صادرات شیرخشک نباید بنابر نظر برخی متوقف شود-از انحصار گله داریم

08:34 ۱۱ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 210 0
صادرات شیرخشک نباید بنابر نظر برخی متوقف شود-از انحصار گله داریم

رییس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران گفت: صادرات شیر خشک ممکن است به ضرر چند نفر باشد اما در نهایت به سود صنعت دامپروری و فرآوری است. بنابراین نباید بنا برنظر برخی افراد صادرات شیر خشک متوقف شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، علی احسان ظفری در نشست خبری که با موضوع تولید شیرخشک و چالش‌های صادرات آن برگزار شد، با بیان اینکه ویروس کرونا باعث کاهش مصرف لبنیات در کشور شد، اظهار کرد: به دلیل اینکه امکان دپوی شیر خام و محصولات لبنی وجود نداشت و محصولات لبنی نیز عمدتا قابل دپو نیستند، بخش عمده شیر خام که توسط صنایع لبنی جذب شده بود، تبدیل به شیر خشک شد.
وی ادامه داد: از پایان سال گذشته تا کنون ۵۳ هزارتن دپوی شیر خشک در کشور داشتیم و این در حالی است که مصرف شیر خشک سالانه کشور حدود ۱۵ هزارتن است.
رییس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران اضافه کرد: با این مقدار مازاد شیر خشک در کشور راهی جز صادرات نداریم، زیرا تاریخ مصرف شیرخشک ۲ ساله است و هرچه از تاریخ تولید آن بگذرد صادراتش با مشکلاتی همراه خواهد شد.
 وی با بیان اینکه پیگیری‌های لازم برای صادرات شیرخشک انجام و با صادرات ۱۰ هزارتن در مرحله اول موافقت شد، اظهار کرد: از ۱۰ هزار تن مرحله اول ۸۲۰۰ تن صادر شد و آن مقدار باقی مانده نیز به دلیل اینکه برخی واحدها از طرف بیمه تامین اجتماعی و اداره امور مالیاتی به علت بدهی اجازه تمدید کارت بازرگانی خود را نداشتند، صادر نشد.
ظفری با اشاره به اینکه این مقدار صادرات نیز مشکلی را حل نمی کرد و نیازمند صادرات بیشتری بودیم، گفت: در یکی از جلسات تنظیم بازار مصوب شد که در مرحله دوم نیز ۱۰ هزارتن دیگر از  شیر خشک های دپو شده، صادر شود. یعنی اوایل خرداد مکاتباتی از طرف وزارت جهاد کشاورزی با دفتر مقررات صادرات انجام شد، پس از راستی آزمایی از میزان شیر خشک دپو شده، صادرات ۱۰ هزارتن در مرحله دوم نیز مصوب شد، اما دفتر مقررات صادرات هنوز اقدامی در این زمینه انجام نداده است.
ظفری در ادامه با بیان اینکه واحدهایی که با پودرهای دپو شده مواجهند مشکلات بسیاری دارند، گفت: این واحدها نمی توانند پول دامدار را پرداخت کنند. انبارهایشان پر از شیر خشک است و فضای نگهداری برای تولیدات جدید را ندارند. در حقیقت با یک سهل انگاری در این قضیه صنعت دامپروری و صنایع فرآوری مشکل دار می شوند.
وی با اشاره به اینکه در سال حدود ۴۵ هزارتن چربی وارد کشور می شود و دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی به این واردات اختصاص می دهد، گفت: در این دپوی شیر خشک ۲۰ هزارتن چربی تولید کردیم و این تولیدات ممکن است به افرادی که واردات آن را در دست دارند، آسیب وارد کند. اما قرارنیست صنعت دامپروری و فرآوری را دستخوش چندین مجموعه کنیم.
