سوء استفاده داعش از فساد ارز در عراق

22:13 ۴۰ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 478 0
سوء استفاده داعش از فساد ارز در عراق

همزمان با عملیات ضد فساد در عراق با نظارت «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر این کشور، تغییرات در مناصب عالی‌رتبه از جمله کنار رفتن «علی العلاق»، ریاست بانک مرکزی و تعیین «مصطفی غالب» به جای وی قابل توجه است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، به گزارش شبکه الفرات، در بررسی‌هایی که با همکاری منابع آگاه عراقی انجام شده، شبکه گسترده‌ای از تاجران و بانک‌های عراقی که بر «اتاق فروش ارز»، وابسته به بانک مرکزی، تسلط دارند، شناسایی شده است.
طبق اسناد موجود، برخی شرکت‌های جعلی وابسته به شخصیت‌های عراقی به بهانه واردات کالا و اجناس به عراق، دلارهای مورد عرضه بانک مرکزی را تصاحب می‌کنند.
منابع آگاه، «اتاق فروش ارز خارجی» در بغداد را دروازه فساد توصیف می‌کنند طوری که معمولا بانک مرکزی پس از دریافت درآمدهای نفتی، دلارهای حاصل از آن را به بانک‌های عراقی می‌فروشد و این بانک‌ها نیز دلارها را به شرکت‌های خارجی طبق درخواست‌ها برای واردات کالاها می‌دهند.
در این میان، بخشی از درخواست‌ها برای واردات، «جعلی و دروغین» است بدین معنی که این دلارهای دولتی را بدون اینکه کالاهایی بابت آن وارد شود، به شرکت‌های صرافی می‌فروشند که برخی از آنها با گروه تروریستی داعش در ارتباطند.
افزون بر این، اقدام مذکور تخلف در قوانین مالی عرق مصوب ۲۰۱۵ به شمار می‌رود که میزان فروش ارز توسط بانک مرکزی را ۷۵ میلیون دلار در روز تعیین کرده است اما امروز بانک مرکزی مبلغی بین ۱۵۰ الی ۲۰۰ میلیون دلار یعنی تقریبا سه برابر مبلغ مشخص شده در قانون، ارز می‌فروشد.
نکته جالب توجه اینجاست که دادگاه فدرال بعدها ۸ بند از قانون مالی مصوب سال ۲۰۱۵ میلادی از جمله بند ۵۰ در رابطه با تعیین سقف فروش ارز توسط بانک مرکزی را لغو کرد؛ اقدامی که مورد انتقاد شدید اعضای کمیسیون امور مالی پارلمان عراق قرار گرفت، در همین رابطه، «ماجده التمیمی»، عضو کمیسیون امور مالی تصریح کرد: «این تصمیم ضربه‌ای به تلاش‌های مبارزه با فساد» در ادارات دولتی محسوب می‌شود.
میدل ایست نیوز گزارش داد، منابع آگاه درباره تحقیقات در بانک‌های خصوصی که دلارهای دولتی دریافت می‌کنند تا آنها را به بازرگانان عراقی بدهند، گفتند تقریبا نیمی از بانک‌هایی که در اتاق فروش ارز بانک مرکزی شرکت می‌کنند، متعلق به افراد نزدیک به شخصیت‌های سیاسی است و این امری است که سود کلانی را برای آنها به همراه دارد.
یکی از اسنادی که احمد چلبی، رئیس فقید کمیسیون امور مالی پارلمان تهیه کرده است، نشان می‌دهد که چگونه بانک الهدی، متعلق به «ح.م» در بازه زمانی بین ۲۰۱۲-۲۰۱۵، اقدام به خرید ۶.۵ میلیارد دلار به سود ۳ شرکت حواله مالی کرده است.
باید بدانیم که شورای عالی قضایی عراق اخیرا از دادگاه استیناف بغداد در الرصافه خواسته است تا از شخص موسوم به «ح.م» به دلیل دست‌اندازی بر پول‌هایی در پرونده دیگر سلب مصونیت کند.
