دردی که هنوز تازگی دارد

01:28 ۳۱ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 990 0
دردی که هنوز تازگی دارد

این روزها که هر روز خبر یک آتش‌سوزی تازه در جنگل‌های سبز کشورمان، آتش به جان و دل هر ایرانی میهن‌دوستی می‌افکند، یادداشتی از بهرام بیضایی همچنان تازگی دارد و چه تاسفی بالاتر از این که این یادداشت بعد از نزدیک به ۱۲ سال آنقدر موضوعیت است که می‌توان آن را بازنشر کرد.

ایسنا

 بهرام بیضایی همان اندازه که دلبسته فرهنگ این سرزمین است، به درختان هم علاقه‌ای کم‌نظیر دارد؛ آنقدر که زمانی در یکی از جلسات سخنرانی خود گفت از این جهان فقط درختانش را دوست می‌دارم که هر روز بریده می‌شوند.
اسفند سال ۱۳۸۷ برای یک موضوع تئاتری یا شاید هم سینمایی با بیضایی تماس گرفتیم. او موضوع مورد نظر ما را شنید اما دلش جای دیگری بود و پرسید اگر مطلبی درباره قطع درختان محله‌مان بنویسم، شما آن را منتشر می‌کنید؟
اولین و آخرین باری بود که خودش پیشنهاد نوشتن یادداشتی می‌داد، جز استقبال ، پاسخ دیگری نداشتیم.
و او به فاصله اندکی، مطلبش را برای ما فکس کرد؛ مطلبی که عنوانش «نوروزنامه» بود و در آخرین روزهای باقی مانده به نوروز ۸۸ بر خروجی ایسنا قرار گرفت.
بیش از ۱۱ سال از آن روز می‌گذرد، رد پای گذر زمان بر کاغذهای فکسی این یادداشت، بخوبی دیده می‌شود، حدود ۱۰ سال است که بیضایی از ایران رفته ولی «نوروزنامه»‌ سوگوارانه‌اش بر درختان هنوز جاندار است و قابل انتشار. در این روزهایی که جنگل‌های سبز کشورمان، برخی به عمد و بعضی به سهو، به خاکستر نشسته‌اند و بعضی نیز محل دفن زباله شده‌اند، با بازخوانی این یادداشت، هم از درختان می‌گوییم و هم یادی از بهرام بیضایی می‌کنیم و می‌دانیم که یاد او با درختان خوش‌تر است.
این یادداشت را بار دیگر در ایسنا می‌خوانیم:
«نه از بُریدن درخت هزارساله می‌گویم، نه از بُریدن درخت‌های چهارصدساله، نه از بُریدن دوازده هزار درخت یک‌شبه؛ هشت‌سال است در گوشه‌ای از تهران (چون نمونه‌ای از همه‌ی آن) شاهد خشکاندن عمدی درخت‌ها هستم. انگار نه انگار روز درختکاری داریم و شعارهای حفظ فضای سبز به تیرچراغ برق آویزان می‌کنیم! در تعریض بخش جنوبی آجودانیه (با نام رسمی سباری) باغی را بریدند و درخت‌هایش را که می‌توانست وسط دوخط خیابان بیفتد با جرثقیل از زمین بیرون کشیدند و در جواب من مرد تنومندی با پاسخی از پیش آماده گفت جابه‌جا می‌کنیم! و مرد بی‌اعتنای دیگری، در جواب این‌که چرا به جای بازگذاشتن فضای حیاتی گرد درخت‌ها آن‌ها را تا کمر آسفالت می‌کنید تا بخشکند، گفت از کارفرما بپرس! از کارفرما که پس از کمک به خشکاندن درخت‌های سربه‌ آسمان، کوچه‌ی ما را به سود بساز بفروش کارگاه سنگبری کرده بود پرسیدم با مجوز کدام وجدان آسایش روان پیر و جوان ما را به سرسام اره برقی‌ها و سنگبرها داده‌اید، گوشی را قطع کرد! ـ هرسال در آستانه‌ی نوروز، آغاز فصل سرسبزی، چهارباغ آجودانیه، به حکم بهار، سبزی آغاز کرده بود، و با گل‌های رنگارنگ دل‌انگیزش در چشم ما مردم قانع، به بهشتی می‌ماند! در این نوروز، به برکت جدول‌سازی، درخت‌های دوسوی خیابان به سود بساز بفروش خشکیده و به فرمان کارفرمایی که گوشی را برای همیشه قطع کرده است، گیاهان باغچه‌های سراسری دوسوی خیابان بلند آجودانیه را کنده‌اند و دارند آن‌ها را شتابان آجرفروش می‌کنند. عشق به برهوت تا چه حد؟ انگارنه‌انگار که ما همگی تا دو نسل پیش رعیت و رعیت‌زاده بوده‌ایم و آب و درخت را حرمتی بود! از سر کارگری پرسیدم چرا؟ گفت آب که می‌دادند آسفالت را می‌پوساند! گفتم گناه این‌که بد اسفالت می‌کنید و بد آب می‌دهید با درخت‌هاست؟ مگر میدان بی‌درخت آن پایین را که یک وجب سالم ندارد کسی آب داده است؟ گفت از کارفرما بپرس! کارفرما کجاست تا بپرسم چرا نمک شیمیایی پای درخت‌ها می‌ریزید تا به اسم این که ریشه‌اش سوخته آن‌ها را ریشه‌کن کنید؟ و از کی مجوز نابودکردن درخت‌ها را به مزایده گذاشته‌اید؟ 
کارفرمای گرامی، امسال به برکت نهضت درخت‌زدایی شما، خیابان آجودانیه سترون است. بر شما مبارک! آیا این در اجرای شعار بیا تا گل برافشانیم است که این روزها خیابان‌ها را پوشانده؟ و شهرمداران بزرگوار، شما را به خدا نمی‌شود جلوی کویرسازی را گرفت؟»

