آلودگی باکتریایی هوای داخل سالن‌های ورزشی

03:20 ۲۹ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 616 0
آلودگی باکتریایی هوای داخل سالن‌های ورزشی

بررسی‌های یک پژوهش نشان داد که غلظت باکتری در هوای داخل سالن‌های ورزشی بالا است و بر این اساس ایجاد تهویه مناسب، کاهش سانس‌ها و ایجاد محدودیت از نظر تعداد ورزشکار در هر سانس ضروری است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، آئروسل‌ها؛ ذرات بسیار ریزی هستند که می‌توانند به مدت طولانی به صورت معلق در هوا باقی بمانند. آئروسل‌های زیستی یا بیوآئروسل‌ها، یک گروه از آلاینده‌های محیطی‌اند که منشا زیستی دارند و می‌توانند حاوی باکتری‌های مرده یا زنده بیماری‌زا و غیر بیماری‌زا، ویروس‌ها، قارچ‌ها و... باشند.
مواجهه با بیوآئروسل‌های باکتریایی ممکن است باعث ایجاد التهاب و تحریک دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی، واکنش‌های آلرژیک، ایجاد بیماری‌های تنفسی و... شود. فعالیت‌هایی مانند صحبت کردن، عطسه، سرفه، راه رفتن، شستشو و ... می‌تواند عامل تولید ذرات معلق بیولوژیک باشد.
ورزش کردن و فعالیت‌های بدنی تعداد تنفس را افزایش می‌دهد و همین موضوع باعث افزایش میزان انتشار این ذرات و احتمال استنشاق بیشتر آن می‌شود.
به همین دلیل انوشیروان صدیق، ابراهیم فتائی؛ پژوهشگران گروه علوم و مهندسی محیط‌زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل با مشارکت همکارانشان، کیفیت هوای سالن‌های ورزشی دانشگاهای محقق اردبیلی، آزاد اسلامی، علوم پزشکی و پیام‌نور مرکز اردبیل را از نظر غلظت آئروسل‌های باکتریایی بررسی کردند.
محققان برای انجام این مطالعه در زمان‌های مختلف از هوای تنفسی سالن‌های ورزشی فوتسال، والیبال و بدنسازی فعال نمونه‌برداری انجام دادند و نمونه‌ها را از نظر وجود بیوآئروسل‌های باکتریایی، دما و رطوبت نسبی بررسی کردند.
بررسی‌ها نشان داد که میانگین غلظت باکتری‌ها در سالن‌های ورزشی دانشگاه‌های محقق اردبیلی، علوم پزشکی، آزاد اسلامی و پیام‌نور به ترتیب برابر 203، 728، 504 و 576 CFU/m3 (واحد تشکیل کلونی در مترمکعب) بود. در حالی که غلظت باکتری‌های هوای آزاد مجاور سالن‌های ورزشی این دانشگاه‌ها به ترتیب برابر 36، 32، 145 و 29 CFU/m3 بود.
حد مجاز پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت 500 CFU/m3 است. بررسی‌ها حاکی از این است که میانگین غلظت بیوآئروسل‌های باکتریایی در هوای اکثر سالن‌های ورزشی دانشگاه‌های شهر اردبیل بیشتر از حد مجاز است و تنها در سالن‌های ورزشی دانشگاه‌ محقق اردبیلی زیر حد استاندارد بود.
در این مطالعه بالاترین غلظت باکتری هوا در سالن فوتسال دانشگاه علوم پزشکی اندازه‌گیری شد که دلیل آن استفاده مداوم این سالن در تمام سانس‌های طول هفته و حضور بسیار زیاد افراد بود. از آن‌جا که سالن جداگانه‌ای برای ورزش‌های دیگر مانند والیبال، تنیس و ... وجود ندارد، همه ورزشکاران رشته‌های تیمی از سالن فوتسال استفاده می‌کنند.
کم‌ترین آلودگی نیز مربوط به سالن ورزشی دانشگاه محقق اردبیلی بود. چرا که این سالن ورزشی معمولا مختص به فوتسال و والیبال بوده و تنها در ساعات مشخصی از روز استفاده می‌شد و تقریبا روزانه تمیزکاری می‌شد.
نتایج این مطالعه نشان داد که تراکم بیوآئروسل‌ها در هوای داخل سالن‌های ورزشی بسیار بیشتر از هوای آزاد است. در سالن‌های ورزشی که غلظت باکتری‌ها بالا است پیشنهاد می‌شود تهویه مناسب به‌کار گرفته شود تا غلظت به زیر حد استاندارد برسد. همچنین باید تعداد سانس‌ها و تعداد ورزشکاران در هر سانس نیز کاهش یابد.
در این مطالعه مشخص شد، در تمامی سالن‌های گونه استافیلوکوک اورئوس وجود دارد و بیشترین فراوانی مربوط به این باکتری است. به جز این باکتری، در سالن‌های ورزشی دانشگاه محقق اردبیلی و پیام‌نور باکتری‌های استافیلوکوک اپیدرمیس و باسیلوس نیز وجود داشت.
به گفته پژوهشگران این مطالعه، از آن‌جایی که باکتری استافیلوکوک اورئوس حساسیت کم‌تری به فشار و حرارت محیط دارد، زمان بیشتری در محیط زنده می‌ماند. اگرچه این باکتری سمیت زیادی ندارد ولی ممکن است در گروه‌های حساس و پرخطر باعث ایجاد عفونت شود.
این مطالعه در سال 1398 و پیش از همه‌گیری ویروس کرونا انجام شده است، با توجه به وضعیت فعلی توجه بیشتر به نکات ذکر شده در این پژوهش ضروری است.
نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تعیین غلظت بیوآئروسل‌های باکتریایی در هوای داخل سالن‌های ورزشی دانشگاه شهر اردبیل در سال 1398» در مجله سلامت و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل منتشر شده است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

