جزئیات واکسن انستیتوپاستور ایران برای مقابله با کرونا

14:49 ۳۴ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 387 0
جزئیات واکسن انستیتوپاستور ایران برای مقابله با کرونا

رئیس انستیتو پاستور ایران با تاکید بر اینکه اثرگذاری واکسن‌های تولید شده هنوز ثابت نشده و هنوز هیچ‌کدام وارد تولید گسترده نشده‌اند که بتوانند حجم زیاد جمعیت را تأمین کنند، گفت: واکسن در دستور کار این انستیتو با استفاده از ژنوم ویروس کرونا است.

ایسنا

به گزارش ایسنا دکتر علیرضا بیگلری امروز در سومین نشست «ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) با موضوع آخرین دستاوردهای حوزه واکسن کرونا» که به صورت آنلاین برگزار شد، با تاکید بر اینکه امروز با ویروس پیچیده‌ای طرف هستیم که مجهولات آن در مقابل با معلوماتمان بیشتر است، افزود: این ویروس طی ۱۰۰ سال اخیر نمونه‌ای نداشته است و توانسته تمام جوامع دنیا را غافلگیر کند.
بیگلری با بیان اینکه نوع بیماری‌زایی ویروس کرونا در جوامع از رفتارهای اجتماعی و شرایط اقتصادی و فرهنگی جامعه تأثیر می‌گیرد، گفت: ما نباید تنها بر روی واکسن کرونا تمرکز کنیم و باید به فکر روش‌های دیگر باشیم. از این رو نیاز نیست که تمام سرمایه‌گذاری‌ها روی تولید واکسن باشد.
رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه برای تولید واکسن باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود، تأکید کرد: ویروسی که اکنون در دستور ساخت در کشور قرار گرفته، با استفاده از ژنوم ویروس است؛ این ژنوم با تزریق به بدن، آنتی‌ژن‌هایی را تولید می‌کند و می‌تواند فرد را در نهایت در مقابل ویروس کرونا واکسینه کند.
وی با تأکید بر اینکه ویروس کرونا به تنهایی خطرناک نیست، گفت: این ویروس قدرت زیادی در تکثیر شدن دارد.
رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به ساخت واکسن با استفاده از RNA‌ها اظهار کرد: این روش می‌تواند ژن را به داخل سلول برساند که در برخی از کشورها چنین روشی در پیش گرفته شده است.
استراتژی برای تولید واکسن بیگلری با بیان اینکه ما در سال ۱۹۹۷ چنین موضوعی را مورد بررسی قرار دادیم، گفت: تاکنون برای ساخت واکسن استفاده از mRNA ها در راستای واکسینه‌سازی افراد در برابر یک ویروس را در دنیا نداشته‌ایم و این‌ اولین‌ بار است که از mRNA ها برای تولید واکسن استفاده می‌شود.
رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به پروژه‌های برخی از شرکت‌ها برای تولید واکسن کرونا در دنیا گفت: بیشتر واکسن‌ها در مرحله سه هستند، اما اثرگذاری آنها ثابت نشده و هنوز هیچ‌کدام وارد تولید گسترده نشده‌اند که بتوانند حجم زیاد جمعیت را تأمین کنند.
