سرگردانی مشتریان رامک‌خودرو پشت درهای دادگاه و گمرک

00:08 ۴۰ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 530 0
سرگردانی مشتریان رامک‌خودرو پشت درهای دادگاه و گمرک

طبق ادعای مشتریان رامک‌خودرو، پس از چندین سال انتظار، حال که وقت اجرای حکم دادگاه حقوقی است، مشکل جدیدی ایجاد شده است. پس از قطعیت حکم، دستور رفع توقیف خودروها و تحویل آن‌ها به مشتریان صادر شده بود، اما گمرک جمهوری اسلامی با اعلام اینکه طبق دستور معاون دادستان امکان تحویل خودرو به مشتریان وجود ندارد، قرار است که خودروها را تحت نظارت پلیس از گمرک خارج تا پرداخت وجه مابه‌التفاوت توسط مشتریان تحویل شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در حالی که وضعیت تحویل خودروهای مشتریان رامک‌خودرو پس از گذشت بیش از سه سال، همچنان نامعلوم و میان دو رای کیفری و حقوقی معطل مانده بود،  در نهایت در اواسط مردادماه سال جاری براساس رای کیفری صادر شده برای مشتریان رامک‌خودرو، علیرغم قطعی بودن قراردادها قرار شد تا مابه‌التفاوت مبلغ خودرو (تا قیمت نهایی ۵۵۳ میلیون تومان) توسط مشتریان واریز شود تا خودروها از توقیف گمرک خارج و تحویل مشتریان شود. اینگونه بود که برای بار سوم شرط تحویل خودروها واریز مبلغ مابه‌التفاوت تا تکمیل وجه این رقم اعلام می‌شد.
این در حالی است در نامه معاون دادستان و سرپرست دادسرای عمومی انقلاب ناحیه ۳۲ تهران خطاب به رییس پلیس پیشگیری فاتب آمده است که " پس از انتقال ۶۶۸ دستگاه خودرو تیوولی از گمرکات بندعباس به تهران، در حال حاضر تعداد ۶۱۹ دستگاه از این خودروها در انبار عمومی گمرک واقع در سه‌راهی شهریار باقی‌مانده است؛ لذا دستور فرمایید تا با اعزام مامورین دولتی از سوی شرکت نسبت به ترخیص این خودروها و انتقال آن‌ها به پارکینگ شرکت رامک‌خودرو که از سوی نماینده آن شرکت معرفی می‌شود، اقدام و ترتیبی اتخاذ شود که خودروهای مذکور منتقل و در محل مناسب و به نحو مناسب نگهداری شود."
همچنین در این نامه آمده است: " باتوجه به لزوم تحویل و واگذاری خودروها به اشخاص ثبت‌نام‌کننده براساس فهرست اعلام شده در پیوست دادگاه و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ترتیبی اتخاذ شود تا ضمن تشکیل کارگروهی به عنوان تحویل خودروهای مذکور، با عضویت نماینده مطلع و قابل وثوق آن پلیس محترم، نماینده سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین نماینده شرکت رامک‌خودرو، پس از اعلام اسامی از سوی شرکت و تایید اولویت نسبت به تحویل خودرو به فرد ثبت‌نام‌کننده واجد شرایط اقدام شده و صورت‌جلسه، رسید و اخذ گزارش اقدامات انجام شده در پایان هر هفته به دادسرا ارائه گردد."
رونوشت این نامه نیز به دادستان عمومی و انقلاب تهران، مدیرکل گمرک استان تهران، رییس کل گمرک جمهوری اسلامی(جهت اطلاع و دستور اقدام لازم)، رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و معاون حقوقی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز ارسال شده است.
در حال حاضر طبق آخرین اعلام مشتریان رامک‌خودرو به ایسنا، در پی این نامه و به دستور معاون دادستان و سرپرست دادسرای عمومی انقلاب ناحیه ۳۲ تهران، خودروها شبانه از گمرک خارج شده است.
یکی از نمایندگان مشتریان شاکی رامک‌خودرو در این رابطه گفت: واحد اجرای احکام مجتمع قضایی شهید مفتح پس از قطعیت حکم، دستور رفع توقیف و تحویل خودروها به مشتریانی که حکم قطعی مبنی بر تحویل خودروهای خود داشته‌اند، صادر کرده است اما گمرک اعلام کرده است که تمامی خودروها به دستور معاون دادستان و سرپرست دادسرای عمومی انقلاب ناحیه ۳۲ تهران، توقیف خواهند بود و امکان تحویل وجود نخواهد داشت. این در حالی است که تنها ۱۹ تن از شاکیان در دادگاه کیفری دارای رای قطعی هستند اما دادسرا تمام ۶۶۸ دستگاه را توقیف کرده است.
