چگونه می‌توان دامنه را ثبت کرد؟

09:29 ۲۲ روز و ۴ ساعت پیش ایسنا 427 0
چگونه می‌توان دامنه را ثبت کرد؟

تمام سایت‌های فعال در بستر اینترنت مانند تک‌تک انسان‌های روی کره خاکی دارای نام هستند و با آن نام شناخته می‌شوند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، بنابراعلام وب رمز، در این متن به شما خواهیم گفت دامنه چیست، انتقال مالکیت و انتقال دامنه به چه صورت است وثبت دامنهچگونه انجام می‌شود.

دامنه چیست؟ نام دامنه از دو بخش تشکیل‌ شده است. بخش اول در واقع همان نام سایت است که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم. نام سایت یک نام دلخواه است که برای سایت خود انتخاب می‌کنید بنابراین قرار است سایت شما در بستر اینترنت با این نام شناخته شود. بخش دوم دامنه پسوند دامنه می‌باشد که به‌نوعی بیان‌کننده حوزه فعالیت سایت می‌باشد.

۵ نکته در انتخاب نام دامنه

- از اسامی با تلفظ ساده استفاده کنید تا در ذهن مخاطب بمانید.

- ارتباط مفهومی نام دامنه با ماهیت فعالیت شغلی را در نظر بگیرید.

- بهتر است نام دامنه املای ساده‌ای داشته باشد تا در حد امکان از غلط املایی در زمان نوشتن نام دامنه جلوگیری شود.

- از اسامی طولانی برای نام دامنه خود استفاده نکنید.

- نام برندهای معروف را کپی نکنید.

پرکاربردترین پسوندهای دامنه شامل موارد زیر می‌باشد

دامنه آی‌آر: دامنه ملی ایران است و برایثبت دامنه irمی‌توانید به صفحه اصلی سایت وب‌رمز مراجعه کنید. این دامنه توسط پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ایران ثبت می‌شود و هزینه کمی دارد.  

با مراجعه به سایت وب‌رمز مطابق تصویر زیر در کادر اول نام دلخواه دامنه را وارد کرده و از کادر دوم پسوند آی‌آر یا پسوند موردنظر خود را وارد کنید. برای ثبت دامنه آی‌آر و یا ثبت سایت با هر پسوند دیگری ابتدا باید استعلام بگیرید تا مطمئن شوید دامنه آزاد است یا خیر.

چگونه می‌توان دامنه را ثبت کرد؟

دامنه آزاد بدین معنی است که دامنه قبلا توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد زیرا هر دامنه منحصربه‌فرد بوده و این امکان وجود ندارد یک نام دامنه با پسوند خاصی توسط دو نفر ثبت شود. اگر دامنه موردنظر شما قبلا توسط شخص دیگری ثبت‌شده باشد با پیغام آزاد نیست مواجه خواهید شد.

پسوند com.مخفف کلمهcommercialبوده و یک دامنه بین‌المللی محسوب می‌شود و برای سایت‌های تجاری کاربرد فراوان دارد.

پسوند gov.  مخفف کلمهgovernment  بوده و برای سایت‌های دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای ثبت آن نیاز به درخواست کتبی با مهر و امضای معتبر سازمان می‌باشد.

پسوند org. مخفف کلمهorganizationمی‌باشد و برای انواع سایت‌های سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از طریق صفحه اصلی سایت وب‌رمز می‌توانید برای ثبت دامنه با تمامی پسوندها اقدام کنید.

مالکیت دامنه

چگونه می‌توان دامنه را ثبت کرد؟

خرید دامنه به معنای مالکیت دامنه برای بازه زمانی مشخص است. در واقع شما با پرداخت هزینه می‌توانید برای زمان مشخصی مالک یک دامنه باشید.

کمترین زمان برای ثبت یک دامنه یکسال و بیشترین زمان برای ثبت آن پنج سال می‌باشد و بعد از اتمام چرخه حیات دامنه، مالکیت شما به اتمام می‌رسد و دامنه به حالت آزاد درمی‌آید؛ بنابراین برای حفظ دامنه خود باید برای تمدید دامنه اقدام کنید.

