زمان آغاز جنگ قیمت نفت بعدی

13:06 ۱۲ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 300 0
زمان آغاز جنگ قیمت نفت بعدی

بازارهای معدودی نسبت به نفت شیل آمریکا از بحران ویروس کرونا ضربه شدیدتری دیده اند و اگرچه شاخصهای قیمت نفت بازار جهانی از افت تقاضا برای نفت، کمبود فضای ذخیره سازی نفت و جنگ قیمت میان سران اوپک پلاس آسیب دیدند اما نفت برنت هرگز منفی نشد. در آمریکا وضعیت متفاوت بود و نه تنها وست تگزاس اینترمدیت در ۲۰ آوریل به زیر صفر سقوط کرد بلکه در یک رویداد باورنکردنی، به منفی ۴۰ دلار در هر بشکه رسید.

ایسنا

به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت از آن زمان بهبود یافته‌اند اما قیمتهای نفت شیل به ۴۰ دلار در هر بشکه که قیمت مورد نیاز برای سودآوری صنعت شیل آمریکاست، بازنگشته است. بنابراین عجیب نیست که موج ورشکستگی تولیدکنندگان، تعطیلی چاه‌های نفت و اخراج ده‌ها هزار کارگر  منطقه پرمیان باسین تگزاس را فراگرفته است.
این رکود شدید باعث شده است بسیاری به این فکر کنند که وضعیت صنعت نفت شیل پس از بهبود از بحران کرونا به چه شکل درخواهد آمد. بلومبرگ در گزارشی پیش بینی مطرح کرد که ممکن است شوکی برای این صنعت باشد. طبق گزارش بلومبرگ، زمانی که بازار نفت از بحران ویروس کرونا خارج شود، ممکن است وابستگی بیشتری به نفت اوپک پیدا کند.
در حال حاضر چنین اتفاقی به وقوع نپیوسته است. فعلا اوپک و متحدانش به منظور تقویت قیمتها در شرایط پاندمی ویروس کرونا و افت تقاضا، تولید میلیونها بشکه نفت را کاهش داده‌اند و اوپک پلاس تایید کرده که محدودیت عرضه را تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داد. اما وضعیت فعلی صنعت نفت ممکن است فرصت منحصری را برای اوپک فراهم کند تا بار دیگر به جایگاه تولیدکننده برتر بازار نفت دست پیدا کند.
میشله دلا ویگنا، مدیر تحقیقات صنعت انرژی در گروه گلدمن ساکس در این باره به بلومبرگ گفت: از نقطه نظر سهم بازار نفت، اوپک در سالهای آینده برنده خواهد بود. سرمایه گذاری اندک در سایر بخشهای صنعت نفت به نفع اوپک تمام می‌شود. همه این پیش‌بینی‌ها باید محتاطانه دیده شود زیرا برای نخستین بار نیست که چنین چشم اندازی برای اوپک تصور می‌شود. در یک دهه گذشته هشدارهای زیادی درباره کمبود سرمایه گذاری پس از ریزش قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ و ایجاد شکافی در عرضه و پر شدن آن توسط اوپک مطرح شد اما این کمبود هیچ گاه اتفاق نیفتاد و نفت شیل آمریکا تاب آوری غیرمنتظره‌ای از خود نشان داد.
آیا نفت شیل آمریکا می‌تواند دوباره نوعی رنسانس را تجربه کند. برخی از کارشناسان چنین تصوری دارند. به گفته دانیل یرگین، تاریخ شناس نفت برنده جانده پولیتزر و نایب رییس موسسه آی اچ اس مارکیت، در آزمونی که صنعت نفت شیل آمریکا در حال گذراندن آن است، ممکن است منطقه پرمیان باسین تنها منطقه نفت شیل باشد که بیشترین تاب آوری و تولیدکنندگان دارای سرمایه را در اختیار داشته باشد و این صنعت نسبت به گذشته در وضعیت بهتری ظاهر شود.
یرگین تنها کارشناسی نیست که چنین دیدگاه خوش بینانه‌ای دارد. برخی از کارشناسان پیش بینی می‌کنند که تعطیلی چاه‌های نفت و کاهش ظرفیت تولید یک شکاف عرضه ایجاد خواهد کرد و باعث می‌شود قیمتهای نفت پس از بهبود تقاضا صعود کند. بعضی از کارشناسان حتی پیش بینی می‌کنند که در آینده نه چندان دور قیمت هر بشکه نفت به ۱۰۰ دلار می‌رسد.
اما هنوز خیلی زود است بگوییم آیا این پیش بینی‌ها در خصوص ایجاد شکاف عرضه بی‌پایه و اساس هستند یا این بار واقعا اوضاع متفاوت خواهد کرد. اما نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که اوپک ممکن است از دور فعلی کاهش تولید در وضعیت قوی‌تری خارج شود.
بر اساس گزارش اویل پرایس، به همان تعداد کارشناسان انرژی که بازگشت نفت شیل را پیش بینی می‌کنند، عده دیگری از کارشناسان فروپاشی اجتناب ناپذیر این صنعت را مطرح کرده‌اند. اوپک هم ممکن است فرصت دیگری پیدا کند تا در راس بازار نفت قرار بگیرد هر چند که وقتی آرامکوی سعودی اذعان می‌کند پیک تقاضا برای نفت سپری شده است، شاید این گروه هم به زودی درخشش خود را از دست دهد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

