منتظر تایید دیگران نمانید!

22:06 ۴۱ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 423 0
منتظر تایید دیگران نمانید!

کارگردان فیلم «دشت خاموش» که به تازگی سه جایزه از جمله شیر سیاه جشنواره ونیز را دریافت کرده است، به علاقه‌مندان جوان سینما توصیه کرد برای ساخت فیلم منتظر تایید بزرگترها نباشند بلکه دست به کار شوند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، احمد بهرامی همراه با تعدادی از گروه سازنده فیلم «دشت خاموش» شامگاه شنبه ۲۸ شهریور ماه در نشستی خبری که به صورت لایو اینستاگرامی پخش شد، نکاتی را درباره این فیلم و مراحل ساخت آن ارایه و بارها از عباس کیارستمی یاد کردند و بخشی از موفقیت‌های این فیلم را نتیجه همراهی تقدیر و کائنات دانستند.
در این نشست که با حضور سحر عصر آزاد منتقد سینما و در محل موزه سینما برگزار شد، احمد بهرامی، نویسنده و کارگردان «دشت خاموش» که هنرجوی عباس کیارستمی بوده است، خطاب به جوانان مشتاق فیلمسازی افزود: الان فیلم ساختن خیلی آسان و ارزان شده و به قول آقای کیارستمی با ساده‌ترین دوربین هم می‌توان فیلم سینمایی ساخت و حتی به جشنواره ونیز هم رفت.
او اضافه کرد: جوانان علاقه‌مند به سینما برای ساخت فیلم ممکن است با چند نفر مشاوره کنند و بخشی از دوستان، آنان را از این کار منصرف می‌کنند درحالیکه نباید منتظر تایید دیگران ماند بلکه باید کار خود را انجام دهیم.  
بهرامی، بخشی از موفقیت‌های این فیلم را نتیجه همراهی کائنات دانست و توضیح داد: این طور نبود که به همه چیز خیلی جزیی و با حساسیت نگاه کنیم بلکه در عین بررسی‌ها و مطالعات بسیاری که داشتیم، تقدیر و کائنات هم یاری‌مان کردند و همه چیز جفت و جور شد. آنچنانکه آقای کیارستمی در کارگاه‌های آموزشی خود همیشه این شعر زنده‌یاد قیصر امین‌پور را برایمان می‌خواند : «گاهی بساط عیش خودش جور می‌شود/ گه با دو صد مقدمه، ناجور می‌شود.»
همچنین  مسعود امینی تیرانی، مدیر فیلمبرداری فیلم نیز گفت:این روزها تلقی غلطی از سینما داریم و راهی را به خطا می‌رویم و هزینه‌ها را بالا می‌بریم در حالیکه باید به این فکر کنیم که مزیت سینمای ما در چیست. به اعتقاد من در رسیدن به شکلی از سینمای تجربی است که الگوها و زبان‌های تازه‌ای پیشنهاد می‌دهد.
او خواستار حمایت بیشتر مدیران از این گونه سینمایی شد و افزود: بخش‌های مدیریتی اتفاقا کمتر از این مدل سینما حمایت می‌کنند ولی افتخارات سینمای ایران متعلق به این گونه فیلم‌هاست که ساخت‌شان سخت‌تر از فیلم‌های تجاری شده است. هرچند آن فیلم‌ها هم باید باشند ولی نیازی به حمایت‌های ویژه ندارند.
سعید بشیری تهیه‌کننده فیلم نیز خطاب به جوانان علاقه‌مند به فیلمسازی گفت: برای رسیدن به آنچه دوست دارید، باید وقت و انرژی بگذارید همچنانکه احمد بهرامی سال‌ها به لحاظ فیزیکی و فکری انرژی گذاشت.
او از علاقه‌مندی خود به همکاری با ساخت فیلم‌هایی مانند «دشت خاموش» گفت و افزود: بحث جشنواره که می‌شود، گاه با این تفکر رو به رو می شویم که موفقیت فیلم در جشنواره جرم است، در صورتی که جشنواره‌ها تنها فضایی هستند که می‌توان فیلم‌ها را عرضه کرد ولی ما در ساخت این فیلم، فقط به علاقه‌مندی خود فکر کردیم و اصلا به حضور آن در جشنواره یا مستقل بودن یا دولتی بودن آن فکر نکردیم.
