برگزاری نشست تخصصی و مجازی "تجاوز صدام و مقاومت مردم ایران" در ژاپن

13:17 ۳۷ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 599 0
برگزاری نشست تخصصی و مجازی ˮتجاوز صدام و مقاومت مردم ایرانˮ  در ژاپن

از سوی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن و در ادامه سلسله نشست های رایزنی فرهنگی به ویژه در فضای مجازی، نشست تخصصی " تجاوز صدام و مقاومت مردم ایران" به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در ژاپن برگزار شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا و بر اساس اعلام رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن، در این برنامه که در آستانه چهلمین سالگرد دفاع مقدس با حضور تعداد زیادی از علاقه‌مندان ژاپنی برگزار شد، حسین دیوسالار رایزن فرهنگی،  شیزوکو تسویا رئیس انجمن مردم نهاد ژاپنی موست، حجت الاسلام ابراهیم ساوادا اسلام شناس و معاون نمایندگی المصطفی(ص) در ژاپن، خانم سبا بابایی (کونیکو یامامورا) تنها مادر شهید ژاپنی مقیم ایران و علی جلالی جانباز شیمیایی دفاع مقدس که دوره ای از درمان را در سال 1367 در ژاپن سپری کرده بود به ارائه مطالب متنوع خود در این خصوص پرداختند.
در ابتدای این برنامه در خصوص فعالیت ها و اقدامات رایزنی فرهنگی در حوزه های مختلف، کتب، نشریات و ... توضیحاتی ارائه گردید و پس از آن رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در ژاپن با ادای احترام به شهدا، جانبازان، خانواده های آنان و به ویژه شهید سرلشگر قاسم سلیمانی چهره بین المللی مبارزه با تروریسم و محمد بابایی فرزند تنها مادر شهید ژاپنی مقیم ایران خانم سبا بابایی (کونیکو یامامورا) گفت: شخصیت های مدعو در این برنامه که سخنرانی ها و اطلاعات خود را ارائه می کنند از نزدیک با دفاع مقدس در ایران آشنا بوده و تلاش های قابل تقدیری را برای معرفی شجاعت ها، ایثارگری ها و جانفشانی های ایرانیان در حفظ و حراست از کشور و مردم داشتند و همواره قدران این عزیزان بوده و خواهیم بود.
دیوسالار افزود: صدام در زمان حکومت خود در عراق، 8 سال جنگ را علیه ملت ایران تحمیل کرد و تعداد زیادی از مردم غیر نظامی اعم از کودکان، نوجوانان، زن و مرد علاوه بر نظامیان در این جنگ نابرابر شهید شدند و خسارت های فراوانی به بار آمد و مردم مظلوم ایران با کمترین امکانات و تجهیزات، با ایثار جان خویش از کشور دفاع نمودند و حتی یک وجب از خاک کشور در اختیار دشمن قرار نگرفت و ملت ایران، نظام، خاک و کشور خود را حفظ نمودند.
وی با اشاره به این که صدام اولین بار در تاریخ، حمله شیمایی دولتی را بر علیه کشور دیگری رقم زد، به فجایع و جنایت های صدام در سردشت پرداخت و تاکید کرد: ایران هیچ گاه آغاز گر هیچ جنگی نبوده و همواره برای صلح و امنیت پایدار تلاش نموده است و در این جنگ هم سازمان ملل در سال 1991 صدام را به عنوان متجاوز اعلام نمود و بر حقانیت ایران تاکید کرد که حدود 200 هزار شهید و 672 هزار مجروح و جانباز ایرانی را تقدیم کرد.
حجت الاسلام ابراهیم ساوادا اسلام شناس و معاون نمایندگی المصطفی(ص) در ژاپن هم که سال ها در ایران تحصیل نموده و اثر بزرگ و ماندگار ترجمه ژاپنی قرآن کریم و دیگر تالیفات در حوزه معرفی دقیق اسلام از جمله آثار اوست در سخنانی با ارائه توضیحات جامعی در ارتباط با این جنگ گفت: در ایران این جنگ به «جنگ تحمیلی صدام» شناخته می شود که پس از پیروزی انقلاب به  ایران تحمیل شد و آبادان و خرمشهر مورد حمله قرار گرفت و صدام حسین اعلام کرده بود در طول یک هفته ایران را اشغال می کند، اما این جنگ 8 سال طول کشید و مردم ایران بدون تجهیزات مناسب با عراق که با حمایت کشورهای عربی و اروپایی حتی با سلاح شیمیایی حمله می کرد مقابله نمود.