طبق ادعای وی، معاون دادستان و سرپرست دادسرای عمومی انقلاب ناحیه ۳۲ تهران اعلام کرده است که خودروها تحویل شرکت رامک‌خودرو شوند تا مطابق تصمیم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین تحت نظارت پلیس فاتب، از مشتریان وجوه جدید را دریافت و خودروها را تحویل آن‌ها (مشتریانی که تا رقم ۵۵۳ میلیون تومان تکمیل‌وجه می‌کنند) دهند؛ این در حالی است که مطابق قانون، زمانی که رای قطعی صادر می‌شود، هیچ مقامی امکان توقیف یا عدم اجرای حکم را نداد؛ مگر قاضی صادرکننده همان رای.
به گفته او، طبق آرای حقوقی، شرکت رامک‌خودرو مکلف است بدون دریافت هیچ وجه اضافی خودروها را تحویل صاحبان آن‌ها دهد اما دادسرا اصرار دارد که مطابق نظر سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از مشتریان مابه‌التفاوت وجه دریافت و در آن صورت خودروها تحویل داده شود.
وی تصریح کرد: این دستور نه‌تنها موجب بلاتکلیفی مشتریان، بلکه سبب سردرگمی گمرک جمهوری اسلامی نیز شده است. گمرک از یک سو با مکاتباتی از  مجتمع قضایی شهید مفتح با عنوان رفع توقیف و تحویل خودروها به مشتریان روبرو است و از سوی دیگر با نامه‌ی دادستان مبنی بر عدم تحویل خودرو به مشتریان و در عوض تحویل به رامک‌خودرو مواجه است. گمرک تا این لحظه خودروها را نگه داشته و منتظر دستور برای ترخیص است و امکان تحویل به مشتریان را ندارد. 
طبق ادعای این مشتریان از سوی دیگر یکشنبه شب هفته گذشته ۲۰۰ دستگاه خودرو از دسته خودروهایی که بر روی آن‌ها حکم توقیف وجود نداشته است، شبانه از گمرک خارج شده و قرار بوده باقی خودروها نیز فردای آن روز  ترخیص شوند. البته در میان آن‌ها خودروهای توقیفی در گمرک بندرعباس هم ظاهرا وجود داشته که این خودروها تحت نظر پلیس به رامک‌خودرو تحویل شده است.
آنطور که مشتریان می‌گویند، در آخرین مراجعه آن‌ها به گمرک متوجه شده‌اند که نماینده دادستانی و نماینده رامک‌خودرو نیز به گمرک مراجعه کرده و طبق آخرین تصمیم‌گیری‌ها قرار است که تمامی خودروها از گمرک خارج شده و تحت نظارت پلیس قرار گیرد. این در حالی است که بدون در نظر گرفتن رای صادره از دادگاه، بایستی مشتریان با شرکت تسویه کرده و مابه‌التفاوت باقی‌مانده تا تکمیل ۵۵۳ میلیون تومان را به حساب شرکت رامک‌خودرو واریز کنند تا از سوی پلیس، خودروها تحویل مشتریان شود.
به گفته مشتریان، اگر قرار بود که آنها ۳۳۰ میلیون تومان باقی‌مانده از مبلغ اعلامی را پرداخت کنند، همان یکسال پیش این مبلغ را واریز و خودروها را تحویل می‌گرفتند و دیگر نیازی به شکایت، صدور حکم و اجرای آن نبود که حال به سبب تضاد در حکم دادگاه حقوقی و دادگاه کیفری، مشخص نباشد بالاخره این خودروها به دست ما برسد یا خیر؟


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رونالدو کرونا را شکست داد
آخرین تست کرونای ستاره پرتغالی فوتبال منفی اعلام شد.
فینالیست شدن العربی با حضور ترابی و محمدی
تیم فوتبال العربی بعد از ۲۶ سال توانست با حضور دو بازیکن ایرانی به فینال جام امیر قطر راه پیدا کند.
عکاس باسابقه مطبوعات درگذشت
احمد نصیرپور از عکاسان پیشکسوت مطبوعات در اثر سکته مغزی، دار فانی را وداع گفت.
بهنام سراج، سرمربی تیم اتحاد باکو شد
سرمربی فصل گذشته صنعت نفت آبادان با عقد قراردادی به عنوان سرمربی یک تیم آذربایجانی انتخاب شد.
تساوی سپاهان و آلومینیوم اراک در دیدار دوستانه
تیم های فوتبال سپاهان و آلومینیوم اراک در دیداری دوستانه به تساوی دست یافتند.
