تشریح خسارات زیست محیطی جنگ تحمیلی رژیم بعث صدام علیه ایران

15:41 ۴۰ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 654 0
تشریح خسارات زیست محیطی جنگ تحمیلی رژیم بعث صدام علیه ایران

رئیس کارگروه رئیس کارگروه محیط زیست همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس در پیش نشست همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس، خسارات و پیامدهای زیست محیطی جنگ تحمیلی صدام علیه ایران را تشریح کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمد یزدی رئیس کارگروه رئیس کارگروه محیط زیست همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس با بیان اینکه جنگ تحمیلی صدام علیه ایران علاوه برخسارات اقتصادی و انسانی، پیامدهای زیست محیطی درپی داشت اظهار کرد: در جریان جنگ تحمیلی انواع سلاح های متعارف و غیر متعارف نظیر سلاح های شیمیایی و میکروبی علیه ملت ایران استفاده گردید و در تاکتیک های جنگی نیروهای عراقی، ایجاد موانع جنگی، احداث خاکریزها و سنگرهای بزرگ، باتلاقی کردن مناطق جنگی بویژه در منطقه شلمچه مورد استفاده قرار گرفت که باعث تخریب محیط‌زیست و منابع آبی آن مناطق شده است.
وی با بیان اینکه استفاده وسیع ارتش صدام از سلاح‌های جنگی بخصوص سلاح‌های شیمیایی و میکروبی اثرات تخریبی زیست محیطی بر منابع آب و خاک برخی از مناطق کشور ما برجای گذاشته است. خاطرنشان کرد: اثرات محیط زیستی این تجاوز آن چنان عمیق و مخرب است که پس از 40 سال آثار سوء آن پا برجا است و خسارات آن هنوز جبران نشده است. این اثرات مخرب بر استان های غربی و جنوب غربی ایران بویژه استان خوزستان بیشتر از سایر نقاط کشور است.
استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به بمباران ذخیره‏‌گاه‏‌های سوخت، پایانه های نفتی، کشتی های نفتکش توسط جنگنده های ارتش بعث صدام و خلبانان اجاره ای فرانسه، گفت: این حملات منجر به ریزش هزارها تن نفت خام سنگین به خلیج فارس شد و باعث گردید خطوط ساحلی استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان با مواد نفتی الوده گردد. از طرفی آتش گرفتن این منابع نفتی باعث آلودگی شدید هوا در یک حوضه وسیع شده است.
یزدی آلوده شدن زمین‌های کشاورزی و از بین رفتن دام و طیور با بمب‌های خوشه‌ای در استان های شمال غربی، غربی و جنوب غربی را یکی از خسارت های زیست محیطی جنگ تحمیلی دانست و اظهار کرد: یکی از دغذغه های مهم در جنگ ها انتشار آلاینده های شیمیایی خطرناک و سمی و پخش عناصر سنگین است که می توانند در هوا آب و خاک تجمع یابند، به عنوان مثال انتشار فلزات سنگین که قابلیت تجمعی و سرطان زایی دارند می توانند تا سال ها محیط زیست و منطقه را تحت تأثیر قرار دهند که پالایش اراضی آلوده شده به آن ها نیز بسیار دشوار و در برخی موارد عملاً غیر ممکن است.
وی تأکید کرد: در حمله نظامی، آلاینده های خاص شیمیایی در وهله نخست مناطق و شعاع اثر گذاری را با شدت بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد، مثلا رودخانه ها، تالاب ها، سدها، زیستگاه های حساس و آب خاک و هوا و در مرحله بعد بسته به پایداری آن، آلاینده ها احتمال انتقال توسط عوامل جوی را پیدا می کنند و طی نمودن فاصله از منبع انتشار آلاینده ها از شدت آن کاسته می شود.
رئیس کارگروه رئیس کارگروه محیط زیست همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس گفت: در جریان این جنگ تحمیلی طرح سیل مصنوعی اجرایی و باعث باتلاقی شدن قسمت های زیاد مناطق در استان خوزستان گردید که این موضوع عملاً باعث تشدید آلوده شدن آب و محیط زیست و هدر رفتن آب گردید.
یزدی با بیان اینکه خشک شدن این باتلاق ها در سال های گذشته باعث ایجاد گرد وغبارهای سنگین و ایجاد مشکلات عدیده سلامتی و محیط زیستی برای مردم این مناطق شد افزود: در جریان جنگ تحمیلی ایران و عراق انواع مختلف سلاح های شیمیایی توسط نیروهای عراقی مورد استفاده قرار گرفته است. بررسی ها نشان میدهد که به علت آلوده شدن آب و محیط زیست استان های غربی و جنوب غربی کشور در نتیجه این جنگ، عوارض گوارشی و مبتلا شدن برخی ساکنین این استان ها مخصوصاَ استان خوزستان در سطح وسیع گزارش شده است.
