مرگ سالانه ۳۱۳هزار ایرانی به دلیل بیماری‌های غیرواگیر- کاهش ۶۰۰ میلیون دلاری ارزبری دارو در ۹۸

10:47 ۱۲ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 163 0
مرگ سالانه ۳۱۳هزار ایرانی به دلیل بیماری‌های غیرواگیر- کاهش ۶۰۰ میلیون دلاری ارزبری دارو در ۹۸

وزیر بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه از ۳۸۰ هزار مرگی که در سال رخ می‌دهد، ۳۱۳ هزار مرگ بر اثر بیماری‌های غیرواگیر مانند فشارخون و دیابت، بیماری‌های قلب و عروق و... است، گفت: با راه‌اندازی خط تولید انسولین قلمی به محصولی دست یافتیم که علاوه بر کاهش ارزبری، یک محصول استراتژیک است و پله‌ای برای صعود به پله‌های بالای تکنولوژی است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم افتتاح خط تولید انسولین قلمی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: سال گذشته با همدلی توانستیم بیش از ۶۰۰ میلیون دلار ارزبری دارو را کاهش دادیم که در واقع بیش از ۲۰ درصد از مصرف ارز دارو در سال ۱۳۹۷ بود. این اتفاق به دنبال این افتاد که ما ۲۵ درصد واردات داروهای خارجی که مشابه داخلی داشتند، کاهش دادیم و توانستیم ۳۰ درصد تولید داروهای داخلی را افزایش داریم. امسال هم این حرکت را ادامه می‌دهیم تا  در سالی که سال جهش تولید به فرمایش مقام معظم رهبری است، خوشبختانه به جایگاه ویژه‌ای در تولید  دارو و مواد اولیه دارویی و به ویژه داروهای های تک دست پیدا کنیم.
وی ادامه داد: این بسیار سخت است که ما در شرایط تحریم های ظالمانه، با وجود حمله ناگهانی ویروس کرونا  و با وجود همه کاستی هایی که در زمینه اقتصاد، ارز و ریال در کشور داشتیم، صنعتگران و شرکت های دانش بنیان ما توانستند چنین افتخاراتی در عرصه نظام سلامت و ارائه خدمت بیافرینند.
  نمکی اظهار کرد: ما در کمتر از ۲ ماه با کمک صنعتگران و تولیدکنندگان مملکت و همدلی و وفاقی که در ارکان نظام و دولت وجود داشت، از یک کشور وارد کننده به تولیدکننده تبدیل شدیم و این از افتخارات جمهوری اسلامی است که در اوج تحریم که بسیاری تلاش می کردند ما را به باتلاق گرفتاری های ناشی از اقتصاد ناشی از کرونا فرو برند، به‌عنوان صادرکننده در تمام اقلامی که برای مهار بیماری نیاز داشتیم، برسیم.
وزیر بهداشت گفت: امروز به محصولی دست یافتیم که علاوه بر کاهش ارزبری، یک محصول استراتژیک است و پله‌ای برای صعود به پله‌های بالای تکنولوژی است.
وی تاکید کرد: ما در وزارت بهداشت دو راه را دنبال می کنیم؛ نخست اینکه مصرف این داروها را به دلیل کاهش بار بیماری های غیر واگیر در کشور کم کنیم و دوم اینکه آنچه برای درمان و کنترل این بیماری ها نیاز داریم در داخل تولید کنیم.
سالانه ۳۱۳ هزار مرگ به دلیل بیماری‌های غیرواگیر نمکی گفت: باید توجه کرد که  از ۳۸۰ هزار مرگی که در سال رخ می دهد، ۳۱۳ هزار مرگ بر اثر بیماری های غیرواگیر مانند فشارخون و دیابت، گرفتاری های قلب و عروق و... رخ می دهد. همچنین چاقی و شیوه زندگی غلط در ابتلا به بیماری های غیرواگیر موثر است.