از آنجایی‌ که هر دامنه فقط می‌تواند در مالکیت یک شخص باشد شرایطی فراهم شد تا مالکین بتوانند دامنه خود را به شخص دیگری انتقال دهند.

نحوه انتقال مالکیت دامنه بین‌المللی

مالک اصلی دامنه به شخصی گفته می‌شود که ایمیلش به‌عنوان مالک در رجیسترر ثبت‌ شده باشد. در این شرایط مالک باید درخواست تغییر اطلاعات مالک دامنه در رجیسترر را به  تیم فنی وب‌رمز اعلام کند.

برای این کار مالک فعلی باید تصویر کارت ملی و اطلاعات مالک جدید را به همراه تصویر کارت ملی خود برای تیم پشتیبانی وب‌رمز ارسال نماید. بعد از اینکه اطلاعات تکمیل شد تیم وب‌رمز اطلاعات مالک جدید را با مالک قبلی در رجیسترر جایگزین می‌کند.

 نحوه انتقال مالکیت دامنه ملی

انتقال دامنهملی شرایط متفاوتی نسبت به انتقال دامنه بین‌المللی دارد و باید از طریق سایت رسمی ایرنیک انجام شود و هیچ شرکت

هاستینگ دیگری دسترسی‌های لازم برای تغییر دامنه آی‌آر را ندارند. انتقال دامنه به‌منظور حفظ دامنه‌های ارزشمند انجام می‌شود.

تمام صاحبان دامنه‌های آی‌آر دارای شناسه ایرنیک می‌باشند. در زمان تغییر مالکیت دامنه درواقع لازم است که شناسه ایرنیک دامنه تغییر کند؛ بنابراین مالک جدید دامنه آی‌آر باید شناسه ایرنیک دریافت کند و مالک فعلی دامنه باید از طریق حساب کاربری خود در سایت ایرنیک درخواست انتقال دامنه خود را برای پشتیبانی ایرنیک ارسال کند. 

مالک فعلی در زمان درخواست انتقال دامنه باید شناسه ایرنیک مالک جدید به همراه تصویر کارت ملی خود را ارسال کند و در نتیجه یک کد انتقال دریافت می‌کند. پس‌ازآنکه مالک فعلی کد انتقال را دریافت کرد آن کد را باید در اختیار مالک جدید قرار دهد. حالا نوبت آن رسیده که مالک جدید درخواست خود را به سایت ایرنیک اعلام کند.

مالک جدید باید در حساب کاربری خود در سایت ایرنیک درخواست انتقال دامنه را به همراه کد انتقال در سایت وارد و صورتحساب انتقال را پرداخت کند.

در این زمان از طرف ایرنیک یک ایمیل تایید برای مالک فعلی ارسال می‌شود که در این ایمیل از مالک فعلی برای انتقال دامنه تاییده درخواست می‌کند. پس از تایید گرفتن از مالک فعلی، دامنه به‌حساب شخص جدید منتقل می‌شود و بدین شکل دامنه به شخص جدیدی منتقل می‌شود.  

کلام آخر

برای افزایش درآمد خود از پتانسیل اینترنت غافل نشوید ثبت دامنه شما را با دنیای مدرن تجارت الکترونیک پیوند می‌دهد. شرکت هاستینگ وب‌رمز با دو دهه سابقه در ارائه خدمات ثبت دامنه، طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکار شما را از آغاز ورود به اینترنت تا هک رشد حمایت می‌کند.

