نحوه آموزش در دانشگاه‌ها پس از کرونا چگونه خواهد بود؟+فیلم

01:54 ۳۱ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 945 0
نحوه آموزش در دانشگاه‌ها پس از کرونا چگونه خواهد بود؟+فیلم

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه آموزش دانشگاه‌ها در دوران پس از کرونا به هیچ وجه به وضعیت قبل از بهمن ۹۸ باز نخواهد گشت، گفت: با توجه به مجازی شدن آموزش در دانشگاه‌ها مطمئنا پس از کرونا نیز آموزش الکترونیکی در کنار کلاس‌های حضوری ارائه خواهد شد، چرا که دانشجویان به هیچ عنوان دیگر به آموزش صرف حضوری تن نخواهند داد.

ایسنا

دکتر علی خاکی صدیق در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به تشریح سیاست آموزشی دانشگاه ها بعد از شیوع کرونا ویروس پرداخت و اظهار کرد: بعد از اینکه ویروس کرونا در کشور شایع شد یعنی از همان ابتدای اسفند، سیاست وزارت علوم این بود که به سمت آموزش های مجازی حرکت کند.همچنین افزایش اختیارات دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در ابن خصوص هم از دیگر سیاست های وزارت علوم بود؛ چرا که وقتی که وارد حوزه یادگیری الکترونیکی شدیم طبیعتا این مراکز از نظر کارکرد زیرساخت ها، تسلط اعضای هیات علمی به مباحث و سایر مسائل با یکدیگر تفاوت هایی را داشتند. بطوریکه ما دانشگاه ها و موسساتی داشتیم که بیش از دو دهه تجربه آموزش مجازی را داشتند و دوره های آموزش الکترونیکی را برگزار می کردند ، در سوی دیگر مراکزی هم وجود داشتند که هیچ یک از این امکانات را در اختیار نداشتند.
وی در ادامه تصریح کرد: طبیعتا نمی توان فرمول یکسان و واحدی را در خصوص نحوه ارائه آموزش الکترونیکی به همه دانشگاه ها ارائه داد. در نتیجه تصمیم بر این شد که این اختیار تصمیم گیری را به خود دانشگاه ها واگذار کنیم و وزارت علوم بر چارچوب های کلی آن نظارت داشته باشد و خوشبختانه در حال حاضر دانشگاه ها و موسساتی را داریم که از همان هفته های اول و دوم اسفند آموزش های الکترونیک خود را آغاز کردند و دانشگاه هایی نیز این اقدام را از نیمه دوم فروردین آغاز کردند که در نهایت همه دانشگاه ها به این چرخه متصل شده و تاکنون بیش از ۹۲ درصد آموزش ها به شکل الکترونیک پوشش داده شده است.
دکتر خاکی صدیق تاکید کرد: با توجه به اینکه ارائه آموزش های مجازی تجربه اول دانشگاه ها بود طبیعتا نقاط ضعف و قوت زیادی داشت، اما بر اساس گزارش های دریافتی هر قدر که به سمت جلو پیش می‌رویم ضعف های این آموزش ها کمتر می شود و امیدواریم برای ترم آینده اگر ضرورت ایجاب کند که آموزش الکترونیکی داشته باشیم دانشگاه ها آماده تر به این موضوع ورود پیدا کنند و اگر هم کلاس های آموزشی از مهر آینده حضوری برگزار شد باز هم بسیاری از دانشگاه ها متقاضی باشند که تدریس ترکیبی داشته باشند. چرا که مزایای این نوع آموزش را دیده‌اند.
