تعارضات و اختلافات خانوادگی و به خطر افتادن سلامت روان فرزندان

12:02 ۳۳ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 490 0
تعارضات و اختلافات خانوادگی و به خطر افتادن سلامت روان فرزندان

خانواده واحدی کوچک و فشرده است و هر گونه اختلاف و تعارضی که در آن به وجود بیاید تاثیر مخربی در روحیه فرزندان و رشد عاطفی آن ها خواهد داشت.

ایسنا

به گزارش ایسنا، بنابراعلام انتخاب نو، خانواده به عنوان اصلی ترین پایه گذار شخصیت و ارزش های کودک و تعیین کننده ی  سبک زندگی آینده کودک است.

خانواده به عنوان نهادی است که به شیوه های گوناگون بر رشد زیستی، روانی و هیجانی و اجتماعی کودکان تاثیر می گذارد.

بر قراری پیوندهای صمیمی و خشنودکننده در خانواده، سلامت روحی و روانی کودک را پیش بینی می کند و در مقابل عوامل مختلفی مانند تعاملات خانوادگی نامطلوب، تعارضات خانوادگی، جدایی، فقر،  مشکلات رفتاری و بیماری های جسمی و روانی والدین و.... سلامت روانی، تحصیلی، هیجانی، رفتاری و اجتماعی فرزندان را به خطرمی اندازد.

خانواده در سلامت روان کودکان چه نقشی دارد؟

والدین اولین کسانی هستند که با کودک در ارتباط هستند و نقش مهمی در ایجاد مشکلات عاطفی و روانی کودک ایفا می کنند و به همین دلیل خانواده کانون سلامتی یا بیماری کودک محسوب می شود. خانواده و والدین به طور مستقیم و غیرمستقیم بر زندگی فرزندان تاثیر می گذارند.

مسائل ژنتیکی و دوران بارداری و.... به طور مستقیم کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و وضع نامناسب خانواده، مشکلات اقتصادی، اختلاف زناشویی والدین و... از عوامل غیرمستقیم می باشند.

این تاثیرات می توانند ضعیف یا شدید باشند ناسازگاری زناشویی و همچنین اختلاف والدین از جمله مهم ترین عوامل خانوادگی تاثیرگذار بر سلامت روان کودکان است کشمکش و تعارضات زناشویی یکی از اصلی ترین منابع استرس و آشفتگی در نظام خانواده است به طور کلی وجود فضای آشفته ناشی از اختلافات پدر و مادر خانواده کودکان و نوجوانان را دستخوش بسیاری از مشکلات هیجانی و رفتاری می کند.

اختلافات زناشویی به دلیل شرایط نا آرامی که در کل محیط خانواده ایجاد می کند، سبب ایجاد خلق و خوی منفی و انواع اختلالات روانی در کودکان خردسال می شود. در چنین وضعیتی کودکان احساس تنها ماندن دارند و وضعیت خانواده را نادیده می گیرند. والدین خود به دلیل تنشی که دارند، اغلب نمی توانند به کودکان خود کمک کنند.

کودکان بزرگ تر نیز احساس درماندگی دارند، قدرت تفکر خود را از دست می دهند و ممکن است که نشانه های روان تنی بروز دهند که نشانه ی اضطراب در آن ها می باشد.  

آسیب های خانوادگی چیست و چه تاثیری به فرزندان می گذارد ؟

آسیب خانوادگی را به عنوان خانواده ای که اعضای آن در کنار یکدیگر زندگی می کنند، ولی روابط صمیمی و عاطفی و کنش متقابل با یکدیگر ندارند، معرفی می شود.

طبق نظربهترین مشاور خانواده شمال تهرانآسیب خانوادگی پیامدهای بسیاری به همراه دارد که از آن جمله تاثیرات مخرب آن روی فرزندان است و باعث می شود آنان با مشکلات روانی و رفتاری مختلف مانند سردرگمی، افسردگی، نگرانی از آینده، حقارت، اضطراب، گوشه گیری، پرخاشگری، افت تحصیلی، سرکشی و نافرمانی و.... رو به رو شوند.

