اجرای عدالت از مهمترین اقدامات گام دوم نظام اسلامی است

10:18 ۱۶ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 191 0
اجرای عدالت از مهمترین اقدامات گام دوم نظام اسلامی است

رییس قوه قضاییه گفت: امروز برای نظام اسلامی در گام دوم مساله اجرای عدالت از مهمترین اقداماتی است که باید صورت گیرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا حجت الاسلام رییسی در مراسم تجدید میثاق با ارمان های امام راحل اظهار کرد: توفیقی که امروز نصیب ما بنده و همکارانم شد،  زیارت  حرم نورانی حضرت امام(ره)  در هفته قوه قضاییه بود که لازم است یاد شهدای هفتم تیرماه بویژه شهید آیت الله دکتر بهشتی را  گرامی بداریم و به روح پرفتوحشان  درود میفرستیم.
وی افزود: در این ۴۰ ساله انقلاب اسلامی، دستگاه قضایی مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی تلاش های قابل توجهی را انجام داده است ولی  با آنچه که باید در اجرای عدالت فاصله دارد و این فاصله را ما باید هرچه بیشتر تلاش کنیم که کم و کمتر کنیم یعنی دستگاه قضایی بر طراز دستگاه قضایی امیرالمومنین (ع) و دستگاه قضایی مورد انتظار امام (ره)و رهبری معظم انقلاب اسلامی.
رییسی افزود: آموخته هایی که امام به همه ما دارند از مهمترین آنها اجرای عدالت است. در ۱۴ خرداد امسال رهبری در تبیین شخصیت امام، فرمودند که امام شخصیتی تحول گرا و تحول خواه است و یکی از ابعاد تحولی امام، تحول در اجرای عدالت است.
وی تاکید کرد: امروز برای نظام اسلامی در گام دوم مساله اجرای عدالت از مهمترین اقداماتی است که باید صورت گیرد. کارهای بسیاری شده و این کارها لازم بوده ولی کافی نبوده است‌.
وی افزود: وقتی می گوییم اجرای عدالت یعنی قانونگذاران در حوزه قانونگذاری قانون عادلانه تصویب کنند، یعنی مجریان در حوزه اجرا عادلانه اجرا کنند و قاضیان در حوزه قضاوت عادلانه قضاوت و داوری کنند و مردم احساس عدالت کنند یعنی احساس کنند اگر در گوشه ای از این کشور به آنها ظلمی شد و وقتی  به دستگاه قضایی مراجعه می کنند  به یک پدری مهربان مراجعه کنند که حتما حق آنها را باز خواهد ستاند. این نکته‌ای است که نیاز به کار و تلاش جدی دارد.
رییسی افزود: جا دارد در محضر روح مطهر امام بزرگوار تقدیر و تشکری از قضات متدین و پرتلاش که در سراسر کشور برای رسیدگی به پرونده ها و اجرای عدالت تلاش می کنند داشته باشم. اما امیدواریم در این دوره تحول و دوره ای که در بستر گام دوم نهاده شده کاری متفاوت صورت گیرد. همه کارهایی که انجام شده قابل تقدیر است ولی کار متفاوت آن است که حتما مردم در این دوره احساس کنند که اجرای عدالت صورت می گیرد. اجرای عدالت امری  کلی است ولی بگوییم  یعنی  اجرای قانون  و بگوییم قانون گریزی ضد ارزش هاست و قانونگرایی یک ارزش است.  نظارت پذیری ارزش است ونظارت گریزی ضدارزش است.
وی افزود:  تمام مدیران در اجرای قانون تلاش کنند و هیچ کس به خودش اجازه ندهد قانون گریزی کند و همگان نظارت را بپذیرند بعنوان یک اصل خصوصا نظارت مردم. زیرا توجه به مردم در مکتب سیاسی امام یک امر تشریفاتی نیست یک امر واقعی است اگر امام می گوید میزان و ملاک رای ملت است این یک امر تشریفاتی نیست حقیقتا امام همچنان که خداباور بود مردم باور بود و مردم را باور داشت و به همه و مسولان توصیه می کردند که به مردم و  رضایت مردم و اعتماد و سرمایه اجتماعی مردم توجه کنیم  و  خود ایشان به مردم توجه داشتند.