رئیس کارگروه محیط زیست همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس با تأکید بر ضرورت برآورد خسارت های زیست محیطی جنگ تحمیلی ارتش بعث صدام خاطرنشان کرد: مشکل اساسی در رابطه با خسارات زیستمحیطی غیرقابلارزیابی بودن این خسارات داست، چنین خساراتی دیرپا هستند و حتی برخی اثرات آنها در برهۀ زمانی طولانی تری ظهور پیدا می کنند. اگرچه امروزه در حقوق بین الملل روش هایی برای ارزیابی این نوع خسارات وجود دارد که خسارات غیر قطعی و حدودی است.
وی با استناد به حقوق بین الملل سه روش را برای تعیین خسارت جنگ مناسب دانست و در تشریح روش اول گفت: در روش اول متجاوز بایستی نسبت به پرداخت هزینههای متعارف صرف شده در احیاء وضعیت سابق شرایط محیطی اقدام کند.
یزدی افزود: در روش دوم مبلغ پولی معین به ‌عنوان پرداخت غرامت به دولت خسارت دیده پرداخت می شود. این روش متداول‌ترین راه‌حل در رویه دولت‌ها و معاهدات بین‌المللی است.
این مدرس دانشگاه در تشریح روش سوم گفت: کشور متجاوز آلوده کننده محیط زیست باید غرامتی معادل ارزش مالی عناصر زیست ‌محیطی به کشورخسارت‌ دیده بپردازد.
این مدرس دانشگاه به برخی از مطالعات برآورد خسارت زیست محیطی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اشاره و اظهار کرد: مطابق بررسی‌های انجام‌شده با استفاده از قیاس تصاویر ماهوارهای قبل و بعد از جنگ، میتوان ادعا کرد که تجاوز عراق به ایران باعث نابودی بیشاز 80 درصد بزرگ ترین نخلستان های جهان با ارزش حدود یک میلیارد لار در این حوضه شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون در زمینه ارزش گذاری اقتصادی خسارات محیط زیستی تجاوز عراق به ایران یک پژوهش جامعی صورت نگرفته است، تصریح کرد: تاکنون به صورت موردی در برخی زمینه ها پژوهش هایی انجام شده اما کامل نیست و ضرورت دارد یک کار اساسی برای تعیین خسارات زیست محیطی جنگ عراق علیه ایران انجام شود.
یزدی همچنین با اشاره به برگزاری همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس گفت: این همایش بین المللی به همت پژوهشگاه همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی و با مشارکت وزارت امور خارجه، قوه قضائیه، دانشگاه‌ها و مراکز علمی، سازمان های کشوری و لشکری، در تاریخ پنجم و ششم اسفندماه 1399 در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار خواهد شد و امیدواریم در این همایش به سازوکار مناسبی برای تعیین خسارت های جنگ تحمیلی برسیم.
وی در پایان با دعوت از اساتید و کارشناسان محیط زیست برای مشارکت در این موضوع مهم گفت: اساتید و کارشناسان می توانند در رابطه با «آثار و پیامدهای زیست محیطی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران» مقالات و اسناد خودشان را تا پانزدهم مهرماه امسال از طریق پایگاه اینترنتی www.paydari.ir ارسال نمایند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

هلدینگ دارویی شستا همچنان پیشتاز خط‌ مقدم صنعت دارویی کشور
جدیدترین گزارش شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین حکایت از افزایش قابل توجه سود این شرکت دارد.
۴ تاکتیک مبارزه با حواس‌پرتی
چهار تاکتیک ساده برای کنترل حواس و مقابله با حواس‌پرتی را با شما به اشتراک می‌گذاریم که بر مبانی علمی و مطالعات دانشمندان استوار است.
و آذربایجان ایرانی ماند
ماجرای حکومت خودمختار آذربایجان چه بود و به کجا رسید؟
انتقاد رپینو از رونالدو و مسی
بازیکن آمریکایی از ستاره یوونتوس و بارسلونا به خاطر کم کاری شان انتقاد کرد.
محرومیت ۲ ساله قهرمان شطرنج اروپا به دلیل تقلب با موبایل در توالت!
قهرمان ۱۷ ساله شطرنج اروپا به دلیل استفاده از موبایل آن هم در توالت به ۲ سال محرومیت محکوم شد.
