رسته‌های آسیب دیده از کرونا بازنگری شود

13:19 ۱۶ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 259 0
رسته‌های آسیب دیده از کرونا بازنگری شود

دبیر هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران با اشاره به لزوم آمادگی اصناف برای موج احتمالی بعدی کرونا و استفاده از ظرفیت کسب‌وکارهای مجازی،‌ گفت: اتاق اصناف درخواست بازنگری رسته‌های آسیب دیده از کرونا را به دولت ارائه کرده است و به نظر می‌رسد مدت زمان تعطیلی واحدهای صنفی که برای برخی رسته‌ها بیشتر بوده و همچنین میزان سرمایه‌گذاری در مشاغل مختلف از جمله موضوعاتی است که می‌تواند معیار دسته بندی مشاغل باشد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حسین طاهر محمدی - دبیر هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران - در نشستی خبری به مناسبت روز ملی اصناف، با اشاره به دستورالعملی که برای ارائه تسهیلات به اصناف تهیه شده است‌ تصریح کرد: لیست اصناف آسیب دیده از کرونا یک بار بازنگری شد و رسته‌هایی به آن اضافه شد، اما به نظر می‌رسد گستردگی رسته‌های آسیب دیده زیاد و درصد آسیب‌ها متفاوت است و لازم است که رسته‌های شغلی دسته بندی شوند.
وی از ارائه درخواست بازنگری در لیست اصناف آسیب داده از سوی اتاق اصناف خبر داد و گفت:‌ برای مثال مدت زمان تعطیلی واحدهای صنفی که برای برخی رسته‌ها بیشتر بوده و همچنین میزان سرمایه‌گذاری در مشاغل مختلف از جمله موضوعاتی است که می‌تواند معیار دسته بندی مشاغل باشد.
طاهرمحمدی با اشاره به لزوم بررسی استقبال نسبتا کم اصناف از این تسهیلات،‌ تصریح کرد: یکی از دلایل استقبال کم این است که وام‌ها متناسب با خسارت نبوده، اما همین که دولت با وجود تحریم‌های ظالمانه کسبه را حمایت می‌کند، قدران هستیم،‌ اما نیاز به حمایت قانونی بیشتر وجود دارد. برای مثال درمورد پرداخت حق بیمه کارگران که فرصتی به کارفرمایان داده شد هم باید تفاوت بین واحدهایی که اشتغال بیشتری دارند، با واحدهایی که یک یا دو اشتغال دارند در نظر گرفته شود.
دبیر هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران طرح ارائه تسهیلات به اصناف را طرح خوبی توصیف کرد و گفت: اما این طرح در اجرا با گپ‌ها و موانعی مواجه است که به تدریج باید بررسی و رفع شود. برای مثال لزوم بیمه تامین اجتماعی برای کارفرمایان یکی از موانع بود که اخیرا برطرف شد، چراکه بسیاری از کارفرمایان در بخش اصناف خودشان بیمه تامین اجتماعی ندارند.
طاهرمحمدی در ادامه پیشنهاد کرد که برای کسر خسارات وارد شده به واحدهای صنفی در اثر کرونا، مالیات واحدهای صنفی کاهش یابد و برای اجرای این پیشنهاد به ماده 165 قانون مالیات‌های مستقیم اشاره کرد که بر اساس آن وزارت امور اقتصادی و دارایی اختیار دارد، در صورت ورود خسارت به مودیان مالیاتی معادل خسارت وارده ناشی از بروز حوادث غیرمترقبه از درآمد مشمول مالیات مودی در سال وقوع حادثه و سنوات بعد کسر کند.