وی افزود: امروز رهبری تاکید دارند که همه اقداماتی که انجام شده و خروجی کار مردم است، آیا رضایت شان افزایش پیدا کرده و  اعتمادشان بیشتر شده که سوال درستی است. در دوره تحول در نظر داریم با نگاه به کرامت مردم هم کرامت قاضی و ارباب رجوع و کارمندان ومتهم باید در قوه قضاییه رعایت و توجه شود.
وی ادامه داد: اگر ما موضوع حقوق بشر را مطرح می کنیم حقوق بشری است که امام به ما اموختند یعنی از متن دین سرچشمه گرفته و توجه به حقوق انسان است نه  بخاطر اعلامیه حقوق بشر که این طور می‌گوید؛ خیر ما متن انقلابمان آموخته های امام به عنوان بنیانگذار نظام توجه به حقوق انسان است و اساس قانون اساسی ماتوجه  به حقوق انسان است و  اساس آموخته‌های دینی ما توجه به حقوق بشر است.
وی افزود: امروز در دنیا ببینید چگونه حقوق انسان را ضایع می کنند. این فریادی که علیه بی عدالتی در دنیا بلند می شود خروشی است که مردم امریکا واروپا ودیگر کشورهای دنیا علیه بی‌عدالت سر می دهند و این خروش نخواهد خوابید. البته ممکن است بخاطر ظلم پلیس و حکومت ترامپ و نظام سلطه مقداری در برخی مناطق  فروکش کند ولی این خشم هرگز از بین نخواهد رفت. این خشم علیه بی عدالتی و علیه کسانی است که داعیه داران حقوق انسان اند و بزرگترین ضایع کنندگان حقوق انسان اند و  ان‌شاءالله این خشم جرقه‌هایی را ایجاد کند. البته جرقه‌هایی ایجاد شده و ان‌شاءلله این جرقه‌ها مشتعل شود و این اشتعال دامن نظام سلطه را بگیرد و عدالت برپا شود و این روز را بعید و دور نمی دانیم.
وی در پایان گفت: از ویژگی‌های مرحوم شهید بهشتی  ولایت مداری بود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

سلیمی: وزنه‌برداری خانه من است- فعلا کارکرد شورای مشورتی را نمی‌دانم
قهرمان سابق وزنه برداری المپیک و جهان گفت: به وزنه برداری عرق دارم و می خواهم کمک کنم، در حال حاضر هم حضور در شورای عالی مشورتی شروع همکاری من و فدراسیون است.
میلان یوونتوس را تحقیر کرد
یوونتوس پیروزی را برابر میلان با یک شکست تحقیرآمیز عوض کرد.
طغیان بی اعتمادی در لیگ برتر فوتبال
بی تدبیری مسئولان سازمان لیگ فوتبال ایران که منجر به عدم حضور نمایندگان این سازمان در زمان انجام تست‌های کرونا توسط باشگاه‌ها شده، دو پیامد منفی روانی و مالی را به برای فوتبال ایران به همراه داشته است؛ بی اعتمادی و هزینه تراشی.
مسمومیت شش نفر با گاز co در محدوده میدان خراسان
رییس مرکز اورژانس تهران از مسمومیت شش نفر به علت انتشار گاز CO در محدوده میدان خراسان خبر داد.
ثبت‌نام کلاس‌دهمی‌ها بدون لحاظ کردن برگه هدایت تحصیلی، تخلف است
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه چرا هر ساله برخی مدارس غیردولتی بدون توجه به اولویت‌های فرم هدایت تحصیلی، دانش آموز را در هررشته‌ای که تمایل داشته باشد ثبت نام می کنند؟ گفت: قطعا نباید اینکار انجام شود و تخلف است و اگر موردی باشد باید با آن برخورد شود. ظرفیت مدارس غیردولتی هم جدای از ظرفیت مدارس دولتی نیست و اگر ظرفیت نداشته باشند نمی‌توانند ثبت نام کنند.
هزینه ماهانه درمان اعتیاد- اختصاص کد «یکتا» برای معتادان مجهول‌الهویه
عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت ضمن تشریح تغییرات ابلاغیه جدید تعرفه درمان اعتیاد، از اختصاص کد یکتا به معتادان مجهول‌الهویه برای درمان سرپایی اعتیاد در قالب پوشش بیمه‌ای خبر داد.
وضعیت وخیم اقتصادی اروپایی‌ها با ادامه شرایط کرونایی
کمیسیون اروپا نسبت به وقوع رکود عمیق اقتصادی در کشورهای اروپایی هشدار داد.
