تولید زخم‌پوش ضدمیکروبی و ضد سرطان در کشور

12:19 ۱۷ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 173 0
تولید زخم‌پوش ضدمیکروبی و ضد سرطان در کشور

محققان دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری دانشگاه گرانادای اسپانیا موفق شدند منسوج سلولزی را برای تولید زخم‌پوش با خاصیت ضدمیکروبی و ضد سرطانی اصلاح کنند.

ایسنا

به گزارش ایسنا ، سید عباس نوریان نجف آبادی، دانش آموخته دکتری نساجی در خصوص طرح خود با عنوان «تکمیل زخم‌پوش سلولزی به‌وسیله سنتز نانوساختار متخلخل فلزی-پپتیدی جهت رهایش دارو» گفت: امروزه چارچوب‌های فلزی-آلی  (Metal–Organic Framework MOF) کاربردهای مختلفی را در علوم پزشکی به خود اختصاص داده‌اند.  
وی افزود: این چارچوب‌ها از اتصال فلز با لیگاند آلی، حفره‌های توخالی را در ساختار خود تشکیل می‌دهند که این شبکه‌های متخلخل ازجمله مواد دارورسان در سال‌های اخیر شناخته ‌شده‌اند. هرچند که کاربرد این مواد در صنعت نساجی به منظور تکمیل زخم‌پوش‌ها و پدهای بهداشتی درمانی کمتر موردتوجه پژوهشگران قرارگرفته است، ولی با توجه به توانایی‌های بالای این مواد در حمل دارو، آینده روشنی برای این مواد در زخم‌پوش‌ها انتظار می‌رود.  
نوریان ادامه داد: در این پژوهش، از دو نوع چارچوب فلزی-آلی با عنوان چارچوب گلوتامات-روی به‌عنوان BioMOF و چارچوب فلزی-آلی (3،5-دی متیل-4-کربوکسی پیرازولات-روی به‌عنوان  MOF استفاده کردیم. 
وی با بیان اینکه از هرکدام از مواد MOF به‌منظور دارورسانی طی روش‌های مختلف بر روی منسوج سلولزی استفاده شد، بیان کرد: این پژوهش با همکاری دانشگاه گرانادا و به مدت دو سال تحت راهنمایی دکتر همتی‌نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پروفسور خورخه ناوارو (Jorge Navarro) هیئت علمی دانشگاه گرانادای اسپانیا انجام شده است. 
نوریان با تاکید بر اینکه چارچوب گلوتامات-روی به‌عنوان BioMOF با خاصیت زیست‌سازگاری و زیست تخریب‌پذیری بالا برای حمل دارو و گاز بیولوژیکی بر روی منسوج سلولزی سنتز درجا شد، خاطر نشان کرد: با قرار گرفتن دارو در ساختار متخلخل چارچوب فلزی-آلی رهایش کنترل شده‌ای برای دارو فراهم می‌شود و می‌توان از این زخم‌پوش در مدت زمان طولانی‌تری استفاده کرد. در این راستا با استفاده از گاز نیتریک اسید (گازی با خاصیت ضدمیکروبی) و داروی فلوئوراسیل (ضدسرطان پوست) می‌توان زخم‌پوشی با خاصیت ضدمیکروبی و یا پد ضدسرطانی تهیه کرد. 
وی توضیح داد: با توجه به تولید چارچوب  فلزی-آلی بر پایه مواد در دسترس گلوتامیک اسید و فلز روی می‌توان این محصول را با روشی ساده و ارزان به تولید انبوه رسانید. در این پژوهش ساختار متخلخل چارچوب فلزی-آلی روی-گلوتامات با روش سنتز درجا همراه با دارو بر روی زخم‌پوش سلولزی سنتز شد که مدت زمان کوتاه و سادگی فرایند به تولید انبوه زخم‌پوش کمک می‌کند. 
به گفته این محقق، در روشی دیگر ساختار سه‌بعدی چارچوب فلزی-آلی مستحکم [Zn4O(3,5-dimethyl-4-carboxypyrazolato)3] ([Zn4O(dmcapz)3])  به‌عنوان حامل دارو برای رهایش کنترل‌شده مولکول‌های زیست فعال مطالعه شد؛ به طوری‌که در این روش، برای بارگذاری دارو از آسیاب مکانیکی MOF همراه با دارو استفاده شد.  
وی خاطر نشان کرد: این روش به دلیل سهولت انجام، اقتصادی بودن و عدم استفاده از حلال‌های شیمیایی روشی سبز شناخته می‌شود. به منظور پوشش‌دهی زخم‌پوش با این مواد دارورسان از حمام فراصوت استفاده شد. در نهایت این زخم‌پوش در مقابل باکتری‌های E. coli و S. aureus و سلول سرطانی پوست (B16F10 melanoma cells)، خاصیت ضد میکروبی و ضدسرطانی خیلی قوی نشان داد. 
این محقق ادامه داد: بارگذاری دارو درون ساختار متخلخل چارچوب فلزی آلی برای رسیدن به رهایش کنترل شده دارو و آماده‌سازی زخم‌پوش یا پد سرطانی با این مواد از جمله سختی‌های این پژوهش بود که در طول این پژوهش بر آن غلبه شد.  
نوریان با بیان اینکه منسوج تکمیل‌شده با ساختارهای MOF کاربردهای گوناگونی دارند، بیان کرد: از نتایج این پژوهش می‌توان در صنعت دارورسانی، زخم‌پوش‌ها و پدهای بهداشتی درمانی استفاده کرد. همچنین با بهینه‌سازی مواد سنتز شده در این پژوهش می‌توان برای کاربرد در غشاها، فیلترها و ذخیره‌سازها استفاده کرد.
بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی با بیان اینکه از این پژوهش سه مقاله ISI استخراج شد، بیان کرد: استفاده از مواد دارورسان برای رهایش کنترل شده دارو بر روی زخم و سلول‌های سرطانی قابل توجه برای پژوهشگران صنعت دارورسانی و بهداشتی است که با حمایت‌های بیشتر در ادامه سعی بر استفاده از آزمون‌های حیوانی با سلول‌های سرطانی مختلف و تهیه نمونه نیمه‌صنعتی برای تولید انبوه خواهد شد. 


