راز پیشرفت و افول اقتصاد آمریکا در کتاب "اقتصاد مقاومتی در آمریکا"

08:49 ۱۸ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 108 0
راز پیشرفت و افول اقتصاد آمریکا در کتاب ˮاقتصاد مقاومتی در آمریکاˮ

نویسنده کتاب "اقتصاد مقاومتی در آمریکا" گفت: نوعی از ماهی وارد آمریکا می‌شد که طبق تعاریف تجارت جهانی امریکا نمی‌توانست مانع واردات آن شود، در این حالت در افکار عمومی تلاش می‌شد که خواص ماهی به گونه‌ای بیان شود که موجب عدم رغبت مردم به خرید آن گردد، نکته جالب توجه این است که اصطلاح اقتصاد مقاومتی در ادبیات اقتصادی آمریکا نیز وجو دارد و اساسا استقلال آمریکا با مقاومت اقتصادی شکل گرفته است.

ایسنا

این روزها کتاب جدیدی وارد عرصه‌ نشر شده است  که با رویکرد اقتصادی به واکاوی اتفاقات مهم تاریخ آمریکا می‌پردازد، این کتاب که با نویسندگی اکبر ابدالی محمدی و تحت عنوان " اقتصاد مقاومتی در آمریکا " منتشر شده است، به بررسی علل پبشرفت اقتصاد آمریکا و علل افول آن در سال‌های اخیر می‌پردازد که می‌توان در خصوص ریشه‌های اعتراضات اخیر آمریکا و اروپا نیز، آن را مورد بررسی قرار داد.
اکبر ابدالی محمدی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: اقتصاد آمریکا به عنوان یک اقتصاد بزرگ در جهان مطرح است و این مطلب در قرن 20 و 21 میلادی جلوه‌ی پررنگ‌تری دارد، بررسی علل پیشرفت این اقتصاد انگیزه‌ای برای نگارش کتابی در این خصوص فراهم کرد، به‌علاوه کشورهایی با اقتصاد پیشرفته، مسیری را برای پیشرفت طی کرده‌اند که هرگز آن را برای سایرین بیان نمی‌کنند و آنچه که به دیگران معرفی می‌کنند، فرمول‌های دیگری در جهت منافع خوشان می‌باشد، مانند مسائلی هم‌چون فرمول تجارت آزاد، در حالی که علل پیشرفت آنان، این موارد نبوده است و حقیقت مطلب در این زمینه، از جمله مواردی است که در این کتاب بررسی می‌گردد.
وی در خصوص انگیزه‌ی نگارش کتاب  بیان کرد: از دیگر انگیزه‌های نگارش این کتاب،  این صحبت رهبر معظم انقلاب اسلامی بود که در یکی از سخنرانی‌های خود عنوان کردند که علت پیشرفت اقتصاد آمریکا، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده‌ است، این کتاب نیز به بررسی چرایی و چگونگی و مصادیق این مطلب در سیر پیشرفت اقتصادی آمریکا می‌پردازد.
وقتی آمریکا حتی اجازه تولید کلاه را نداشت! نویسنده کتاب " اقتصاد مقاومتی در آمریکا" در خصوص محور ومحتوای این کتاب، عنوان کرد: در این کتاب اتفاقات تاریخی مهم آمریکا با رویکرد اقتصادی بررسی می‌گردد، از جمله واردی که مورد بررسی قرار می‌گیرد، دوران 170 ساله‌ سیطره اقتصادی انگلستان بر آمریکا است که در این دوران اجازه تولید به جامعه آمریکا داده نمی‌شود و انگلستان بزرگترین منبع تولید کالاهای مورد نیاز ساکنان آمریکا در این دوران است، از جمله مصادیق این مطلب وجود "کلاه" در این دوره از تاریخ آمریکا است که طبق این قانون آمریکایی‌ها حتی حق تولید کلاه را نداشتند و باید پوستی که از شکار حیوانات به دست می‌آوردند را به انگلستان ارسال می‌کردند و بعد کالای تولید شده را خریداری می‌کردند.