بعدها همچنین به گفته چلبی روشن شد که شرکت حواله‌های مالی به اسم المهج با شرکت‌ صرافی الراوی برای ارسال مبالغی به ارزش ۵۴۷ میلیون دلار فقط در سال ۲۰۱۴ میلادی تعامل داشته است. غافل‌گیری بزرگ اینجاست که شرکت صرافی الراوی در آوریل ۲۰۱۹ توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا به دلیل تأمین مالی تروریسم تحریم شد.
بر اساس گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا، شش نفری که در فهرست سیاه قرار گرفته‌اند، ستون فقرات آنچه به عنوان “شبکه راوی” شناخته می‌شود، هستند که یکی از آنها «مشتاق طالب زغیر الراوی»، شهروند عراقی مقیم بلژیک است که به همراه پسر و دو برادرش مدیریت این شبکه در ترکیه و عراق را بر عهده داشتند.
بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا نشان می‌دهد که از نوامبر ۲۰۱۷ ، مشتاق الراوی بر انتقال وجوه مالی به داعش با استفاده از شبکه حواله در عراق و ترکیه نظارت داشته است، مبالغی که برای پرداخت حقوق داعش در سوریه هزینه می‌شد.
در همین رابطه، بانک مرکزی عراق هرگونه ارتباط بین شرکت حواله‌های مالی المهج و شرکت صرافی الراوی را انکار کرد، اقدامی که سریعاً با واکنش کمیسیون مالی پارلمان رو به رو شد، که با انتشار اسناد زیر ارتباط میان المهج و الراوی را نشان داد.
فراتر از این، سند منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی (اداره ثبت شرکت‌ها)، نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از مبالغی که از طریق اتاق فروش ارز در دوره ۱/۱/۲۰۱۴ تا ۲۸/۲/۲۰۱۵ فروخته شده‌اند، طرف‌های دریافت‌کننده آن شناسایی نشده است و ۲۹ شرکت از ۳۲ شرکت کاربرگ شرکت‌ها ثبت نشده‌اند.
اتحادیه اروپا از سپتامبر ۲۰۱۶ عراق را در فهرست کشورهای پرخطر مرتبط با پولشویی و تأمین مالی تروریسم قرار داده و حتی زمانی که وزارت امور خارجه عراق درخواست کرد نام عراق از این فهرست حذف شود، اتحادیه اروپا این درخواست را رد کرد و افزود که ممکن است در ماه اکتبر این کار را انجام دهد اما عراق باید به تمام معیارهای لازم برای پیوستن به این کشورها دست یابد.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

دولت علت‌یاب یا گره‌گشا؟
یکی از مسئولان اخیراً درباره علت کمیاب و گران شدن روغن نباتی گفته بود این مسأله ناشی از ترخیص نشدن روغن‌نباتی از گمرک به دلیل مسائل ارزی است.
حمله مرگبار ویروس به تهران
به دنبال هشدار فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران درباره بحرانی شدن شرایط پایتخت از بابت افزایش صعودی آمار مبتلایان و بستری‌ها و فوتی‌های کووید ۱۹ مجمع نمایندگان استان تهران هم خواستار تعطیلی دو هفته‌ای پایتخت شد.
پیروزی آسان رئال مادرید در آلفردو دی استفانو
رئال مادرید در روز دبل کریم بنزما به راحتی توانست اوئسکا را شکست دهد.
پیروزی اقتصادی تیم گواردیولا در هفته هفتم لیگ برتر
منچسترسیتی توانست با حداقل گل شفیلدیونایتد را در لیگ برتر انگلیس شکست دهد.
محمدی: سرمربیگری در المپیک برایم کابوس شده است- تاریخ مشخص می کند چه کسانی خیانت یا خدمت کردند
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد، تاکید کرد: تاریخ قضاوت می کند که چه کسانی با اعمال و رفتارشان به کشتی خیانت یا خدمت کردند.
