خوددرمانی کرونایی و آنفلوآنزایی ممنوع-پروسه درمان را پیچیده تر نکنیم

07:58 ۳۰ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 459 0
خوددرمانی کرونایی و آنفلوآنزایی ممنوع-پروسه درمان را پیچیده تر نکنیم

یک پزشک متخصص بیماریهای عفونی و تبدار در ساوه و زرندیه گفت: خود درمانی، مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و درمان‌های غیرعلمی وضعیت بیماران مبتلا به آنفلوآنزا را وخیم‌تر کرده و تشدید خواهد کرد.

ایسنا

دکتر عادل فلاح در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، به درمان‌های حاشیه‌ای با آغاز اپیدمی در یک بیماری اشاره کرد و افزود: درمان‌های حاشیه‌ای یا به تعبیر دیگری خوددرمانی به جای اینکه معضل را حل کنند و فرد بیمار درمان شود، معضلی به معضلات افزوده و پروسه درمان را پیچیده خواهند کرد.
وی خوددرمانی را موجب ایجاد سیر پیش رونده در یک بیماری دانست و افزود: احتمال دارد یک بیمار با درمان حاشیه‌ای یا خوددرمانی منجر به انحراف در درمان بیماری شود و وقتی بیمار برای درمان به پزشک مراجعه کند که متاسفانه کار از کار گذشته و بیمار در وضعیت بدتری قرار گرفته و روند درمان و بهبودی ریسک‌پذیر شود.
وی به مصرف خودسرانه برخی آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان بیماری‌هایی نظیر کووید ۱۹ و آنفلوآنزا که متاسفانه این روزها مشاهده می‌شود اشاره کرد و گفت: آنتی بیوتیک به هیچ وجه در درمان آنفلوآنزا موثر نیست. بعضا برخی بیماران در مراجعه به پزشک تقاضای تجویز آمپول پنی‌سیلین برای درمان آنفلوآنزا دارند در حالی که تجویز این آنتی‌بیوتیک برای درمان آنفلوآنزا اشتباه است چرا که درمان آنفلوآنزا بیشتر به صورت علامتی است و اگر وضعیت بیمار وخیم باشد از حالت درمان ضدویروس اختصاصی استفاده می‌شود و در صورت نیاز به مراقبت بیشتر، فرد در بیمارستان بستری خواهد شد.
این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی و تب‌دار به پاندمی ویروس آنفلوآنزا اشاره کرد و افزود: معمولا هر ۱۰ سال یکبار پاندمی (همه گیری) ویروس آنفلوآنزا در سراسر دنیا انتظار می‌رود و امسال نیز با آغاز فصل سرما وقوع این پاندمی دور از ذهن نیست که در صورت همپوشانی با کروناویروس پاندمی تشدید شود.
وی به حالت بیم و امید در شیوع بیماری آنفلوآنزا در ایران اشاره کرد و افزود: از آنجاکه شیوع آنفلوآنزا بیشتر در سنین دانش آموزی و کودکان وجود دارد و با توجه به اینکه امسال به دلیل شیوع کروناویروس اغلب دانش آموزان آموزش غیرحضوری را انتخاب کردند لذا به نظر می‌رسد که شاهد پیک آنفلوآنزا به دلیل نیمه تعطیل بودن مدارس نباشیم. حالت امید دیگر اینکه به دلیل تامین واکسن آنفلوآنزا و واکسیناسیون بخش اعظمی از جامعه این احتمال وجود دارد که امسال درصد کمتری از مردم به این بیماری مبتلا شوند.
وی به حالت بیم و ترس از شیوع بیماری آنفلوآنزا اشاره کرد و افزود: از آنجاکه اپیدمی آنفلوآنزا هر ۱۰ سال یکبار اتفاق می‌افتد این احتمال وجود دارد به دلیل همپوشانی با کرونا با نوع بد و جهش یافته ویروس آنفلوآنزا مواجه شویم که باید گفت در این صورت وضعیت بحرانی‌تری پیش رویمان خواهد بود. اینکه گفته می‌شود آنفلوانزا ویروسی است که هر بار جهش پیدا می‌کند و شکل جدیدی از خودش را به نمایش می‌گذارد دور از ذهن نبوده و ممکن است امسال با نوع جدیدی از آنفلوآنزا روبرو باشیم.
