اخطار لازم نیست پلمبش کنید

13:11 ۳۶ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 921 0
اخطار لازم نیست پلمبش کنید

«بیش از... بار اخطار داده بودیم.» این جمله‌ایست که می‌توان به عنوان حالتی پیش‌فرض ساعاتی پس از وقوع اکثر حوادث مربوط به ایمنی و حریق در ساختمان‌ها بکار برد و تنها جای خالی را با عدد مناسب که معمولا بین دو تا پنج را شامل می‌شود، پر کرد. جای خالی که به نظر می‌رسد چاره‌اش نه در دست آتش نشانی و مدیریت شهری بلکه در لایحه‌ای است که چندسالی است در رفت و آمد بین بخش‌های مختلف دولت و مجلس است.

ایسنا

به گزارشایسنا،حادثه انفجار و حریق رخ داده در کلینیک سینااطهر تازه‌ترین حادثه‌ای است که حساسیت افکار عمومی را در مورد ایمنی ساختمان‌ها  و نظارت بر آن بالا برده، اما به تعبیرمدیرعامل انجمن جامعه ایمن کشوربه نظر نمی‌رسد که آخرین مورد آن باشد چرا که مدتی بعد همه چیز فراموش شده و بدون آنکه تغییری در قوانین و مقررات ایجاد شود، به استقبال حادثه بعدی خواهیم رفت.

این روند در گذشته نیز وجود داشته و حوادثی نظیر ریزش ساختمان پلاسکو، حریق ساختمانی در خیابان جمهوری، آتش‌سوزی بازار مبل، آتش‌سوزی ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو و ده‌ها مورد ریز و درشت دیگر تکرار شده و چند روز بعد با فروکش موج رسانه‌ای حساسیت نسبت به آن نیز کاهش پیدا کرده تا در مقام عمل مصداق اصطلاح معروف «روز از نو و روزی از نو» مشاهده شود.

اما در میان تمام این حوادث گزاره‌ای مشترک، مدام از سوی مسئولان شهرداری و آتش نشانی تکرار می‌شود، جمله معروف "ما قبلا اخطار داده بودیم" که به فراخور شدت، ابعاد و اهمیت محل حادثه تنها تعداد دفعات اخطار تغییر می‌کند. اخطارهایی که از سوی آتش‌نشانی مطرح می‌شود اما گویا چندان گوش شنوایی برای آن وجود ندارد و نتیجه‌اش می‌شود آنکه پس از وقوع هر حادثه عددی می‌ماند از تعداد بازرسی‌های ایمنی و اخطاریه‌ها که باید در همان جمله ثابت و پیش‌فرض اخطار داده‌ بودیم ترکیب و چند روزی تیتر رسانه‌ها شود.

اخطار لازم نیست پلمبش کنید

اخطارهای بی‌اثر برای جان انسان‌ها

اخطارهای داده شده، حالا محل بحث و پرسش افکار عمومی قرارگرفته و شماری از شهروندان در فضای توئیتر؛ اینستاگرام و بخش نظرات ایسنا و رسانه‌های دیگر جملات مشابهی را مطرح کرده‌اند که چطور اگر ساختمانی عوارض یا مالیاتش را پرداخت نکند مسئولان به اخطار بسنده نکرده و آن را پلمب می‌کنند اما نوبت به ایمنی و جان مردم که می‌رسد، صرفا با یک یا چند اخطار سروته ماجرا را هم می‌آورند؟

سوال به جایی که در وهله گویا نخست مقصرش آتش نشانی و شهرداری است، اما با نگاهی فراتر به موضوع اگر قانون را ملاک عمل این دستگاه‌ها قرار دهیم، مشخص می‌شود که موارد نظیر نقص قانونی، کمبود قانون و تعلل در تصویب قانون موجب این اقدام شده و در واقع آتش‌نشانی اختیاری برای پلمب مراکز ناایمن نداشته و قانون شرح وظایفش را تا حد اخطار محدود کرده است. این البته به معنای تبرئه این دستگاه از دیگر اهمال‌کاری ها نظیر عدم نظارت بر کاربری‌ها و تخلفات احتمالی دیگر نیست.