وی تاکید کرد: دانشگاه ها تقاضا دارند که ما آئین نامه ها و مقررات آموزشی را به گونه ای اصلاح کنیم که آنها بتوانند از پتانسیل آموزش ترکیبی استفاده کنند که این اقدام در حال انجام است.
معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص امتحانات ترم جاری دانشجویان نیز گفت: شیوه امتحانات پایان ترم در دانشگاه های مختلف متفاوت است. برخی از این مراکز امتحانات را به صورت حضوری برگزار کرده اند و اعلام نمودند به دلیل اینکه در مناطق سفید قرار دارند می توانند آزمون حضوری داشته باشند. برخی از دانشگاه ها نیز با مراکز دانشگاهی دیگر در استان ها هماهنگ کردند که دانشجویان استان های مختلف با مراجعه به آن واحدهای دانشگاهی امتحان حضوری بدهند. بنابراین اکثر دانشگاه ها به صورت الکترونیکی امتحان می گیرند
.
به گفته خاکی صدیق، وزارت علوم در فروردین ماه امسال به دانشگاه ها تاکید کرد که با توجه به اینکه ممکن بود ترم به طور کامل مجازی برگزار شود و آزمون های الکترونیکی نیز نیازمند مهارت ویژه بود، در نتیجه بهترین نوع ارزیابی دانشجویان ارزیابی مستمر و در طول ترم است که بر اساس آن اساتید می توانند به شیوه های مختلف این کار را انجام بدهند تا ارزیابی های جامعی از وضعیت تحصیلی دانشجو داشته باشند و در نهایت نیز یک امتحان از دانشجو گرفته شود و این امتحان پایان ترم در کنار سایر روش های ارزیابی ملاک ارزشیابی آخر ترم دانشجو قرار بگیرد. بر اساس گزارش دریافتی از دانشگاه ها، بسیاری از اساتید ارزیابی در طول ترم را انجام داده‌اند. این در حالی است که اگر بعضی بخواهند با یک امتحان دانشجو را ارزیابی کنند ممکن است در سیستم الکترونیکی درصدی خطا پیش بیاید.
معاون آموزشی وزارت علوم همچنین خاطرنشان کرد: عمده اعضای هیات علمی به دلیل اینکه متعهد به کار خود هستند تلاش خود را انجام می دهند امتحانات پایان ترم دانشجویان به بهترین نحو برگزار شود. اگرچه آزمون های الکترونیکی آسیب‌هایی دارد، اما باید توجه داشت که آزمون های حضوری نیز بعضا این آسیب ها را دارا هستند.
دکتر خاکی صدیق با تاکید بر اینکه ما در امتحانات حضوری با مساله تقلب دانشجویان مواجه هستیم، گفت: اگرچه ممکن است در آزمون های حضوری تقلب چندان شایع نباشد اما امیدواریم در آزمون های مجازی برخلاف تبلیغاتی که در فضای مجازی صورت می گیرد، دانشجویان دسترنج تلاش خود را به عنوان نمره نهایی دریافت کنند.
وی تاکید کرد: ارزیابی نهایی دانشجویان طبق آئین نامه های آموزشی بر عهده عضو هیات علمی یا استاد آن درس است و ما نمی توانیم استاد را موظف کنیم که پنج نمره را از آزمون کتبی و میزان نمرات دیگر را از ارزشیابی های شفاهی و یا بر اساس ارزیابی های خود تعیین کند.
