تکیه بر درمان دارویی کرونا روش اشتباهی بود-تبعات بازگشایی زودهنگام مدارس

14:43 ۴۱ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 239 0
تکیه بر درمان دارویی کرونا روش اشتباهی بود-تبعات بازگشایی زودهنگام مدارس

رییس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران باز گذاشتن جاده‌ شهرهای شمالی و بازگشایی زودهنگام مدارس را از استراتژی‌های اشتباه کشور در برخورد با ویروس کرونا دانست و گفت: برخی ادعا می‌کنند که به زودی دنیا را شگفت زده می‌کنند، نیازی نیست که ما دنیا را شگفت زده کنیم، اندازه علمی ما مشخص است و امکانات زیادی در اختیار نداریم؛ ولی اگر از همین امکانات موجود بهره مفید ببریم، می‌توانیم اقدامات موثری برای کاهش ابتلا و پیشگیری انجام دهیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا حسین قناعتی امروز در سومین نشست آنلاین ترویج علم بنیاد مصطفی (ص)، با اشاره به پاندمی کرونا ویروس در دنیا، افزود: دنیا چنین پاندمی تجربه شده ثبت شده‌ای ندارد و امروزه بشر با نوع متفاوتی از ویروس مواجه است که نه درمانی دارد و نه واکسنی برای آن تولید شده است.
وی با ابراز تاسف از اینکه در دنیا و در ایران استراتژی‌های نادرستی در مواجهه با ویروس کرونا اتخاذ شد و برخوردهای اشتباهی با این ویروس صورت گرفت، اظهار کرد: یکی از استراتژی‌های اشتباه تکیه بر دارو بود که این رویکرد موجب شد که برخی از مردم هزینه‌های میلیونی برای خرید داروی "رمدسیویر" پرداخت کنند، در حالی که اثرپذیری این دارو در بهبود بیماران مبتلا ثابت شده نیست.
قناعتی با تاکید بر اینکه برای تجویز دارو باید شناخت کاملی داشته باشیم، ادامه داد: با توجه به ناشناخته بودن ویروس کرونا، بخشی از اشتباهات ما قابل قبول است و هیچ اتاق فکری در دنیا نمی‌تواند ادعا کند که برنامه دقیقی در برخورد با این ویروس دارد.
رییس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با بیان اینکه در مورد زلزله می‌توان بر اساس استراتژی‌هایی برنامه ریزی کرد، ولی در مورد این ویروس این امکان وجود ندارد، خاطر نشان کرد: این غافلگیری قابل قبول است، ولی نباید نسبت به اصلاح روش‌ها و استراتژی‎ها بی توجه بود.
قناعتی "پیشگیری"، "بیماری یابی"، "قرنطینه اجباری" و "اقتدار دولت" را از استراتژی‌های کلان پیشگیری از کرونا عنوان کرد و گفت: دولت از نظر اقتدار ضعیف عمل کرده است اما به عنوان مثال در روز ۱۳ فروردین که ورود به خیابان و فضای سبز جریمه داشت، خوب عمل کردیم و باعث کنترل بیماری شد.
وی اضافه کرد: یکی از مواردی که ما را از این شرایط نجات می‌دهد تولید واکسن است که این امید واهی نیست و در شرایط فعلی سرمایه گذاری بر روی واکسن منطقی است.
آیا واکسن برای بدن در برابر کرونا مصونیت ایجاد می‌کند رییس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با تاکید بر اینکه علم پزشکی بر اساس حدس و گمان نیست، بلکه مبتنی بر شواهد قطعی است، اظهار کرد: به دلیل آنکه رفتار این ویروس بسیار عجیب و هم فاصله زمانی وقوع بحران بسیار کوتاه بوده است، نمی‌توانیم به بسیاری از سوالات پاسخ دهیم؛ از این رو یکی از راهکارهایی که بشر برای مقابله با این ویروس اتخاذ کرده سرمایه گذاری بر روی واکسن است که منطقی به نظر می‎رسد.
