شورای عالی اسلامی شیعه لبنان به اظهارات یک چهره دینی درباره تشکیل دولت پاسخ داد

20:09 ۳۵ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 578 0
شورای عالی اسلامی شیعه لبنان به اظهارات یک چهره دینی درباره تشکیل دولت پاسخ داد

شورای عالی اسلامی شیعه در بیانیه‌ای آنچه چهره دینی برجسته این کشور در حق طایفه اسلامی شیعه و اظهارات تحریک طایفه‌ای و وارونه نشان دادن واقعیت و افترا بستن به این طایفه مطرح کرده محکوم کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، این شورا افزود، طایفه شیعه بهترین جوانان و انرژی‌های خود را در راه نبرد آزادسازی کشور و بیرون راندن تروریست‌های تکفیری و صهیونیستی از روستاها و مناطق مختلف لبنان به لحاظ طایفه‌ای و مذهبی تقدیم کرد تا لبنان مایه افتخار عرب و آزادگان جهان باشد کل ملت از ثبات، آزادی و عزت ملی برخوردار باشند.
این شورا افزود: کسی به خارج تکیه کرده و در خدمت منافع مشکوک علیه منافع کشور و ملت است در مسیر تحریف واقعیت‌ها و گمراه سازی لبنانی‌ها در موضوع تشکیل دولت نجات گام برداشته؛ دولتی که حافظ وحدت لبنان و ملتش مطابق با منشور، قانون اساسی و اقتصادش است. از این رو ما همه می‌خواهیم طایفه شیعه وزارت دارایی را حفظ کند بر پایه تاکیدمان بر مشارکت ملی در قدرت اجرایی توافق بین گروه‌های پارلمانی باید به بقیه فراکسیون‌های سیاسی در تشکیل دولت تسری یابد.
شورای عالی اسلامی شیعه نسبت بلند نشدن صداهایی در محکومیت‌ نقض منشوری در روزی که دولتی ناقص تشکیل شد که طایفه شیعه در آن مشارکت نداشت، اظهار تعجب کرد و افزود: طایفه شیعه همیشه خواهان اجرای توافقنامه طائف بود اما اگر بخواهیم چرخشی بودن در وزارتخانه‌ها را اجرایی کنیم این چرخشی باید جزو مسؤولیت‌های گروه اول باشد و در ماده 95 قانون اساسی لبنان آمده است، وظایف گروه اول از جمله وزارتخانه‌ها باید بین مسلمانان و مسیحیان بدون هیچ تخصیصی به هر یک از طایفه‌ها با رعایت اصل شایستگی و تخصص تقسیم شود. 
این شورا تاکید کرد، سیاست منزوی کردن، در حاشیه قرار دادن که امام موسی صدر نسبت به آن هشدار داد کشوری را نمی‌سازد و دولتی را شکل نمی‌دهد بلکه در نابودی وحدت ملی و بی‌ثباتی و متزلزل کردن وحدت ملی نقش خواهد داشت در حالی که کشور به همکاری ملی بیشتر نیاز دارد ما همیشه خواستار لغو طایفه‌گری سیاسی و تکیه بر اصل شهروندی به عنوان معیار فعالیت سیاسی در کشوری عادلانه بوده‌ و هستیم که مبتنی بر اصل مساوات در حقوق و وظایف جدای از هرگوه امتیازات طایفه‌ای باشد از این رو می‌خواهیم کشوری منصف داشته باشیم که در آن قانون و موسسات حاکم بوده و همه لبنانی‌ها در ساخت آن سهیم باشند.
شورای عالی شیعه ابراز تاسف کرد، طبقه سیاسی فاسد با افرادش که روی نابودی مقاومت و تمدید جنگ علیه آن شرط بندی می‌کنند شروطش را تحمیل می‌کند این گروه مسؤول فروپاشی اقتصادی کشور است همان طرفی است که بار دیگر تلاش می‌کند شروطش را بر تشکیل دولت تحمیل کند در حالی که همین شروط در نتیجه سیاست‌های سهمیه بندی و زد و بندها و هدر دادن بیت المال و نقض قانون اساسی عامل فروپاشی هستند و امروز هم همین طبقه تلاش می‌کند خودش را منجی کشور جا بزند.
پیشتر مار بشاره پترس راعی، اسقف مارونی‌های لبنان از حزب‌الله لبنان و جنبش امل انتقاد و این سوال را مطرح کرده بود، به چه اعتباری طایفه‌ای خواهان وزارتی خاص است گویی که ملک آنهاست و تشکیل دولت را متوقف می‌کنند؟ این اظهارات او واکنشی بود به پایبندی جنبش امل و حزب‌الله لبنان بر دستیابی به پست وزارت دارایی در دولت جدید لبنان.
راعی افزود، چرا یک طایفه تشکیل دولت را متوقف کرده تا به مقصدش برسد. این مساله باعث فلج سیاسی شده است. کدام دانش قانون اساسی اجازه احتکار پست وزارتی را می‌دهد؟ ما از این مساله را رد می‌کنیم زیراکه برخلاف قانون اساسی است.
او خطاب به مصطفی ادیب، نخست وزیر مکلف گفت: دولت را تشکیل بده و بازی پارلمانی را رها کن. تو تنها نیستی بلکه ما آماده‌ایم به نفع لبنان و دموکراسی چشم‌پوشی کنیم.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