او اضافه کرد: دوست داریم از ساخت فیلم لذت ببریم. البته سختی بسیار کشیدیم؛ ولی سختی لذتبخش و بدون هر ادعایی، واقعا دلی کار کردیم.
این تهیه کننده درباره شکل تعاملش با فیلمسازان و نگاهش به انتخاب قصه‌ها گفت: اگر بحث امرار معاش نباشد، این نوع از سینما را دوست دارم؛ سینمای آرتیستیک.
بشیری با ارایه توضیحاتی درباره موفقیت این فیلم در هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز یادآوری کرد که «دشت خاموش» دو جایزه جنبی، شامل جایزه انجمن اعتماد ملی ایتالیا و جایزه فیپرشی (جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان) را در کنار جایزه اصلی شیر سیاه ونیز دریافت کرد که این جایزه برای نخستین بار به سینمای ایران تعلق گرفته است.
او با اشاره به موفقیت‌های دیگر نمایندگان سینمای ایران در این جشنواره، شامل جایزه فیلم «جنایت بی‌دقت» کار شهرام مکری و «خورشید» مجید مجیدی، ابراز خرسندی کرد که این دوره از جشنواره ونیز برای سینمای ایران پربار بوده است.
بهرامی هم توضیحاتی درباره روند کار حرفه‌ای خود و انتخاب بازیگران ارایه کرد و گفت: برای انتخاب بازیگران به مدت دو سال بررسی کردیم و بارها فیلم «شیرین» آقای کیارستمی، بخش بزرگی از فیلم‌های ایرانی و نمونه‌های خارجی را دیدیم ولی همه چیز به خاطر دقت و حساسیت ما نبود بلکه گویی کائنات ما را یاری کرد و همه چیز جفت و جور شد.
مهدیه نساج به نمایندگی از گروه بازیگران فیلم نیز گفت: بعد از اکران فیلم در جشنواره، خیلی‌ها فکر می‌کردند ما واقعا کارگر بوده‌ایم و حتی برخی می‌گفتند علی باقری (بازیگر فیلم) بعد از این بازیگر خواهد شد!  او ابراز شرمساری کرد که عکسش بیش از دیگر بازیگران منتشر شده و گفت بابت این موضوع معذب است. 
امینی نیز مهم‌ترین نکته فیلم را صحبت کردن درباره یک موقعیت انسانی دانست و افزود: اگر خیلی تکنیکی به همه جزییات نگاه کنیم، این اندازه تاثیرگذار نخواهد بود. وقتی با جهان متن رابطه درستی برقرار کنیم، هر چه پیش آید، درست است. ضمنا ارایه بخشی از آزادی به گروه حتما اثر خوبی می‌گذارد.
در این نشست از احسان برآبادی طراح پوستر فیلم، تاثیر ترجمه درست در جذب مخاطبان دیگر کشورها، تاثیر پخش‌کننده در موفقیت فیلم‌ها و دشواری یافتن کوره آجرپزی یه عنوان لوکشین فیلم که خودش به کارکتر تبدیل شده است و ... صحبت شد و این گروه بارها از همدلی که میان‌شان بوده، ابراز خوشنودی کردند. 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

سمفونی که نوازندگان آن مردگان متحرک هستند!
نسخه صوتی سمفونی مردگان توسط نشر صوتی آوانامه دانش گستر منتشر و با صدای حسین پاکدل روایت می شود. البته نشر چاپی این کتاب نیز انتشارات ققنوس است.
نرم افزار یکپارچه مالی با کیفیت چیست؟
در دیدگاه ما ایرانیان هرموقع که صحبت از کیفیت می‌شود، ناخودآگاه ذهن ما به سمت محصولات خارجی می‌رود و کیفیت را مساوی با محصولی که خارج از ایران تولید شده باشد، می‌دانیم.
تجارت سیاه با کارتن خالی!
شیادان با خرید کارتن دست دوم چطور سر ما کلاه می‌گذارند؟
صفحه نخست روزنامه‌های شنبه
کرونا، انتخابات آمریکا و زمین‌لرزه ترکیه بیش از دیگر موضوعات مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفته‌اند.
آخرین آمار جهانی کرونا- ابتلای بیش از 101000 آمریکایی در 24 ساعت گذشته +جدول تغییرات
طبق آخرین آمار تاکنون ۴۵میلیون و ۹۲۱ هزار نفر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند؛ کشور آمریکا در شب گذشته با افزایش ۱۰۱ هزار مبتلای جدید به مجموع ۹میلیون و ۳۱۶ هزار مبتلا رسید.
