گزارش| نگاهی به سیاست خارجی آنکارا؛ شتاب در لیبی٬ تنش با فرانسه و آینده مبهم در ناتو

14:28 ۳۶ روز و ۱ ساعت پیش تسنیم 548 0
گزارش| نگاهی به سیاست خارجی آنکارا؛ شتاب در لیبی٬ تنش با فرانسه و آینده مبهم در ناتو

ترکیه تا اینجای کار برای رسدین به اهداف و آمال سیاسی و اقتصادی خود در لیبی٬ با دو عضو ناتو یعنی فرانسه و یونان درافتاده و مشخص نیست که ادامه روند اختلافات آنکارا و پاریس تا چه اندازه بر نقش ترکیه در ناتو٬ تاثیر خواهد گذاشت.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌اللملل خبرگزاری تسنیم ٬ پرونده لیبی و ابعاد مختلف آن برای ترکیه به موضوع مهمی تبدیل شده است. البته لیبی را بدون موضوع دریای مدیترانه و رقابت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نمیتوان تحلیل کرد و این همان نقطه‌ای است که به تازگی موجب شده یک بار دیگر بین ترکیه و فرانسه٬ تنش روی دهد.
فرانسه٬ ترکیه را به شلیک به سوی ناو جنگی خود متهم کرده و در واکنش به فعالیت‌های نیروی دریایی ترکیه در دریای مدیترانه، گفته بود، ناتو نباید در مواجهه با اقدامات ستیزه‌جویانه، سر خود را زیر برف کند.
چاووش اوغلو: فرانسه باید از ترکیه عذرخواهی کند اما مولود چاووش ‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با همتای آلمانی خود اعلام کرد: «تنها راهکار در لیبی، راهکار سیاسی است. حفتر به آتش‌بس پایبند نیست. همچنین رفتار و رویکرد حفتر را در کنفرانس برلین نیز دیدیم».
وی سپس به موضوع اتهام‌زنی فرانسه به ترکیه درباره رفتار خطرناک با کشتی‌های فرانسوی پرداخته و گفت: «فرانسه باید صادقانه اعتراف کند که با استفاده از اطلاعات نادرست، کارزار ضد ترکی به راه انداخته و باید بدون اما و اگر از ترکیه عذرخواهی کند».
آلمان نگران است٬ ناتو بررسی می‌کند آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به تازگی اعلام کرده که تنش بین ترکیه و فرانسه را به عنوان یک موضوع جدی تلقی میکند.
مرکل٬ بر این باور است که حالا اروپا به خاطر ویروس کرونا٬ با سخت‌ترین دوران تاریخ خود روبرو است و باید برای حل مشکلات٬ همه با همدیگر همکاری کنند.
گزارش| نگاهی به سیاست خارجی آنکارا؛ شتاب در لیبی٬ تنش با فرانسه و آینده مبهم در ناتو
مرکل طرح اتهامات فرانسه علیه ترکیه را به عنوان یک موضوع مهم دفاعی و امنیتی پنداشته و اعلام کرده که این مسائل در 5 قرارگاه مرکزی ناتو به شکل جدی و دقیق مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
آیا فرانسه ترکیه‌ستیز شده است؟ ترکیه و فرانسه در سالیان اخیر٬ تنش‌های مقطعی و مختلفی را پشت سر گذاشته‌اند. در دوران سارکوزی٬ کار به جایی رسید که به خاطر حمایت فرانسه از طرح ادعای تاریخی ارامنه در مورد رویدادهای 1915 میلادی٬ ترکیه سفیر خود را به مدت چندین ماه به کشور بازگرداند. در دوران ماکرون نیز این رابطه٬ همواره در فراز و نشیب بوده است.
گزارش| نگاهی به سیاست خارجی آنکارا؛ شتاب در لیبی٬ تنش با فرانسه و آینده مبهم در ناتو
به تازگی سیاست‌مدار فرانسوی - تونسی افراطی سونیا کریمی ( Sonia Krimi ) که با مواضع ضدترکیه‌ای و همکاری با لابی ارامنه شناخته می‌شود٬ در انتخابات محلی٬ آرای خود را در حد 50 درصد از دست داده و تلقی آنکارا این است که گفتمان ترکیه‌ستیزی در فرانسه٬ خریدار چندانی ندارد.
