احتمال تولد زودرس در هوای گرم‌تر بیشتر است

11:24 ۳۶ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 353 0
احتمال تولد زودرس در هوای گرم‌تر بیشتر است

پژوهشگران آب و هواشناسی دانشگاه حکیم سبزواری با انجام یک پژوهش حیوانی، تاثیر درجه حرارت محیط بر دوره‌های خاص بارداری و نتایج نامطلوب آن را بررسی کردند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر فاطمه میوانه، عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری در خصوص این مطالعه گفت: رویدادهای فرین به عنوان پدیده های آب و هوایی نادر که خود تبعات ناشی از تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی هستند بر ابعاد مختلف سلامت تاثیرگذارند. در این میان «بیومترولوژی» از جدیدترین رشته‌های بررسی سلامت و بیماری تحت تاثیر شرایط اقلیمی بر موجودات زنده است.
این محقق افزود: در این پژوهش نیز سعی شده است با شبیه‌سازی اثرات ترکیبی درجه حرارت (از ۵- درجه تا ۵۰+) و رطوبت محیط (از ۱۰ درصد تا ۸۰ درصد) بر روی حیوان باردار در محیط آزمایشگاه، نتایج نامطلوب قرارگیری در شرایط محیطی نامناسب مورد مطالعه قرار گیرد.
دانش آموخته دانشگاه حکیم سبزواری در ادامه گفت: نتایج این پژوهش نشان داد در گروه‌های دمایی کاهش وزن جنین و جفت، کاهش طول قدامی جنین، سقط جنین و تولد نارس مثبت و معنی دار بوده است.
وی ادامه داد: بیشترین کاهش در این پارامترهای رشد جنین در گروه‌های دمایی ۱ و ۴۸ درجه سانتی گراد مشاهده شده است. همچنین نتایج شناسایی پنجره‌های آسیب‌پذیری (دوره های بحرانی مواجهه) در دوران بارداری در حیوان نشان داد دوره اول بارداری بعنوان دوره عدم تشکیل جنین و بازجذب آن و مرگ و میر حیوان باردار، دوره دوم بارداری به عنوان دوره آسیب پذیری در بروز سقط جنین و دوره سوم بارداری بعنوان دوره بحرانی در بروز تولدهای نارس بوده است.
میوانه با اشاره به اینکه بروز تولدهای زودرس در دماهای حدی بالا نمود بیشتری نسبت به دماهای سرد داشته است، افزود: در مقابل جنین آتروفی شده یکی از اثرات مواجهه با دماهای سرد بوده است که در نمونه های مورد مطالعه، مشاهده شده است.
این محقق اظهار کرد: در بین گروه‌های دمایی مورد مطالعه دمای ۱۵ درجه سانتی گراد یکی از بهترین دماها جهت رشد و نمو جنین با توجه به مشاهدات عنوان شده است. در این دما، پارامترهای رشد جنین نسبت به گروه کنترل نیز عملکرد بسیار خوب و مناسبی داشته است. لذا در این مطالعه، این درجه حرارت بعنوان دمای بهینه برای رشد و نمو جنین در حیوان باردار معرفی شده است‌.
وی در ادامه گفت: از سوی دیگر، علاوه بر اثرپذیری فاکتورهای رشد از شرایط تنش های اقلیمی، بروز ناهنجاریهای گوناگون از دیگر نتایج بدست آمده از این پژوهش بود که در بسیاری از نمونه ها انواع مختلفی از ناهنجاریهای ساختاری و اندام زایی مشاهده شده است.
طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم به نقل از روابط عمومی دانشگاه حکیم سبزواری، نتایج حاصل از این مقاله در نشریه Environmental Science and Pollution Research  که از نشریات برتر حوزه سلامت محیط و پزشکی است، با عنوان Exposure to suboptimal ambient temperature during specific gestational periods and adverse outcomes in mice منتشر شده است.
علاقه‌مندان جهت دسترسی به لینک این مقاله می‌توانند به آدرس https://doi.org/10.1007/s11356-020-10416-9 مراجعه کنند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