بیگلری با بیان اینکه واکسن‌هایی که تاکنون به مرحله فاز سه رسیده‌اند، نسبت به سایر واکسن‌ها برتری دارند، خاطر نشان کرد: ما به دنبال واکسنی هستیم که روی همه گروه‌های اجتماعی در سنین مختلف مؤثر باشد؛ از این رو باید این واکسن در کودکان و افراد مسن تأثیرگذار باشد.
رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: فلسفه‌ای که در ساخت واکسن به کار گرفته می‌شود، این است که چقدر هوشمندانه عمل کند و جهش‌ها را در نظر بگیرد.
بیگلری تأکید کرد: ورود این بیماری باعث شد که علم بشریت تحت تأثیر قرار گیرد و با وجود آنکه بالاترین تکنولوژی‌ها در دنیا وجود دارد، در برابر این ویروس نتوانسته‌اند واکنش نشان دهند.
رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه ورود ویروس کرونا باعث شد که ما یک شبکه آزمایشگاهی مولکولی را ایجاد کنیم و از زیرساخت‌های خود در تولید واکسن بهره ببریم، ادامه داد: طی این هفت ماه فرصت‌هایی ایجاد شد که توانستیم به خوبی از آنها بهره ببریم.  
بیگلری با اشاره به برنامه خرید واکسن از سایر کشورها گفت: وزارت بهداشت در خرید واکسن از سایر کشورها و تولید آن برنامه‌ریزی‌هایی دارد و در این خصوص فکر کرده‌ است؛ در این راستا قطعاً این وزارتخانه سرمایه‌گذاری می‌کند که باید با مقررات و شواهد علمی ما مطابقت داشته باشد.
رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: منطقی به نظر می‌رسید که وزارت بهداشت در این زمینه سرمایه‌گذاری کند و شاهد خواهیم بود که سرمایه‌گذاری هم کرده ولی با توجه به شرایط کشور، نیاز است که روی بسیاری از شرکت‌ها نیز سرمایه‌گذاری شود تا ببینیم نتایج مطالعاتشان به چه چیزی و هزینه‌ای منتهی می‌شود.
اثرات جهش ویروس وی با اشاره به جهش‌های ویروس کرونا با تاکید بر اینکه این ویروس دائماً در حال جهش است و وقتی وارد یک بدن می‌شود، بارها جهش پیدا می‌کند، تأکید کرد: ما همواره از ابتدا نگران جهش‌های این ویروس بودیم؛ چرا که این جهش‌ها، موجب می‌شود که واکسن‌های ساخته شده دیگر اثرات قبلی را نداشته باشند.
بیگلری با بیان اینکه این ویروس در افراد مختلف علایم متفاوتی دارد و نگران این هستیم که روش‌های درمانی را دچار اشکال می‌کند، گفت: این جهش‌ها باعث شده که حتی در یک خانواده، علائم، تنوع و شدت بیماری کرونا با یکدیگر، متفاوت و پاسخ‌ها به ویروس کرونا متفاوت باشند. درواقع جهش‌های این ویروس در برخی قسمت‌های ژنوم دیده شد و بعضی از قسمت‌های ژنوم ویروس کرونا جهش‌های بیشتری داشتند.
به گفته رئیس انستیتو پاستور ایران، برخی از نقاط ویروس مستعد جهش هستند که بررسی این جهش‌ها نیاز به زمان بیشتری دارد.
وی خاطر نشان کرد: اینکه مشاهده می‌شود که واکسنی پس از ۳ سال کارآمد است، بستگی به این دارد که از چه استراتژی در تحقیقات استفاده شده است تا در برابر جهش‌های احتمالی آینده کارآمد باشد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