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

معرفی اسنپ دکتر و ارائه خدمات رایگان پزشکی برای رانندگان اسنپ
سال‌هاست که خدمات آنلاین پزشکی در کشورهای مختلف دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ایران نیز اپلیکیشن اسنپ همزمان با شیوع کرونا، با اضافه کردن سرویس «پزشک و مشاور» در این بخش وارد شده است.
دانلود قسمت دوم سریال موچین
سریال کمدی اجتماعی «موچین» به کارگردانی و نویسندگی حسین تبریزی هر چهارشنبه توسط سایت دانلود قانونی حلال دانلود توزیع می‌شود.
تور کیش هتل داریوش
امروزه بسیاری از گردشگران به دنبال رزرو تور کیش هتل داریوش می‌باشند. آژانس هواپیمایی ندا بال آسمان به‌عنوان یکی از برگزارکنندگان تور کیش به‌صورت خلاصه در مطلب زیر به برخی از خدمات هتل داریوش کیش اشاره می‌کند.
تا خرید کتب زبان، تنها چند کلیک فاصله‌ دارید!
با بانک کتاب ناهید، دیگر نگران گشت و گذار و یافتن کتب زبان موردنظر خود نباشید. بانک جامع کتابی که تنها با چند کلیک، راه را برای دسترسی آسان و بی دردسر به هر منبعی که بخواهید برای شما فراهم کرده است.
سیتروئن که بود؟
آندره گوستاو سیتروئن در ۱۹۰۰ از «اکول پلی‌تکنیک» فارغ‌التحصیل شد و پس از آن به‌عنوان یک مهندس و طراح صنعتی مشغول به‌کار شد. در همان سال از لهستان که زادگاه مادرش بود، دیدار کرد. طی این سفر نجاری را دید که مشغول کار روی چرخ دنده‌ای با ساختار استخوان ماهی بود. این چرخ دنده با صدای کمتر و به شکلی روان‌تر کار می‌کرد. سیتروئن حق اختراع و امتیاز آن را با مبلغی بسیار اندک خریداری کرد که همین خرید ساده منجر به اختراعی شد که به سیتروئن اعتبار فراوانی بخشید؛ یعنی چرخ دنده‌های مارپیچی دوبل.
۱۷ میلیارد؛ هزینه یک شعار!
برخی فقط حدس می‌زنند محمدحسن انصاری‌فرد دوست نداشت پرسپولیس با مربی انتخاب‌شده توسط ایرج عرب به مقام قهرمانی برسد. او مایل بود در قامت یک فاتح، گل‌محمدی را به پرسپولیس بیاورد، بعد در کنار یحیی و مطهری و افشین پیروانی و کریم باقری عکس دسته‌جمعی بگیرد و بتواند شعار معروف «کادر تمام پرسپولیسی» را سر بدهد؛ شعاری که حالا بیش از ۱۷ میلیارد تومان برای باشگاه پرسپولیس هزینه در پی داشته است. بله؛ هزینه برخی شعارها سرسام‌آور است!
هیچ برنامه‌ای برای اسکی‌بازان معلول تا پایان ۲۰۲۰ وجود ندارد
رئیس انجمن اسکی معلولان گفت: تا پایان ۲۰۲۰ کلیه مسابقات پاراسکی از سوی IPC لغو شد و هنوز هیچ برنامه جدیدی از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک ارائه نشده است.
تعویق جایزه بزرگ دوومیدانی با اوج‌گیری کرونا