وی به حمله شیمیایی سردشت و سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط آمریکا اشاره نمود و افزود: متاسفانه جامعه جهانی به درستی در این زمینه اطلاع ندارد و وقتی جنگ خلیج فارس و حمله عراق به کویت آغاز شده بود حتی مردم ژاپن می دانستند که به کویت حمله و ظلم شده است، اما در جنگ با ایران چنین وضعیتی وجود ندارد و هنوز بسیاری فکر می کنند، مسئولیت با  هر دو کشور بوده است ولی در واقع این گونه نیست و ایرانیان برای حفاظت مردم و وطن خود از همه چیز گذشت کردند.
 شیزوکو تسویا رئیس انجمن مردم نهاد ژاپنی موست که از پزشکانی است که نقش بسیار مهمی در خصوص معرفی فجایع حمله شیمیایی صدام به جهانیان و همچنین درمان برخی از جانبازان شیمیایی داشته و در این زمینه کتبی را هم منتشر نموده است و ارتباطات نزدیکی را میان هیروشیما و سردشت محقق کرده است هم در سخنانی گفت: من درابتدا اطلاعات کمی از این جنگ داشتم اما از سال ها قبل در سفر به ایران با جانبازان ایرانی که با گاز شیمیایی مجروح شدند آشنا شدم.
وی افزود: بر خلاف هیروشیما که در جهان شناخته شده است، سردشت و حملات شیمیایی به آن معرفی نشده است و من تلاش کردم در این زمینه  با دعوت از جانبازان شیمایی و هنرمندان ایرانی همکاری و تلاش نمایم و مطالعات زیادی هم در خصوص جانبازان گازشیمیایی از نظر پزشکی انجام دادم و با کمک خانم بابایی بیش از 16 سال در این زمینه تلاش می کنیم.
دکتر تسویا در حالی که با بغض و اندوه سخنان خود را ادامه داد تصریح کرد: فکر می کنم در این زمینه آن که نجات یافته جانبازان نیستند بلکه من هستم و خداوند مرا کمک کرد که با همکاری آنها به اتفاقات در سردشت و دیگر نقاط ایران آشنا و اطلاع رسانی کنم.
خانم تسویا در مورد آقای جلالی جانباز شیمیایی که برای اولین بار در سال 67 به ژاپن آمد و امیدی به زنده بودن او وجود نداشت گفت : سال ها بعد وقتی ایشان را سلامت و با لبخند ملاقات کردم بسیار خوشحال شدم  و شکرگذاری نمودم که مرا با این افراد آشنا کرد و ملاقات با دوستان سردشت واقعا سرنوشت من بود که از طرف خدا اهداء شده بود.
وی افزود: متاسفانه با خبر شدم چند نفر از دوستان جانباز من به دلیل کرونا در ایران درگذشته اند و این بار که به ایران سفر کنم باید آنان را در مقبره هایشان ملاقات کنم که بسیار متاسف هستم و برای زیارت آنان به زودی به ایران خواهم رفت.
خانم تسویا همه ساله و همزمان با برگزاری جشنواره صلح در هیروشیما به مناسبت سالگرد حمله اتمی آمریکا، جمعی از هنرمندان و جانبازان کشورمان را نیز دعوت نموده تا ضمن نمایش چند فیلم ایرانی، در این برنامه نیز حضور یابند و نقش بسیار ارزشمند و قابل تقدیری را در معرفی این رویدادها و مقاومت مردم ایران داشته است.