وی با بیان اینکه بسیاری از دانشمندان و محققان دنیا امیدوارند با تولید واکسن افق روشنی رابرای متوقف کردن این بحران ایجاد کنند تا وارد موج‌های بعدی بیماری نشویم، یادآور شد: برخی ادعا می‌کنند که به زودی دنیا را شگفت زده می‌کنند، نیازی نیست که ما دنیا را شگفت زده کنیم، اندازه علمی ما مشخص است و امکانات زیادی در اختیار نداریم ولی اگر از همین امکانات موجود بهره مفید ببریم، می‌توانیم اقدامات موثری برای کاهش پیشگیری انجام دهیم.
قناعتی با تاکید بر این که مسوولان باید حقایق کرونا را درک کنند، گفت: تاکنون کسی در دنیا ادعا نمی‌کند که واکسن تایید شده‌ای دارد، ولی نقطه‌های روشنی وجود دارد، شاید این امیدها جواب ندهد ولی باید حرکت ما برای مقابله با این ویروس منطقی باشد و غافل از روش‌های موثر موجود نشویم.
رییس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران استفاده از ماسک را یکی از راهکارهای موثر در کاهش ابتلا به کرونا دانست و گفت: اگر دو طرف که مبتلا به کرونا هستند ماسک استفاده کنند، تنها ۱.۵ درصد احتمال ابتلا وجود دارد؛ ولی در صورتی که دو طرف بدون ماسک باشند، این احتمال به ۸۵ درصد می‌رسد و یک مبتلا به ویروس کرونا ۴۲۰ نفر را درگیر خواهد کرد.
وی تاکید کرد: توجه به مساله تولید واکسن نباید ما را از مسایل ساده‌تر و عادی‎تر غافل کند و با روش‌های ساده‌تر می‌توانیم این ویروس را کنترل کنیم.
استراتژی‌های فاجعه‌بار قابل کنترل قناعتی با انتقاد از برخی از استراتژی‌های اتخاذ شده در کشور، خاطر نشان کرد: بستن جاده‌های شهرهای شمالی کار سختی نبود تا مردم به صورت گله‌ای به این استان‌ها سفر نکنند.
وی استراتژی اشتباه دیگر را باز کردن زودهنگام مدارس نام برد و اظهار کرد: همه محققان، کارشناسان و صاحب نظران فریاد زدند که که برای باز کردن مدارس تعجیل نشود ولی شاهد بودیم که یک دانش آموز مبتلا به کرونا در یکی از مدارس اصفهان بیش از ۱۰۰ دانش آموز دیگر را مبتلا کرد.
وی اضافه کرد: امید به تولید واکسنی که هنوز موجودیت ندارد، ما را از شرایط فعلی دور خواهد کرد.
اولویت‌های واکسن کرونا قناعتی با تشریح رفتار ویروس کرونا در بدن گفت: موضوعی که در اتاق فکر بررسی کردیم، این است که کرونا به بیش از ۹۰ درصد مردم کاری ندارد؛ ولی پروتکل مشخصی برای مقابله با این ویروس نداریم و این ویروس متفاوت از ویروس آنفلوآنزا است و مشاهدات ما نشان داد که این ویروس همه اندام ما را درگیر می‌کند که علت آن را نمی‌دانیم ولی تمرکز اصلی آن در ریه‌ها است.
وی در خصوص اینکه در صورت تولید واکسن، اولویت با کدام یک از گروه‌های اجتماعی است، گفت: زمانی که منابع محدودی در اختیار داریم، طبیعی است که برای توزیع آن اولویت بندی صورت می‌گیرد و اولویت برای توزیع واکسن کادر درمانی است که آمارهای فوتی نشان می‌دهد که جان باختگان این دسته نسبت به سایر گروه‌ها بیشتر است.