چاقی، علت عمده مرگ‌های زیر ۵۰ سال در کرونایی‌های دارای بیماری‌های زمینه‌ای وزیر بهداشت افزود: بر اساس بررسی هایمان حدود ۱۲.۶ درصد از فوتی‌های کرونایی در کشور بیماری زمینه‌ای نداشتند. در حالی که یکی از عمده ترین علت های مرگ های زیر ۵۰ سال در کرونایی‌های دارای بیماری‌های زمینه‌ای، چاقی بوده است.  باید توجه کرد که چاقی زمینه بیماری های دیگر مانند دیابت، سرطان و..‌. است.
نمکی گفت: دو سیاست وزارت بهداشت یکی کاهش بیماری ها به ویژه بیماری های غیرواگیر است. بر همین اساس در سال گذشته در بسیج ملی فشارخون، فشار خون حدود ۳۱ میلیون نفر از جمعیت کشور را اندازه گیری کنیم که دو میلیون و ۷۰۰ هزار  نفر بیمار فشار خونی را شناسایی کردیم که از بیماری خود اطلاع نداشتند. در کشور ما ۴۰ درصد از مبتلایان به پرفشاری خون از فشار خون‌شان خبر ندارند تا زمانی که روی تخت ای سی یو می روند. این اتفاق درباره دیابت هم وجود دارد، بسیاری از دیابتی ها از بیماری های خود خبر ندارند تا زمانی که گرفتار نارسایی کلیه یا عوارض چشمی آن می شوند.
وی تاکید کرد: بنابراین اولین سیاست مان این‌ است که با آموزش شیوه زندگی درست، تغذیه مناسب، ورزش منظم و... بتوانیم از این بیماری ها پیشگیری کنیم.
نمکی ادامه داد: در گام دوم با کمک‌شرکت های دانش بنیان به سمت تولید داروهایی رویم‌که در درمان بیماری های غیرواگیر کارساز باشند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

۲۵۶۶ ابتلا و ۱۵۴ قربانی طی شبانه‌روز گذشته- 14 استان در شرایط قرمز و هشدار
سخنگوی وزارت بهداشت از ابتلای ۲۵۶۶ مورد جدید به کرونا در کشور خبر داد.
تزریق واکسن آنفلوآنزا برای کووید۱۹ ایمنی ایجاد نمی‌کند
رییس اداره مراقبت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت گفت: واکسن آنفلوآنزا به هیچ عنوان برای بیماری کووید۱۹ ایمنی ایجاد نمی‌کند اما با شروع فصل سرد سال در پاییز که احتمال همزمانی آنفلوآنزا و کووید۱۹ وجود دارد حتما باید واکسن آنفلوآنزا برای گروه های هدف و پرخطر تزریق شود.
فرصت ۶ ماهه وزارت کشور به متصرفین سواحل کشور
معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه، با وجود همکاری مثبت برخی از دستگاه ها ، متاسفانه تعداد دیگری از دستگاهها با ارائه بهانه‌های واهی فعلاً از اجرای قانون سرباز زده اند گفت: پیگیری های وزارت کشور برای آزاد سازی سواحل شمال و جنوب کشور  تا حصول نتیجه قانونی نهایی و ازادسازی تصرفات غیرقانونی، بی وقفه و بدون تبعیض ادامه خواهد یافت.
کاهش ۱۶ درصدی سفرهای بین استانی در تیر ماه- هیچ جاده‌ای مسدود نیست
مدیر مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: براساس آمارهای دریافت شده از میزان تردد وسایل نقلیه مختلف، سفرهای بین استانی در ۱۱ روز ابتدای تیر ماه نسبت به همین بازده زمانی در سال گذشته ۱۶.۲۱ درصد کاهش داشته است.
احتمال عقب افتادن پروازهای ترکیه
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: به دلیل شرایطی که شیوع ویروس کرونا در کشور به وجود آورده و در این روزها شاهد تشدید این وضعیت هستیم، احتمال دارد پروازهای خارجی به مقصد استانبول که قرار بود از اول آگوست (۱۱ مرداد ماه) راه اندازی شود به تعویق بیافتد.
نشانه های افت بازار مسکن در تیر ماه
اولین داده های قیمتی از بازار مسکن شهر تهران افت هفت درصدی نرخ های پیشنهادی را نشان می‌دهد؛ در شمال تهران سرعت رشد ماهیانه از ۲۲ درصد به ۳.۵ درصد رسیده است.
