ماجرای حقوق و پرداختی‌های بازنشسته‌ها در سال ۹۹

12:08 ۲۲ روز پیش ایسنا 363 0
ماجرای حقوق و پرداختی‌های بازنشسته‌ها در سال ۹۹

در سال جاری بعد از تصمیم‌گیری برای افزایش حقوق بازنشستگان و همسان‌سازی در پرداختی به آنها، امکان استفاده از افزایش تا ۵۰ درصدی امتیاز حقوق و همچنین پرداخت پاداش پایان خدمت تمامی بازنشستگان فراهم شده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، طی سال‌های گذشته پایین‌ بودن حقوق بازنشسته‌ها و از سویی عدم تناسب آن با پرداختی به کارکنان موجب انتقادات و گله‌های بسیاری بود و همواره چالشی بین دولت و این قشر حقوق‌بگیر بوده است، ولی از حدود سه سال پیش و با الزامات قانونی که در رابطه با ترمیم حقوق بازنشسته‌ها وجود داشت، موضوع همسان‌سازی حقوق آنها در بودجه سالانه مطرح و هر ساله مبلغی جهت تامین منابع برای متناسب سازی حقوق آنها در نظر گرفته شد.
اما از سال گذشته و بعد تصمیم‌گیری در مورد حقوق کارکنان در بودجه ۱۳۹۹، که قرار شد افزایش متوسط ۱۵ درصدی حقوق به نحوی باشد که هیچ کارمندی کمتر از ۲.۸ میلیون تومان دریافتی نداشته باشد، این موضوع طی جلساتی که بین بازنشستگان و سازمان برنامه بودجه برگزار شد، مورد پیگیری قرار گرفت تا اینکه با توافقات صورت گرفته قرار شد اعتبار ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای همسان سازی حقوق بازنشسته‌ها اختصاص پیدا کند که پرداختی به این قشر نیز دیگر کمتر از ۲.۸ میلیون تومان در ماه نبوده و اختلاف پرداختی‌ها کمتر شود.
رشد ۳۰ درصدی هم پاسخگو نیست بر این اساس میانگین افزایش حقوق بازنشسته‌ها در سال جاری به ۳۰ درصد رسید؛ به طوری که میانگین حقوق بازنشستگان کشوری از حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در سال گذشته به سه میلیون و ۷۹۹ هزار تومان می‌رسد که با افزایش ۳۱ درصدی همراه است. همچنین میانگین حقوق بازنشستگان لشگری از سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در سال گذشته با افزایش ۳۰ درصدی به چهار میلیون و ۲۹۱ هزار تومان رسید.
با وجود رشدی که در حقوق بازنشسته‌ها اعمال شد، به هر حال مشکلات آنها در شرایط اقتصادی موجود همچنان پابرجا و تاکید داشتند که حقوق کفاف هرینه‌های زندگی آنها را نمی‌دهد و از این رو مذاکرات با سازمان برنامه و بودجه ادامه داشت.
اخیرا اظهارات نوبخت-رئیس سازمان برنامه و بودجه- نشان داد که قرار بر این شده تا از تمامی ظرفیت‌های قانونی که برای تقویت حقوق آنها وجود دارد و منابع اجازه می‌دهد استفاده شود.
افزایش ۵۰ درصدی امتیاز حقوق در دستور کار بر این اساس دو بخش پیش‌بینی شده که در دو بند از فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری بر آن تاکید شده است که می‌توان برای بازنشسته‌ها استفاده کرد، یک بخش در رابطه با ایثارگران و بخش دیگر در خصوص حق عائله مندی و حق اولاد بازنشستگان و شاغلان است که نوبخت تاکید کرده باید امتیازات در نظر گرفته شده برای شاغلان در این حوزه به طور یکسان برای بازنشستگان نیز لحاظ شود.
از این رو افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در خصوص حق اولاد و عائله مندی به طور یکسان میان شاغلان و بازنشستگان اجرایی می‌شود که البته این افزایش  در ابتدای امسال از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور به صندوق‌های بازنشستگی ابلاغ شده است.
آنطو که نوبخت گفته است، گرچه صندوق‌های بازنشستگی برای افزایش این امتیاز با تنگنای مالی مواجه بودند اما پشتیبانی اعتباری لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه انجام می‌شود.
وعده پرداخت پاداش پایان خدمت تا مهرماه اما موضوع دیگری که در مورد بازنشسته‌ها اجرایی خواهد شد و سازمان برنامه و بودجه قول آن را داده است به پرداخت پاداش پایان خدمت آنها بر می‌گردد؛ به طوری که قرار شده است تا پاداش پایان خدمت تمام بازنشستگان سال  ۱۳۹۸ حداکثر تا مهر ماه پرداخت شود.
