یک میلیارد از بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی جبران شده است

14:41 ۳۵ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 534 0
یک میلیارد از بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی جبران شده است

وزیر نیرو با تأکید بر اینکه طرح های تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی در دستور کار وزارت نیرو است، گفت: ظرف یکی دو سالی که شرایط بارش ها خوب بوده، حدود یک میلیارد مترمکعب از بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی جبران شده است.

ایسنا

رضا اردکانیان یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره برنامه وزارت نیرو در زمینه فروچاله‌ها، اظهار کرد: بحث فروچاله‌ها موضوع مهمی بوده و مهمتر این است که ما آسیب شناسی کنیم که چرا امروز این دغدغه مطرح است و بر اثر چه رفتاری امروز ما به این شرایط رسیده ایم و اگر ریشه آن را در استفاده بی محابا از منابع زیرزمینی می‌دانیم به طور جدی به این قضیه بپردازیم.
وی افزود: طرح های تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی در دستور کار وزارت نیرو است و توفیقاتی هم داشتیم به طوریکه در این یکی دو سالی که وضعیت بارش ها خوب بوده، حدود یک میلیارد مترمکعب از بیلان منفی سفره های زیرزمینی جبران شده اما فقط به امید بارش ها نیستیم طرح های سازگاری با کم آبی استان ها را تدارک می بینیم.
اردکانیان با تأکید بر تدارک طرح‌های سازگاری با کم آبی استان ها، خاطرنشان کرد: اساس این طرح ها این است که مصرف آب به ویژه در بخش پرمصرف کشاورزی با حساب و کتاب بیشتری صورت بگیرد و انتخاب الگوی کشت مناسب، روش مناسب آبیاری و استفاده از آب در مصارف غیرشرب هم با دقت باشد.
وزیر نیرو ادامه داد: طرحی به عنوان احداث سد مجازی در تهران را در دستور کار داریم که امیدواریم این طرح در تهران خوب جلو برود و در شهرهای بزرگ ما که مصرف آب قابل شرب در فضای سبز رقم قابل ملاحظه‌ای است، به این طرح تأسی کنند.
اردکانیان با بیان اینکه در تهران سالانه ۱۸۰ میلیون مترمکعب به اندازه سد امیرکبیر کرج آب قابل شرب صرف آبیاری چمن و فضای سبز می‌شود، اظهار کرد: با موافقتی که با شهرداری تهران کردیم با احداث تصفیه خانه های کوچک در نقاط مختلف شهر تهران درصدد هستیم یکی بعد از دیگری چاه‌هایی که شهرداری تهران برای فضای سبز استفاده می‌کند را ببندیم و معادل آن از پساب تصفیه شده تأمین کنیم.
این مقام مسئول تأکید کرد: اصل موضوع به کشاورزی برمی گردد، جاهایی که امکان دارد الگوی کشت اصلاح شود و جاهایی که امکان ندارد ضمن حفظ معیشت کشاورزان باید به فکر معیشت جایگزین برای کشاورزان باشیم تا هم تثبیت جمعیت برقرار شود و کوچ‌های اجباری صورت نگیرد و امیدواریم در استان همدان در قالب طرح سازگاری با کم آبی بتوانیم چاره‌های مؤثری برای این دغدغه مردم پیدا کنیم.
وی با بیان اینکه امسال ۲۵۰ پروژه بزرگ تحت عنوان پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به اتمام خواهیم رساند که امسال صدوهشتمین پروژه به بهره برداری رسید، تصریح کرد: امسال باید به ۱۷۰۰ روستای کشور آب سالم و پایدار برسانیم که از این تعداد ۴۵۰ روستا تا امروز به ثمر رسیده و مابقی در نیمه دوم سال انجام خواهد شد و در ماه های آغازین سال ۱۴۰۰ نیز طرح های آب، برق و نیرو به بهره برداری خواهد رسید.
اردکانیان در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مصرف مازوت در نیروگاه شهید مفتح همدان، افزود: اینکه گفته شد در نیروگاه مدام از مازوت استفاده می‌شود را به طور دقیق به این شکل نمی‌دانم اما همینطور که در عرصه مصرف خانگی برق با کمک کردن مردم به موفقیت می‌رسیم، امیدواریم در مصرف گاز خانگی هم دستاوردهایی داشته باشیم و همکارانم در وزارت نفت موفق شوند با کمک مردم مصرف گاز خانگی را مدیریت کنند تا در فصل سرد نیروگاه‌های ما تحت تأثیر مصرف بالای گاز قرار نگیرند.
وزیر نیرو بیان کرد: به طور طبیعی وقتی مصرف گاز خانگی افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرده، نیروگاه‌ها از این حیث متأثر می‌شوند و وزارت نفت با دشواری می‌تواند گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها را تأمین کند و طبیعی است وقتی با کمبود گاز مواجه باشیم از سوخت های جایگزین به شکل محدود و موقتی استفاده می کنیم و برنامه ما این است که این اتفاق حتی‌المقدور رخ ندهد و با همکاری مردم پاییز و زمستان وضعیت بهتری نسبت به گذشته داشته باشیم.
اردکانیان درباره آبرسانی از سدتالوار به همدان نیز خاطرنشان کرد  مردم همدان از نظر تأمین آب شرب خاطرجمع باشند، وعده ما به هموطنان همدانی این است که زمینه تأمین آب شرب و با کیفیت فراهم خواهد شد و قطعاً بخشی از سدتالوار تأمین می شود منتهی ما به دنبال تأمین آب درازمدت این منطقه هستیم، برای افق ۳۰ ساله و حتماً این اطمینان بخشی را با نهایی کردن طرح لازم در این دولت انجام خواهیم داد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