حباب ۷۴۰ هزار تومانی در بازار سکه
به گفته نایب رییس اول اتحادیه طلا و جواهر تهران، علیرغم نوسانات محدود نرخ انس جهانی، عمده التهابات اخیر بازار سکه به دلیل سفته‌بازی‌هایی بوده است که به دنبال محدودیت‌های اعمال شده از سوی بانک مرکزی برای معاملات ارز، سرمایه افراد را به سمت بازار سکه کشانده و منجر به حباب ۷۴۰ هزار تومانی قیمت سکه شده است.
نظر دولت درباره تعطیلی و  دورکاری کارکنان
در حالی این روزها با اعلام وضعیت نامناسب از لحاظ شیوع ویروس کرونا بحث دورکاری کارکنان دوباره مطرح شده است که از نظر دولت فقط دور کاری در زمانی که زیر ساخت‌های آن فراهم باشد امکان پذیر است و درباره آن، اگر شیوع کرونا مانند فروردین بحرانی شود تصمیم گیری خواهد شد.
امروز پرتو خدمات شایان شهید نامجو در همه جای ارتش و وزارت دفاع جلوه گر است
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع به همراه امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در منزل شهید نامجو با خانواده این شهید سرافراز میهن اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
وزیر دفاع: نیروهای مسلح ایران هرگونه حرکت مذبوحانه دشمن را مقتدرانه و آگاهانه پاسخ خواهند داد
وزیر دفاع و رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع همزمان با "گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس" با حضور در منزل شهید سرلشکر سید موسی نامجو با خانواده‌ی این شهید والا مقام دیدار و گفتگو کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش احسان علیخانی به درگذشت ناگهانی سیروس گرجستانی+عکس
احسان علیخانی مجری مشهور تلویزیون به درگذشت سیروس گرجستانی واکنش نشان داد.
سهم لنج‌ها در قاچاق فراموش شده است!
رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، در شرایطی بخش قابل توجهی از تمرکز بر مقابله با قاچاق به حمل و نقل زمینی اختصاص یافته که سهم مهم لنج ها و قاچاق دریایی فراموش شده است.
جزئیاتی کمترشنیده‌شده از زندگی پرحادثه سیروس گرجستانی
سیروس گرجستانی با نام اصلی علی‌اکبر محمودزاده‌ گرجستانی ۲۵ اسفند ۱۳۲۳ در رشت به دنیا آمده بود؛ به قول خودش «رشت متمدن».
شاگردان مورینیو از کسب سهمیه دورتر شدند
تاتنهام در زمین شفیلد یونایتد حرفی برای گفتن نداشت و متحمل شکست شد.
نه کریم آمد نه وحید- خبری از ایرانی‌ها در تیم‌ملی نیست
با غیبت وحید هاشمیان و نهایی نشدن قرارداد کریم باقری، کادر فنی تیم ملی بدون حضور ایرانی‌ها فعالیتش را به صورت رسمی آغاز کرد.
۲۵۶۶ ابتلا و ۱۵۴ قربانی طی شبانه‌روز گذشته- 14 استان در شرایط قرمز و هشدار
تزریق واکسن آنفلوآنزا برای کووید۱۹ ایمنی ایجاد نمی‌کند
جولان کرونا در سایه بی‌توجهی‌ها- نگرانی از افزایش اشغال تخت‌های «آی‌سی‌یو»
جمعیت مبتلایانِ کرونا به ۱۱ میلیون نفر نزدیک شد- رکورد جدید ابتلا در آمریکا
بررسی تاثیر طب سنتی چین در مقابله با کرونا
هشدار نسبت به حضور کودکان در اماکن شلوغ -کرونا، ویروسی که علائم سایر بیماری‌ها را تقلید می‌کند
ابتلاهای خانوادگیِ کرونا - شلوغی دوباره بیمارستان‌ها
احتمال کاهش جراحی‌های غیراورژانس برای ایجاد تخت خالی در بیمارستان‌ها
تصویب تعطیلی و محدودیت‌های جدید برای شهرستان‌های قرمز استان بوشهر
رئیس پزشکی قانونی دشتستان بر اثر کرونا جان باخت