رییس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان فرآورده های لبنی ایران اضافه کرد: صادرات شیر خشک ممکن است به ضرر چند نفر باشد اما در نهایت به سود صنعت دامپروری و فرآوری است. بنابراین نباید بنا برنظر برخی افراد صادرات شیر خشک متوقف شود. از طرفی وقتی ظرفیت صادرات همه واحدهای بسته شود و فقط تعدادی امکان صادرات داشته باشند بین واحدها فاصله می افتد. اگر صادرات باز نگه داشته شود واحدهای تولیدکننده دیگر نیز می توانند رقابت کنند؛ نباید صادرکنندگان را محدود کنیم.
وی خاطرنشان کرد: با این ۵۳ هزارتن شیر خشک، ۲۰ هزارتن کره تولید شده است. این مقدار کره کشور را به واردات کره بی نیاز می کند. این موضوع برای انجمن فرآورده های لبنی این نگرانی را ایجاد کرده است که ارز ۴۲۰۰ تومانی کره قطع می شود.
ظفری در ادامه تصریح کرد: ۱۲۰۰ واحد فرآوری صنایع لبنی در کشور داریم که از این تعداد امروز حدود ۴۴۰ واحد فعال هستند و مابقی تعطیل شده اند. از این ۴۴۰ واحد ۱۰ تا ۱۵  واحد با ظرفیت فراتر و باقی واحدها نیز با۱۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند. این واحدها اگر با ۵۰ درصد ظرفیت خود کار کنند هم نمی توانند اقساط بانکی خود را پرداخت کنند و  تنها می توانند خود را زنده نگه دارند.
وی در ادامه به قیمت شیرخشک در کشور اشاره کرد و گفت: شیر خشک در کشور ۲۱ هزار تومان است. قیمت شیر خشک صادر شده بین ۳۰ تا ۳۴ هزارتومان است. البته به دلیل اینکه پاکستان محدودیت‌هایی اعمال کرده، قیمت آن در پاکستان حدود ۲۸ هزارتومان است.
از انحصار گله داریم/ظرفیت صادرات باید در اختیار همه باشد در ادامه احمد اکبریان - رییس هیات مدیره اتحادیه دامداران استان البرز - با اشاره به اینکه از انحصار گله داریم، گفت: انتهای انحصار یعنی فساد. کشور درصدد مقابله با فساد است. ظرفیت صادرات باید در اختیار همه گذاشته شود. برخی در این صنعت می دانند که اگر شیر خشک صادر نشود و این خطوط غیرفعال شوند در آینده کره ای تولید نمی شود و ارز واردات کره دریافت می کنند.
وی افزود: ما اعلام کردیم که خرید چربی از واحدهای دامپروی منطقی شود، چربی تولید می کنیم و همانطور که مشاهده می شود در بحث کره خودکفا شدیم.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

بهترین پکیج فروش دوربین‌های مدار بسته
امروزه بیشتر افراد برای حفظ امنیت و حراست از محل موردنظرشان اولین کاری که به نظرشان می‌رسد استفاده از تجهیزات مداربسته می‌باشد؛ اما در این رابطه دغدغه‌های زیادی وجود دارد و آن این است که این تجهیزات مدار بسته را از فروشگاه تهیه کنیم یا شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند.
کافی شاپی برای قرارهای دوستانه
برقراری روابط بین دوستان، رفت‌وآمدهای مستمر یا گاه‌به‌گاه و قرارهای دوستانه از مهم‌ترین انواع ارتباط بین انسان‌هاست.
سبدگردان هدف در نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه شیراز
برای آشنایی با شرکت سبدگردان هدف با مدیریت عباسعلی حقانی نسب می‌توانید به غرفه سبدگردان هدف در نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه شیراز مراجعه کنید.