این در حالی است که برای تامین منابع لازم جهت این پرداخت از چندی پیش به دستگاه‌ها ابلاغ شده بود که برای انجام سریع‌تر  آن از طریق فروش اموال مازاد نسبت به پرداخت این بدهی اقدام کنند. اما ظاهرا این امکان را نداشته و به سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده بودند که اموال مازادی برای واگذاری و پرداخت پاداش پایان خدمت در اختیار ندارند.
با این حال سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که چه برای سازمان‌هایی که امکان واگذاری اموال مازاد را در اختیار دارند و چه سایر دستگاه‌ها پاداش پایان خدمت کارکنان با پشتیبانی این سازمان حداکثر تا مهر ماه سال جاری پرداخت می‌شود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نحوه برگزاری مراسم‌های محرم در شرایط کرونا
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: به مسئولان امر گفته‌ایم که همه تضمین‌ها و راهکار‌های بهداشتی را برای برگزاری مراسم محرم و صفر بر عهده می‌گیریم.
آخرین وضعیت ساخت سریال محرمی «نجلا» با بازی آزیتا حاجیان
سریال محرمی «نجلا» با حضور آزیتا حاجیان، سارا رسول‌زاده و مهرداد ضیایی با رعایت برخی ملاحظات بهداشتی، در بوستان ولایت تهران در حال تصویربرداری است.
«ستاره اسکندری»، کارگردان می شود
ستاره اسکندری، نخستین فیلم سینمایی‌اش را در مقام کارگردان جلوی دوربین خواهد برد.
«نیوشا ضیغمی» از 25 تیر، روی پرده سینماها- عکس
دبیر شورای صنفی نمایش سینما از اکران فیلم آرش معیریان از چهارشنبه ۲۵ تیر ماه خبر داد.
وضعیت آب و هوا در ۲۳ تیر- بارش پراکنده باران در پایتخت
سازمان هواشناسی برای استان‌های اردبیل، زنجان، سواحل دریای خزر، البرز و تهران بارش باران گاهی با رعد و برق پیش بینی کرد.
متهم بعدی، شما هستید!
راهروهای دادگاه ها پر از این آدمهاست، آدم هایی که هنوز در شوک هستند، هاج و واج اطراف را نگاه می کنند و به قول خودشان نمی دانند از کجا خورده اند.
جزئیات ارائه خدمات ایمنی به مالکان ساختمان‌های پایتخت
صدراعظم نوری درباره سازوکار ارائه خدمات به ساختمان‌های پایتخت در حوزه پایش ادواری ایمنی توضیحاتی داد.
طراحی رمپ بلوار دریاچه خلیج فارس به بزرگراه شهید خرازی
سرگرد زینی وند مقدم درباره آخرین وضعیت احداث رمپ بلوار دریاچه خلیج فارس به بزرگراه شهید خرازی توضیحاتی داد.
آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه‌های کشور در بیست و سوم تیر ماه
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: در حال حاضر ترافیک در آزادراه قزوین-کرج-تهران حدفاصل ساسانی تا پل کلاک نیمه سنگین است.
قرعه کشی k132 و سایر محصولات ایران خودرو آغاز شد
قرعه‌کشی پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو با حضور نهادهای نظارتی هم اکنون در حال برگزاری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه جنوبی «استاد معین» تا پایان مرداد به بهره برداری می رسد
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با بیان اینکه پیشرفت عملیات اجرایی پروژه احداث ادامه جنوبی بلوار استادمعین از مرز 90 درصد فراتر رفته است، از امکان بهره برداری از این پروژه تا پایان مرداد سال جاری خبر داد.
العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در جنوب عربستان خبر داد
خبرنگار العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در خمیس مشیط و جیزان در جنوب عربستان سعودی خبر داد.
عراق|هلاکت 5 تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد
منابع امنیتی عراقی از هلاکت ۵ تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد خبر دادند.
ویژگی‌های آب سیاه + درمان
یک متخصص جراحی چشم گفت: در آب سیاه فرد معمولا متوجه بیماری نمی شود و زمانی به پزشک مراجعه می کند که در مراحل پیشرفته بیماری است و دچار اختلال شدید میدان بینایی شده است و عصب چشم آسیب می بیند.
پسر نصرالله رادش در عصر جدید
در فصل قبلی عصر جدید پسر رادش شرکت کرده بود.
روزهای تیره در انتظار اقتصاد انگلیس
همسان‌سازی ۹۰ درصدی حقوق بازنشسته‌ها از اول مهر
طرح اقدام ملی مسکن تورم‌زاست
تعیین تکلیف مشمولانی که روش غیر مستقیم را برای سهام عدالت‌شان انتخاب کردند
با اموال مازاد بانک‌ها می‌توان ۵۰۰ هزار مسکن ساخت
صدور ۴ میلیون کد بورسی در کمتر از ۴ ماه
نگاهی به بازار طلا، ارز و سکه
پرداخت بدهی مرغداران مرغ گوشتی آسیب دیده از کرونا یکسال تمدید شد
فاصله اقتصاد از اهداف کلان چقدر است؟
جدیدترین قیمت‌ها در بازار ارز