زیرا معتقدیم خود اساتید در این خصوص بهترین تشخیص را دارند و در این زمینه تصمیم گیری درستی خواهند داشت. اگرچه برخی دانشگاه ها نیز اعلام کردند بر اساس سیاست داخلی خود میزان نمره کتبی امتحان پایان ترم را اعلام می‌کنند.
معاون آموزشی وزارت علوم همچنین در خصوص آخرین وضعیت سامانه جامع آموزش مجازی دانشجویان نیز خاطرنشان کرد: منظور از سامانه جامع این است که ما یک نرم افزار واحد داشته باشیم؛ اما اینکه همه دانشگاه ها از طریق این سامانه واحد بخواهند آموزش خود را ارائه دهند امکانپذیر نیست. البته مطالعاتی که کارگروه آموزش های الکترونیکی وزارت علوم انجام داده بودند که جمع بندی آن این بود که سامانه یکپارچه برای دانشگاه‌ها مفید نیست. بنابراین ایجاد نرم افزار مجازی واحد برای همه دانشگاه ها امکانپذیر نیست. چرا که وضعیت دانشگاه ها با وزارت آموزش و پرورش متفاوت است و آنها تنوع رشته ها، موقعیت ها و امکانات ما را ندارند و در هیچ جای دنیا نیز یک نرم افزار واحد برای آموزش مجازی دانشگاه ها طراحی نکرده‌اند.
وی ادامه داد: در حال حاضر دانشگاه های ما امکانات پیشرفته آموزش مجازی کل دنیا را دارد و دانشگاه های بزرگ از آن استفاده می کند اما اگر منظور این باشد که ما محتواها را به اشتراک بگذاریم یعنی دانشجویی از یک دانشگاه شهرستان بتواند محتوای آموزش مجازی دانشگاه شهرستان دیگر یا تهران را استفاده کند مشکلی نیست اما می شود به صورت یکپارچه به این سمت حرکت کرد اما اینکه در حال حاضر وزارت علوم مثل نرم افزار شاد آموزش و پرورش یک نرم افزار مشخصی را طراحی و دانشگاه ها را موظف کند از آن استفاده کنند در دستور کار قرار دهند.
معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص وضعیت آموزشی دانشگاه ها در دوران پسا کرونا نیز گفت: در حال حاضر در کل دنیا در خصوص اینکه دانشگاه ها بعد از کرونا نیز صرفا آموزش حضوری داشته باشند و حتی در کشورهای پیشرفته نیز این ادعا نمی شود که آموزش حضوری را تعطیل کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد:  آموزش بهمن پیش از سال ۹۸ با آموزش بعد از کرونا دیگر یکسان نخواهد شد اما این به معنای این نیست که آموزش حضوری تعطیل شود. هر وقت شرایط فراهم شود آموزش های حضوری را خواهیم داشت. چرا که تاثیرگذاری این نوع آموزش بسیار بیشتر است اما روشی که در حال حاضر بالاجبار افراد مجبور شدند استفاده از آن را یاد بگیرند و با آن کار کنند به اندازه ای امکانات گسترده ای دارد که می توان از آموزش مجازی برای کمک به آموزش حضوری استفاده کرد و به این ترتیب صرفا آموزش ما متکی بر وایت برد، تابلو و حضور در دانشگاه نخواهد بود. بنابراین در آینده نیز آموزش مجازی را در کنار آموزش های حضوری خواهیم داشت.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

