اصفهان شهری باستانی است؛ باور کنید

07:51 ۲۲ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 235 0
اصفهان شهری باستانی است؛ باور کنید

سرپرست هیأت باستان‌شناسی تپه اشرف معتقد است که اصفهان هیچ‌وقت به‌عنوان یک شهر باستانی معرفی نشده و به همین خاطر مشمول دریافت بودجۀ باستان‌شناسی نمی‌شود؛ در نتیجه، دست میراث فرهنگیِ آن برای انجام عملیاتی ازاین‌دست بسته می‌ماند، به‌طوری‌که بدون همیاری شهرداری، قادر به انجام کاوش نیستیم.

ایسنا

علیرضا جعفری زند در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: فصل هفتم کاوش در تپه اشرف، در حالی آغازشده که ما مجبوریم در همان محدوده‌ای که قرار بوده لوله‌های اداره آب و فاضلاب رد شود فعالیت کنیم و باوجود محدودیت این فضا که عرض آن چیزی در حدود یک متر و ده سانت و عمق آن حدود دو متر است، دستاوردهای بسیار جالب‌توجهی داشته‌ایم.
وی ادامه داد: سفال‌هایی از دوران مختلف اشکانی و ساسانی در این قسمت کشف‌شده که نمونه طرح‌های روی آن در دوران مشابه خود، نظیر ندارد به‌گونه‌ای می‌توان تمام یافته‌های شش فصل پیشین کاوش تپه اشرف را یک‌طرف و یافته‌های فصل هفتم را نیز یک‌طرف دیگر قرار داد.
این باستان‌شناس، محدودۀ در نظر گرفته ‌شده برای انجام کاوش در تپه اشرف را به ناچیزی شخم زدن یک زمین کشاورزی به‌وسیلۀ سوزن تشبیه کرد و گفت: کشف گور خمره‌های اشکانی ما را به این باور رسانده که به محوطه یک گورستان دوره اشکانی نزدیک شده‌ایم و باید کاوش از طرف شرق، غرب، شمال و جنوب گسترش پیدا کند تا بتوانیم پاسخ بسیاری از سؤال‌هایمان را در خصوص تاریخ پیش از اسلام اصفهان پیدا کنیم.
جعفری زند تصریح کرد: بیشتر آثار تپه اشرف را باید پیرامون آن جستجو کرد چراکه خود تپه صخره‌ای است و آثار روی آن به‌مرورزمان از بین رفته. تا این لحظه اداره آب و فاضلاب منطقه یک اصفهان آن هم به نیت باز شدن راه برای ادامۀ لوله‌گذاری با ما همراهی کرده و میراث هم بودجه‌ای ندارد که در اختیار ما بگذارد تا بتوانیم چند ترانشه دیگر ایجاد کنیم.
وی با ابراز تأسف توضیح داد: ما هیچ پشتوانه‌ای نداریم. در تمام این سال‌ها به حریم و عرصۀ تپه اشرف دست‌اندازی شده و چشم امید ما به همین چیزهای باقی‌مانده است.
سرپرست هیأت باستان‌شناسی تپه اشرف خاطرنشان کرد: در بازدید اعضای شورای شهر و شهردار اصفهان از تپه اشرف، این نکته را متذکر شدم که بدون همیاری شهرداری نمی‌توان از تاریخ پیش از اسلام اصفهان پرده برداشت و متأسفانه انگشت آن‌ها هم به سمت متولی اصلی یعنی میراث فرهنگی بود که بودجه‌ای ندارد تا بتواند به ما کمک کند. فکر می‌کنم این «به ما مربوط نیست‌ها» بدترین دردی است که اصفهان به آن دچار شده و تنها نیز با همیاری می‌توان درمانش کرد.
جعفری زند با اشاره به اینکه اخیرا دستاوردهای تازه‌ای داشته‌ایم اما به دلیل محدود بودن محیط کار، ماهیت آن بر ما معلوم نیست، ادامه داد: کثرت آثار تاریخی در اصفهان باعث شده که نقطه‌نظر میراث فرهنگی تنها روی بناهای شاخص باشد و بودجه‌های اندک آن نیز صرف مرمت و نگهداری همین بناها شود.
وی افزود: متأسفانه باوجوداینکه اصفهان بخش‌های بزرگ باستانی دارد، هرگز به‌عنوان یک شهر باستانی معرفی نشده و برخلاف شهرهایی مثل فارس و خوزستان بودجه‌ای برای کار باستان‌شناسی در آن تعریف‌نشده است؛ در نتیجه این شهر همواره به‌عنوان یک شهر اسلامی سلجوقی و صفوی مطرح‌شده و مجالی برای توجه به دوره‌های دیگر آن پیش نیامده.
این باستان‌شناس خاطرنشان کرد: در واقع برای انجام عملیات فصل هفتم کاوش در تپه اشرف نیز ما با زحمت بسیار توانستیم از فرصتی که اداره آبفا به جهت لوله‌گذاری ایجاد کرده بود استفاده کنیم و در همان محدودۀ کم هم به آثار بسیار قابل‌توجهی رسیدیم؛ حالا تصور کنید اگر دو ترانشه ۱۰ در ۱۰ می‌زدیم چه چیزهایی پیدا می‌کردیم.
جعفری زند ابراز امیدواری کرد که با همیاری و همراهی شهرداری اصفهان و میراث فرهنگی این استان، محدودۀ کاوش در تپه اشرف گسترش پیدا کند و نابسامانی این سایت موزه، پس از سال‌ها پایان یابد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