بر اساس قانون شهرداری‌ها که در ۱۱ تیرماه ۱۳۳۴ یعنی دقیقا ۶۵ سال قبل از انفجار و حریق در کلینیک سینا به تصویب رسیده و همچنان نیز مورد استناد است، یکسری چارچوب و شرح وظایف برای شهرداری‌ها مشخص شده که بند ۱۴ از ماده ۵۵ آن تنها بخشی است که به موضوع ایمنی در شهر پرداخته است. پرداختی که البته بسیار محدود و ناقص بوده و به نظر می‌رسد متناسب با وضعیت شهرها در دهه ۳۰ خورشیدی نگارش شده است کما اینکه در این قانون حقوق شهردار تهران ۲۰۰۰ تومان مصوب شده است و همین موضوع به خوبی نشان می‌دهد که قانون تناسب چندانی با مسائل امروز ندارد.

 در این بند در مورد وظایف شهرداری پیرامون ایمنی شهر و شهروندان آمده است:‌« اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بناها و و دیوارهای شکسته و خطرناک و پوشاندن چاه‌ها و چاله‌های واقع در معابر عمومی و جلوگیری از گذاشتن هر نوع اشیاء در بالکن‌ها و جلو اتاق‌های ساختمان‌های مجاور معابر عمومی که‌افتادن آنها موجب خطر برای عابرین است و جلوگیری از نصب ناودان‌هایی که باعث زحمت یا خسارت مردم باشد.»

حفاظت از ایمنی مردم با قانون نیم قرن پیش!

بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری البته در سال ۱۳۴۵ مورد بازنگری قرار گرفت و بدون آنکه تغییرات خاصی در متن اولیه آن ایجاد شود، شرح وظیفه‌ای جدید در خصوص ایمن‌سازی را به شهرداری واگذار کرد. در متن اصلاح شده این بخش آمده است:‌«اتخاذ  تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابرعمومی و کوچه‌ها و اماکن عمومی و دالان‌های عمومی و خصوصی و پر کردن و پوشاندن چاه‌ها و چاله‌های واقع در معابر و جلوگیری از گذاشتن هرنوع اشیاء در بالکن‌ها و ایوان‌های مشرف و مجاور به معابر عمومی که افتادن آنها موجب خطر برای عابرین است و جلوگیری از ناودان‌ها و دودکش‌های ‌ساختمان‌ها که باعث زحمت و خسارت ساکنین شهرها باشد.»

اما در اصلاح سال ۱۳۴۵  تبصره‌ای جدید به این بند اضافه شد که طبق آن « در کلیه موارد مربوط به رفع خطر از بناها و غیره و رفع مزاحمت‌های مندرج در ماده فوق ،‌شهرداری پس از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکین یاصاحبان اماکن یا صاحبان ادوات منصوب ابلاغ مهلت‌دار متناسبی صادر می‌نماید و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به موقع اجرا گذاشته نشود، ‌شهرداری راساً با مراقبت مأمورین خود اقدام به رفع خطر یا مزاحمت خواهد نمود و هزینه مصروف را به اضافه صدی پانزده خسارت از طرف دریافت‌ خواهد کرد. مقررات فوق شامل کلیه اماکن عمومی مانند سینماها - گرمابه‌ها -  مهمانخانه‌ها - دکاکین - قهوه‌خانه‌ها - کافه رستورانها - پاساژها و امثال‌آن که محل رفت و آمد مراجعه عمومی است نیز می‌باشد.»

بر اساس این اصلاحیه شهرداری ملزم شده که اگر با بی‌توجهی مالک به اخطارهایش مواجه شد، مستقیما به موضوع ورود کرده و ضمن جریمه مالک اقدام به ایمن‌سازی محل کند. البته طبق این قانون موارد نقض ایمنی که نیازمند ورود شهرداری به موضوع است مشخص شده و معلوم نیست که آیا به جز« رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابرعمومی و کوچه‌ها و اماکن عمومی و دالان‌های عمومی و خصوصی و پر کردن و پوشاندن چاه‌ها و چاله‌های واقع در معابر و جلوگیری از گذاشتن هرنوع اشیاء در بالکن‌ها و ایوان‌های مشرف و مجاور به معابر عمومی که افتادن آنها موجب خطر برای عابرین است و جلوگیری از ناودان‌ها و دودکش‌های ‌ساختمان‌ها که باعث زحمت و خسارت ساکنین شهرها باشد» شهرداری در مواردی مانند آنچه که در کلینیک سینا رخ داده نیز مجاز به ورود هست یا خیر.