پژوهش
پژوهش

آخرین اخبار

گزارش|توافق قاهره – آتن، برنده شطرنج سیسی و اردوغان کیست؟
توافق قاهره – آتن، گام جسورانه‌ای است که نشان می‌دهد عبدالفتاح سیسی قصد ندارد در برابر تحرکات منطقه‌ای اردوغان کوتاه بیاید و اگر قرار است اردوغان تا خانه همسایه سیسی یعنی لیبی برود، سیسی نیز با یونان همسایه ترکیه معامله می‌کند.
معاون اردوغان پس از دیدار با میشل عون: بندر مرسین ترکیه آماده خدمت به لبنان است
معاون رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اینکه تا انتها در کنار بیروت خواهیم ماند، گفت: تا زمانیکه بندر بیروت روی پای خود بایستد، بندر مرسین ترکیه آماده خدمت به لبنان است.
النشره: تحقیقات مرتبط با انفجار بیروت در سه سطح انجام می‌شود
تحقیقات مرتبط با انفجار بیروت در سه سطح انجام می‌شود که سطح اول به مرحله قبل از انفجار برمی‌گردد.
بهبود 78 درصد مبتلایان به کرونا در روسیه و انجام 30 میلیون تست
در شرایطی که تعداد کلی مبتلایان به عفونت کووید-۱۹ در روسیه به بیش از ۸۸۲ هزار نفر رسیده، فقط ۱۷۷ هزار نفر فعلاً تحت درمان بوده و بیش از ۶۹۰ هزار نفر از بیماران دیگر بهبود یافته‌اند.
لویه‌جرگه مشورتی به آزادی زندانیان طالبان رأی داد- جزئیات مهم‌ترین پیشنهادات
کمیته‌های کاری لویه‌جرگه مشورتی صلح ضمن رأی به آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان و آغاز هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی، خواستار برقراری آتش‌بس در افغانستان شدند.
دو آمریکایی که قصد سرنگونی دولت ونزوئلا را داشتند به 20 سال زندان محکوم شدند
دادگاهی در ونزوئلا دو نیروی ویژه سابق آمریکا را به اتهام مشارکت در حمله ناکام ساحلی جهت ساقط کردن دولت نیکلاس مادورو به ۲۰ سال زندان محکوم کرد.
بیانیه دفتر نخست وزیری درباره محورهای مذاکرات الکاظمی با ترامپ
دفتر نخست وزیر عراق محورهای سفر هفته آینده وی به آمریکا و مذاکراتش با مقامات آمریکایی را تشریح کرد.
نقش بانوان در چشمه‌سار غدیر
برخلاف تفکرات فمینیستی که به نام زنان اما به کام جامعه لیبرالیستی به دفاع از نقش زن میپردازند، در مکتب تشیع، زنان در اجتماع دارای نقش و جایگاه مهمی بوده و هستند و مصادیق زیادی از آن را می‌توان برشمرد؛
43 سوری در انفجار بیروت کشته شدند- مرگ همسر سفیر هلند
سفارت سوریه در بیروت از کشته شدن ۴۳ تن از اتباع این کشور در انفجار اخیر بیروت خبر داد.
پیش‌بینی استاد معتبر آمریکایی: ترامپ انتخابات را می‌بازد
یک استاد آمریکایی که در طول چهار دهه گذشته به درستی نتیجه تمامی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش بینی کرده، گفت که دونالد ترامپ بازنده انتخابات آتی خواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محل دفن ماه‌چهره خلیلی مشخص شد
نعیمه نظام‌دوست ـ بازیگر سینما و تلویزیون، در حالی که از شدت گریه و ناراحتی به‌خاطر درگذشت ماه‌چهره خلیلی به سختی صحبت می‌کرد، چنین ادامه داد: چه بگویم؟! ماه‌چهره عشق بود، زندگی بود، قوی بود، مهربان بود.
دیابتی ها بخوانند- خبری خوش در راه است
محققان با استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی انسان، گام مهمی برای درمان زخم دیابتی برداشتند.
آتش‌سوزی گسترده در یک منطقه صعب‌العبور در لبنان
منابع خبری لبنان از آتش‌سوزی گسترده در منطقه صعب العبور «جبل مشغره» واقع در جنوب شرق این کشور و تلاش نیروهای امدادی برای اطفای حریق خبر دادند.
گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با میشل عون درباره انفجار بیروت
رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با همتای لبنانی خود، کشته شدن شمار زیادی از مردم لبنان در حادثه انفجار بندر بیروت را تسلیت گفت.
کسی که پرسپولیس را به خاک سیاه نشاند!
پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس تاکید کرد که مدیران فعلی این باشگاه نقشی در کسر امتیاز احتمالی از سرخپوشان ندارند.
آغاز رقابت بیش از ۱۴ هزار داوطلب آزمون دستیاری
آمار داوطلبان دستیاری مبتلا به کرونا اعلام شد
رقابت داوطلبان آزمون ارشد آغاز شد
مهلت ثبت نام پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت تمدید شد
آغاز رقابت داوطلبان آزمون دستیاری از فردا
محمودوند: در برگزاری کنکور سراسری پروتکل ها رعایت شود
امشب آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد-صدور بیش از ۴۵۵ هزار کارت
نظر الهیان درباره آمادگی وزارت‌علوم برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی در کنکور
زمان انتشار اصلاحات دفترچه پذیرش بدون کنکور مشخص شد
آغاز سومین آزمون کرونایی کشور از فردا-آزمون ارشد ۹۹ طی سه روز برگزار می‌شود