مسابقات جایزه بزرگ دوومیدانی به دلیل اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا در کشور به تعویق افتاد.
جلسه هیات اجرایی کمیته ملی المپیک برگزار نمی‌شود
هیات اجرایی کمیته ملی المپیک هفته آینده تشکیل جلسه نمی‌دهد.
ماتئوس: لیورپول بهترین گزینه برای آلکانتاراست
ستاره سابق بایرن مونیخ معتقد است که لیورپول بهترین مقصد برای هافبک اسپانیایی باواریایی‌هاست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وضعیت وخیم اقتصادی اروپایی‌ها با ادامه شرایط کرونایی
کمیسیون اروپا نسبت به وقوع رکود عمیق اقتصادی در کشورهای اروپایی هشدار داد.
دردی که هنوز تازگی دارد
این روزها که هر روز خبر یک آتش‌سوزی تازه در جنگل‌های سبز کشورمان، آتش به جان و دل هر ایرانی میهن‌دوستی می‌افکند، یادداشتی از بهرام بیضایی همچنان تازگی دارد و چه تاسفی بالاتر از این که این یادداشت بعد از نزدیک به ۱۲ سال آنقدر موضوعیت است که می‌توان آن را بازنشر کرد.
نحوه آموزش در دانشگاه‌ها پس از کرونا چگونه خواهد بود؟+فیلم
معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه آموزش دانشگاه‌ها در دوران پس از کرونا به هیچ وجه به وضعیت قبل از بهمن ۹۸ باز نخواهد گشت، گفت: با توجه به مجازی شدن آموزش در دانشگاه‌ها مطمئنا پس از کرونا نیز آموزش الکترونیکی در کنار کلاس‌های حضوری ارائه خواهد شد، چرا که دانشجویان به هیچ عنوان دیگر به آموزش صرف حضوری تن نخواهند داد.
وضعیت سپرده‌های بانکی و نقش بانک‌ها در سامان‌دهی بازار ارز از زبان مدیرعامل بانک رفاه
مدیرعامل بانک رفاه ضمن تشریح اقدامات این بانک در زمینه پرداخت تسهیلات به اقشار مختلف، در مورد سپرده‌های بانکی و نقش بانک‌ها در سامان‌دهی بازار ارز، توضیحاتی را ارائه کرد.
ممنوعیت واردات گوشی‌ تلفن همراه به گمرک ابلاغ نشده است
عباسپور در خصوص ابلاغیه اعمال ممنوعیت واردات گوشی تلفن همراه به ارزش بالای ۳۰۰ یورو توضیحاتی را ارائه داد.
شناسایی گروه‌های توانمند حوزه ساخت حسگرهای تشخیص سریع کووید-۱۹
سایت پالایش اخبار و اطلاعات درباره کرونا راه‌اندازی شد
عرضه تجهیزات آزمایشگاهی با یک‌چهارم قیمت مشابه خارجی
ˮقصر شیرینˮ لرزید
اعلام زمان برپایی کنفرانس ریاضی ایران-نحوه برگزاری منوط به چگونگی تشکیل کلاسهای دانشگاه‌هاست
دستیابی به بالاترین بازدهی تبدیل انرژی خورشیدی به گاز هیدروژن
رشد ۵.۵ درصدی بازار تجهیزات اندازه‌گیری ذرات با تحقیقات نانو
جریان‌هایی که حتی قهرمانان المپیک شنا به مقابله با آن قادر نیستند-نحوه شناکردن در کانال‌های آبی
تعیین تکلیف ۳۵۰ دارنده مدرک معادل- پیشنهاد تبدیل خودروهای فعلی به الکتریکی
تولید واکسن کرونا با همکاری شرکای خارجی در دستورکار پارک فناوری پردیس