انتقاد عباس عبدی از سخنان یک نماینده مجلس

11:03 ۱۰۱ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 733 0

مردم باید از طریق وجدانشان خود را کنترل کنند و نه از طریق شنود و دوربین.

ایسنا

به گزارش ایسنا، عباس عبدی، روزنامه‌نگار، در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت:‌ «یکی از آقایان نمایندگان جدید مجلس به نکته مهمی اشاره کرده‌ که باید آن را ریشه‌یابی کرد و توضیح داد که اندیشه پشت آن چگونه است و به چه نتایجی منجر خواهد شد؟ او اظهار داشته که: «من شخصا از وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه می‌خواهم به ‌طور مرتب بنده و نمایندگان را چک کنند و حتی مکالماتمان را هم شنود کنند. من حتی حاضرم برای این مساله به این نهادها امضا بدهم؛ چراکه امنیت این مملکت و کشور برای من مهم‌تر از خودم است. من از خدا می‌خواهم یکی مرا کنترل کند و هشدارهای لازم را به من بدهد.»
واقعیت این است که متاسفانه بسیاری از کنشگران عمومی به عنوان پیش‌فرض وجود ولو غیر قانونی و شاید خیالی چنین نظارتی را پذیرفته‌اند که تمام مکالمات آنان حتی در لحظات خصوصی نیز ثبت و ضبط می‌شود. نکته جالب این است که آنان با پذیرش این فرض برخی اظهارات را برای شنیدن افراد شنودکننده می‌گویند و تاکید هم دارند که آنان بشنوند زیرا معتقدند که طریق دیگری برای انتقال عقاید و نظراتشان در دسترس ندارند. ولی جهت اطلاع این آقای نماینده باید گفت که اجرای ایده او نه‌تنها غیر قانونی است بلکه بسیار زیان‌بار است و به نتایجی خلاف اهداف اولیه آن منجر خواهد شد. ظاهرا اگر با همین دست ‌فرمان جلو بروند از خواندن ذهن و فکر آدم‌ها نیز دفاع خواهند کرد ولی خوشبختانه هنوز دستگاهی برای انجام این ماموریت خطرناک درست نشده،‌ گرچه دور از ذهن هم نیست که دیر یا زود اختراع شود! همچنین فکر کنم این آقای نماینده احتمالا باید کاربرد شکنجه علیه خودشان را هم تجویز کنند تا اگر به اتهام‌هایی که علیه او زدند، اقرار نکرد برای حفظ امنیت کشور شکنجه شوند تا بلکه اقرار کنند.
پرسش این است که اگر با این شیوه‌ها امکان حکومت‌داری و جلوگیری از خطا و حفظ امنیت ممکن بود تاکنون حکومت‌های تمامیت‌خواه گل سرسبد عالم بشریت شده بودند. زمانی بود که می‌گفتند، مگس هم از مرزهای اتحاد جماهیر شوروی بدون اطلاع ک.گ.ب نمی‌تواند عبور کند. مرزهایی که از شرق تا غرب آن ۱۱ هزار کیلومتر است! هیچ چیز از چشم‌های تیزبین این سازمان پنهان نبود. ولی روزی که شوروی آغاز به سقوط کرد هیچ کاری از آن سازمان برنمی‌آمد. طولی نکشید که آن مردم در کار قاچاق زیردریایی و هلی‌کوپتر و موشک و اورانیوم غنی شده باقی‌مانده از آن رژیم بودند و در سراسر جهان اینها را به فروش می‌رساندند.  مشکل این ذهنیت خطرناک این است که اولا به مردم خود اعتماد ندارد در واقع قادر به کسب اعتماد مردم نیست. دوم این که گمان می‌کند می‌تواند بدون اعتماد و رضایت مردم کشور را اداره کند. فقط کافی است که ابزارهای کنترلی خود را تقویت کند.