پیروزی فولاد مقابل استقلال خوزستان
تیم فوتبال فولاد خوزستان در یک بازی دوستانه برابر استقلال خوزستان به برتری رسید.
حضور مهاجم دو رگه در تراکتور منتفی شد
مهاجم ایرانی - نروژی پیشنهاد تراکتور را رد کرد.
برتری پرسپولیس مقابل گل گهر در دیداری دوستانه- درگیری لفظی قلعه نویی با پرسپولیسی‌ها
تیم فوتبال پرسپولیس در دیداری دوستانه مقابل گل گهر با نتیجه سه بر دو به برتری رسید.
پیروزی پرگل آلومینیوم اراک در دیداری دوستانه
تیم فوتبال آلومینیوم در دیداری تدارکاتی از ساعت ۱۴ امروز مقابل امیدهای آلومینیوم قرار گرفت و در پایان با نتیجه پرگل چهار بر یک به پیروزی رسید.
جمهوری دومینیکن در حال بررسی انتقال سفارتش از تل‌آویو به قدس اشغالی
وزارت خارجه جمهوری دومینیکن امروز،‌ شنبه اعلام کرد، در حال بررسی انتقال سفارتش در سرزمین‌های اشغالی از تل‌آویو به قدس است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حمله عقاب داغستان به مکرون: عذاب دردناکی در انتظارت است
حبیب نورماگمدوف ستاره مشهور و مسلمان رشته MMA و صاحب چندین کمربند قهرمانی UFC، با انتقاد شدید از حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از جسارت به ساحت پیامبر اکرم (ص)، گفت: عذابی دردناک در نیا و آخرت در انتظار او و حامیانش است.
امامی: برای المپیک به ۷۴ کیلوگرم می‌روم-فدراسیون کشتی سنگ‌تمام گذاشت
دارنده دو مدال برنز جهان با بیان اینکه "فدراسیون کشتی در برگزاری کیفی اردوی تیم ملی سنگ‌تمام گذاشت"، گفت: بعد از رقابت‌های ‌کشتی آزاد قهرمانی جهان و با هدف حضور در المپیک توکیو به وزن ۷۴ کیلوگرم می‌روم.
ویسی چرا از پیکان جدا شد؟
گفته می شود مربی تیم فوتبال پیکان به خاطر درخواست‌ مالی بیشتر از این باشگاه جدا شده است.
مطهری: خوشحالیم پول برانکو را دادند اما نفرات فعلی هم زحمت می کشند
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می گوید این باشگاه هنوز نتوانسته مطالبات فصل گذشته بازیکنان و کادر فنی را بپردازد.
آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور-مجوز دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها صادر نشده
مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی ضمن اشاره به آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور گفت: مجوزهای لازم برای دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها ازجمله توران هنوز صادر نشده است.
هتل‌های ازمیر به روی زلزله‌زدگان باز شدند
کشته شدن یک افسر نیروی هوایی عراق در سانحه سقوط بالگرد نظامی
عراق و مصر با حضور نخست‌وزیران ۲ کشور ۱۵ یادداشت تفاهم امضا کردند
اردوغان: اهانت به پیامبر اسلام اقدام توهین‌آمیز علیه تمامی مسلمانان جهان است
اردوغان از عربستان و رژیم صهیونیستی تشکر کرد
ˮفرمول یکˮ، راهی برای اصلاح وجهه مخدوش عربستان
اعتصاب سراسری در کشمیر در اعتراض به قوانین جدید هند
کنگره آمریکا خواهان فروش جنگنده‌های تعدیل شده ˮاف-۳۵ˮ به امارات است
هشدار قیس الخزعلی درباره طرح خطرناک عربستان در ۶ استان عراق
پایان رزمایش‌ دریایی عمان با نام ˮشیر دریا ۲ˮ