ترکیه در ناتو بماند یا نه؟ برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که حالا نه تنها مخالفین داخلی دولت ترکیه٬ بلکه خود تیم اردوغان هم امیدی به عضویت در اتحادیه اروپا ندارد و پیگیری این موضوع را جدی تلقی نمی‌کند.
به همین خاطر توصیه می‌کنند که ترکیه باید به جای دویدن بی‌حاصل در دشت بایر اروپا٬ در مسیر شانگهای و جاده ابریشم بدود و علاوه بر نزدیک شدن به چین و روسیه٬ تقویت روابط با ایران و تجدیدنظر در مورد سوریه و مصر را هم در دستور کار قرار دهد.
بعضی از آنان٬ حتی پا را از این فراتر نهاده و بر این باورند که ترکیه٬ اساساً هیچ نیازی به ماندن در ناتو هم ندارد و باید از این جبهه نظامی بی‌خاصیت٬ خارج شود.
گزارش| نگاهی به سیاست خارجی آنکارا؛ شتاب در لیبی٬ تنش با فرانسه و آینده مبهم در ناتو
اگر چه طرفداران خروج ترکیه از ناتو٬ رفته رفته صدای خود را بلندتر به گوش می‌رسانند اما در مقابل٬ تحلیل‌گران دیگری نیز٬ به طور مداوم این موضوع را طرح می‌کنند که سرنوشت توریسم و تجارت ترکیه با اروپا گره خورده و هر جوری شده باید وارد اتحادیه شد و از مزایای فراوانی همچون کاهش هزینه‌های گمرکی صادرات و دیگر فواید عضویت بهره‌مند شد و به منظور حفظ موازنه بین شرق و غرب٬ ماندن در ناتو را هم برای ترکیه٬ همچون یک ضرورت تاریخی و مزیت دفاعی٬ می‌نگرند.
کارت‌های ترکیه در برابر اروپا و ناتو گفته شد که در ترکیه٬ شمار تحلیل‌گران ملی‌گرا و محافظه‌کار طرفدار خروج از ناتو و اتحادیه اروپا٬ کم نیستند. اما تحلیل شرایط سیاسی- اقتصادی این کشور نشان می‌دهد که چنین دیدگاهی٬ نسبت و انطابق چندانی با واقعیت ندارد و اتفاقاً تیم اردوغان و اتاق فکر حزب عدالت و توسعه٬ تلاش برای تکمیل روند عضویت در اتحادیه اروپا را در راستای تحقق اهداف سند توسعه 2023 میلادی می‌بیند.
در همین حال٬ تلقی تیم اردوغان و دستگاه دیپلماسی ترکیه از تداوم عضویت در ناتو٬ این است که این عضویت٬ برای ترکیه هزینه‌هایی دارد. اما در مقابل٬ فوایدی هم دارد.
ترکیه برای ایستادگی در برابر برخی تصمیمات اتحادیه اروپا و ناتو٬ کارت‌هایی در دست دارد که برخی از آنها عبارتند از: 1.گفته‌های مقامات رسمی ترکیه حاکی از آن است که 3 و نیم میلیون شهروند آواره سوری ساکن ترکیه هستند. اما رسانه‌های ترکیه و برخی از سیاست‌مداران مخالف اردوغان بر این باورند که این آمار اندکی بیش از 5 میلیون نفر است. به این ترتیب٬ ترکیه هنوز هم عنوان کشوری را یدک می‌کشد که بیشترین آوارگان و پناهجویان را در خود جای داده است.
همین سه روز پیش بود که با غرق شدن یک قایق کوچک حامل مهاجرین قاچاقی در دریاچه وان 60 نفر از آنان غرق شدند. 60 نفری که در حال طی کردن شرق ترکیه به سمت غرب و تلاش برای رسیدن به اروپا بودند. بنابراین٬ کنترل مهاجرین و آوارگان٬ یکی از مهم‌ترین کارتهای ترکیه در برابر اروپا و ناتو است.
گزارش| نگاهی به سیاست خارجی آنکارا؛ شتاب در لیبی٬ تنش با فرانسه و آینده مبهم در ناتو
2.علاوه بر موضوع آوارگان که البته احتمالاً برخی از چهره‌های داعشی و رادیکالی نیز خود را در میان آنان جا داده و بیم رسیدن آنان به اروپا وجود دارد٬ ترکیه دروازه بزرگ ورود مواد مخدر به اروپا نیز هست و این‌ها مسائلی نیستند که غرب بتواند اهمیت آنها را نادیده بگیرد.