در ادامه همین برنامه سبا بابایی (کونیکو یامامورا) تنها مادر شهید ژاپنی مقیم ایران که فرزند 19 ساله او محمد بابایی در دفاع مقدس به شهادت رسید و از حدود 57 سال قبل در پی ازدواج با یک ایرانی به ایران مهاجرت نموده و علاوه بر این که جریانات انقلاب را شاهد بوده است، فرزند او نیز در دفاع مقدس و در سن 19 سالگی و در عملیات والفجر 1 در منطقه فکه به شهادت رسید و کتاب "مهاجر سرزمین آفتاب" توسط نویسنده برجسته کشورمان حمید رسام از خاطرات این بانوی گرامی منتشر شده است طی سخنانی گفت: من تا امروز حدود ۵۸ سال در ایران زندگی کرده ام و  «جنگ تحمیلی» را شاهد بودم که برای منافع صدام علیه مردم ایران آغاز شد.
وی افزود: پیش از انقلاب، ایران زیر نظر کشورهای خارجی اداره می شد و امام خمینی (ره) آزادی و استقلال را در روح اسلام مهم ‌تر از هر چیز دیگری دانست و لذا مردم ایران برای آزادی و استقلال، وحدت، همکاری و تلاش کردند و آن را به دست آوردند.
یامامورا افزود: زمانی که صدام به ایران حمله کرد، ایران تازه در راه انقلاب و ساختارسازی بود و به نظرم معنای دفاع مقدس بسیار مهم و قابل توجه است و باید مورد احترام قرار گیرد چرا که ایرانیان جنگ را شروع نکردند، بلکه از مردم و مملکت خود دفاع نمودند و صدام با استفاده از حتی سلاح کشتار جمعی و شیمیایی حمله کرد و ایرانیان و حتی زنان و جوانان نیز در برابر متجاوز ایستادگی کردند.
 وی به تحریم های آمریکا هم اشاره کرد و افزود: بعد از انقلاب، آمریکا بیش از ۴۰ سال تحریم اقتصادی علیه ایران را ادامه داد ولی ایرانیان همیشه تلاش کردند و با وحدت و همکاری ملی کشور خود را توسعه دادند.
یامامورا به حضور فرزندان خود در دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: سی و هفت سال پیش فرزندم شهید شد و در قرآن کریم، شهید شدن برابر با مردن نیست بلکه کسانی که شهید شدند زنده هستند و یک مادر به فرزند شهید خود افتخار می کند.
در بخش دیگری از این برنامه علی جلالی که در سال 1367 به همراه 5 جانباز دیگر شیمیایی به ژاپن اعزام شده بود و تیم پزشکی از درمان و زنده بودن او ناامید بودند اما با ادامه درمان در ایران به زندگی بازگشت و در راه معرفی و شناخت بیشتر از دفاع مقدس تلاش نمود در این نشست گفت: بسیار خوشحال هستم که در این برنامه که توسط رایزنی فرهنگی برگزار شده است حضور پیدا کردم و همواره از دولت و ملت بزرگ ژاپن و به ویژه خانم تسویا به دلیل تلاشی که برای درمان جانبازان شیمایی ایران داشتند و من را به زندگی بازگرداندند تشکر و تقدیر می کنم و امیدوارم همواره روابط دو کشور توسعه و رشد داشته باشد.
همچنین در این برنامه نماهنگ ها و بخش هایی از فیلم "18 درصد" که در خصوص درمان جانبازان ایرانی در ژاپن و از جمله علی جلالی در سال 1367 به کارگردانی مصطفی شبان ساخته و توسط رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن ترجمه و زیرنویس شده بود و در سومین هفته فیلم ایران در این کشور به نمایش در آمد پخش گردید که بسیار مورد توجه قرار گرفت.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بازگشت «بچه مهندس» برای چهارمین بار به تلویزیون
فصل چهارم مجموعه تلویزیونی «بچه مهندس» به کارگردانی احمد کاوری بزودی مقابل دوربین می‌رود.
رونمایی از گریمِ بازیگر شهید رجایی در «راز ناتمام»-عکس
زمان آغاز تصویربرداری سریال «راز ناتمام» مشخص شد.
سکوت «حسن فتحی» شکست- پاسخ به حاشیه‌های «مست عشق»
در روزهای گذشته جدال لفظی میان سرمایه‌گذار تُرکیه‌ای و عوامل ایرانی فیلم سینمایی «مست عشق» در فضای رسانه‌ای خبرساز شد.