آموزش ساخت دو نوع استند تولد
استند تولد برای نمایش سن فرد در جشن تولدها استفاده می‌شود. معمولا استند تولد بر اساس علایق و یا خصوصیات فرد تهیه و تزئین وچینش می‌شود.
مزایا و استعلام شرایط بیمه عمر نوین
بیمه نوین یکی از شرکت‌هایی است که در سال ۹۷ حدود ۲ درصد از فروش کل بیمه‌های کشور را به خود اختصاص داده است.
حسابداری جیبی کسبه؛ حسابداری همراه
راحتی و سادگی استفاده از گوشی های موبایل، این دستگاهها را به ابزار بسیار مناسبی برای کسبه جهت مدیریت امور مالی آنها تبدل کرده است.
پروژکتور خورشیدی چگونه کار می کند
پروژکتورهای سولار با تبدیل نور خورشید به الکتریسیته و ذخیره آن در باطری تعبیه شده در قالب پروژکتور کار می کنند.
معرفی فرز و مینی فرز و کاربرد آنها
فرز و مینی فرز از جمله دستگاه‌هایی هستند که در زمینه ساخت‌وساز در تمامی صنعت‌ها کاربرد بسیاری دارند. از این وسیله برای برش دادن، ساییدن، زدودن، صیقل دادن و سمباده زدن سطوح مختلف استفاده می‌شود.
موتورسواران اسنپ‌باکس چقدر درآمد دارند؟
با افزایش روزافزون حجم ترافیک، تمایل به استفاده از موتور برای جابه‌جایی در سطح شهر هر روز بیشتر می‌شود. از طرفی موتورسواران بسیاری از این وسیله نقلیه برای جابه‌جایی مسافر و مرسولات کوچک استفاده می‌کنند.
رادیولوژی فرمانیه آماده ارایه ایمن ترین خدمات در ایام کرونا
پیدا کردن یک مرکز رادیولوژی و سونوگرافی که پروتکل بهداشتی را رعایت کنند دغدغه این روزهای مردم است. برای تمام مردم در وضعیت شروع کرونا پیدا کردن مرکز پزشکی که پروتکل های بهداشتی را به دقت رعایت کند و از این بابت اطمینان خاطر داشته باشند، مشکل است.
داشتن سایت پر بازدید و درآمد میلیونی
امروزه همه مردم تمایل دارند که کلیه کارهای خود را در سطح فضای مجازی انجام دهند چرا که در این صورت هم وقت کمتری نیاز داشته و هم می توانید بدون هیچگونه دردسری کلیه امور را مدیریت کنید.
تبلیغات گردشگری هدفمند با حمایت از گردشگری مسئولانه
سایت گردشگری "دستی بر ایران" سکویی برای تبلیغات گردشگری سایر سایت های این صنعت فراهم آورده است.
مشتری برای سلاح‌های ایرانی هست؟
یکی از سؤالات جدی که درباره بحث برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در فضای مجازی مطرح می‌شود، این است که مشتریان احتمالی سلاح‌های ایرانی چه کشورهایی هستند و اینکه آیا واقعاً کسی حاضر است برای سلاح‌های ایرانی هزینه کند؟