ویدئو - وقتی ربات‌ها به مبارزه با کرونا می‌شتابند
به غیر از انسان‌ها، ربات‌ها نیز به صحنه نبرد و تلاش برای شکست ویروس کرونا وارد شده‌اند. در این چند ماه که جهان درگیر همه‌گیری ویروس کرونای نوع جدید شده است، برخی کشورها برای امور مختلف از ربات‌ها کمک گرفته‌اند؛ از توزیع غذا و دارو گرفته تا نظارت بر حفظ فاصله اجتماعی. در این ویدئو با پنج رباتی آشنا می‌شویم که در تلاش انسان‌ها برای از بین بردن ویروس کرونا سهیم شده‌اند.
پیروزی خادم‌الشریعه برابر حریف آمریکایی در مسابقات شطرنج آنلاین
سارا خادم الشریعه موفق شد در رقابت‌های آنلاین شطرنج، برابر حریف آمریکایی به پیروزی برسد.
لمپارد: تاوان اشتباهات بد خود را دادیم
سرمربی چلسی از عملکرد شاگردانش در دیدار برابر وستهام راضی نیست و به انتقاد از خط دفاعی تیمش پرداخت.
اوبامیانگ با توپچی‌ها تاریخ‌ساز شد
مهاجم گابنی آرسنال با دو گلی که در دیدار برابر نورویچ به ثمر رساند به یک رکورد در تاریخ این باشگاه لندنی دست پیدا کرد.
رکوردی خاص برای ویلیان
هافبک برزیلی چلسی با گلزنی در دیدار برابر وستهام یک رکورد را در تاریخ لیگ جزیره به نام خود به ثبت رساند.
گواردیولا: کلوپ برای فوتبال مفید است- سانه به بایرن می‌رود
سرمربی منچستر سیتی بار دیگر به ستایش از یورگن کلوپ پرداخت. او پیوستن لروی سانه به بایرن مونیخ را تایید کرد.
ایکاردی: پاری سن ژرمن یک گام رو به جلو در زندگی من بود
مهاجم آرژانتینی پاری سن ژرمن از تمدید قرارداد خود با این تیم بسیار خوشحال است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جشنواره  گل اینتر در سری آ
اینتر با یک پیروزی پر گل برابر برشا توانست سه امتیاز بازی را به دست آورد.
وقتی در فوتسال به قوی شدن حریفان تیم ملی فکر می‌کنند!
مشخص نیست حضور تیم ملی فوتسال زیر ۲۳ سال ایران در تورنمنتی که رقیب اصلی این تیم در آن حضور دارد با چه توجیهی صورت گرفته است.
واریز مابه التفاوت ریالی سهمیه اعتباری سوخت خرداد ماه خودروهای حمل و نقل عمومی
مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: ما به التفاوت ریالی سهمیه اعتباری سوخت خرداد ماه ۵۱۲ هزار خودروی حمل و نقل عمومی، واریز شد.
امسال ۵۰ درصد چهارخطه چهارخطه ازنا - شازند به اتمام می‌رسد
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: امسال ۵۰ درصد چهارخطه چهارخطه ازنا - شازند به اتمام می‌رسد.
اقتصاد انگلیس در بدترین وضعیت ۴۱ سال اخیر
رشد اقتصادی سه ماهه نخست امسال انگلیس به کمترین رقم از سال ۱۹۷۹ رسید.
سال ۹۸ چند گوشی در همتا ثبت شد؟
مشکلی برای تامین واکسن کرونا وجود ندارد
سهم ۰.۵ درصدی ایران از استخراج معادن
چرا قیمت سکه بیش از ۹ میلیون تومان شد!؟
۸۰ درصد بودجه مشوق‌های صادراتی صرف زیرساخت‌های صادرات می‌شود
اینفوگرافیک - ارزشمندترین برندهای تولیدکننده خودرو در جهان
بالگرد و پهپادهای هندی به جنگ ملخ‌ها رفتند
سرکه ارزان نخورید!
رکورد جدید قیمت در بازار طلا شکسته شد
وانت و تراکتور نقطه مثبت تولیدات خودرویی