همچنین وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰۰ اتاق اصناف و 8800 اتحادیه در سطح کشور فعالیت می‌کنند، ‌گفت: برای جبران این خسارت می‌توان از منابع مالی مخصوص بحران از بودجه سنواتی کشور به تشکل‌های صنفی استفاده کرد هر واحد صنفی می‌تواند پروانه کسب مجازی داشته باشد طاهرمحمدی در ادامه آشکار شدن لزوم هم‌افزایی بین کسب و کارهای سنتی و مجازی را تاثیر مثبت ویروس کرونا دانست و اظهار کرد: اخیرا شاهد تغییر فرهنگ خرید و فروش و میزان  عرضه و تقاضا بودیم که نشان داد باید برای مشکلات ناگهانی آمادگی بیشتری داشته باشیم. بنابراین برای آمادگی صنوف برای موج احتمالی بعدی کرونا پیشنهاد می‌کنیم صنوف با همکاری اتحادیه کسب و کارهای مجازی پروانه پروانه فعالیت اینترنتی هم دریافت کنند.
وی افزود: بحث کاهش خرید و فروش اصناف سنتی و جاگزینی آن‌ها با فروشگاه‌های بزرگ و فروشگاه‌های مجازی از قبل وجود داشت،‌ اما تاکنون به صورتی جدی به آن پرداخته نشده بود که کرونا باعث شد به دنبال راهکارهایی برای این مسئله باشیم. قوانین صنفی نیز این ظرفیت را دارند که هر واحد صنفی سنتی پروانه کسب مجازی هم داشته باشد، اما برای این کار نیاز به آگاه‌سازی اصناف است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد کلان
اقتصاد کلان

آخرین اخبار

سلیمی: وزنه‌برداری خانه من است- فعلا کارکرد شورای مشورتی را نمی‌دانم
قهرمان سابق وزنه برداری المپیک و جهان گفت: به وزنه برداری عرق دارم و می خواهم کمک کنم، در حال حاضر هم حضور در شورای عالی مشورتی شروع همکاری من و فدراسیون است.
میلان یوونتوس را تحقیر کرد
یوونتوس پیروزی را برابر میلان با یک شکست تحقیرآمیز عوض کرد.
طغیان بی اعتمادی در لیگ برتر فوتبال
بی تدبیری مسئولان سازمان لیگ فوتبال ایران که منجر به عدم حضور نمایندگان این سازمان در زمان انجام تست‌های کرونا توسط باشگاه‌ها شده، دو پیامد منفی روانی و مالی را به برای فوتبال ایران به همراه داشته است؛ بی اعتمادی و هزینه تراشی.
مسمومیت شش نفر با گاز co در محدوده میدان خراسان
رییس مرکز اورژانس تهران از مسمومیت شش نفر به علت انتشار گاز CO در محدوده میدان خراسان خبر داد.
ثبت‌نام کلاس‌دهمی‌ها بدون لحاظ کردن برگه هدایت تحصیلی، تخلف است
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه چرا هر ساله برخی مدارس غیردولتی بدون توجه به اولویت‌های فرم هدایت تحصیلی، دانش آموز را در هررشته‌ای که تمایل داشته باشد ثبت نام می کنند؟ گفت: قطعا نباید اینکار انجام شود و تخلف است و اگر موردی باشد باید با آن برخورد شود. ظرفیت مدارس غیردولتی هم جدای از ظرفیت مدارس دولتی نیست و اگر ظرفیت نداشته باشند نمی‌توانند ثبت نام کنند.
هزینه ماهانه درمان اعتیاد- اختصاص کد «یکتا» برای معتادان مجهول‌الهویه
عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت ضمن تشریح تغییرات ابلاغیه جدید تعرفه درمان اعتیاد، از اختصاص کد یکتا به معتادان مجهول‌الهویه برای درمان سرپایی اعتیاد در قالب پوشش بیمه‌ای خبر داد.
وضعیت وخیم اقتصادی اروپایی‌ها با ادامه شرایط کرونایی
کمیسیون اروپا نسبت به وقوع رکود عمیق اقتصادی در کشورهای اروپایی هشدار داد.