وی ادامه داد: از جمله محورهای این کتاب برررسی استقلال اقتصادی و اقتصادمقاومتی در آمریکا است، از جمله مواردی برای من بسیار جالب توجه بود، وجود اصطلاح "مقاومت اقتصادی" در ادبیات اقتصادی آمریکا بود، توجه به این مطلب در تاریخ اقتصادی آمریکا جنبش‌های اعتراضی و انجمن‌هایی را در مقابله با مصرف کالای خارجی به ویژه کالای انگلیسی به وجود آورد، اساسا استقلال آمریکا، با مقاومت اقتصادی شکل گرفت‌.
ابدالی بیان کرد: پس از شکل‌گیری و استقلال دولت آمریکا، نظریات اقتصادی مختلفی مطرح شد و در این میان الکساندر همیلتون به شدت بر حمایت از تولید داخلی و استفاده‌ی صرف ازکالاهای داخلی تاکید داشت و راهکارهایی مانند اخذ تعرفه از کالاهای وارداتی  و... مطرح و به کار گرفته شد، می‌توان گفت که محور سیاست‌های اقتصادی آمریکا پس از استقلال آن تا آغاز جنگ جهانی دوم، اصل قراردادن حمایت از تولید داخل و اقتصاد مقاومتی بوده است که عامل اصلی پیشرفت اقتصاد آن نیز می‌باشد.
حمایت از تولید آمریکایی، حتی به قیمت تغییر تعاریف علمی وی ادامه داد: پس از جنگ جهانی دوم هرچند سیاست‌هایی هم‌چون تجارت آزاد نیز مطرح شد اما با بررسی دوران ریاست جمهوری افراد مختلف در آمریکا و سیاست‌های اقتصادی هریک، می‌توان گفت که حمایت از تولید داخل هم‌چنان مورد توجه بوده است و حتی برای حمایت از تولید داخلی برخی تعاریف علمی را نیز تغییر می‌داده‌اند، برای مثال نوعی از ماهی وارد آمریکا می‌شد که طبق تعاریف تجارت جهانی امریکا نمی‌توانست مانع واردات آن شود، در این حالت در افکار عمومی تلاش می‌شده که خواص ماهی به گونه‌ای بیان شود که موجب عدم رغبت مردم به خرید آن گردد.
این عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی گفت: دو فصل پایانی کتاب نیز به بررسی علل افول اقتصادی آمریکا می‌پردازد و بیان می‌شود که همان طور که علت اصلی پیشرفت اقتصاد آمریکا تکیه بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده است، علت افول آن نیز کناره‌گیری از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، تولید ملی که در گذشته پایه اقتصاد آمریکا بود، با سیاست‌های برون‌سپاری آمریکا در سال‌های اخیر، ضعیف شده است، بسیاری از کارخانه‌ها فعالیت خود را به کشورهایی غیر از آمریکا منتقل کردند که موجب بیکاری بسیاری از کارگران آمریکایی می‌شد، چرا که هزینه تولید در آن کشور ها کم‌تر از آمریکا بود و در نتیجه این سود بیشتر بود که شامل حال سرمایه‌داران می‌شد و کسب سود بیشتر نیز از اصول اقتصاد سرمایه‌داری است.
ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر آمریکا چیست؟ این کارشناس اقتصادی در خصوص ریشه‌های اقتصادی اعتراضات مردمی اخیر آمریکا گفت: این اعتراضات قطعا ریشه‌ی اقتصادی نیز داشته است، اساسا نظام آمریکا مبتنی بر نظام سرمایه‌داری است، در این نظام سود شخصی مهم‌ترین مطلب است، سیاست‌های این چنینی آمریکا به ویژه در 4 دهه‌ی گذشته، موجب شکاف طبقاتی شدید در جامعه‌ی آمریکا شده است، این شکاف طبقاتی موجب شده که یک درصد از جمعیت آمریکا بخش عظیمی از ثروت را در اختیار داشته باشد و جنبش های اعتراضی هم چون جنبش 99 درصدی‌ها در آمریکا شکل بگیرد.