اخطار لازم نیست پلمبش کنید
محمودقدیری

قانون سد راه آتش‌نشانی؟

محمود قدیری، معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهراندر گفت‌وگو باایسنابه این موارد پاسخ داده است، او با بیان اینکه آتش نشانی تهران چهاربار از کلینیک سینا اطهر و ساختمان آن بازدید کرده و موارد ایمنی را به آنها اخطار داده بود، گفت:  علاوه بر اخطار،  دستورالعمل کامل ایمن‌سازی نیز به آنها ارائه شد و موضوع را به شهرداری منطقه نیز اطلاع‌ دادیم تا از آن طریق هم پیگیری شود. اما بیشتر از آن آتش نشانی اختیاری نداشت که بخواهد آنجا را پلمب کند و ... این‌ها جزو مواردی بود که باید با تشکیل پرونده قضایی و پیگیری حقوقی انجام شود که جزو وظایف آتش‌نشانی نیست. ما در سال‌های ۹۶ و ۹۷ نتایج گزارش‌ بازدیدهایمان را به این کلینیک دادیم و حتی دستورالعمل‌های ایمنی را هم به آنان ارائه کردیم.

وی درباره واکنش به این انتقاد که به نظر می‌رسد آتش نشانی صرفا اقدام به بیان تذکر کرده و وارد مرحله دیگری نمی‌شود، گفت: ببینید ملاک عمل ما بند ۱۴ از ماده ۵۵ قانون شهرداری‌هاست که بیشتر از نیم قرن پیش تصویب شده و در آن گفته شده که اگر ناودان، بالکن، دیوار شکسته و چاه و چاله و مواردی از این دست در شهر وجود دارد، ابتدا به مالک تذکر داده شود و پس از آن شهرداری خود وارد موضوع شود و مشکل ایمنی را حل کند. حالا موضوعی که اینجا مطرح است بحث همین قانون است که چقدر قابلیت اجرا داشته و با شرایط امروز همخوانی دارد.

معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ادامه داد:‌ فرض بگیریم که طبق همین بخش از قانون که هیچ اشاره مستقیمی هم به موارد نقض ایمنی مشابه آنچه که در کلینیک سینا اطهر وجود داشت، نکرده، شهرداری باید مستقیما وارد شده و مشکلات مربوط به ایمنی را رفع کند. این یعنی چند نفر بلند شوند و وارد ملک خصوصی مردم شوند و آنجا را ایمن کنند؟ آیا چنین چیزی ممکن است؟‌اصلا مگر می‌شود اینطور وارد جایی شد و مالک هم چیزی نگوید، در حالی که می‌تواند به اتهام ورود غیرقانونی شکایت هم بکند. حالا تصور کنیم که اصلا همین اتفاق هم افتاد. ببینید ما در تهران هزاران ساختمان ناایمن داریم، چطور می‌شود در تمام این‌ها شخصا شهرداری وارد ملک خصوصی شده و بگوید برای ایمن‌سازی آمده‌ایم؟ حالا اصلا نظارت چگونه خواهد بود و ... این‌ها عملا شدنی نیست در حالی که می‌توان با یک قانون خوب تمام این موارد را اصلاح کرد.

قدیری با تاکید بر اینکه در این زمینه نیازمند به‌روزرسانی و کارآمدسازی قانون هستیم، درباره اینکه چرا مانند عدم پرداخت مالیات و عوارض چنین اماکنی را پلمب نمی‌کنند، تصریح کرد:‌ چون قانون این اجازه را به ما نداده است. در مورد مثال‌هایی که زدید قانون چنین اجازه‌ای را داده اما در مورد ایمنی، ما نیازمند اجازه قانون هستیم. آتش نشانی که نمی‌تواند فراتر از قانون عمل کند.

وی با اشاره به حادثه آتش‌سوزی ساختمانی در خیابان جمهوری اظهارکرد:‌ پس از آن حادثه بود که در دی ماه سال ۹۳ مصوبه سند آسیب‌شناسی آتش‌نشانی کلانشهرها با عنوان دقیق «تصویب‌نامه هیات وزیران در بخش آتش‌نشانی و امور ایمنی» با امضای معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد. این مصوبه یا سند ۱۱ بخش داشت که اولین بخش آن شرح وظیفه‌ای بود که برای سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها که زیر مجموعه وزارت کشور است، تعیین شد. بر این اساس معین شده بود تا طی شش ماه لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهر و روستا با هدف ارتقای سطح ایمنی شهرها و روستاهای کشور تدوین شود.

