چرا کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی جواب نداد؟

01:31 ۴۱ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 549 0
چرا کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی جواب نداد؟

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی قیمت سبد لوازم خانگی در طرح ویژه تخصیص سبد لوازم خانگی به اقشار آسیب پذیر را ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار توان عنوان کرد و درباره طرح توزیع کارت اعتباری خرید کالای ایرانی که در سال‌های اخیر مطرح بود، گفت: شرایطی برای تخصیص کارت اعتباری خرید لوازم خانگی در نظر گرفته شده بود که بسیاری از شهروندان قادر به استفاده از آن نبودند، اما ارائه تسهیلات ارزان قیمت از سوی دولت در شرایط کنونی و افزایش قیمت‌ها، دو سر برد خواهد بود، چراکه هم مردم از آن استفاده می‌کنند و هم چرخ کارخانه ها می چرخد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سال ۹۴ در راستای مقابله با رکود در صنعت لوازم خانگی  ۴۲۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته و قرار شد کارت‌های اعتباری با سقف ۱۰ میلیون تومان و بسته به حقوق افراد با نرخ سود ۱۲ درصد و در اقساط ۲۴ ماهه در مرحله اول به کارمندان دولت، بازنشستگان و مستمری بگیران ارائه شود و این افراد بتوانند از میان لیستی که وزارت صنعت، معدن و تجارت از کالاها و تولیدکنندگان داخلی ارائه کرده بود، خرید خود را انجام دهند. اما تغییرات چندباره شرایط و رقم تسهیلات و بدقولی‌های چند باره بانک مرکزی در اجرای این طرح سبب شد تا تولیدکنندگان اجرای این طرح را عملا منتفی بدانند و دیگر امیدی به تاثیر این طرح بر بازار لوازم خانگی کشور نداشته باشند.  
البته در سال ۹۵ توزیع کارت اعتباری خرید کالا آغاز شده و در برخی فروشگاه ها مورد استفاده قرار گرفته است و در سال ۹۶ قرار شد طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی با رفع نقایص طرح قبلی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی اجرایی شود، اما در نهایت به مرحله اجرا درنیامد و برای سال ۱۳۹۷ هم هیچ برنامه‌ای جهت اجرای آن اعلام نشد و انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز اعلام کرد که سال ۹۷ نیز اجرایی نخواهد شد.
محمدرضا غزنوی در گفت‌وگو با ایسنا، تصریح کرد:  از بودجه تعیین شده تنها ۵۰ میلیارد تومان هزینه شد، چراکه شرایطی برای تخصیص کارت اعتباری خرید لوازم خانگی در نظر گرفته شده بود که بسیاری از شهروندان قادر به استفاده از آن نبودند.  
وی افزود: ‌تغییر شرایط تخصیص وام و کوچک بودن جامعه مخاطبان، سود نسبتا بالا یعنی ۱۲ درصد و بازپرداخت کوتاه مدت، یعنی ۲۴ ماهه از جمله ایرادات این طرح بود. برای مثال یکی از مخاطبان، سازمان ثبت احوال بود که کلا هزار پرسنل در کل کشور دارد. بنابراین بهتر بود که کل کارمندان دولت و کارگران مخاطب طرح در نظر گرفته می‌شدند، اقساط بازپرداخت ۳۶ ماهه و بهره ۹ درصد تعیین می‌شد.
غزنوی با بیان اینکه طرح یاد شده با تدبیر برنامه‌ریزی نشده بود، تصریح کرد: در نهایت هم مشکل به گردن تولیدکننده افتاد که محصول خوب نداشته و کسی متقاضی خرید نشده است و تولید هم بدنام نشد.
سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در پاسخ به اینکه آیا همچنان امکان ادامه این طرح و استفاده از مابقی بودجه وجود دارد، تصریح کرد: این امکان وجود ندارد و به ما هم گفته شده که آن بودجه در جای دیگری هزینه شده است. اما توجه به این نکته ضروری است تا زمانیکه اقدامات مشابهی انجام نشود بازار از رکود خارج نمی شود و شهروندان هم نمی‌توانند در بازار لوازم خانگی با این قیمت‌ها خرید کنند.
با توافق شرکت‌ها و بانک‌ها نوع دیگری از کارت اعتباری در دسترس شهروندان هست به گفته وی در حال حاضر هماهنگی‌هایی بین شرکت‌ها و برخی بانک‌ها صورت گرفته که برای خرید لوازم خانگی به شهروندان وام دهند، اما وامی که دولت قرار بود به مردم بدهد وام ارزان قیمت بود. استقبال از این وام‌ها تقریباً خوب بوده، اما ارائه تسهیلات ارزان قیمت از سوی دولت در شرایط کنونی و افزایش قیمت‌ها، دو سر برد خواهد بود، چرا که هم مردم از آن استفاده می‌کنند و هم چرخ کارخانه ها می چرخد.
سبد لوازم خانگی به قیمت ۹.۷ میلیون تومان در اختیار اقشار آسیب پذیر قرار می‌گیرد
اخیرا وزارت صمت  طرح ویژه تخصیص سبد لوازم خانگی  شامل پنج قلم اصلی، یعنی یخچال و یخچال‌فریزر، لباسشویی، تلویزیون، اجاق گاز و جاروبرقی به اقشار آسیب‌پذیر را طراحی کرد و قرار شد این محصولات بدون واسطه و با قیمت اقتصادی در اختیار زوج‌های جوان و به صورت ویژه مزدوجین تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و زوج‌های جوان بازنشستگان لشگری قرار ‌گیرد.
غزنوی درباره این طرح هم گفت: فقط یک گروه تولیدی در این طرح مشارکت کرده و پنج قلم کالا شامل یخچال، فریزر ماشین لباسشویی، اجاق گاز، جاروبرقی و تلویزیون به قیمت ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به صورت هفتگی در اختیار اقشار آسیب‌پذیر قرار می گیرد. البته دولت مشارکتی در این طرح نداشته، به‌طوری‌که تولید کننده امکانات محصول را کم و کیفیت آن را بیشتر کرده است و بدون سود در اختیار این اقشار قرار می‌دهد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

قیمت بالای داروی ˮرمدسیویرˮ - مجوز به ۳ داروی گیاهی موثر در درمان کرونا
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به قیمت بالای داروی "رمدسیویر" و عدم پوشش بیمه ای آن، تاکید کرد که داروی هیچ بیماری در بیمارستانها به دلیل بی پولی قطع نخواهد شد.
میزان نقش کودکان در شیوع کروناویروس
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا اعلام کرد: کودکان مبتلا به کووید-۱۹ در بیش از نیمی از مواقع، دیگر اعضای خانواده را نیز آلوده می‌کنند.
بحرانی‌ترین شهرستان استان مرکزی مسافر نمی‌پذیرد
سرپرست فرمانداری دلیجان گفت: از روز دوشنبه تا روز جمعه هفته جاری محدودیت و ممنوعیت تردد به شهرستان دلیجان اعمال می شود.
ماسک بالاتر از ۱۳۰۰ تومان گرانفروشی است- کمبود دارو و تجهیزات پزشکی نداریم
رییس سازمان غذا و دارو نسبت به گرانفروشی ماسک هشدار داد و درباره داروهای بیماری کرونا توضیحاتی را ارایه کرد.
افزایش بی سابقه قیمت اجاره خانه در قم
به گفته مرکز آمار، استان قم از لحاظ افزایش نرخ اجاره‌بها در وضعیت قرمز قرار دارد.