دکتر فلاح در ادامه اصلی‌ترین و اساسی‌ترین درمان برای بیماری آنفلوآنزا را رژیم‌های حمایتی دانست و افزود: استفاده از مایعات، تغذیه خوب و سالم مهمترین درمان برای این بیماری است و به هیچ وجه مصرف آنتی بیوتیک در موارد سرپایی توصیه نمی‌شود. البته اساسی ترین درمان برای این بیماری استفاده از داروی  ضدویروس است که در صورت نیاز تجویز می‌شود.
وی مهم‌ترین کار برای پیشگیری از آنفلوآنزا را رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای بیماری کووید ۱۹ دانست و اظهار کرد: واکسیناسیون گروه‌های پرریسک مانند افراد دیابتی، بیماران مزمن کبدی، کلیوی، سالمندان، زنان باردار، بیماری‌های قلبی و افراد دارای سن پائین حتما توصیه می‌شود.
عضو هیات مدیره نظام پزشکی شهرستان‌های ساوه و زرندیه در پاسخ به این پرسش که آنفلوآنزا چگونه می‌تواند منجر به مرگ فرد بیمار شود، گفت: آنفلوآنزا ممکن است در قالب عفونت ویروسی موجب تخریب بافت ریه شود و همین عامل درگیری ریوی زمینه ساز بروز عوارض قلبی شده و احتمال مرگ انسان وجود خواهد داشت چرا که همپوشانی یک عفونت ویروسی با یک عفونت میکروبی متاثر از درگیری بیمار با آنفلوآنزا منجر به وخامت حال فرد مبتلا خواهد شد.
وی تصریح کرد: مجددا تاکید می شود افرادی که در معرض خطر هستند به ویژه گروههای حساس و پرخطر و افرادی که نقص سیستم ایمنی بدن داشته و مبتلا به بیماری‌های مزمن قلبی هستند حتما واکسن آنفلوآنزا را استفاده کنند تا درگیر این بیماری نشوند.
دکتر فلاح تاکید کرد: مقاوم شدن قطعی بدن در برابر بیماری آنفلوآنزا با واکسیناسیون بطور حتم اثبات نشده است بلکه واکسن‌های امروز مقاومت نسبی فرد را در برابر ویروس افزایش می‌دهد و موجب مصونیت نسبی بین ۵۰ الی ۷۵ درصد می‌شود.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آغاز لیگ تفنگ و تپانچه با یک ماه تاخیر!- لیگ اهداف پروازی از نیمه آبان شروع می‌شود
در حالی که قرار بود لیگ برتر تفنگ و تپانچه از آبان استارت بخورد اما این مسابقات با یک ماه تاخیر آغاز خواهد شد.
گمانه زنی ها درباره اعلام توافق صلح میان سودان و رژیم صهیونیستی ظرف ساعات آتی
رسانه ای عبری به نقل از مقامات ارشد رژیم صهیونیستی اعلام کردند که احتمالا بیانیه رسمی در مورد برقراری روابط میان تل آویو و خارطوم ظرف ساعات و روزهای آتی صادر شود.
مناظره نهایی ترامپ-بایدن با گزینه ˮقطع صداˮ انجام می‌شود
مناظره پایانی میان رئیس‌جمهوری آمریکا و رقیب دموکراتش، جو بایدن با گزینه "قطع صدا" انجام می‌شود تا هر نامزد فرصت کافی بدون وقفه برای صحبت کردن داشته باشد و هرج و مرج دوره قبل ایجاد نشود.