انتهای رپرتاژ آگهی


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

دستگیری تعدادی از عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه در کرمان
رییس دادگاه انقلاب اسلامی کرمان از دستگیری تعدادی از عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه در کرمان خبر داد و گفت: برخورد قاطع دستگاه قضایی با اشرار، امنیت و رشد اقتصادی و سرمایه گذاری را به جنوب کرمان بازگردانده است.
جانشین قرارگاه «پدافند الکترونیک» منصوب شد
با حکمی از سوی سردار غلامرضا جلالی، جانشین قرارگاه پدافند الکترونیک سازمان پدافند غیرعامل کشور منصوب شد.
بیانیه وزارت خارجه به مناسبت پنجمین سالگرد انعقاد برجام
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود بیانیه‌ای را در خصوص پنجمین سالگرد انعقاد برجام قرائت کرد.
سند همکاری با چین پس از تایید به اطلاع افکارعمومی می‌رسد- برای تعامل سازنده با مجلس آماده‌ایم
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: بر اساس سند همکاری، روابط ایران و چین در یک ریل‌گذاری صحیح و اصولی وارد مرحله جدیدی می‌شود.
تخصیص آب سد ماملو به دشت ورامین به صورت عادلانه باشد
‌نماینده مردم دشت ورامین در مجلس گفت: فلسفه و هدف از احداث سد ماملو برای تأمین آب شرب و کشاورزی ۴ منطقه ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت بوده و ان‌شاءالله در همین مسیر تلاش شود و نیاز تهران از منابع دیگر تأمین ‌و درصد این آب عادلانه باشد.
بررسی طرح دو فوریتی مالیات بر خانه‌های خالی در کمیسیون اقتصادی
یک عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح دو فوریتی مالیات بر خانه‌های خالی در این کمیسیون خبر داد.
رونمایی از سامانه مشعل در سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور
سامانه مشعل در سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به منظور بهبود عملکرد این سازمان، رونمایی شد.
تلاش رئیس کارکنان کاخ سفید برای شناسایی مظنونان درز اطلاعات
رئیس کارکنان کاخ سفید تلاش می‌کند تا منابعی را که عامل اصلی درز اطلاعات و اخبار به رسانه‌های آمریکایی هستند، شناسایی کند.
فیلم ترسناک «کندی من» به زودی روی پرده سینماهای جهان- عکس
فیلم سینمایی «کندی من» اثری در ژانر وحشت و به کارگردانی کارگردان زن سینمای هالیوود «نیا داکاستا» اکران بین المللی خود در سینما‌های جهان را از تاریخ دوازدهم ژوئن سال ۲۰۲۰ آغاز می‌کند، البته این اکران در صورتی رخ می‌دهد که تا این تاریخ سینما‌های هالیوود بازگشایی شوند.
هیأت رئیسه فراکسیون حمایت از صنعت و صنعتگران مجلس انتخاب شدند
نماینده مردم سنقر در مجلس از انتخاب اعضای هیأت رئیسه فراکسیون حمایت از صنعت و صنعتگران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه جنوبی «استاد معین» تا پایان مرداد به بهره برداری می رسد
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با بیان اینکه پیشرفت عملیات اجرایی پروژه احداث ادامه جنوبی بلوار استادمعین از مرز 90 درصد فراتر رفته است، از امکان بهره برداری از این پروژه تا پایان مرداد سال جاری خبر داد.
العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در جنوب عربستان خبر داد
خبرنگار العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در خمیس مشیط و جیزان در جنوب عربستان سعودی خبر داد.
عراق|هلاکت 5 تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد
منابع امنیتی عراقی از هلاکت ۵ تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد خبر دادند.
ویژگی‌های آب سیاه + درمان
یک متخصص جراحی چشم گفت: در آب سیاه فرد معمولا متوجه بیماری نمی شود و زمانی به پزشک مراجعه می کند که در مراحل پیشرفته بیماری است و دچار اختلال شدید میدان بینایی شده است و عصب چشم آسیب می بیند.
پسر نصرالله رادش در عصر جدید
در فصل قبلی عصر جدید پسر رادش شرکت کرده بود.
EMUI ۱۱ سه‌ماهه سوم ۲۰۲۰ میلادی عرضه می‌شود؛ قابلیت‌های تازه در راه‌اند
بهترین بازی‌های کامپیوتر که نباید از دست بدهید
پرداخت بالغ‌بر ۱۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش اقتصادی در استان فارس
ترجمه ارزان قیمت، فوری و با بهترین کیفیت
تست شخصیت شناسی با انگشتان دست
اسنپ‌دکتر برای همه رایگان شد
عبور منابع بانک تجارت از ۲۰۰۰ هزار میلیارد ریال
فروشگاهی برای خرید آنلاین کتاب و نوشت افزار
مشاوره فردی چیست؟
بهترین راهکارهای افزایش سرعت سایت چیست؟