دستگیری تعدادی از عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه در کرمان
رییس دادگاه انقلاب اسلامی کرمان از دستگیری تعدادی از عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه در کرمان خبر داد و گفت: برخورد قاطع دستگاه قضایی با اشرار، امنیت و رشد اقتصادی و سرمایه گذاری را به جنوب کرمان بازگردانده است.
جانشین قرارگاه «پدافند الکترونیک» منصوب شد
با حکمی از سوی سردار غلامرضا جلالی، جانشین قرارگاه پدافند الکترونیک سازمان پدافند غیرعامل کشور منصوب شد.
بیانیه وزارت خارجه به مناسبت پنجمین سالگرد انعقاد برجام
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود بیانیه‌ای را در خصوص پنجمین سالگرد انعقاد برجام قرائت کرد.
سند همکاری با چین پس از تایید به اطلاع افکارعمومی می‌رسد- برای تعامل سازنده با مجلس آماده‌ایم
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: بر اساس سند همکاری، روابط ایران و چین در یک ریل‌گذاری صحیح و اصولی وارد مرحله جدیدی می‌شود.
تخصیص آب سد ماملو به دشت ورامین به صورت عادلانه باشد
‌نماینده مردم دشت ورامین در مجلس گفت: فلسفه و هدف از احداث سد ماملو برای تأمین آب شرب و کشاورزی ۴ منطقه ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت بوده و ان‌شاءالله در همین مسیر تلاش شود و نیاز تهران از منابع دیگر تأمین ‌و درصد این آب عادلانه باشد.
بررسی طرح دو فوریتی مالیات بر خانه‌های خالی در کمیسیون اقتصادی
یک عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح دو فوریتی مالیات بر خانه‌های خالی در این کمیسیون خبر داد.
رونمایی از سامانه مشعل در سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور
سامانه مشعل در سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به منظور بهبود عملکرد این سازمان، رونمایی شد.
تلاش رئیس کارکنان کاخ سفید برای شناسایی مظنونان درز اطلاعات
رئیس کارکنان کاخ سفید تلاش می‌کند تا منابعی را که عامل اصلی درز اطلاعات و اخبار به رسانه‌های آمریکایی هستند، شناسایی کند.
فیلم ترسناک «کندی من» به زودی روی پرده سینماهای جهان- عکس
فیلم سینمایی «کندی من» اثری در ژانر وحشت و به کارگردانی کارگردان زن سینمای هالیوود «نیا داکاستا» اکران بین المللی خود در سینما‌های جهان را از تاریخ دوازدهم ژوئن سال ۲۰۲۰ آغاز می‌کند، البته این اکران در صورتی رخ می‌دهد که تا این تاریخ سینما‌های هالیوود بازگشایی شوند.
هیأت رئیسه فراکسیون حمایت از صنعت و صنعتگران مجلس انتخاب شدند
نماینده مردم سنقر در مجلس از انتخاب اعضای هیأت رئیسه فراکسیون حمایت از صنعت و صنعتگران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه جنوبی «استاد معین» تا پایان مرداد به بهره برداری می رسد
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با بیان اینکه پیشرفت عملیات اجرایی پروژه احداث ادامه جنوبی بلوار استادمعین از مرز 90 درصد فراتر رفته است، از امکان بهره برداری از این پروژه تا پایان مرداد سال جاری خبر داد.
العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در جنوب عربستان خبر داد
خبرنگار العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در خمیس مشیط و جیزان در جنوب عربستان سعودی خبر داد.
عراق|هلاکت 5 تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد
منابع امنیتی عراقی از هلاکت ۵ تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد خبر دادند.
ویژگی‌های آب سیاه + درمان
یک متخصص جراحی چشم گفت: در آب سیاه فرد معمولا متوجه بیماری نمی شود و زمانی به پزشک مراجعه می کند که در مراحل پیشرفته بیماری است و دچار اختلال شدید میدان بینایی شده است و عصب چشم آسیب می بیند.
پسر نصرالله رادش در عصر جدید
در فصل قبلی عصر جدید پسر رادش شرکت کرده بود.
ضبط «شب فیروزه‌ای» در غارعلیصدر با هدف معرفی ظرفیت گردشگری همدان
چرا ۷ میلیارد را به بیرون از وزارتخانه دادند؟
تعطیلاتی که راندمان کار سایر کشورها را ۴ برابر کرده است!
ویدئو - بلندترین مناره‌های مسجد جهان در قلب بافت جهانی یزد
ویدئو - مسجد جامع اردستان؛ یادگاری از تاریخ و فرهنگ ایران زمین
تصویر غیرواقعی ایران بزرگترین چالش است
گردشگری در کشورهای مسلمان چقدر افت داشت؟
دوره آموزشی «کارشناس ارزیابی اقامتگاه بوم­گردی» ابلاغ شد
سیل کرونا صنعت هتلداری را با خود برد
اشتباه کردیم، هنوز به اول راه هم نرسیده‌ایم