پلمب مراکز ناایمن به شرط تصویب لایحه قانون مدیریت یکپارچه ایمنی شهری و روستایی

قدیری با اشاره به نگارش این لایحه که به اختصار "لایحه قانون مدیریت یکپارچه ایمنی شهری و روستایی" نامیده شد، گفت: اگر این لایحه تصویب شود بخش زیادی از مشکلات ما حل خواهد شد، چرا که در آن صراحتا تاکید شده « درصورت تشخیص مستحدثات ناایمن، مدیریت اجرایی ایمنی ابتدا نسبت به صدور اخطار کتبی همراه با دلایل موارد ناایمن به مالک و بهره بردار اقدام و درصورت عدم توجه، موضوع را از طریق جراید و رسانه های محلی اطلاع رسانی و درصورت عدم رفع موارد ناایمن با درخواست مدیریت اجرایی، نیروی انتظامی نسبت به پلمپ تصرف ناایمن اقدام نماید. رفع پلمپ منوط به رفع موارد ناایمن، پرداخت جریمه و هزینه های تحمیل شده به مدیریت اجرایی ایمنی می باشد. مدیریت اجرایی موظف است کل مبالغ دریافتی را هزینه توسعه آموزش و تجهیزات ایمنی نماید.»

معاون سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود:‌ این لایحه بسیار جامع است و کامل است و امیدوارم در رفت ‌و آمد در دولت و مجلس و ... خیلی زود به تصویب برسد چرا که اگر این موضوع قانونی شود، آنوقت می‌توانیم مراکز ناایمن را پلمب کرده و صرفا به اخطار محدود نشویم، اما در حال حاضر همانطور که گفتم ما صرفا می‌توانیم اخطار دهیم و حتی در مواردی ما را به داخل ساختمان‌ها نیز راه نمی‌دهند تا کارشناسی ایمنی انجام دهیم.

اخطار لازم نیست پلمبش کنید

وزارت بهداشت کجا بود؟

سوی دیگر این ماجرا اما وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، نهادی که مجوز فعالیت را برای کلینیک‌ها و مراکز درمانی صادر می‌کند و طبیعتا باید قبل از صدور مجوز نسبت به بررسی شرایط ایمنی و رعایت استانداردهای لازم اقدام کرده و پس از تاییدیه نهایی مجوز را صادر کند. علاوه بر آن لازم است که وزارتخانه در طول فعالیت مراکز نیز بر تداوم رعایت دستورالعمل‌های ایمنی در این اماکن نطارت کند، حال جای سوال است که چگونه در شرایطی که آتش نشانی متوجه این خلاها و موارد شده و آن را طی چهار اخطاریه اعلام کرده است، وزارت بهداشت از آن بی خبر بوده یا اگر از آن مطلع بوده نسبت به رفع خطرات اقدام نکرده است. موضوعی که ایسنا پیگیر پاسخ مسئولان وزارت بهداشت در مورد آن خواهد بود.

در پایان آنچه که مهم است، تلاش بر جلوگیری از تکرار چنین حوادثی است، حوادثی که در آن جان انسان به مخاطره می‌افتند و آنطور  که مسئولان مختلف گفته و بر آن تاکید کرده‌اند، قابل پیشگیری هم هست. افکار عمومی گرچه در انتظار پاسخی مناسب برای برخورد با متخلفان است و امیدوار است سرنوشت برخورد با قصورکنندگان در این حادثه مشابه ریزش ساختمان پلاسکو نشود، اما این انتظار را هم دارد که هرچه زودتر قوانین و مقرراتی به تصویب برسد که مانع از تکرار چنین اتفاقاتی شود.

گزارش:‌ مهدی بابایی - ایسنا
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