راهکار‌هایی برای والدین در خصوص مقابله با چالش مومو + مسدود کردن ربات چشم سیاه
این روز‌ها «مومو»، ربات چشم سیاه با آن خنده جوکرش به واتس‌آپ آمده تا از این مسیر روح و روان فرزندانمان را نشانه بگیرد، باور کنیم دشمن در فضای مجازی راه‌بلد است و ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم.
مشکلات ناشی از اضطراب جدایی و وابستگی در کودکان
یک روانشناس در خصوص مشکلات و آسیب‌های وابستگی کودکان به والدینش توضیحاتی داد.
درخواست شورای امنیت از آذربایجان و ارمنستان برای احترام به آتش بس
اعضای شورای امنیت سازمان ملل در جلسه غیرعلنی از ارمنستان و آذربایجان خواستند که به آتش بس جدید در قره باغ احترام بگذارند.
نوشیدن چای سبز در این زمان‌ها ممنوع!
اگر از مشکلات بی خوابی رنج می‌برید، شما نباید پیش از خواب چای سبز بنوشید.
اولین چیزی که می‌بینید شخصیت شما را مشخص می‌کند
تست‌های روانشناسی بر اساس تصاویر، می‌توانند به شما کمک کنند که شخصیت خود را بهتر بشناسید.
چگونه اشک خود را در زمان احساسی شدن، کنترل کنیم؟
یکی از مسائلی که هرکسی در زندگی به آن نیاز داشته، اما باید آن راکنترل کند، اشک ریختن است.
پرسنل آموزشی مشمول قانون کار هستند؟
یک کارشناس حوزه اختلافات کارگری و کارفرمایی درباره بستن قرارداد آموزشی با کارگران توسط کارفرما توضیحاتی داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تغییرات متعدد نیمی از لیگ برتری‌ها در فصل نقل و انتقالات- فولاد با ثبات‌ترین تیم
نیمی از تیم‌های لیگ برتری در فصل نقل و انتقالات تغییرات زیادی را تجربه کرده اند.
آغاز رای گیری پیش از موعد در ایالت فوق حساس فلوریدا
دو هفته مانده به روز انتخابات سراسری در آمریکا، رای گیری پیش از موعد در یکی از حساس‌ترین ایالت‌های سرنوشت ساز، یعنی فلوریدا، از روز دوشنبه ۱۹ اکتبر، آغاز شد.
آیا زوجین با گذشت زمان به هم شبیه می‌شوند؟
این تفکر که زوج ها با گذشت زمان شبیه به یکدیگر می‌شوند از دهه‌ها پیش مطرح بوده و در واقع، ریشه در یک آزمایش علمی در دهه ۱۹۸۰ دارد.
آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کلانشهرهای کشور
مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشریح آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کشور گفت: بر اساس آخرین نمونه‌برداری‌های انجام شده طی تابستان و اوایل مهر ماه، کیفیت سوخت کلانشهرها بر اساس استانداردهای یورو۴ بوده است.
آموزش مجازی مدیریت بحران به تهرانی‌ها
معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان مدیریت بحران شهر تهران از ارائه آموزش مجازی مدیریت بحران به تهرانی‌ها خبر داد.
این هوا دو نفره نیست
جزییات ˮتله مدیسینˮ در ۸ نقطه کشور- نحوه ویزیت بیماران و بیمه‌ این خدمات
افزایش سرایت‌پذیری کرونا - احتمال بومی شدن بیماری در دنیا
استراتژی‌های مهار کرونا در کانون‌های همه‌گیری در جهان
پویش اهدای پلاسمای خون- دعوت شریعتمداری از ظریف و جهرمی برای پیوستن به پویش
افزایش مبتلایان به کرونا ویروس در امارات
افزایش مواردِ بستریِ بیماران کرونایی در بلژیک
داروهای مکشوفه در عراق، ایرانی نبود- ترانزیت کالا در تجارت بین کشورها معمول است
افزایش بی سابقه موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور
اینفوگرافیک - روند کرونا در ایران، از ۲۸ شهریور تا ۲۸ مهر