آغاز عملیات ساخت 27 هزار واحد مسکونی برای مددجویان بهزیستی
قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی از آغاز عملیات ساخت 27 هزار واحد مسکونی برای مددجویان تحت پوشش این سازمان خبرداد.
اعلام آمادگی اورژانس برای اعزام تیم عملیات ویژه به ترکیه
رئیس سازمان اورژانس کشور از اعلام امادگی این سازمان برای اعزام تیم عملیات ویژه اورژانس به ترکیه، در پی وقوع زلزله در ازمیر خبر داد.
اهانت به پیامبر اسلام توهین به همه ادیان است
نشست رهبران ادیان توحیدی کشور در محکومیت اهانت دولت فرانسه به ساحت پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) در کلیسای شرق آشوری تهران برگزار شد.
ابراز همدردی نخست‌وزیر یونان با مردم زلزله‌زده ترکیه
در پی وقوع زمین‌لرزه مهیب در دریای اژه که اصلی‌ترین آسیب را متوجه ازمیر ترکیه کرده و بخش‌هایی از یونان را نیز لرزاند، کیریاکوس میتسوتاکیس (Kyriakos Mitsotakis) نخست‌وزیر یونان در تماسی تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، با او ابراز همدردی کرد.
کمک هلال احمر ایران به ترکیه منوط به درخواست آن کشور است
رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با بیان اینکه "تا این لحظه سطح حادثه زمین‌لرزه ازمیر ترکیه، ملی اعلام شده است"، گفت: جمعیت هلال احمر ایران آمادگی تیم‌ها و ارسال اقلام امدادی خود را اعلام کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ توصیه جدی برای گریز از کرونا
اگر مرگ دست کم یک‌هزارم مردم کشور بر اثر کرونا کافی نیست تا آن عده از هموطنان بی ماسک‌مان را متقاعد کند که باید ماسک بزنند و موارد بهداشتی را رعایت کند، واقعاً به این جماعت عجیب و غریب دیگر چه می‌توان گفت و آیا زمان برخورد جدی با اینان که جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند، نرسیده است؟
جنجالی به اسم تشویش اذهان عمومی!
شبه‌جزیره‌ای که در اعلام استقلالش با شکست سنگینی مواجه شده، حالا دست به رفتارهای عجیبی هم می‌زند و صدایی را که از آنها انتقاد می‌کند، خاموش می‌کند؛ خاموشی‌ای عجیب که اسمش را هم «تشویش اذهان عمومی» گذاشته‌اند! ‌تازه‌ترین شاهکاری که فدراسیون باقی‌مانده از مهدی تاج و علی کفاشیان رقم زده، محرومیت سعید آذری، مدیرعامل کنونی باشگاه فولاد خوزستان، از هرگونه فعالیت فوتبالی تا اطلاع ثانوی است. جرم؟ انتقاد از مسئولان فدراسیون فوتبال!
اخراج ١٤٠٠٠ نفر در غول نفتی اکسون
شرکت اکسون موبیل در راستای بازبینی فعالیتهایش ممکن است نیروی کار جهانی خود شامل کارمندان دفتری در آمریکا را حدود ۱۵ درصد معادل ١٤ هزار نفر کاهش دهد.
صادرات سیگار تقریبا ۲ برابر شد
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تولید سیگار در نیمه اول امسال پنج درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته، اما صادرات این محصول با افزایش ۹۷.۲ درصدی مواجه بوده است.
قیمت نفت برنت به ۳۷ دلار سقوط کرد
قیمت نفت در بازار جهانی پس از ریزش سنگینی که در دو روز گذشته داشت، روز جمعه اندکی افزایش یافت اما تحت تاثیر نگرانیها از آسیب دیدن تقاضا تحت تاثیر موج جدید افزایش شیوع کووید ۱۹، در مسیر ثبت دومین کاهش ماهانه قرار گرفت.
فاصله زیاد خصوصی سازی در ایران با استانداردهای جهانی
تهاتر کالا به کالا چگونه کلید می‌خورد؟
نزولی شدن قیمت جهانی، نرخ ارز و تقاضای سفته‌بازها سکه و طلا را ارزان کرد
راه اندازی ۳۰ مرکز فوریت‌های بررسی مشکلات تولیدی‌ها
ابلاغ سیاست جدید واردات در مقابل صادرات تا چند روز آینده
شیب نزولی طلای جهانی تندتر شد
دوراهی بیم و امید کشاورزان؛ اصلاح قیمت خرید تضمینی در راه است؟
هیچ استاندارد ملی برای بالابر کارگاهی تدوین نشده است
صادرات سیگار تقریبا ۲ برابر شد
توزیع روغن نباتی به بازار از هفته آینده-قیمت ها تغییر نخواهد کرد