گزارش|توافق قاهره – آتن، برنده شطرنج سیسی و اردوغان کیست؟
توافق قاهره – آتن، گام جسورانه‌ای است که نشان می‌دهد عبدالفتاح سیسی قصد ندارد در برابر تحرکات منطقه‌ای اردوغان کوتاه بیاید و اگر قرار است اردوغان تا خانه همسایه سیسی یعنی لیبی برود، سیسی نیز با یونان همسایه ترکیه معامله می‌کند.
معاون اردوغان پس از دیدار با میشل عون: بندر مرسین ترکیه آماده خدمت به لبنان است
معاون رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اینکه تا انتها در کنار بیروت خواهیم ماند، گفت: تا زمانیکه بندر بیروت روی پای خود بایستد، بندر مرسین ترکیه آماده خدمت به لبنان است.
النشره: تحقیقات مرتبط با انفجار بیروت در سه سطح انجام می‌شود
تحقیقات مرتبط با انفجار بیروت در سه سطح انجام می‌شود که سطح اول به مرحله قبل از انفجار برمی‌گردد.
بهبود 78 درصد مبتلایان به کرونا در روسیه و انجام 30 میلیون تست
در شرایطی که تعداد کلی مبتلایان به عفونت کووید-۱۹ در روسیه به بیش از ۸۸۲ هزار نفر رسیده، فقط ۱۷۷ هزار نفر فعلاً تحت درمان بوده و بیش از ۶۹۰ هزار نفر از بیماران دیگر بهبود یافته‌اند.
لویه‌جرگه مشورتی به آزادی زندانیان طالبان رأی داد- جزئیات مهم‌ترین پیشنهادات
کمیته‌های کاری لویه‌جرگه مشورتی صلح ضمن رأی به آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان و آغاز هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی، خواستار برقراری آتش‌بس در افغانستان شدند.
دو آمریکایی که قصد سرنگونی دولت ونزوئلا را داشتند به 20 سال زندان محکوم شدند
دادگاهی در ونزوئلا دو نیروی ویژه سابق آمریکا را به اتهام مشارکت در حمله ناکام ساحلی جهت ساقط کردن دولت نیکلاس مادورو به ۲۰ سال زندان محکوم کرد.
بیانیه دفتر نخست وزیری درباره محورهای مذاکرات الکاظمی با ترامپ
دفتر نخست وزیر عراق محورهای سفر هفته آینده وی به آمریکا و مذاکراتش با مقامات آمریکایی را تشریح کرد.
نقش بانوان در چشمه‌سار غدیر
برخلاف تفکرات فمینیستی که به نام زنان اما به کام جامعه لیبرالیستی به دفاع از نقش زن میپردازند، در مکتب تشیع، زنان در اجتماع دارای نقش و جایگاه مهمی بوده و هستند و مصادیق زیادی از آن را می‌توان برشمرد؛
43 سوری در انفجار بیروت کشته شدند- مرگ همسر سفیر هلند
سفارت سوریه در بیروت از کشته شدن ۴۳ تن از اتباع این کشور در انفجار اخیر بیروت خبر داد.
پیش‌بینی استاد معتبر آمریکایی: ترامپ انتخابات را می‌بازد
یک استاد آمریکایی که در طول چهار دهه گذشته به درستی نتیجه تمامی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش بینی کرده، گفت که دونالد ترامپ بازنده انتخابات آتی خواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محل دفن ماه‌چهره خلیلی مشخص شد
نعیمه نظام‌دوست ـ بازیگر سینما و تلویزیون، در حالی که از شدت گریه و ناراحتی به‌خاطر درگذشت ماه‌چهره خلیلی به سختی صحبت می‌کرد، چنین ادامه داد: چه بگویم؟! ماه‌چهره عشق بود، زندگی بود، قوی بود، مهربان بود.
حمله خمپاره‌ای به محل تجمع داعش در سامراء
فرماندهی عملیات سامراء در بیانیه‌ای از حمله خمپاره‎ای به مواضع گروه تروریستی داعش در جنوب این شهر مقدس خبر داد.
دیابتی ها بخوانند- خبری خوش در راه است
محققان با استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی انسان، گام مهمی برای درمان زخم دیابتی برداشتند.
آتش‌سوزی گسترده در یک منطقه صعب‌العبور در لبنان
منابع خبری لبنان از آتش‌سوزی گسترده در منطقه صعب العبور «جبل مشغره» واقع در جنوب شرق این کشور و تلاش نیروهای امدادی برای اطفای حریق خبر دادند.
گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با میشل عون درباره انفجار بیروت
رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با همتای لبنانی خود، کشته شدن شمار زیادی از مردم لبنان در حادثه انفجار بندر بیروت را تسلیت گفت.
سبزی: خبرنگاران در پیشگیری از فساد اقتصادی و اداری موثرند
بازدید نمایندگان تهران از شرکت واگن‌سازی تهران
هیات‌رئیسه فراکسیون توسعه روابط کشورهای عضو اکو مشخص شدند
پیگیری بیمه و حقوق معوقه کارگران هفت تپه در نشست نمایندگان با کارگران
جوکار رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس شد
میرتاج‌الدینی: طرح تامین کالاهای اساسی هفته آینده به صحن مجلس می‌رود
قالیباف: هدف اصلی طرح مالیات بر خانه‌های خالی، مقابله با احتکار مسکن است
گفتگوی تلفنی روسای مجالس ایران و لبنان
سفر اعضای کمیسیون عمران به سیستان و بلوچستان
قالیباف؛ نامزد ریاست فراکسیون اکثریت مجلس