3.ترکیه هنوز هم تنها عضو مسلمان ناتو است که با شرایط جغرافیایی خاص خود و نزدیکی به جغرافیای روسیه٬ ایران و آسیای میانه٬ می‌تواند نقطه مهمی برای ناتو باشد.
ترکیه٬ ناتو و مدیترانه در چند سال گذشته٬ تحرکات نیروی دریایی ترکیه و توجه به مفهومی به نام «ماوی وطن» یا سرزمین آبی٬ برای ترکیه اهمیت حیاتی پیدا کرده و حالا این کشور به دنبال آن است که در شرق مدیترانه و در حوزه‌های انرژی و دفاع٬ قدرت‌نمایی کند. لذا طبیعی است که این تصمیم و عزم جدی ترکیه٬ مخالفینی داشته باشد و بر رویکرد کشورهای ناتویی هم تاثیر بگذارد.
گزارش| نگاهی به سیاست خارجی آنکارا؛ شتاب در لیبی٬ تنش با فرانسه و آینده مبهم در ناتو
 با توجه به این که ترکیه با 740 هزار نفر نیروی نظامی و نزدیک به 9 میلیارد بودجه سالانه دفاعی٬ دومین نیروی پرشمار و چهارمین قدرت نظامی ناتو به شمار می‌آید٬ لذا استفاده از این ظرفیت نظامی در پرونده‌هایی همچون افغانستان٬ لیبی و دیگر حوزه‌ها٬ این امکان را به ترکیه می‌دهد که در بازی بزرگان٬ جایی داشته باشد.
با این حال٬ باید این واقعیت را پذیرفت٬ که ترکیه در بسیاری از پرونده‌های مهم منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای٬ تکروی را بر حضور در حرکت جمعی و تک‌نوازی را بر همنوازی ترجیح می‌دهد و به همین خاطر در شرایط فعلی٬ اختلاف نظر بین ترکیه و کشورهایی همچون فرانسه و یونان٬ بر نگرش کلان سران ناتو به ترکیه٬ بی‌اثر نخواهد بود.
ترکیه تا اینجای کار برای رسیدن به اهداف و آمال سیاسی و اقتصادی خود در لیبی٬ با دو عضو ناتو یعنی فرانسه و یونان درافتاده و مشخص نیست که ادامه روند اختلافات آنکارا و پاریس تا چه اندازه بر نقش ترکیه در ناتو٬ تاثیر خواهد گذاشت.
باید دید آیا در ادامه مسیر٬ نتایج متفاوت انتخابات 2020 آمریکا و احتمال تغییر رویکرد واشنگتن در مورد ناتو٬ میتواند موازنات جدید را به وجود بیاورد؟ یا این که ترکیه٬ فرانسه و یونان٬ باید به اختلافات خود عادت کنند.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

گزارش|توافق قاهره – آتن، برنده شطرنج سیسی و اردوغان کیست؟
توافق قاهره – آتن، گام جسورانه‌ای است که نشان می‌دهد عبدالفتاح سیسی قصد ندارد در برابر تحرکات منطقه‌ای اردوغان کوتاه بیاید و اگر قرار است اردوغان تا خانه همسایه سیسی یعنی لیبی برود، سیسی نیز با یونان همسایه ترکیه معامله می‌کند.
معاون اردوغان پس از دیدار با میشل عون: بندر مرسین ترکیه آماده خدمت به لبنان است
معاون رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اینکه تا انتها در کنار بیروت خواهیم ماند، گفت: تا زمانیکه بندر بیروت روی پای خود بایستد، بندر مرسین ترکیه آماده خدمت به لبنان است.
النشره: تحقیقات مرتبط با انفجار بیروت در سه سطح انجام می‌شود
تحقیقات مرتبط با انفجار بیروت در سه سطح انجام می‌شود که سطح اول به مرحله قبل از انفجار برمی‌گردد.
بهبود 78 درصد مبتلایان به کرونا در روسیه و انجام 30 میلیون تست
در شرایطی که تعداد کلی مبتلایان به عفونت کووید-۱۹ در روسیه به بیش از ۸۸۲ هزار نفر رسیده، فقط ۱۷۷ هزار نفر فعلاً تحت درمان بوده و بیش از ۶۹۰ هزار نفر از بیماران دیگر بهبود یافته‌اند.