وی ادامه داد: نقطه ضعف بزرگ سیاست‌های اقتصادی آمریکا، عدم توجه به عدالت است با گذر زمان موجب اختلاف طبقاتی شدید شده است، آقای پروفسور استیکلیتز، نوبلیست اقتصادی آمریکایی که برخی او را جزو 5 اقتصاددان برتر جهان می‌دانند، در تعریف اقتصاد آمریکا می‌گوید که به طور خلاصه اقتصاد آمریکا اقتصادی است که در آن ثروتمندان، ثروتمندتر شده و فقرا نیز فقیرتر می‌شوند، این پرفسور آمریکایی می‌گوید که حدود 45 میلیون نفر در آمریکا فاقد هر نوع بیمه‌ی درمانی می‌باشند.
 پایانی بر رویای آمریکایی ابدالی بیان کرد: شورای حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی عنوان کرده است که رویای آمریکایی ( به عنوان سرزمین فرصت‌ها برای ثروتمندتر شدن) در حال تبدیل به یک توهم است، در واقع امروز کسانی که از افول اقتصاد آمریکا صحبت می‌کنند، اغلب اندیشکده‌ها و پردازان آمریکایی هستند.
این کارشناس اقتصادی درخصوص علل افول اقتصاد آمریکا بیان کرد: آمریکا با سیاست‌های اقتصادی سرمایه‌سالاری موجب ایجاد شکاف طبقاتی در جامعه شد و در سال‌های اخیربا افزایش حجم واردات به آمریکا به ویژه پس از پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی، بسیاری از مشاغل این کشور نیز از بین رفتند،  طبق برآوردها از سال 2000 تا 2015،   حدود 5 میلیون آمریکایی در اثر واردات بیکار شده‌اند، این‌ها مشکلات انباشته‌ای بود که ترامپ می‌خواست با کاهش واردات آن‌ها را از بین ببرد اما نظام سرمایه‌داری حاکم و سرمایه‌داران کلان اجازه چنین تغییراتی را نخواهند داد.
وی در پایان پیرامون اعتراضات ضد نژاد پرستی موجود در آمریکا خاطر نشان کرد: هرچند این امکان وجود دارد که همانطور که جنبش وال استریت سرکوب شد، اعتراضات اخیر آمریکا  در خصوص مبارزه با نژادپرستی و رفتار پلیس آمریکا نیز سرکوب شود، اما این نمی‌تواند مشکلاتی را که در لایه‌های عمیق جامعه‌ی آمریکایی وجود دارد ار بین ببرد و هر لحظه و با هر بهانه‌ای، امکان ایجاد اعتراضات جدید علیه نظام حاکم وجود دارد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

تاثیرات صعود به ارتفاعات بر فیزیولوژی بدن- آرام حرکت کنید تا در امان بمانید
تاثیرات صعود به ارتفاعات بر فیزیولوژی بدن یکی از مهمترین اطلاعاتی است که باید هر کوهنورد با آن آشنا باشد. طی تحقیقات انجام شده بیشتر مردم می توانند در صورت صعود درست تا ارتفاع ۵۰۰۰ و یا ۵۵۰۰ متری خود را با محیط تطبیق دهند اما ارتفاع بالاتر می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.
ستاد کرونا مجوز ندهد لیگ کشتی برگزار نمی‌شود
سخنگوی فدراسیون کشتی با بیان اینکه در شرایط فعلی حفاظت از سلامت کشتی گیران، اولویت فدراسیون کشتی است، تاکید کرد: تا زمانی که ستاد مقابله با کرونا مجوز ندهد لیگ کشتی برگزار نخواهد شد.
رضاییان: فوتبال حقیر نیست و می‌تواند ثروتمند باشد- اصرار داشتیم لیگ برگزار نشود
معاون ورزشی صنعت نفت آبادان می‌گوید فوتبال حقیر نیست و می‌تواند ثروتمند باشد.
لوکا مقابل شاگرد سابق، پرسپولیس به دنبال تداوم پیروزی‌ها
هفته بیست‌ و چهارم لیگ برتر فوتبال امروز با دو دیدار آغاز می‌شود.