با محصولات شیائومی خانه هوشمند خود را بسازید!
سایت مای شیائومی با عنوان فروشگاه شیائومی در ایران مدتی است که فعالیت خود را آغاز کرده و در همین مدت کوتاه محصولات متنوع و جذابی را به فروشگاه اضافه کرده است.
شش روش معروف دم کردن قهوه در منزل
قهوه ملو مجموعه ایست در زمینه ارائه انواع قهوه و لوازم و تجهیزات و دستگاه های خانگی حرفه ای به مشتریان خانگی و قهوه فروشی ها، کافی شاپ ها، رستوران ها و …
راهبردهای رهبری و گذار از بحران‌های ایران امروز
«بی‌اخلاقی و پرخاشگری و توهین در درازمدت آثار سیاسی بر جای می‌گذارد و در مواقعی مانند انتخابات به بروز کینه‌های عمیق در جامعه می‌انجامد و وحدت نظری در کنش‌های بزرگ بین‌المللی را با چالش روبه‌رو می‌کند و در نقطه‌ای به احساس بی‌دولتی هم منجر می‌شود. به نظر من جامعه‌ای که کنشگران آن پرخاشگراند، امنیت داخلی بسیار ضعیفی خواهد داشت.»
الزامات اقناع افکار عمومی
ارتباط موفق و موثر، ارتباطی است که نتیجه دلخواه یعنی اقناع را به‌ دنبال داشته باشد. در این صورت حتی می‌توانیم از آن با عنوان ارتباط متعالی یاد کنیم. یعنی پیامی فرستاده می‌شود و مخاطبان با دریافت این پیام آن را عمیقا می‌پذیرند. در این شرایط است که می‌توان گفت گیرنده پیام یا مخاطب اقناع شده است.
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
انتقاد شدید مقام معظم رهبری از اقدام برخی‌ها در برخورد با دولت و رئیس‌جمهور و حرام دانستن هتک حرمت مسئولان به‌خصوص مسئولان بالای کشور تیتر نخست بسیاری از روزنامه‌های صبح دوشنبه است.
یک زمین خوردن چقدر برای دوچرخه سوار آب می خورد؟- بجای تنت سلامت بگویید تجهیزاتت سلامت!
رکابزن ملی پوش ایران گفت: قیمت تجهیزات دوچرخه سواری به قدری افزایش داشته که وقتی زمین می خوریم بیشتر نگران آسیب دیدن تجهیزات هستیم تا سلامتی خود.
به رکورد جهانی نزدیکم
ملی پوش دسته 61 کیلوگرم وزنه برداری ایران گفت: تلاش می‌کنم تا چندماه آینده به رکورد جهانی 135 کیلوگرم یک ضرب و 175 کیلوگرم دو ضرب برسم.
شروع لیگ ‌و اردوی تیم ملی بسکتبال در کنار چالش‌ها
لیگ برتر بسکتبال و اردوی تیم ملی ایران در حالی آغاز می‌شود که به دلیل نزدیک بودن به هم از نظر زمانی، با چالش‌هایی رو به رو هستند.
پیرلو: نگران بازی با بارسلونا نیستم
سرمربی یوونتوس پس از تساوی مقابل ورونا اعلام کرد نگران دیدار چهارشنبه شب برابر بارسلونا نیست.
۱۱ بازیکن برتر تاریخ PSG از نگاه ام باپه
مهاجم جوان پاری سن ژرمن از بهترین ترکیب تاریخ این باشگاه سخن به میان آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسلامی: کرونا از یک تیم‌ والیبال به تیم بسکتبال قزوین منتقل شد
سرمربی تیم بسکتبال شهرداری قزوین‌گفت: یکی از تیم‌های والیبال کرونا داشت و پس از بازی کردن در سالن ما، کرونا به تیم ما منتقل شد.
غلامرضا محمدی: به حرف‌هایم درباره انتخابی پایبندم- برای موفقیت به آرامش نیاز داریم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با تاکید بر برگزاری رقابت‌های انتخابی در تمامی اوزان، گفت: به حرف‌هایی که می‌زنم پایبند هستم.
قهرمان لیگ فوتسال بدون سرمربی و بازیکنان جدید در لیگ برتر؟
در شرایط کنونی قهرمان لیگ برتر فوتسال نه اجازه ثبت قرارداد دارد و نه می‌تواند از سرمربی خود استفاده کند.
توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه
وزارت امور خارجه ایالات متحده از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه خبر داده است.
تشکیل ۵۴هزار پرونده زمین‌خواری -کشف نیمی از سرقت‌های کشور در پلیس پیشگیری
رییس پلیس پیشگیری ناجا از تشکیل ۵۴هزار پرونده مبارزه با زمین خواری در این پلیس خبر داد.
دفع حمله داعش به شمال بغداد
حزب بعث عراق مرگ ˮعزت الدوریˮ را اعلام کرد
نگرانی رژیم صهیونیستی از فروش جنگنده های اف۳۵ به عربستان و قطر
تظاهرات در استانبول در محکوم کردن انتشار کاریکاتورهای موهن در فرانسه
لطفا استعفا بدهید؛ درخواست اپوزیسیون تایلند از نخست‌وزیر
رژیم صهیونیستی ۱۰ جنگنده اف۳۵ دیگر از آمریکا می خرد
دیدار صمیمانه امیر مکه با سفیر فرانسه در بحبوحه اعتراضات علیه پاریس
نخستین واکنش عربستان به انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام (ص) و موضع ماکرون
سازمان ملل خواهان توافق فوری طرف‌های یمنی شد
آمادگی انصارالله یمن برای دور جدید تبادل اسرا