بازداشت 120 اوباش فعال در فضای مجازی توسط پلیس فتا تهران- شرط بازگشت قیمت‌گذاری در سایت‌های فروش مسکن و خودرو
رئیس پلیس فتا تهران گفت: طرح مقابله با ارازل و اوباش در فضای به صورت منسجم در کل کشور انجام می‌شود، در نیمه نخست سال جاری این موضوع با قدرت بیشتری پیگیری شد و بیش از ۱۲۰ نفر از اوباشی که در فضای مجازی فعالیت داشتند، توسط پلیس فتا تهران بازداشت شدند.
کسب 8 مدال توسط دانش‌آموزان ایرانی در المپیاد جهانی نجوم
دانش‌آموزان ایرانی در المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک موفق به کسب ۸ مدال شدند.
آمادگی اورژانس ایران برای اعزام تیم عملیات ویژه به ترکیه
سازمان اورژانس کشور آمادگی خود را برای اعزام تیم عملیات ویژه اورژانس از ایران به ترکیه، در پی وقوع زلزله در ازمیر اعلام کرد.
آمادگی نیروهای هلال احمر 4استان برای اعزام به ترکیه
سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: نیروهای هلال احمر تهران، آذربایجان غربی و شرقی و کردستان در آماده‌باش هستند که در صورت لزوم همراه اقلام مورد نیاز به کشور ترکیه اعزام شوند.
اختصاص 500 هزار تومان به هر مددجو در مراکز نگهداری بهزیستی برای تأمین اقلام بهداشتی
مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به چهارمین مرحله کمک‌های بهزیستی به معلولان و سالمندان در مراکز نگهداری، گفت: برای هر مددجو مبلغ ۵۰۰ هزار تومان برای تأمین اقلام بهداشتی در ایام کرونا در نظر گرفته شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حمله عقاب داغستان به مکرون: عذاب دردناکی در انتظارت است
حبیب نورماگمدوف ستاره مشهور و مسلمان رشته MMA و صاحب چندین کمربند قهرمانی UFC، با انتقاد شدید از حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از جسارت به ساحت پیامبر اکرم (ص)، گفت: عذابی دردناک در نیا و آخرت در انتظار او و حامیانش است.
امامی: برای المپیک به ۷۴ کیلوگرم می‌روم-فدراسیون کشتی سنگ‌تمام گذاشت
دارنده دو مدال برنز جهان با بیان اینکه "فدراسیون کشتی در برگزاری کیفی اردوی تیم ملی سنگ‌تمام گذاشت"، گفت: بعد از رقابت‌های ‌کشتی آزاد قهرمانی جهان و با هدف حضور در المپیک توکیو به وزن ۷۴ کیلوگرم می‌روم.
ویسی چرا از پیکان جدا شد؟
گفته می شود مربی تیم فوتبال پیکان به خاطر درخواست‌ مالی بیشتر از این باشگاه جدا شده است.
مطهری: خوشحالیم پول برانکو را دادند اما نفرات فعلی هم زحمت می کشند
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می گوید این باشگاه هنوز نتوانسته مطالبات فصل گذشته بازیکنان و کادر فنی را بپردازد.
آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور-مجوز دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها صادر نشده
مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی ضمن اشاره به آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور گفت: مجوزهای لازم برای دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها ازجمله توران هنوز صادر نشده است.
واکنش انجمن دستیاران کارگردان سینما به ˮفجایع پیش آمده این روزهاˮ
حکم شرعی مصادره بی دلیل سرمایه های سینما را در حوزه هنری اعلام کنید
چراغ «تئاتر مستقل تهران» خاموش شد
۱۲۰ کنشگر فرهنگ و هنر ایران، خواستار صلح در قره‌باغ شدند
«هفت» با لطیفی ادامه دارد-جایگاه پلیس در سینما
در جشنواره فیلم کوتاه تهران چه خبر است؟
ژاپن با «مادران واقعی» به اسکار می‌رود
بررسی مستند «سرزمین عسل» در تلویزیون
پیام‌های تسلیت برای کریم اکبری مبارکه
۲ جایزه جشنواره بوسان برای فیلم‌های ایرانی