قطع همکاری باشگاه سپیدرود با نادر دست‌نشان
باشگاه سپیدرود به صورت توافقی با نادر دست نشان قطع همکاری کرد.
قلعه‌نویی: یکسری دشمنان قسم‌خورده دارم- فرهاد باید آرامش بیشتری داشته باشد
سرمربی سپاهان درباره پیشنهاد جانشینی ویلموتس توضیح داد.
بیرانوند می‌تواند تا آخر فصل برای پرسپولیس بازی کند
مدیر حقوقی باشگاه پرسپولیس می‌گوید طبق دستورالعمل ابلاغ شده از سوی فیفا علیرضا بیرانوند می‌تواند تا پایان فصل در این تیم بازی کند.
مطهری: همیشه به دنبال بازی هجومی هستیم
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید تمیمش همیشه به دنبال انجام یک بازی هجومی است.
رئیس پارلمان طبرق لیبی: شورای ریاستی رای اعتماد پارلمان منتخب را به دست نیاورده است
عقیله صالح، رئیس پارلمان حامی خلیفه حفتر با بیان اینکه دوره شورای ریاستی بر اساس توافق صخیرات پایان یافته است، اعلام کرد، دولت وفاق دولتی غیرقانونی است؛ چراکه رأی اعتماد پارلمان منتخب را به دست نیاورده است.
روس‌ها در همه‌پرسی به ممنوعیت ازدواج همجنس‌گرایان هم رای دادند
روس‌ها با اعلام موافقت خود با انجام اصلاحات در قانون اساسی به نفع ممنوعیت ازدواج هم‌جنس‌گرایان نیز رای دادند و در قانون جدید ازدواج منحصرا به عنوان اتحاد بین زن و مرد تعریف شده است.
پیام تبریک پادشاه و ولیعهد سعودی به ترامپ به مناسبت روز استقلال آمریکا
پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی پیام تبریکی را به رئیس جمهوری آمریکا به مناسبت روز استقلال کشورش فرستادند.
طالبان گزارش اخیر وزارت دفاع آمریکا را رد کرد
گروه طالبان به گزارش اخیر وزارت دفاع آمریکا که این گروه را به ادامه همکاری با شاخه القاعده در شبه قاره هند متهم کرده، واکنش نشان داده و آن را رد کردند.
بغداد: برای دست‌یابی به راهکاری جهت توقف عملیات ترکیه در خاک عراق تلاش می‌کنیم
سخنگوی وزارت خارجه عراق از تلاش کشورش برای دست‌یابی به راهکاری سیاسی جهت توقف عملیات نظامی ترکیه در عراق خبر داد.
تایوان کنسولگری خود را در گوآم آمریکا بازگشایی می‌کند
تایوان امروز (جمعه) اعلام کرد، قرار است کنسولگری دوفاکتوی خود را در گوآم بازگشایی کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش احسان علیخانی به درگذشت ناگهانی سیروس گرجستانی+عکس
احسان علیخانی مجری مشهور تلویزیون به درگذشت سیروس گرجستانی واکنش نشان داد.
سهم لنج‌ها در قاچاق فراموش شده است!
رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، در شرایطی بخش قابل توجهی از تمرکز بر مقابله با قاچاق به حمل و نقل زمینی اختصاص یافته که سهم مهم لنج ها و قاچاق دریایی فراموش شده است.
جزئیاتی کمترشنیده‌شده از زندگی پرحادثه سیروس گرجستانی
سیروس گرجستانی با نام اصلی علی‌اکبر محمودزاده‌ گرجستانی ۲۵ اسفند ۱۳۲۳ در رشت به دنیا آمده بود؛ به قول خودش «رشت متمدن».
شاگردان مورینیو از کسب سهمیه دورتر شدند
تاتنهام در زمین شفیلد یونایتد حرفی برای گفتن نداشت و متحمل شکست شد.
نه کریم آمد نه وحید- خبری از ایرانی‌ها در تیم‌ملی نیست
با غیبت وحید هاشمیان و نهایی نشدن قرارداد کریم باقری، کادر فنی تیم ملی بدون حضور ایرانی‌ها فعالیتش را به صورت رسمی آغاز کرد.
جایگاه ایران در بازار جهانی نفت کجاست؟
رکورد گرانی نفت روسیه شکسته شد
نفت ۴۰ دلاری برای جلوگیری از ورشکستگی آمریکایی‌ها کافی نیست
از پشت بام خود درآمدزایی کنید!
آغاز کاهش اشباع مخازن نفتی شناور
اولین افزایش قیمت نفت اوپک پس از ۴ ماه
سرمایه‌گذاری ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی
نفت توان افزایش قیمت نیافت
گاز ایران به ترکیه رسید
صادرات نفت ونزوئلا در پایین‌ترین رکورد ۷۷ ساله