شیرآلات قهرمان یکی از بزرگترین کارخانه های تولید شیرآلات بهداشتی در خاورمیانه
شیرآلات قهرمان بزرگترین کارخانه تولید شیرآلات در خاور میانه می‌باشد که با ایجاد اشتغال برای بیش از ۵۰۰ نفر به طور مستقیم در مناطق محروم و ۲۰۰۰ نفر به طور غیرمستقیم در سرتاسر ایران  سهم بسزایی در شکوفایی این صنعت در کشور داشته است.
خرید اینترنتی فرش کاشان مستقیم از شرکت
خرید اینترنتی امروزه موضوعی مهم و با اهمیت در زمینه های مختلف، از جمله صنعت فرش ماشینی است.
درد مزمن و ارتباط آن با آسیب قلبی
کمردرد و گردن‌درد، آرتریت که می‌تواند زندگی روزمره را با چالش روبه‌رو کند، احساس درد در زانوها که برداشتن هر گام را دشوار می‌سازد، مساله هرچه که باشد، درد مزمن می‌تواند حتی انجام فعالیت‌های ساده را نیز مختل کند.
رئال مادرید پیروز نخستین ال کلاسیکوی فصل شد
رئال مادرید در نوکمپ بدون تماشاگر توانست بارسلونا را شکست دهد و به صدر جدول صعود کند.
پیروزی قاطع بایرن در بوندسلیگا با درخشش ˮلواˮ
بایرن مونیخ در هفته پنجم بوندسلیگا توانست پیروزی قاطعی را به دست آورد با این حال با توجه به پیروزی لایپزیگ در رده دوم جدول رده بندی باقی ماند.
توقف منچسترسیتی در زمین وستهام
شاگردان پپ گواردیولا برابر وستهام به تساوی یک بر یک رضایت دادند.
سماک: منتظر نتیجه تست کرونا آزمون هستیم
سرمربی زنیت سن‌پترزبورگ اعلام کرد برای احتیاط برابر روبین کازان، سردار آزمون را در فهرست تیم قرار نداد.
تساوی آلومینیوم اراک و فجر سپاسی در دیدار دوستانه
تیم های فوتبال آلومینیوم اراک و فجر سپاسی شیراز در دیداری دوستانه به تساوی دست یافتند.
تساوی آلومینیوم و فجر در یک دیدار تدارکاتی
آلومینیوم اراک در یک دیدار تدارکاتی مقابل فجر به تساوی رسید.
بازگشت شهرخودرو برابر نساجی در دیداری دوستانه
تیم فوتبال شهرخودرو توانست در حالی که نیمه نخست برابر نساجی مازندران با نتیجه ۲ بر یک عقب بود، به پیروزی ۳ بر ۲ دست پیدا کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۲۸ نماد بورسی متوقف شدند
از میان نمادهای بورسی، ۲۸ نماد بورسی تا تاریخ ۳۰ مهر ماه به دلایل مختلف از جمله تعلیق نماد معاملاتی، برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده، افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف و... متوقف شدند.
تاثیر مخرب همراهی والدین در تقلب کردن دانش آموزان
یک روانشناس با اشاره به همراهی برخی والدین در تقلب کردن دانش آموزان هنگام پرسش و پاسخ مجازی، گفت: والدین باید توجه داشته باشند که دانش آموز کنونی، شهروند آینده این جامعه است و از این رو آموزش کنترل درونی به دانش آموز و عدم تقلب در هنگام نبود کنترل بیرونی در آموزش مجازی، امری مهم محسوب می‌شود.
امیدوارم محمد نادری مثل خودم باشد
پیشکسوت باشگاه استقلال پس از پیوستن نادری به آبی‌پوشان گفت: امیدوارم میلیچ هم حفظ شود تا یک زوج فوق العاده را تشکیل بدهند.
آتشی: برنامه لیگ بسکتبال ایران ذاتا خوب است اما...
کارشناس بسکتبال ایران گفت: تصمیم فدراسیون برای برگزاری متمرکز رقابت‌های لیگ تصمیم درستی است اما باید دید در عمل چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود.
کتایون خسرویار: با بازیکنان ایران در ارتباطم- یاد گرفتم ته‌دیگ درست کنم!
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال جوانان دختر ایران در مورد زندگی خود در روزهای شیوع کرونا صحبت کرد.
خسارت جانی و مالی خاصی در رزن گزارش نشده است
زمین‌لرزه امروز آوج می‌تواند نشان‌دهنده عملکرد پدیده تشدید در دشت آبرفتی تهران باشد
موردی از مصدومیت یا فوت در زمین لرزه استان همدان گزارش نشده است
اعزام ۴ تیم ارزیاب و یک تیم واکنش سریع به دو شهرستان رزن و کبودراهنگ
رخداد زلزله امروز قزوین در امتداد دو خط گسلی-زمین‌لرزه آوج ربطی به گسل‌های پیرامون تهران ندارد
اکیپ‌های امدادی به منطقه آوج اعزام شدند
مختصات زلزله ۵.۴ ریشتری امروز در قزوین
وقوع زمین لرزه 3.8 ریشتری در حوالی نوبران ساوه
امکان افزایش مقاومت به سایش و خوردگی ابزارآلات
تولید مکمل نانویی زردچوبه برای ارتقاء سیستم ایمنی بدن