بازگشت «ارشا اقدسی» با مستند مسابقه «راهی شو»
عوامل مستند مسابقه «راهی شو» به زودی به دریاچه شهدای خلیج فارس شهر تهران می روند و قرار است تمامی امکانات و تفریحات این دریاچه در اختیار شرکت کنندگان این مسابقه قرار بگیرد.
«بوق ممتد» ایرانی در جشنواره اسپانیایی
جشنواره‌ اسپانیایی از فیلم کوتاه «بوق ممتد» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی قصیده گلمکانی قدردانی کرد.
سهم رضا رشیدپور از «عطسه» چقدر است؟
تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی «عطسه» از ویژگی‌های این برنامه جدید عصرگاهی که قرار است توسط تیم برنامه «حالا خورشید» روانه آنتن شبکه سه شود، توضیحاتی ارائه کرد.
وقتی «بهنام تشکر»  کلیشه‌شکنی می کند
بازیگر نقش سرهنگ سپنتا دوست دارد در سریال طنزی بازی کند که فیلمنامه خوبی داشته باشد؛ سریال بوم و بانو تجربه جدیدی برای او بود که مخاطب را راضی کرد.
بازگشت ستاره «بریکینگ بد» به تلویزیون
برایان کرانستون بازیگر برنده شش جایزه امی که بیشتر برای بازی در سریال محبوب «بریکینگ بد» شناخته می‌شود دوباره به تلویزیون برخواهد گشت.
پوستر دومین جایزه سال «استیکر» با الهام از قدیمی‌ترین انیمیشن جهان؛ منتشر شد
پوستر دومین دوره جایزه سال «استیکر» با الهام از کهن‌ترین انیمیشن جهان بر اساس طرحی از محسن سپاهی منتشر شد.
تعطیلی برخی سینماهای زنجیره‌ای در کره
با وجود موفقیت نسبی یک فیلم کمدی، وضع فروش در سینماهای کره جنوبی خنده بر لب‌ها نمی‌آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کمیته ملی «گردشگری خوراک» تشکیل شد
مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری از آغاز به کار «کمیته ملی گردشگری خوراک» خبر داد.
عاقبت تاریخ همدان چه خواهد شد؟
حدود دو ماه قبل ۱۰ نفر از اعضای شورای شهر همدان در صحن شورا طرحی را تصویب کردند که طبق آن شهرداری‌ها برای ساخت‌وساز در بافت تاریخی شهری یعنی رینگ اول و دوم نیازی به استعلام از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ندارند.
ادامه فعالیت رسول پناه در باشگاه پرسپولیس!
مهدی رسول پناه همچنان امور جاری باشگاه پرسپولیس را پیگیری می کند.
تعطیلی ۳۰درصد هتل‌ها و بیکاری دو سوم شاغلان
رییس جامعه هتلداران ایران از تعطیلی ۳۰درصد هتل‌ها و بیکاری دو سوم نیروی شاغل در این بخش خبر داد.
پخش سریال «دیرین دیرین» هر هفته در فیلیمو + فیلم
سریال دیرین دیرین، به کارگردانی علی درخشی به صورت اختصاصی از فیلیمو، پخش خواهد شد.
ظریف: سازمان ملل باید در ۷۵ سالگی مهاری بر میزبانش باشد
ظریف: مسلمانان قربانیان اصلی « فرقه نفرت» هستند
مقابله با اخبار جعلی علیه روابط ایران و آذربایجان محور گفت‌وگوی موسوی و یک مقام آذری
تبریک وزارت خارجه به مناسبت روز ملی اتریش
اولیانوف خطاب به آمریکا: اگر تحریم‌هایتان ته کشیده دیپلماسی را امتحان کنید
خون شهدای مقاومت از فتحی شقاقی تا سردار سلیمانی موجب پرورش نسل جوان در مسیر متعالی شد
وزیر خارجه آلمان: درباره دسترسی به سایت‌های اعلام نشده ایران به پیشرفت رسیده‌ایم
ادای سوگند مدیران و کارشناسان حوزه کنسولی و ایرانیان وزارت خارجه
بهره مندی از فضای مجازی در اجرای فعالیت‌های فرهنگی و آموزش زبان فارسی در ژاپن
سه محور اصلی مواضع ترامپ و بایدن درباره ایران