آیا ترامپ می‌تواند "باتلاق فساد در واشینگتن" را بخشکاند؟

16:06 ۷۰۰ روز و ۱۱ ساعت پیش باشگاه خبرنگاران جوان 218 0
 		آیا ترامپ می‌تواند ˮباتلاق فساد در واشینگتنˮ را بخشکاند؟

سی‌ان‌ان در مطلبی به بررسی طرح دونالد ترامپ برای مقابله با لابی‌گری در دستگاه سیاسی واشینگتن پرداخت.

باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ خبرگزاری سی‌ان‌ان در مطلبی نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا در یادداشتی که پیش از انتخابات سراسری این کشور منتشر شده بود به پایان قانون شکنی و لابی‌گری سیاستمداران تاکید کرد و اظهار داشت با ورود به کاخ سفید "سیفون فساد در واشینگتن را خواهد کشید". رئیس جمهور منتخب آمریکا روز گذشته برخی افراد شناخته شده حزب جمهوری خواه را برای دولت آینده خود معرفی کرد که تا حدودی ناامیدکننده بود. پایان دادن به فساد سیاستمداران در آمریکا اقدامی است که پیش از این در نوامبر 2007 دیده و شنیده شده بود. باراک اوباما در رقابتهای انتخاباتی نوامبر 2007 گفت: "تمام تلاش من این است که به لابی‌گری سیاستمداران واشینگتن پایان دهم." دونالد ترامپ نیز بارها در سخنرانی های عمومی خود بر پایان دوران لابی‌گری در واشینگتن تاکید کرده است. او در یکی از سخنرانی هایش که ماه اوت در آکرون، اوهایو برگزار شد، گفت: هر روز در رسانه ها اخباری از چهره های سیاسی و اقتصادی واشینگتن منتشر می شود که مخالف من هستند. دلیلش این است که من آنها را نمی‌خواهم و به آنها احتیاجی ندارم. من هرآنچه که خوب است را برای شما می خواهم. لابی‌گرهای مطرح آمریکا با من مخالف هستند برای اینکه من با لابی‌گری، زد وبند و نفوذ دیدگاه مشخص آنها به دستگاه حکومتی مخالفم. چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده است مقامات ارشد دولت او باید برگه‌ای را امضا کنند که به موجب آن تا 5 سال پس از پایان فعالیت دولتی آنها، اجازه لابی کردن در امور دولتی را نخواهد داشت. بر این اساس، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا ممنوعیت لابی‌گری را تا پنج سال برای مقامات دولت خود نیز اعمال کرده است و دولتهای خارجی در صورت تلاش برای نفوذ یک دیدگاه در دستگاه حکومتی آمریکا و یا افکار عمومی با محرومیت مادام العمر دولت آمریکا مواجه خواهد شد. با این حال، لابی‌گری در لایه های زیرین و پنهانی همه دولتهای روی کار آمده آمریکا وجود داشته و مقابله با فساد ناشی از آن غیرممکن است. دیوید دانلی، کارشناس انجمن دولتی اوری ویس (Every Voice) در این باره می گوید: واشینگتن در باتلاق عمیق فساد فرو رفته است. طرح رئیس جمهور منتخب آمریکا تا حدودی می تواند روند انتقال قدرت را با مشکل مواجه کند. چراکه بسیاری از مقامات دولتی پس از پایان فعالیت قادر به بازگشت به بخشهای دولتی نیستند. به سادگی می توان گفت برخی افراد در دولت جدید سِمت مشخصی ندارند و به مدت 5 سال قرار است نهایت تلاش را برای تزریق یک دیدگاه خاص و حمایت از آن را بکار ببندند. پل میلر، رئیس مؤسسه ملی "لابی و اخلاق" نیز معتقد است قانون ممنوعیت لابی‌گری مهمترین مانع برای به خدمت گرفتن اعضای دولت ترامپ است و در پس این طرح سوالات زیادی درباره اجرای طرح ممنوعیت لابی‌گری و مجازات لابی‌گران باقی می ماند. او در نهایت برای انتخاب کابینه خود مجبور به لغو این طرح خواهد بود.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

هادی‌پور تکواندو ایران را طلایی کرد
با مدال طلای تکواندوکار وزن دوم تیم ملی ایران، پرونده تیم ۵ نفره اعزامی به رقابتهای گرندپری منتچستر با یک طلا، یک نقره و یک برنز بسته شد.
۳ برنز جهان در انتظار آزادکاران ایران
پس از برگزاری دیدارهای مقدماتی و نیمه نهایی ۴ وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی جهان، اسامی نفرات راه یافته به دیدارهای فینال مشخص شد که در این میان ایران هیچ نماینده ای در دیدار فینال ندارد و باید برای سه برنز مسابقه دهد.
شکست خانگی یاران فرشاد احمدزاده
تیم اشلانسک وروتسواو با شکست خانگی دیگری در اکسترا کلاسای لهستان مواجه شد.
تقوی: تراکتورسازی در مسیر درستی قرار دارد
سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی پیروزی حریف هفته نهم شاگردانش را ستود.
مسی، ال کلاسیکو را از دست می‌دهد؟
لیونل مسی، ستاره بارسا، در اواسط نیمه اول دیدار امشب تیمش مقابل سویا آسیب دید و از زمین بیرون رفت.
برانکو، پولی از گرشاسبی دریافت نکرده است
برخلاف خبر منتشر شده در سایت وزارت ورزش، سرمربی پرسپولیس دریافتی نداشته است.
سرجیو: بُردن تراکتورسازی یک پیروزی بزرگ بود
سرمربی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان برد خانگی‌اش برابر تراکتورسازی را یک پیروزی بزرگ دانست.
سیدجلال؛ بتمن به دنبال ماموریت نیمه تمام
کاپیتان پرتلاش پرسپولیس تنها یک دیدار دیگر تا تاریخ‌سازی بزرگ در ترکیب این تیم فاصله دارد؛ افتخاری که بزرگان سرخپوشان پیش از او در دستیابی به آن ناکام بوده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هادی‌پور تکواندو ایران را طلایی کرد
با مدال طلای تکواندوکار وزن دوم تیم ملی ایران، پرونده تیم ۵ نفره اعزامی به رقابتهای گرندپری منتچستر با یک طلا، یک نقره و یک برنز بسته شد.
۳ برنز جهان در انتظار آزادکاران ایران
پس از برگزاری دیدارهای مقدماتی و نیمه نهایی ۴ وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی جهان، اسامی نفرات راه یافته به دیدارهای فینال مشخص شد که در این میان ایران هیچ نماینده ای در دیدار فینال ندارد و باید برای سه برنز مسابقه دهد.
موناکو با تیری آنری هم شکست خورد
تیری آنری در اولین بازی به عنوان سرمربی موناکو شکست خورد.
آلگری: نیمه دوم درگیر منچستریونایتد بودیم
ماکسی آلگری، سرمربی یوونتوس نسبت به نمایش بازیکنانش در دیدار برابر جنوا انتقاد کرد.