محمود عباس به دنبال میانجی‌گری بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی است
یک کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به اظهارات محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین مبنی بر آمادگی‌اش برای مذاکره با رژیم صهیونیستی گفت: محمود عباس به دنبال این است که برخی از کشورها از جمله آلمان یا فرانسه بین تشکیلات خودگردان فلسطینی و رژیم صهیونیستی میانجی‌گری کنند.
کدخدایی: آیا جامعه بین‌المللی قادر است مانع توسعه‌طلبی و یکجانبه‌گرایی آمریکا باشد؟
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ترور شهید سلیمانی از سوی گزارشگر ملل متحد به عنوان نقض حقوق بین‌الملل شناخته شد. اقدامی جنایتکارانه که متاسفانه با سکوت برخی مجامع بین‌المللی همراه بود.
مجازات سنگین در انتظار کسانی که ارز صادراتی را پس ندادند
معاون قضایی دادستان تهران با بیان اینکه مرجع تزریق نظام ارزی کشور از طریق صادرات بوده است, گفت: برای متخلفان برگشت ارز حاصل از صادرات، مجازات های بسیار سنگینی در قوانین پیش بینی شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیروزی چلسی و امیدواری به کسب سهمیه لیگ قهرمانان
شاگردان فرانک لمپارد موفق شدند با برتری مقابل کریستال پالاس شانس خودشان را برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا افزایش دهند.
مربی نفت مسجدسلیمان: دلخوشی‌ مردم همین فوتبال است- نمی‌شود جلوی کرونا را گرفت
حسین پاشایی گفت: مسجدسلیمان منطقه محرومی است و مردم از لحاظ امکانات همه چیزشان را از دست داده‌اند و همه دلخوشی‌شان همین تیم فوتبال است.
نصرتی از گل ریحان جدا شد- میثم منیعی سرمربی جدید البرزی‌ها
با جدایی محمد نصرتی از گل ریحان البرز، میثم منیعی به عنوان سرمربی جدید این تیم معرفی شد.
ویدئو - از فوت تا دفن قربانیان کرونا در بندرعباس
تعداد قربانیان ویروس کرونا در ایران رکورد زد و طی روزهای ۱۶ تا ۱۷ تیر رقم هولناک ۲۰۰ مرگ‌ومیر را ثبت کرد. هرمزگان یکی از استان‌هایی که مدت‌هاست وضعیت قرمز در شیوع کرونا را تجربه می‌کند. در واحد امور متوفیان آرامستان بندرعباس بیش از ۲۵ پرسنل در زمینه اعزام، تغسیل و تدفین اموات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و موازین شرعی در حال فعالیت هستند. برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا، تمام خدمات توسط واحد امور متوفیان سازمان مدیریت آرامستان انجام می‌شود. سازمان مدیریت آرامستان از آغاز شیوع کرونا نسبت به احداث قطعات بحران با پیش‌بینی گنجایش دو هزار قبر اقدام کرده و تاکنون ۲۵۰ قبر حفاری و آماده دفن اموات است.
ممنوع بودن ارائه خدمت به افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند
محسن فرهادی معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تشریح مصوبات ستاد ملی کرونا اعلام کرد: خدمت دهنده موظف است از ارائه خدمت به افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، خودداری کند.
ورود دانش بنیان‌ها به صنعت خودرو ضروری است
چرا نباید کارگران قهرمان زندگی ما باشند؟
سرمایه‌گذاران کدام بازار بیشترین سود را بردند؟
ارز بازنگردد، کارت‌های بازرگانی ابطال می‌شوند
کاهش ۲۰ درصدی هزینه صادرات کانتینری هند با استفاده از چابهار
مصوبه جدید تمدید ترخیص خودروهای دپویی باید اصلاح شود
آغاز صادرات چای هند به ایران
خودروهای برقی عامل رونق قیمت فلزات
ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو منتفی شد
ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به گمرکات ابلاغ نشده است