مارادونا: می‌دانستم ماجرای مسی با بارسا بد تمام می شود
ستاره سابق فوتبال آرژانتین می دانست که ماجرای اعلام جدایی مهاجم بارسلونا از این تیم پایان خوبی نخواهد داشت.
تساوی سپاهان در دیداری دوستانه
تیم فوتبال سپاهان در دیداری دوستانه برابر آلومینیوم اراک به تساوی رضایت داد.
پیروزی استقلال مقابل چوکا تالش- احتمال دوری سه‌هفته‌ای شجاعیان از میادین
تیم فوتبال استقلال در جریان بازی تدارکاتی مقابل چوکا تالش به پیروزی ۳ بر صفر دست یافت.
حزب حاکم و رئیس جمهور تانزانیا در آستانه کسب پیروزی های انتخاباتی مجدد
جان ماگوفولی، رئیس جمهور تانزانیا و حزب حاکم متعلق به او در آستانه کسب یک پیروزی قاطع در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی امروز جمعه در این کشور هستند در حالی که مخالفان آنها کاملا این انتخابات را مردود دانسته و آن را همراه با تقلب نظیر پر کردن صندوق های رای دانسته اند.
نساجی مقابل خوشه طلایی باخت
نساجی در آخرین دیدار تدارکاتی پیش‌فصل خود امروز در ورزشگاه شهدای اسلام‌شهر، متفاوت‌ از دیدارهای گذشته در مقابل تیم خوشه‌طلایی ساوه پا به میدان گذاشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لیر در آستانه سقوط
ارزش هر دلار به نزدیکی ۸.۳ لیر رسید.
۱۰ توصیه جدی برای گریز از کرونا
اگر مرگ دست کم یک‌هزارم مردم کشور بر اثر کرونا کافی نیست تا آن عده از هموطنان بی ماسک‌مان را متقاعد کند که باید ماسک بزنند و موارد بهداشتی را رعایت کند، واقعاً به این جماعت عجیب و غریب دیگر چه می‌توان گفت و آیا زمان برخورد جدی با اینان که جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند، نرسیده است؟
جنجالی به اسم تشویش اذهان عمومی!
شبه‌جزیره‌ای که در اعلام استقلالش با شکست سنگینی مواجه شده، حالا دست به رفتارهای عجیبی هم می‌زند و صدایی را که از آنها انتقاد می‌کند، خاموش می‌کند؛ خاموشی‌ای عجیب که اسمش را هم «تشویش اذهان عمومی» گذاشته‌اند! ‌تازه‌ترین شاهکاری که فدراسیون باقی‌مانده از مهدی تاج و علی کفاشیان رقم زده، محرومیت سعید آذری، مدیرعامل کنونی باشگاه فولاد خوزستان، از هرگونه فعالیت فوتبالی تا اطلاع ثانوی است. جرم؟ انتقاد از مسئولان فدراسیون فوتبال!
اخراج ١٤٠٠٠ نفر در غول نفتی اکسون
شرکت اکسون موبیل در راستای بازبینی فعالیتهایش ممکن است نیروی کار جهانی خود شامل کارمندان دفتری در آمریکا را حدود ۱۵ درصد معادل ١٤ هزار نفر کاهش دهد.
صادرات سیگار تقریبا ۲ برابر شد
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تولید سیگار در نیمه اول امسال پنج درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته، اما صادرات این محصول با افزایش ۹۷.۲ درصدی مواجه بوده است.
امیر سرتیپ نصیر زاده:نیروهای مسلح آماده پاسخ دندان شکن به هر گونه ماجرا جویی دشمنان هستند
افزایش کیفیت آب تهران با انتقال آب از سد امیر کبیر
هیچ خطری مرزهای شمالغرب کشور را تهدید نمی کند
سردار جلالی: نیازمند اقدام حوزه برای تکوین فقهی حکمرانی سایبری هستیم
مرحله سوم ˮکمک مومنانه بسیجˮ آغاز شد
انجام ۲۲۰۰۰ سی تی اسکن ریه در بیمارستان بعثت ارتش
دریادار سیاری سالروز پدافند غیر عامل را تبریک گفت
امیر سرتیپ صباحی فرد:امنیت آسمان ایران، خط قرمز پدافند هوایی ارتش است
بازدید دریادار حسین خانزادی از منطقه سوم نیروی دریایی ارتش
کارنامه جمهوری اسلامی ایران در ایجاد زیرساخت ها و امکانات زیربنایی برای روستاها درخشان است