دردی که هنوز تازگی دارد

دردی که هنوز تازگی دارد


 

دردی که هنوز تازگی دارد


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

گزارش|توافق قاهره – آتن، برنده شطرنج سیسی و اردوغان کیست؟
توافق قاهره – آتن، گام جسورانه‌ای است که نشان می‌دهد عبدالفتاح سیسی قصد ندارد در برابر تحرکات منطقه‌ای اردوغان کوتاه بیاید و اگر قرار است اردوغان تا خانه همسایه سیسی یعنی لیبی برود، سیسی نیز با یونان همسایه ترکیه معامله می‌کند.
معاون اردوغان پس از دیدار با میشل عون: بندر مرسین ترکیه آماده خدمت به لبنان است
معاون رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اینکه تا انتها در کنار بیروت خواهیم ماند، گفت: تا زمانیکه بندر بیروت روی پای خود بایستد، بندر مرسین ترکیه آماده خدمت به لبنان است.
النشره: تحقیقات مرتبط با انفجار بیروت در سه سطح انجام می‌شود
تحقیقات مرتبط با انفجار بیروت در سه سطح انجام می‌شود که سطح اول به مرحله قبل از انفجار برمی‌گردد.
بهبود 78 درصد مبتلایان به کرونا در روسیه و انجام 30 میلیون تست
در شرایطی که تعداد کلی مبتلایان به عفونت کووید-۱۹ در روسیه به بیش از ۸۸۲ هزار نفر رسیده، فقط ۱۷۷ هزار نفر فعلاً تحت درمان بوده و بیش از ۶۹۰ هزار نفر از بیماران دیگر بهبود یافته‌اند.
لویه‌جرگه مشورتی به آزادی زندانیان طالبان رأی داد- جزئیات مهم‌ترین پیشنهادات
کمیته‌های کاری لویه‌جرگه مشورتی صلح ضمن رأی به آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان و آغاز هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی، خواستار برقراری آتش‌بس در افغانستان شدند.
دو آمریکایی که قصد سرنگونی دولت ونزوئلا را داشتند به 20 سال زندان محکوم شدند
دادگاهی در ونزوئلا دو نیروی ویژه سابق آمریکا را به اتهام مشارکت در حمله ناکام ساحلی جهت ساقط کردن دولت نیکلاس مادورو به ۲۰ سال زندان محکوم کرد.
بیانیه دفتر نخست وزیری درباره محورهای مذاکرات الکاظمی با ترامپ
دفتر نخست وزیر عراق محورهای سفر هفته آینده وی به آمریکا و مذاکراتش با مقامات آمریکایی را تشریح کرد.
نقش بانوان در چشمه‌سار غدیر
برخلاف تفکرات فمینیستی که به نام زنان اما به کام جامعه لیبرالیستی به دفاع از نقش زن میپردازند، در مکتب تشیع، زنان در اجتماع دارای نقش و جایگاه مهمی بوده و هستند و مصادیق زیادی از آن را می‌توان برشمرد؛
43 سوری در انفجار بیروت کشته شدند- مرگ همسر سفیر هلند
سفارت سوریه در بیروت از کشته شدن ۴۳ تن از اتباع این کشور در انفجار اخیر بیروت خبر داد.
پیش‌بینی استاد معتبر آمریکایی: ترامپ انتخابات را می‌بازد
یک استاد آمریکایی که در طول چهار دهه گذشته به درستی نتیجه تمامی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش بینی کرده، گفت که دونالد ترامپ بازنده انتخابات آتی خواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محل دفن ماه‌چهره خلیلی مشخص شد
نعیمه نظام‌دوست ـ بازیگر سینما و تلویزیون، در حالی که از شدت گریه و ناراحتی به‌خاطر درگذشت ماه‌چهره خلیلی به سختی صحبت می‌کرد، چنین ادامه داد: چه بگویم؟! ماه‌چهره عشق بود، زندگی بود، قوی بود، مهربان بود.
دیابتی ها بخوانند- خبری خوش در راه است
محققان با استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی انسان، گام مهمی برای درمان زخم دیابتی برداشتند.
آتش‌سوزی گسترده در یک منطقه صعب‌العبور در لبنان
منابع خبری لبنان از آتش‌سوزی گسترده در منطقه صعب العبور «جبل مشغره» واقع در جنوب شرق این کشور و تلاش نیروهای امدادی برای اطفای حریق خبر دادند.
گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با میشل عون درباره انفجار بیروت
رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با همتای لبنانی خود، کشته شدن شمار زیادی از مردم لبنان در حادثه انفجار بندر بیروت را تسلیت گفت.
کسی که پرسپولیس را به خاک سیاه نشاند!
پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس تاکید کرد که مدیران فعلی این باشگاه نقشی در کسر امتیاز احتمالی از سرخپوشان ندارند.
راه‌اندازی یک کارگاه موسیقی فیلم در تهران
کرونا دهشتناک‌تر از کشتار مغول نیست
هنگامه قاضیانی برای نابینایان چه کرد؟ + فیلم
کمدی فانتزی با پوریا پورسرخ و بازیگر ترکی در نیمه راه
حمایت انجمن سینمای جوانان از اکران 8 فیلم در سینماسیار
جدیدترین حامیان جشنواره فیلم مقاومت چه کسانی هستند؟
روایت ˮملاقات های شگفت انگیزˮ با احضار روح
ˮسوءتفاهمˮ به خانه‌ها رسید
ساخت «سوباشی» و «ملخ» با حمایت مرکز گسترش
تعطیلی موقت اداره تئاتر و یک ماموریت جدید