عوارض ناشی از نابسامانی خانواده متعدد است، از جمله می توان به عوارض روانی مانند بی اشتهایی روانی، مکیدن انگشت، ناخن جویدن، تیک، احساس ناکامی، پریشان حالی، ضعف اراده و.... مشکلات عاطفی مانند اضطراب، وسواس، حالت خشم، حسادت، ترس، وابستگی افراطی، زود رنجی و همچنین مشکلات رفتاری اشاره کرد.

طبق نظر مشاوران مرکز مشاوره انتخاب نو اغلب کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلالات رفتاری، مشکلات اجتماعی با همسالان و اعضای خانواده دارند و در بزرگسالی نیز در روابط خود دچار مشکلاتی خواهند شد.

تعارضات و اختلافات خانوادگی بر سر چه مسائلی است؟

علل ایجاد تعارضات و اختلافات عدم تفاهم زوجین و ناتوانی در ایجاد هماهنگی علایق و خواسته های خود با دیگری می باشد آمارمشاوره قبل از ازدواجنشان می دهد که مسئله ی مهمی که قبل از ازدواج وجود دارد این است که جوانان قبل از وارد شدن به زندگی زناشویی، در موضوع های مهم زندگی بر اساس طرز فکر و علایق تفاهم داشته باشند.

اختلاف طبقاتی از جنبه ی مادی و فرهنگی، تفاوت تحصیلات، اعتیاد، فقر، پرخاشگری و تند خویی، بیکاری همسر و.... باعث ایجاد تعارضات وحتی آسیب می شود.

البته در تمام زندگی های زن و شوهری اختلافات و تعارض هایی وجود دارد و دلخوری ها، رنجش ها، شکایت ها و مشاجره هایی دیده می شود و در راستای آن تنش های زیادی به وجود می آید و زمانی که خانواده ها توانایی برای مدیریت اختلافات و تعارض ها را نداشته باشند، ممکن است که به دوری از هم رو بیاورند.

افراد بسیاری نسبت به مسائل زندگی مشترک آگاهی ندارند و به اشتباه بدترین راه حل را تنها راه حل می دانند.

تعارضات و اختلافات خانوادگی و به خطر افتادن سلامت روان فرزندان

مشاوره و خدمات روانشناسی در جهت بالا بردن سطح آگاهی کسانی که قصد ازدواج  دارند، مفید خواهد بود و از این رومطب روانشناسی انتخاب نوبا مدیریت خانم دکتر باقری و آقای دکتر تابع جماعت به جوانان در جهت داشتن ازدواج پایدار و انتخاب بر اساس اهداف و معیارهای منطقی و بر اساس شرایط عاطفی و هیجانی هر فرد کمک می کنند.

همچنین زوجین با به دست آوردن آگاهی نسبت به مدیریت اختلاف ها و تعارض ها در جهت داشتن خانواده موفق اقدام می کنند و در نتیجه سلامت روانی فرزندان خود را نیز تضمین می کنند.