قناعتی افراد چاق، فشار خون بالا، افرادی با سن بالای ۶۵ سال و بیماران مبتلا به سرطان را از گروه‌های اولویت‌داری دانست که در صورت تولید واکسن در اختیار آنها قرار داده می‌شود، افزود: این اولویت بندی برای واکسن آنفلوآنزا نیز اجرایی می‌شود.
وی با بیان اینکه اگر موفقیتی در زمینه کنترل کرونا ویروس صورت می‎گیرد، مسوولان آن را به نام خود مصادره نکنند، افزود: این مردم دارای دتاب آوری اجتماعی بالایی هستند چون همان مردمانی هستند که در زمان جنگ در اداره کشور کمک کردند.
این مقام مسوول با اشاره به توانمندی علمی کشور در زمینه ویروس کرونا، خاطر نشان کرد: مقالات بسیار زیادی از سوی محققان درباره این ویروس منتشر شد، ولی بر اساس آمارهای اعلام شده تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد کاربردی بودند و این وظیفه وزارت بهداشت بود که جریان تولید مقالات را مدیریت می‌کرد؛ ما از لحاظ نیروی انسانی ضعیف نیستیم و اگر اشکالات خود را شناسایی و مدیریت کنیم، می‌توانیم از این بحران عبور کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت توسعه فناوری اطلاعات در وزارت بهداشت، یادآور شد: یکی از شاخص‌های موفقیت کشورها در کنترل موفق این ویروس توسعه IT بوده است، ضمن آنکه اگر نظام ارجاعات ما صحیح بود در کاهش ابتلا موثر بود؛ چرا که بسیاری از افراد با مراجعه به بیمارستان‌ها مبتلا شدند، در حالی که درمان این دسته از بیماران باید از طریق مراکز درمانگاهی پیگیری می‌شد.
قناعتی توسعه پرونده سلامت الکترونیکی را از دیگر راهکارهای موثر در کاهش ابتلا به کرونا نام برد و ادامه داد: حتی توزیع واکسن باید بر اساس نظامات الکترونیکی صورت می‌گرفت.
به گفته وی با واکسن می‌توان زنجیره انتقال را شکست، ولی در صورتی که از راهکارهای پیشگیرانه غفلت شود کرونا تبدیل به بحران تاسف باری خواهد شد که تعداد مبتلایان تصاعدی افزایش خواهد یافت و انتظار روزی هزار مبتلا را خواهیم داشت و باید به این باور برسیم که ابتلای روزی هزار نفر ما را تهدید خواهد کرد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

پژوهش
پژوهش

آخرین اخبار

پیروزی قاطع شاگردان لمپارد
چلسی توانست برنلی را با ۳ گل در خانه برنلی شکست دهد.
صعود موقت بایرن به صدر جدول بوندسلیگا- پیروزی دورتموند با درخشش هوملس
بایرن مونیخ با پیروزی که برابر کلن به دست آورد موقتا به صدر جدول رده بندی رقابت‌های بوندسلیگا صعود کرد. بوروسیا دورتموند هم با درخشش مت هوملس توانست به پیروزی دست پیدا کند.
شکست سنگین تیم رضاییان برابر السد
الدحیل که رامین رضاییان را در ترکیب اصلی خود داشت، در نیمه نهایی جام امیر قطر با نتیجه 4 بر یک برابر السد تن به شکست داد.
برنامه بازی‌های دوستانه حریفان ایران مشخص شد
حریفان ایران در انتخابی جام جهانی به زودی در دیدارهای دوستانه به میدان می روند.
ماکرون: قصد اهانت به مسلمانان را نداشتم
رئیس جمهوری فرانسه فحوای اظهاراتش علیه اسلام را توضیح داد و سعی کرد آتش خشم مسلمانان را خاموش کند. او گفت، قصد اهانت به مسلمانان را نداشته است.