با محصولات شیائومی خانه هوشمند خود را بسازید!
سایت مای شیائومی با عنوان فروشگاه شیائومی در ایران مدتی است که فعالیت خود را آغاز کرده و در همین مدت کوتاه محصولات متنوع و جذابی را به فروشگاه اضافه کرده است.
شش روش معروف دم کردن قهوه در منزل
قهوه ملو مجموعه ایست در زمینه ارائه انواع قهوه و لوازم و تجهیزات و دستگاه های خانگی حرفه ای به مشتریان خانگی و قهوه فروشی ها، کافی شاپ ها، رستوران ها و …
راهبردهای رهبری و گذار از بحران‌های ایران امروز
«بی‌اخلاقی و پرخاشگری و توهین در درازمدت آثار سیاسی بر جای می‌گذارد و در مواقعی مانند انتخابات به بروز کینه‌های عمیق در جامعه می‌انجامد و وحدت نظری در کنش‌های بزرگ بین‌المللی را با چالش روبه‌رو می‌کند و در نقطه‌ای به احساس بی‌دولتی هم منجر می‌شود. به نظر من جامعه‌ای که کنشگران آن پرخاشگراند، امنیت داخلی بسیار ضعیفی خواهد داشت.»
الزامات اقناع افکار عمومی
ارتباط موفق و موثر، ارتباطی است که نتیجه دلخواه یعنی اقناع را به‌ دنبال داشته باشد. در این صورت حتی می‌توانیم از آن با عنوان ارتباط متعالی یاد کنیم. یعنی پیامی فرستاده می‌شود و مخاطبان با دریافت این پیام آن را عمیقا می‌پذیرند. در این شرایط است که می‌توان گفت گیرنده پیام یا مخاطب اقناع شده است.
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
انتقاد شدید مقام معظم رهبری از اقدام برخی‌ها در برخورد با دولت و رئیس‌جمهور و حرام دانستن هتک حرمت مسئولان به‌خصوص مسئولان بالای کشور تیتر نخست بسیاری از روزنامه‌های صبح دوشنبه است.
یک زمین خوردن چقدر برای دوچرخه سوار آب می خورد؟- بجای تنت سلامت بگویید تجهیزاتت سلامت!
رکابزن ملی پوش ایران گفت: قیمت تجهیزات دوچرخه سواری به قدری افزایش داشته که وقتی زمین می خوریم بیشتر نگران آسیب دیدن تجهیزات هستیم تا سلامتی خود.
به رکورد جهانی نزدیکم
ملی پوش دسته 61 کیلوگرم وزنه برداری ایران گفت: تلاش می‌کنم تا چندماه آینده به رکورد جهانی 135 کیلوگرم یک ضرب و 175 کیلوگرم دو ضرب برسم.
شروع لیگ ‌و اردوی تیم ملی بسکتبال در کنار چالش‌ها
لیگ برتر بسکتبال و اردوی تیم ملی ایران در حالی آغاز می‌شود که به دلیل نزدیک بودن به هم از نظر زمانی، با چالش‌هایی رو به رو هستند.
پیرلو: نگران بازی با بارسلونا نیستم
سرمربی یوونتوس پس از تساوی مقابل ورونا اعلام کرد نگران دیدار چهارشنبه شب برابر بارسلونا نیست.
۱۱ بازیکن برتر تاریخ PSG از نگاه ام باپه
مهاجم جوان پاری سن ژرمن از بهترین ترکیب تاریخ این باشگاه سخن به میان آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسلامی: کرونا از یک تیم‌ والیبال به تیم بسکتبال قزوین منتقل شد
سرمربی تیم بسکتبال شهرداری قزوین‌گفت: یکی از تیم‌های والیبال کرونا داشت و پس از بازی کردن در سالن ما، کرونا به تیم ما منتقل شد.
غلامرضا محمدی: به حرف‌هایم درباره انتخابی پایبندم- برای موفقیت به آرامش نیاز داریم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با تاکید بر برگزاری رقابت‌های انتخابی در تمامی اوزان، گفت: به حرف‌هایی که می‌زنم پایبند هستم.
قهرمان لیگ فوتسال بدون سرمربی و بازیکنان جدید در لیگ برتر؟
در شرایط کنونی قهرمان لیگ برتر فوتسال نه اجازه ثبت قرارداد دارد و نه می‌تواند از سرمربی خود استفاده کند.
توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه
وزارت امور خارجه ایالات متحده از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه خبر داده است.
تشکیل ۵۴هزار پرونده زمین‌خواری -کشف نیمی از سرقت‌های کشور در پلیس پیشگیری
رییس پلیس پیشگیری ناجا از تشکیل ۵۴هزار پرونده مبارزه با زمین خواری در این پلیس خبر داد.
ماهیت و ژنتیک دقیق ویروس کووید 19 در کشور شناسایی شد- کرونا از کجا به ایران آمد؟
مهلت ارسال مقاله به همایش بین‌المللی ˮگفت‌وگوهای فرهنگی، صلح و توسعه در جاده ابریشمˮ
دلیلی برای وزوز گوش
استفاده از زهر حیوانات در برابر یک تهدید جهانی
پرفشاری خون و عوارض آن در بانوان
ایرانیان چقدر با حقوق شهروندی خود آشنایی دارند؟
پانزدهمین همایش ملّی علوم و مهندسی آبخیزداری ایران برگزار می‌شود
تاثیر دیابت بارداری بر چاقی
جنین های فریز شده در قم چند ساله شدند؟
چرا توسعه انسانی استان‌ها به اندازه تهران نیست؟