اصرار محیط زیست به انتقال گورستان زباله‌های پایتخت
انتقال مرکز دفع پسماند آرادکوه به عنوان یکی از بزرگترین سایت‌های پسماند خاورمیانه این روزها محل اختلاف اداره کل محیط زیست و شهرداری تهران است چراکه شهرداری این کار را علمی نمی‌داند اما محیط زیست پیگیر انتقال این مرکز است.
سایه دولت خودمختار شرکت عمران پردیس بر سر مسکن مهر
یک استاد دانشگاه در یادداشتی دستورالعمل شرکت عمران شهر جدید پردیس مبنی بر دریافت ۲۰ میلیون تومان از معاملات ثانویه مسکن مهر در این شهر را غیر قانونی خوانده و آن را عاملی برای سفته بازی و در نتیجه افزایش قیمت واحدها دانسته است.
دورریز ۵۷ میلیارد دلار طلا و نقره در زباله های الکترونیکی!
طبق بررسی سازمان ملل متحد، مصرف کنندگان جهان سال میلادی گذشته ۵۷ میلیارد دلار دور ریختند.
هانی زاده: با اجرایی شدن طرح الحاق کرانه باختری انتفاضه‌ای خونین شکل می‌گرفت
یک کارشناس مسائل فلسطین اظهار کرد: چنانچه طرح الحاق کرانه باختری اجرایی می‌شد انتفاضه‌ای خونین شکل می گرفت.
پخش زنده جلسات کمیسیون‌های مجلس از شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام
یک عضو هیات‌رییسه مجلس گفت که به‌زودی پخش زنده جلسات کمیسیون‌های مجلس از طریق شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه اینستاگرام تحقق می‌یابد.
احیای خط کشی‌های معابر بزرگراهی شهر تهران
سرگرد زینی‌وند مقدم از احیای خط کشی‌های معابر بزرگراهی شهر تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاثیرات صعود به ارتفاعات بر فیزیولوژی بدن- آرام حرکت کنید تا در امان بمانید
تاثیرات صعود به ارتفاعات بر فیزیولوژی بدن یکی از مهمترین اطلاعاتی است که باید هر کوهنورد با آن آشنا باشد. طی تحقیقات انجام شده بیشتر مردم می توانند در صورت صعود درست تا ارتفاع ۵۰۰۰ و یا ۵۵۰۰ متری خود را با محیط تطبیق دهند اما ارتفاع بالاتر می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.
ستاد کرونا مجوز ندهد لیگ کشتی برگزار نمی‌شود
سخنگوی فدراسیون کشتی با بیان اینکه در شرایط فعلی حفاظت از سلامت کشتی گیران، اولویت فدراسیون کشتی است، تاکید کرد: تا زمانی که ستاد مقابله با کرونا مجوز ندهد لیگ کشتی برگزار نخواهد شد.
رضاییان: فوتبال حقیر نیست و می‌تواند ثروتمند باشد- اصرار داشتیم لیگ برگزار نشود
معاون ورزشی صنعت نفت آبادان می‌گوید فوتبال حقیر نیست و می‌تواند ثروتمند باشد.
لوکا مقابل شاگرد سابق، پرسپولیس به دنبال تداوم پیروزی‌ها
هفته بیست‌ و چهارم لیگ برتر فوتبال امروز با دو دیدار آغاز می‌شود.
اصرار محیط زیست به انتقال گورستان زباله‌های پایتخت
انتقال مرکز دفع پسماند آرادکوه به عنوان یکی از بزرگترین سایت‌های پسماند خاورمیانه این روزها محل اختلاف اداره کل محیط زیست و شهرداری تهران است چراکه شهرداری این کار را علمی نمی‌داند اما محیط زیست پیگیر انتقال این مرکز است.
طرح ˮاقدام ملی مسکنˮ به مردم و اقتصاد ضرر می‌رساند
دلار هفته را صعودی تمام کرد
روز خوب بورس‌های جهانی
دنده عقب دلار
دلایل تاخیر در واریز وجه فروشندگان سهام عدالت چیست؟
خبری از بورس مسکن نشد!
اوج گیری تورم روسیه
وضعیت اقتصاد آمریکا از نگاه مدیران بانک مرکزی
آخرین قیمت‌ها از بازار سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
دلار را چند بخریم؟