محمود عباس به دنبال میانجی‌گری بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی است
یک کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به اظهارات محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین مبنی بر آمادگی‌اش برای مذاکره با رژیم صهیونیستی گفت: محمود عباس به دنبال این است که برخی از کشورها از جمله آلمان یا فرانسه بین تشکیلات خودگردان فلسطینی و رژیم صهیونیستی میانجی‌گری کنند.
کدخدایی: آیا جامعه بین‌المللی قادر است مانع توسعه‌طلبی و یکجانبه‌گرایی آمریکا باشد؟
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ترور شهید سلیمانی از سوی گزارشگر ملل متحد به عنوان نقض حقوق بین‌الملل شناخته شد. اقدامی جنایتکارانه که متاسفانه با سکوت برخی مجامع بین‌المللی همراه بود.
مجازات سنگین در انتظار کسانی که ارز صادراتی را پس ندادند
معاون قضایی دادستان تهران با بیان اینکه مرجع تزریق نظام ارزی کشور از طریق صادرات بوده است, گفت: برای متخلفان برگشت ارز حاصل از صادرات، مجازات های بسیار سنگینی در قوانین پیش بینی شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیروزی چلسی و امیدواری به کسب سهمیه لیگ قهرمانان
شاگردان فرانک لمپارد موفق شدند با برتری مقابل کریستال پالاس شانس خودشان را برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا افزایش دهند.
مربی نفت مسجدسلیمان: دلخوشی‌ مردم همین فوتبال است- نمی‌شود جلوی کرونا را گرفت
حسین پاشایی گفت: مسجدسلیمان منطقه محرومی است و مردم از لحاظ امکانات همه چیزشان را از دست داده‌اند و همه دلخوشی‌شان همین تیم فوتبال است.
نصرتی از گل ریحان جدا شد- میثم منیعی سرمربی جدید البرزی‌ها
با جدایی محمد نصرتی از گل ریحان البرز، میثم منیعی به عنوان سرمربی جدید این تیم معرفی شد.
ویدئو - از فوت تا دفن قربانیان کرونا در بندرعباس
تعداد قربانیان ویروس کرونا در ایران رکورد زد و طی روزهای ۱۶ تا ۱۷ تیر رقم هولناک ۲۰۰ مرگ‌ومیر را ثبت کرد. هرمزگان یکی از استان‌هایی که مدت‌هاست وضعیت قرمز در شیوع کرونا را تجربه می‌کند. در واحد امور متوفیان آرامستان بندرعباس بیش از ۲۵ پرسنل در زمینه اعزام، تغسیل و تدفین اموات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و موازین شرعی در حال فعالیت هستند. برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا، تمام خدمات توسط واحد امور متوفیان سازمان مدیریت آرامستان انجام می‌شود. سازمان مدیریت آرامستان از آغاز شیوع کرونا نسبت به احداث قطعات بحران با پیش‌بینی گنجایش دو هزار قبر اقدام کرده و تاکنون ۲۵۰ قبر حفاری و آماده دفن اموات است.
ممنوع بودن ارائه خدمت به افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند
محسن فرهادی معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تشریح مصوبات ستاد ملی کرونا اعلام کرد: خدمت دهنده موظف است از ارائه خدمت به افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، خودداری کند.
مقدمات پیشگیری از جرم نیازمند همکاری دیگر قواست- از کسانی که فساد را گزارش کنند حمایت می‌کنیم
بازداشت ۲ نفر متهم به ایراد ضرب و جرح پزشک یاسوجی
اصول ۱۱۰ و ۵۷ قانون اساسی دو اصل پر استناد شورای نگهبان است
تحریم اعضای شورای نگهبان توسط آمریکا بیانگر نقش مؤثر این نهاد است
امضای یک تفاهم نامه برای ارائه خدمات قضایی رایگان به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی
رای دیوان عالی کشور درباره جبران خسارت ناشی از اشتباه یا تقصیر قاضی
موفقیت دادگستری تهران در کاهش آمار موجودی پرونده‌ها
ایجاد کارگروه مشورتی پاسخ به استعلامات دادگستری‌ها در مورد قانون کاهش مجازات حبس تعزیری
رئیس سازمان بازرسی کل کشور: واگذاری سرخابی‌ها به بخش خصوصی ضروری است
نهمین جلسه دادگاه اکبر طبری و دیگر متهمان برگزار شد