انتهای رپرتاژ آگهی


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

روایتی دست اول از تیتراژنویسی محمدرضا شجریان
به‌تازگی عباس بهارلو، منتقد فیلم و پژوهشگر سینما، در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام، با ذکر مثال اشاره کرد که شجریان در سال ۵۰، خطاط تیتراژ فیلم‌ بود. شجریان یک سال قبلش رتبه ممتازی در خوشنویسی به دست آورده بود و هنوز با نام مستعار سیاوش بیدگانی به‌عنوان خواننده با رادیو همکاری می‌کرد.
از یاد می‌برم، از یاد می‌روم
از قمرالملوک تا تقوایی؛ خیل این مبتلایان به آلزایمر که سکوتَ مغزشان جهان را مخروبه کرده است.
کریم باقری خطاب به رسول‌پناه: استعفا بدهید، شما مدیری خوبی برای پرسپولیس نیستید
مربی تیم فوتبال پرسپولیس با انتشار پیامی از سرپرست این باشگاه خواست که استعفا کند.
مددی: مجبوریم با راهکار دیگری پول شفر را بپردازیم-اظهارات رسول‌پناه درباره دیاباته صحت ندارد
سرپرست باشگاه استقلال گفت: حساب شفر در یک کشور توسعه نیافته است و کار را سخت کرده است و مجبوریم به سراغ راهکار دیگری برویم.
رسول‌پناه استعفا داد
سرپرست باشگاه پرسپولیس از سمت خود کناره‌گیری کرد.
پیروانی: نباید به کادر فنی تهمت زد-صحبت‌های رسول‌پناه باعث تاسف و حیرت است
مدیر تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید کادر فنی و بازیکنان نباید مورد تهمت قرار بگیرند و الان زمان تقدیر از آنها است.
توافق سودان و اسرائیل بر سر عادی‌سازی روابط
رئیس‌جمهور آمریکا از توافق رژیم صهیونیستی و سودان برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک خبر داد.
دستگیری ۶ نفر از عاملان اصلی نزاع دسته جمعی در بهمئی-۴ کشته
فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد از دستگیری ۶ نفر از عاملان اصلی نزاع بهمئی در کمتر از ۴۸ ساعت خبر داد و گفت: ۲ نفر از این افراد به ارتکاب قتل های ناشی از نزاع دسته جمعی اعتراف کردند.
کشته شدن 2 غیرنظامی یمن
حملات عربستان سعودی به غیرنظامیان در یمن ادامه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لپ تاپ ˮهانتر بایدنˮ برای پدرش یک فاجعه است
رئیس جمهور آمریکا در واکنش به گزارش‌ها در زمینه فساد پسر «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ ، آن را یک فاجعه برای رقیب خود خواند.
کمپین «آقا برای خانم» چیست؟
بعضی مردها همسران خود را می‌زنند، به آنان بی‌احترامی می‌کنند یا به آنان استقلال اقتصادی نمی‌دهند، منابع مالی آنان را کنترل می‌کنند و اجازه رفت و آمد آزادانه به آنان نمی‌دهند.
آنچه بر ریال گذشت
متغیرهای متعددی در سالهای اخیر باعث به عقب رانده شدن ارزش ریال شده اند. در این گزارش روند کاهش ارزش پول ملی طی سالهای بعد از پیروزی انقلاب و عوامل موثر بر آن بررسی شده و راهکارهای موجود برای تقویت آن نیز برشمرده شده است.
درگیری ماموران دریابانی قشم با قاچاقچیان
فرمانده مرزبانی استان هرمزگان از درگیری ماموران پایگاه دریابانی قشم و میناب با قاچاقچیان و شهادت یک مرزبان در آب های خلیج فارس خبر داد.
۳۰ نماد بورسی متوقف شده کدامند؟
از میان نمادهای بورسی، ۳۰ نماد تا تاریخ ۲۳ مهرماه (چهارشنبه) به دلایل مختلف متوقف شده اند.
دانلود قسمت 18 سریال آقازاده
تعمیر تبلت های مایکروسافت در داخل کشور
سامسونگ چه فعالیت‌هایی برای مسئولیت اجتماعی در ایران دارد؟
رگولاتور: ایرانسل، آینده‌نگرانه و همگام با رویکردهای نوین جهانی، مدیریت می‌شود
اجاره ویلا در کیش از لوکس ویلا با پروتکل های بهداشتی
هزینه ساخت وبسایت چقدر است؟
معرفی شرکت و دوربین شیائومی
طراحی سایت در اصفهان
تاریخچۀ مختصر شکلات داغ همراه با دستور تهیه
چطور سیستم حسابداری خوب تهیه کنیم؟