کاخ سفید: ترامپ در صورت انتخاب مجددش قواعد ورود مهاجران را سخت‌تر می‌کند
مشاور ارشد کاخ سفید از تصمیم دونالد ترامپ برای تشدید قواعد ورود مهاجران به خاک آمریکا در صورت انتخاب مجددش به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور خبر داد.
صلیب سرخ جهانی حمله به غیرنظامیان در قره‌باغ را شدیدا محکوم کرد
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ دور جدید افزایش خشونت‌ها در ناگورنو قره‌باغ که باعث بالا رفتن تلفات غیرنظامیان شده است را شدیدا محکوم کرد.
کمیته نظامی مشترک لیبی برای اولین بار در خاک این کشور تشکیل جلسه می‌دهد
سازمان ملل اعلام کرد، دور پنجم مذاکرات کمیته نظامی مشترک لیبی برای اولین بار از زمان تشکیل کمیته طبق خروجی‌های نشست برلین در داخل لیبی برگزار خواهد شد.
پنتاگون از نجات آمریکایی ربوده شده در نیجر خبر داد
وزارت دفاع آمریکا امروز، شنبه اعلام کرد، نیروهای آمریکایی در شمال نیجریه موفق شدند شهروند آمریکایی را که توسط گروه‌های مسلح در نیجر ربوده شده بود، آزاد کنند.
تیراندازی به کاهن ارتدوکس در لیون فرانسه
پلیس فرانسه از زخمی شدن یک کاهن ارتدوکس در شهر لیون خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حمله عقاب داغستان به مکرون: عذاب دردناکی در انتظارت است
حبیب نورماگمدوف ستاره مشهور و مسلمان رشته MMA و صاحب چندین کمربند قهرمانی UFC، با انتقاد شدید از حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از جسارت به ساحت پیامبر اکرم (ص)، گفت: عذابی دردناک در نیا و آخرت در انتظار او و حامیانش است.
امامی: برای المپیک به ۷۴ کیلوگرم می‌روم-فدراسیون کشتی سنگ‌تمام گذاشت
دارنده دو مدال برنز جهان با بیان اینکه "فدراسیون کشتی در برگزاری کیفی اردوی تیم ملی سنگ‌تمام گذاشت"، گفت: بعد از رقابت‌های ‌کشتی آزاد قهرمانی جهان و با هدف حضور در المپیک توکیو به وزن ۷۴ کیلوگرم می‌روم.
ویسی چرا از پیکان جدا شد؟
گفته می شود مربی تیم فوتبال پیکان به خاطر درخواست‌ مالی بیشتر از این باشگاه جدا شده است.
مطهری: خوشحالیم پول برانکو را دادند اما نفرات فعلی هم زحمت می کشند
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می گوید این باشگاه هنوز نتوانسته مطالبات فصل گذشته بازیکنان و کادر فنی را بپردازد.
آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور-مجوز دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها صادر نشده
مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی ضمن اشاره به آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور گفت: مجوزهای لازم برای دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها ازجمله توران هنوز صادر نشده است.
جایگاه اول دانشگاه آزاد در حوزه مهندسی مکانیک دنیا
رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های جهان اعلام شد
رونمایی از گزارش ملی سیلاب‌ها با حضور رییس‌جمهور-تقدیر از دستاوردهای علمی هیات ویژه
دعوت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای ساخت دستگاه‌های اکسیژن‌ساز
حمایت از ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در راستای توسعه صنایع دریایی
ایران بیش از ۱۰۰۰ بار لرزید
جایزه‌ ملی‌ معماری‌ و شهرسازی به طرح ˮساخت سقف متحرک چوبیˮ رسید
هر کسی از ظن خود، یارِ «اقتصاد دانش‌بنیان» است!
کاهش ریسک مدیریت امنیت اطلاعات با نرم‌افزار محققان کشور
شکل استفاده از آب‌های گرم معدنی اردبیل تغییر می‌کند