فشار کاری در مراکز درمانی و تاکید بر جذب کمک پرستاران
معاون پرستاری وزارت بهداشت با تاکید بر جذب کمک پرستاران در مراکز درمانی، گفت: حضور کمک پرستاران در بخش های مختلف درمانی امکان مراقبت با کیفیت تر را برای پرستاران افزایش می دهد.
محرومیت حدود ۳ میلیون کودک در افغانستان از واکسن فلج اطفال
مقام‌های وزارت بهداشت افغانستان می‌گویند: حدود سه میلیون کودک از ۱۰ میلیون کودک زیر پنج سال از دسترسی به واکسن فلج اطفال محروم ماندند.
افتتاح نجفی رستگار و ورود ۱۰۰ اتوبوس و مینی‌بوس به پایتخت تا پایان ماه
شهردار تهران از افتتاح بزرگراه نجفی رستگار و ورود ۱۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس جدید به شهر تهران تا پایان ماه ربیع‌الاول خبر داد.
آغاز ساخت تقاطع غیرهمسطح شهید نواب - تندگویان
عملیات احداث تقاطع غیرهمسطح شهید نواب – تندگویان آغاز شد.
تداوم پسماندسوزی در برخی نقاط اطراف تهران
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اجرای گشت و پایش شبانه به منظور برخورد با تخلفات محیط زیستی در سطح این شهرستان همزمان با فصل سرما خبر داد و تاکید کرد: این اداره در صورت مشاهده و شناسایی تخلفات زیست محیطی با عاملان آنها برخورد قاطع و قانونی خواهد داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حمله عقاب داغستان به مکرون: عذاب دردناکی در انتظارت است
حبیب نورماگمدوف ستاره مشهور و مسلمان رشته MMA و صاحب چندین کمربند قهرمانی UFC، با انتقاد شدید از حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از جسارت به ساحت پیامبر اکرم (ص)، گفت: عذابی دردناک در نیا و آخرت در انتظار او و حامیانش است.
امامی: برای المپیک به ۷۴ کیلوگرم می‌روم-فدراسیون کشتی سنگ‌تمام گذاشت
دارنده دو مدال برنز جهان با بیان اینکه "فدراسیون کشتی در برگزاری کیفی اردوی تیم ملی سنگ‌تمام گذاشت"، گفت: بعد از رقابت‌های ‌کشتی آزاد قهرمانی جهان و با هدف حضور در المپیک توکیو به وزن ۷۴ کیلوگرم می‌روم.
ویسی چرا از پیکان جدا شد؟
گفته می شود مربی تیم فوتبال پیکان به خاطر درخواست‌ مالی بیشتر از این باشگاه جدا شده است.
مطهری: خوشحالیم پول برانکو را دادند اما نفرات فعلی هم زحمت می کشند
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می گوید این باشگاه هنوز نتوانسته مطالبات فصل گذشته بازیکنان و کادر فنی را بپردازد.
آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور-مجوز دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها صادر نشده
مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی ضمن اشاره به آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور گفت: مجوزهای لازم برای دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها ازجمله توران هنوز صادر نشده است.
صنعت و معدن؛ دومین دریافت‌کننده تسهیلات بانکی بعد از خدمات
تغییر وزارت‌خانه متولی بنگاه‌های املاک چاره‌گرانی مسکن نیست
محصولات ایران خودرو با نسل جدید قوای محرکه در راه بازار
عملکرد شش ماهه صندوق بیمه معدنی از  کل سال ٩٨ فراتر رفت
افزایش ۵۰ درصدی قیمت لوازم آرایشی و بهداشتی در اراک-عدم تخصیص ارز نیمایی موجب گرانی شد
انجام ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع اکتشافات معدنی تا پایان سال
بیش از یک میلیون دلار صادرات غیرنفتی از کهگیلویه و بویراحمد
افزایش قیمت اوراق مسکن
تولید آند ١٠ درصد، کاتد ۷ درصد و کنسانتره مس ۵ درصد رشد کرد
خریداران در بازار طلا دست به عصا شدند