این دو گزاره دو روی یک سکه هستند و سنگ بنای خطرناک مدیریت امور است.  این ذهنیت نادرست محصول پس‌افتادگی فرهنگی نسبت به فناوری در ایران است. پیشرفته‌ترین فناوری با دلار نفتی وارد می‌شود و در عین حال فرهنگ استفاده از آن کسب و منتقل نمی‌شود. همان وضعیتی که در رانندگی مشاهده می‌کنیم، خودرو داریم زیاد هم داریم ولی فرهنگ رانندگی نداریم. در استفاده از ابزار شنود و کنترل نیز همین وضع را شاهدیم. کشورهای پیشرفته آخرین فناوری‌های شنود را دارند که ما نداریم ولی آنان می‌دانند که استفاده اینچنینی از آن ابزار فاجعه‌بار خواهد بود لذا در کاربردشان علیه مردم خود محتاط و مقید هستند. این نگاه فاجعه‌بار است که گمان می‌کند با شنود می‌توان امنیت را حفظ کرد یا گمان دارد که از این طریق می‌توان مانع اقداماتی شد که مخل امنیت کشور است. امنیت و پایداری کشور را فقر، فساد، تبعیض و تحقیر، بی‌کفایتی و سوءمدیریت تهدید می‌کند و نه کارهایی که با شنود قابل ردیابی است. این موارد چهارگانه را نه‌تنها با شنود نمی‌توان حل کرد که آن را بدتر هم می‌کند.
پیشنهاد می‌کنم، داستان فردی که تقاضای یادگیری زبان حیوانات و مرغان را داشت در مثنوی مولوی حتما مطالعه کنید که داشتن توانایی فراتر از ابزار عادی بشر برای کسی که مسلط بر نفس خود نیست چه خطرات بزرگی دارد. اگر خداوند می‌خواست، می‌توانست به ما چشمانی بدهد که از پشت دیوار نیز داخل اتاق را ببینیم یا حس چشایی دهد که از ۱۰ کیلومتری مثل برخی حیوانات حضور دیگران را تشخیص دهیم یا از چند صد متری صداها را بشنویم و تمیز دهیم. یا حتی قدرت ذهن‌خوانی به ما می‌داد. ولی اگر این طور بود اکنون در جهنم زندگی می‌کردیم و نه در دنیای امروز. کنترل مردم از طریق این ابزارها نه ممکن است و نه مطلوب.
مردم باید از طریق وجدانشان خود را کنترل کنند و نه از طریق شنود و دوربین. استفاده از این ابزار برای فهم رفتار پنهانی مردم بسیار بسیار خطرناک است. استفاده از این ابزارها باید کاملا استثنا و مبتنی بر قانون و شواهد و قراین استوار و نظارت‌پذیری دقیق باشد. متاسفانه نگاه مکانیکی و مهندسی که به دور از دانش و بینش اجتماعی باشد مثل خوره، سیاست‌گذاری در کشور را از درون پوک کرده و این از نمونه‌های اولیه آن است.
فرض کنید که همه شنود شوند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ دورویی و پنهان‌کاری بنیان رفتار عمومی مردم می‌شود. هنگامی که مردم بدانند، شنود می‌شوند خود را به گونه دیگری نشان می‌دهند. وضعیت صداوسیما را نگاه کنید که چگونه مهم‌ترین مجریان، اخبارگویان و خبرنگارانش مطابق میل مدیریت عمل می‌کنند؛ در حالی که چون به خلوت می‌روند، نگاه دیگری دارند و حتی برخی از آنان در رسانه‌های فرامرزی مشغول کار شده‌اند. این نیست، مگر وجود فضای بسته و غیر آزاد در بیان نظرات.»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