لویه‌جرگه مشورتی به آزادی زندانیان طالبان رأی داد- جزئیات مهم‌ترین پیشنهادات
کمیته‌های کاری لویه‌جرگه مشورتی صلح ضمن رأی به آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان و آغاز هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی، خواستار برقراری آتش‌بس در افغانستان شدند.
دو آمریکایی که قصد سرنگونی دولت ونزوئلا را داشتند به 20 سال زندان محکوم شدند
دادگاهی در ونزوئلا دو نیروی ویژه سابق آمریکا را به اتهام مشارکت در حمله ناکام ساحلی جهت ساقط کردن دولت نیکلاس مادورو به ۲۰ سال زندان محکوم کرد.
بیانیه دفتر نخست وزیری درباره محورهای مذاکرات الکاظمی با ترامپ
دفتر نخست وزیر عراق محورهای سفر هفته آینده وی به آمریکا و مذاکراتش با مقامات آمریکایی را تشریح کرد.
نقش بانوان در چشمه‌سار غدیر
برخلاف تفکرات فمینیستی که به نام زنان اما به کام جامعه لیبرالیستی به دفاع از نقش زن میپردازند، در مکتب تشیع، زنان در اجتماع دارای نقش و جایگاه مهمی بوده و هستند و مصادیق زیادی از آن را می‌توان برشمرد؛
43 سوری در انفجار بیروت کشته شدند- مرگ همسر سفیر هلند
سفارت سوریه در بیروت از کشته شدن ۴۳ تن از اتباع این کشور در انفجار اخیر بیروت خبر داد.
پیش‌بینی استاد معتبر آمریکایی: ترامپ انتخابات را می‌بازد
یک استاد آمریکایی که در طول چهار دهه گذشته به درستی نتیجه تمامی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش بینی کرده، گفت که دونالد ترامپ بازنده انتخابات آتی خواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محل دفن ماه‌چهره خلیلی مشخص شد
نعیمه نظام‌دوست ـ بازیگر سینما و تلویزیون، در حالی که از شدت گریه و ناراحتی به‌خاطر درگذشت ماه‌چهره خلیلی به سختی صحبت می‌کرد، چنین ادامه داد: چه بگویم؟! ماه‌چهره عشق بود، زندگی بود، قوی بود، مهربان بود.
حمله خمپاره‌ای به محل تجمع داعش در سامراء
فرماندهی عملیات سامراء در بیانیه‌ای از حمله خمپاره‎ای به مواضع گروه تروریستی داعش در جنوب این شهر مقدس خبر داد.
دیابتی ها بخوانند- خبری خوش در راه است
محققان با استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی انسان، گام مهمی برای درمان زخم دیابتی برداشتند.
آتش‌سوزی گسترده در یک منطقه صعب‌العبور در لبنان
منابع خبری لبنان از آتش‌سوزی گسترده در منطقه صعب العبور «جبل مشغره» واقع در جنوب شرق این کشور و تلاش نیروهای امدادی برای اطفای حریق خبر دادند.
گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با میشل عون درباره انفجار بیروت
رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با همتای لبنانی خود، کشته شدن شمار زیادی از مردم لبنان در حادثه انفجار بندر بیروت را تسلیت گفت.
گزارش|توافق قاهره – آتن، برنده شطرنج سیسی و اردوغان کیست؟
معاون اردوغان پس از دیدار با میشل عون: بندر مرسین ترکیه آماده خدمت به لبنان است
النشره: تحقیقات مرتبط با انفجار بیروت در سه سطح انجام می‌شود
بهبود 78 درصد مبتلایان به کرونا در روسیه و انجام 30 میلیون تست
لویه‌جرگه مشورتی به آزادی زندانیان طالبان رأی داد- جزئیات مهم‌ترین پیشنهادات
دو آمریکایی که قصد سرنگونی دولت ونزوئلا را داشتند به 20 سال زندان محکوم شدند
بیانیه دفتر نخست وزیری درباره محورهای مذاکرات الکاظمی با ترامپ
43 سوری در انفجار بیروت کشته شدند- مرگ همسر سفیر هلند
پیش‌بینی استاد معتبر آمریکایی: ترامپ انتخابات را می‌بازد
گابریل: مناسبات دو سوی آتلانتیک در بدترین وضعیت بعد از پایان جنگ جهانی دوم قرار دارد