پر بازدید ترین اخبار امروز

نارضایتی نسل جوان از دموکراسی بر طبق مطالعه دانشگاه کمبریج
یک مطالعه از سوی دانشگاه کمبریج نشان داد، نسل جوان جهان به ویژه در اروپا، آمریکای شمالی، آفریقا و استرالیا بیشتر از هر زمانی در قرن گذشته سرخورده و ناراضی از دموکراسی هستند.
استقبال اتحادیه اروپا از توافق اعلام شده میان ترامپ و سودان
مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در خصوص سودان که مقدمه‌ای برای حذف نام این کشور از قهرست سیاه آمریکا برای کشورهای حامی تروریسم است، استقبال کرد.
تغییرات متعدد نیمی از لیگ برتری‌ها در فصل نقل و انتقالات- فولاد با ثبات‌ترین تیم
نیمی از تیم‌های لیگ برتری در فصل نقل و انتقالات تغییرات زیادی را تجربه کرده اند.
آغاز رای گیری پیش از موعد در ایالت فوق حساس فلوریدا
دو هفته مانده به روز انتخابات سراسری در آمریکا، رای گیری پیش از موعد در یکی از حساس‌ترین ایالت‌های سرنوشت ساز، یعنی فلوریدا، از روز دوشنبه ۱۹ اکتبر، آغاز شد.
آیا زوجین با گذشت زمان به هم شبیه می‌شوند؟
این تفکر که زوج ها با گذشت زمان شبیه به یکدیگر می‌شوند از دهه‌ها پیش مطرح بوده و در واقع، ریشه در یک آزمایش علمی در دهه ۱۹۸۰ دارد.
علوم انسانی؛ رتبه اول پایان‌نامه‌های ثبت‌شده در سال تحصیلی گذشته
تاثیر سن مادر بر زمان رویش دندان فرزند
ˮمدرکت را از کجا آورده‌ایˮ در ادبیات رسانه‌ها باب شود
مهلت دفاع پایان نامه دانشجویان علامه تمدید شد
از مرگ و میر جاده ای تا خشونت و سرطان- وضعیت نظام سلامت ایران در گزارش‌های جهانی
محقق اصفهانی موفق به تهیه نخ الیاف بازالت از سنگ معدنی شد
مهلت ارسال مقاله به سومین همایش ˮیادمان علامه طباطبائیˮ تمدید شد
وبینار ˮاز میدان تا میدانگاهˮ برگزار می شود
کارگاه آشنایی با الزامات حقوقی در استفاده از منابع چاپ مقالات
از  ˮرمدسیویرˮ تا  ˮلوپیناویرˮ و ˮاینترفرونˮ؛ داروهایی که نقشی در درمان کرونا ندارند