پرخوابی؛ از دلایل تا پیشگیری
اگرچه افراد بسیاری با عوارض بالقوه خواب ناکافی بر سلامت بدن آشنا هستند اما باید توجه داشت که خواب بیش از حد نیز ممکن است برای بدن مضر باشد.
صعود نادال، تیم و هالپ در روز حذف آزارنکا
تنیسور اسپانیایی و اتریشی به همراه بانوی شماره دو جهان به دور سوم رولان گاروس صعود کردند اما نایب قهرمان اپن آمریکا ۲۰۲۰ از آخرین گرند اسلم سال حذف شد.
صدرنشینی نماینده خوزستان در لیگ برتر کشتی فرنگی
تیم فولاد اکسین خوزستان صدرنشین دور رفت رقابت های گروه الف بیستمین دوره لیگ برتر کشتی فرنگی شد.
تساوی بدون گل پرسپولیس و پاختاکور ۱۰ نفره در نیمه نخست
نیمه نخست دیدار پرسپولیس ایران و پاختاکور ازبکستان با تساوی بدون گل به پایان رسید.
کاپیتان شهرخودرو قراردادش را تمدید کرد
باشگاه شهرخودرو قرارداد کاپیتان خود را تمدید کرد و دو بازیکن جدید به خدمت گرفت.
ترکیب پرسپولیس برای بازی برابر پاختاکور مشخص شد
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس ترکیب تیمش برای دیدار برابر پاختاکور را اعلام کرد.
تونس و آمریکا ˮطرح نقشه راهˮ همکاری نظامی را امضا کردند
تونس و آمریکا امروز، چهارشنبه سند "طرح نقشه راه" چشم‌اندازهای همکاری تونس و آمریکا در زمینه‌های دفاعی برای دهه آینده را امضا کردند.
تظاهرات سودانی‌ها در اعتراض به وضعیت بد معیشتی
ده‌ها سودانی امروز، چهارشنبه در خیابان الحریه در مرکز خارطوم در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و برکناری دولت عبدالله حمدوک تظاهرات کردند.
گورباچف: اگر اتحاد جماهیر شوروی می‌ماند جهان بهتر می‌شد
آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد: اگر اتحاد جماهیر شوروی باقی می‌ماند، جهان امن‌تر می‌شد.
گفت‌وگوی تلفنی اردوغان و امیر جدید کویت
رئیس جمهور ترکیه با شیخ نواف الاحمد الجایر الصباح امیر جدید کویت تلفنی گفت‌وگو کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اپیدمی خودکشی در میان بازیگران جوان ژاپنی
جسد «یوکه تاکه اوچی» بازیگر ژاپنی سینما و تلویزیون در سن ۴۰ سالگی در خانه اش در شهر توکیو پیدا شده است.
روحانی درگذشت آیت‌الله ممدوحی را تسلیت گفت
رئیس جمهور در پیامی با تسلیت درگذشت آیت الله ممدوحی، از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحوم علّو درجات و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسألت کرد.
رسولی: در مورد حقوق تیراندازان چیزی به من ابلاغ نشده است
سخنگوی فدراسیون تیراندازی گفت: برای تمدید قرارداد سرمربی تیم ملی تفنگ طرفین در حال مذاکره هستند.
سانه دیدار برابر دورتموند را از دست داد
خرید جدید بایرن مونیخ به خاطر آسیب دیدگی دیدار حساس برابر دورتموند را در سوپر جام آلمان از دست داد.
قطری‌ها به دنبال جذب ستاره پاختاکور
تیم‌های قطری به دنبال جذب ستاره پاختاکور بعد از درخشش در لیگ قهرمانان آسیا هستند.
پرخوابی؛ از دلایل تا پیشگیری
کاین عاقبت وطن‌پرستی است
بازی انگلیس و هلند در زمین شاه‌عباس!
مینو محرز: دچار «اینفودمی» شده‌ایم
چشم‌انداز آب‌وهوایی پاییز و زمستان چگونه است
خلوت خوابگاه‌ها، ازدحام پانسیون‌ها
«این باخته»
در کلاکولی مرگ نفس می‌کشد
هدف از ماجرای عادی‌سازی روابط چه بوده است؟
مردانی:‌ تختی برای بیماران کرونایی باقی نمانده