نیست.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیروزی قاطع شاگردان لمپارد
چلسی توانست برنلی را با ۳ گل در خانه برنلی شکست دهد.
صعود موقت بایرن به صدر جدول بوندسلیگا- پیروزی دورتموند با درخشش هوملس
بایرن مونیخ با پیروزی که برابر کلن به دست آورد موقتا به صدر جدول رده بندی رقابت‌های بوندسلیگا صعود کرد. بوروسیا دورتموند هم با درخشش مت هوملس توانست به پیروزی دست پیدا کند.
شکست سنگین تیم رضاییان برابر السد
الدحیل که رامین رضاییان را در ترکیب اصلی خود داشت، در نیمه نهایی جام امیر قطر با نتیجه 4 بر یک برابر السد تن به شکست داد.
برنامه بازی‌های دوستانه حریفان ایران مشخص شد
حریفان ایران در انتخابی جام جهانی به زودی در دیدارهای دوستانه به میدان می روند.
ماکرون: قصد اهانت به مسلمانان را نداشتم
رئیس جمهوری فرانسه فحوای اظهاراتش علیه اسلام را توضیح داد و سعی کرد آتش خشم مسلمانان را خاموش کند. او گفت، قصد اهانت به مسلمانان را نداشته است.
کاخ سفید: ترامپ در صورت انتخاب مجددش قواعد ورود مهاجران را سخت‌تر می‌کند
مشاور ارشد کاخ سفید از تصمیم دونالد ترامپ برای تشدید قواعد ورود مهاجران به خاک آمریکا در صورت انتخاب مجددش به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور خبر داد.
صلیب سرخ جهانی حمله به غیرنظامیان در قره‌باغ را شدیدا محکوم کرد
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ دور جدید افزایش خشونت‌ها در ناگورنو قره‌باغ که باعث بالا رفتن تلفات غیرنظامیان شده است را شدیدا محکوم کرد.
کمیته نظامی مشترک لیبی برای اولین بار در خاک این کشور تشکیل جلسه می‌دهد
سازمان ملل اعلام کرد، دور پنجم مذاکرات کمیته نظامی مشترک لیبی برای اولین بار از زمان تشکیل کمیته طبق خروجی‌های نشست برلین در داخل لیبی برگزار خواهد شد.
پنتاگون از نجات آمریکایی ربوده شده در نیجر خبر داد
وزارت دفاع آمریکا امروز، شنبه اعلام کرد، نیروهای آمریکایی در شمال نیجریه موفق شدند شهروند آمریکایی را که توسط گروه‌های مسلح در نیجر ربوده شده بود، آزاد کنند.
تیراندازی به کاهن ارتدوکس در لیون فرانسه
پلیس فرانسه از زخمی شدن یک کاهن ارتدوکس در شهر لیون خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حمله عقاب داغستان به مکرون: عذاب دردناکی در انتظارت است
حبیب نورماگمدوف ستاره مشهور و مسلمان رشته MMA و صاحب چندین کمربند قهرمانی UFC، با انتقاد شدید از حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از جسارت به ساحت پیامبر اکرم (ص)، گفت: عذابی دردناک در نیا و آخرت در انتظار او و حامیانش است.
امامی: برای المپیک به ۷۴ کیلوگرم می‌روم-فدراسیون کشتی سنگ‌تمام گذاشت
دارنده دو مدال برنز جهان با بیان اینکه "فدراسیون کشتی در برگزاری کیفی اردوی تیم ملی سنگ‌تمام گذاشت"، گفت: بعد از رقابت‌های ‌کشتی آزاد قهرمانی جهان و با هدف حضور در المپیک توکیو به وزن ۷۴ کیلوگرم می‌روم.
ویسی چرا از پیکان جدا شد؟
گفته می شود مربی تیم فوتبال پیکان به خاطر درخواست‌ مالی بیشتر از این باشگاه جدا شده است.
مطهری: خوشحالیم پول برانکو را دادند اما نفرات فعلی هم زحمت می کشند
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می گوید این باشگاه هنوز نتوانسته مطالبات فصل گذشته بازیکنان و کادر فنی را بپردازد.
آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور-مجوز دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها صادر نشده
مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی ضمن اشاره به آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور گفت: مجوزهای لازم برای دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها ازجمله توران هنوز صادر نشده است.
شهادت یک جانباز ۷۰ درصد
پدر شهیدان «خسروانی تاج الدینی»  درگذشت
پالایشگاه بچه و زندگیم بود!
حمایت ملت عامل مهم موفقیت در دفاع مقدس
تیرباران «طیب» به روایت یک شاهد عینی
جزئیات گرامیداشت نخستین سالگرد گرامیداشت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی
یادی از شهید عبدالحسین کردی
با شهدای وحدت-شهید ملا محمد ذبیحی
ماجرای حضور شهید رجایی در اردوگاه جنگ زده‌ها
سالروز اجرای عملیات «محرم»