ریزش بورس بر اثر بی‌تدبیری وزارت اقتصاد به وجود آمد
نماینده مردم خدابنده در مجلس گفت: ریزش بورس از تاریخ 19 مرداد آغاز شد و دلیل آن هم ابهام در عرضه دوم و یا پالایش بود که این ابهام بر اثر بی‌تدبیری وزارت اقتصاد در انعکاس موضوع به وجود آمد.
کشور ما در منطقه‌ای قرار دارد که اگر قوی نباشیم، قطعاً شکست خواهیم خورد
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به عهدشکنی آمریکایی‌ها در مذاکرات هسته‌ای گفت: با اینکه ما به تمام مفاد برجام پایبند بودیم، اما استکبار جهانی از برجام خارج شد؛ چراکه آن‌ها به‌دنبال تسلیم شدن ما بودند.
صرف ۵ سال زمان برای ایجاد عکس ۲.۵ گیگاپیکسلی از صورت فلکی ˮشکارچیˮ
مردی ۵ سال یا به عبارتی ۵۰۰ ساعت مفید را صرف ویرایش و ۴۲ ساعت را صرف پردازش یک تصویر از صورت فلکی شکارچی کرده است.
جزئیات هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد امامی
هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و سایر متهمان به ریاست قاضی مسعودی مقام در حال برگزاری است.
مسلمانان اجازه نمی‌دهند توهین به پیامبر (ص) عادی‌سازی شود
نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای تاکید کردند که غیرت دینی مسلمانان سراسر جهان اجازه نخواهد داد جریان‌های باطل، انسان ستیز و ضد اسلام جریان توهین به پیامبر خوبی‌ها را عادی سازی کنند.
افزایش و کاهش سطح آب دریاها در طول ۲۶ سال
آژانس فضایی اروپا اخیرا ویدیویی کوتاه در حساب کاربری خود در اینستاگرام منتشر کرد و در آن درباره کاهش سطح آب دریاها در برخی مناطق صحبت کرد.
مذاکره با آمریکا؛ راه فرار اصلاح طلبان از پاسخگویی
در روزهای اخیر اصلاح طلبان و افراد مطرح منتسب به آنان تلاش کردند با طرح این موضوع که روی کار آمدن احتمالی جو بایدن، رقیب دموکرات دونالد ترامپ به سود ایران تمام خواهد شد، موضوع مذاکره جمهوری اسلامی ایران با آمریکا را مطرح کنند و حل مسائل کشور را منوط به آن بدانند.
قالیباف: تنظیم‌گری حرفه‌ای برای تامین مالی تولید در بورس انجام نشد
رئیس مجلس گفت: مهم‌ترین کار بورس تنظیم‌گری حرفه‌ای به منظور تامین مالی تولید با نقدشوندگی است. واقعیت این است که چنین اتفاقی را در حال حاضر در بورس شاهد نیستیم.
سامسونگ و دانشگاه استنفورد نمایشگر مخصوص واقعیت مجازی می‌سازند
شرکت سامسونگ و دانشگاه استنفورد در حال ساخت یک نمایشگر با ۱۰ هزار پیکسل در اینچ(PPI) هستند که می‌تواند به نمایش تصاویر واقعیت مجازی(VR) به شکل بی عیب و نقص منجر شود.
چرا رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ مهم است؟
مجموع تهدیدهای نظامی که از ابتدای حیات جمهوری اسلامی علیه ایران وجود داشت و از سوی استکبار جهانی به آن دامن زده می‌شد، تصمیم‌گیران نظامی و امنیتی کشورمان را بر آن داشت با وجود دشواری و موانع بسیار خودکفایی در این حوزه را به عنوان فاکتوری مهم در جهت استقلال کشور با اتکا به توان بومی مد نظر قرار دهند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسلامی: کرونا از یک تیم‌ والیبال به تیم بسکتبال قزوین منتقل شد
سرمربی تیم بسکتبال شهرداری قزوین‌گفت: یکی از تیم‌های والیبال کرونا داشت و پس از بازی کردن در سالن ما، کرونا به تیم ما منتقل شد.
غلامرضا محمدی: به حرف‌هایم درباره انتخابی پایبندم- برای موفقیت به آرامش نیاز داریم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با تاکید بر برگزاری رقابت‌های انتخابی در تمامی اوزان، گفت: به حرف‌هایی که می‌زنم پایبند هستم.
قهرمان لیگ فوتسال بدون سرمربی و بازیکنان جدید در لیگ برتر؟
در شرایط کنونی قهرمان لیگ برتر فوتسال نه اجازه ثبت قرارداد دارد و نه می‌تواند از سرمربی خود استفاده کند.
توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه
وزارت امور خارجه ایالات متحده از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه خبر داده است.
تشکیل ۵۴هزار پرونده زمین‌خواری -کشف نیمی از سرقت‌های کشور در پلیس پیشگیری
رییس پلیس پیشگیری ناجا از تشکیل ۵۴هزار پرونده مبارزه با زمین خواری در این پلیس خبر داد.
نفت ساز کاهشی زد
مذاکرات توتال برای سرمایه گذاری در پروژه‌های گازی عراق
حواس ترامپ از اوپک پلاس پرت شد
ذخایر نفت ونزوئلا به مرز اشباع نزدیک شد
آخرین وضعیت تولید انرژی از طلای کثیف
نفت سفید؛ عرضه امروز بورس انرژی
ایران صادرکننده آب می شود؟
پایان کاهش اجباری تولید نفت در آلبرتای کانادا
جولان کرونا نفت را ارزان‌تر  کرد
ضرر ۱۳۰ میلیارد دلاری لیبی از محاصره نفتی