اولین نورگیری رصدخانه ملی در اواخر شهریور-پروژه‌ای با سرمایه‌گذاری ۱۰۳ میلیاردی

00:50 ۱۲ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 176 0
اولین نورگیری رصدخانه ملی در اواخر شهریور-پروژه‌ای با سرمایه‌گذاری ۱۰۳ میلیاردی

رصدخانه ملی به عنوان یکی از طرح‌های کلان ملی پس از سال‌ها تلاش و سرمایه‌گذاری به پله آخر نزدیک می‌شود و رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری از آغاز اولین نورگیری این رصدخانه خبر داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا،طرح رصدخانه ملی پس از گذشت سال‌ها از پیچ‌وتاپ‌های اداری و انتقال فناوری و دالان‌های کوتاه سقف اعتبارات اکنون به پله آخر رسیده است و به گفته رییس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی در اواخر شهریورماه سال جاری به اولین نورگیری خواهد رسید.

آنطور که دکتر حبیب خسروشاهی، مجری طرح رصدخانه ملی، به یاد می‌آورد در سال ۱۳۷۹ شورای پژوهش‌های علمی کشور، طرح‌های کلان علمی را کلید زد و پروژه رصدخانه ملی به تصویب این شورا رسید و اولین ردیف بودجه آن در سال ۱۳۸۴ در قانون بودجه در نظر گرفته شد و تا زمانی که این طرح به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی واگذار شود، اعتبار آن از نوع پژوهشی و مطالعاتی و در حد چند صد میلیون تومان بود، ضمن آنکه در این سال‌ها طرح مطالعاتی مکان‌یابی رصدخانه ملی نیز در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در جریان بود.

اولین نورگیری رصدخانه ملی در اواخر شهریور-پروژه‌ای با سرمایه‌گذاری ۱۰۳ میلیاردی

در سال ۱۳۸۴ با تغییر دولت این پروژه عملاً به حالت تعلیق درآمد و در این زمان پژوهشگاه دانش‌های بنیادی برای اجرای طرح ملی رصدخانه ملی پا پیش گذاشت و در سال ۱۳۸۷ مسؤولیت هدایت علمی این طرح ملی به دکتر خسروشاهی محول شد.

پس از طی‌ کردن مسیر طولانی مکان‌یابی و ایجاد زیر ساخت‌های جاده‌ای برای این طرح، موضوع ساخت تلسکوپ مورد نیاز این رصدخانه مطرح شد که داستانی شنیدنی دارد.

اولین نورگیری رصدخانه ملی در اواخر شهریور-پروژه‌ای با سرمایه‌گذاری ۱۰۳ میلیاردی

رصدخانه ملی که در ارتفاع ۳۶۰۰ متری قله گرگش در حال ساخت بود

در آن مقطع تصمیمی برای ساخت تلسکوپ یا ابعاد این ابزار رصدی اتخاذ نشده بود، ضمن آنکه در آن مقطع برخی معتقد بودند ساخت این ابزار رصدی در ایران تصمیم درستی نیست، ولی از سوی ‌دیگر این اعتقاد وجود داشت که خرید تلسکوپ از خارج به معنی "در اختیار داشتن جعبه در بسته"! است.

مجری طرح رصدخانه ملی در این زمینه اظهار کرد: کشوری مانند ایران که همواره در تنگنای تحریم صنعتی قرار دارد، در صورتی که نتواند به قطعات این تلسکوپ دست یابد، تنها با آهن قراضه‌ای مواجه خواهد شد؛ چراکه نه تنها به دانش فنی آن بلکه به دانش تعمیر و نگهداری آن نیز دسترسی نداشتیم. همین عوامل بود که ما را به سوی طراحی و ساخت سوق داد.

خسروشاهی ادامه داد: در نهایت نسبت به اجرای کامل طرح یعنی طراحی و ساخت تلسکوپ در ایران تصمیم گرفتیم و متعاقب آن رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری ضمن تشریح طرح، درخواست حمایت کرد و پاسخ معظم اله صریح بود و دولت را به حمایت از این طرح سفارش کردند و متعاقب آن در سال ۱۳۸۸ معاون وقت علمی و فناوری رییس‌جمهور مبلغ ۷ میلیارد تومان برای اجرای این طرح اختصاص داد.

اولین نورگیری رصدخانه ملی در اواخر شهریور-پروژه‌ای با سرمایه‌گذاری ۱۰۳ میلیاردی

مراحل ساخت و صیقل شیشه آینه تلسکوپ رصدخانه ملی

 حالا این طرح به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود و یکی از آرزوهای محققان حوزه نجوم و کیهان‌شناسی در حال تحقق است؛ اولین نورگیری رصدخانه‌ای که با حضور محققان کشور اجرایی می‌شود.

البته آغاز نورگیری تلسکوپ این رصدخانه به معنی پایان این پروژه نیست؛ بلکه به گفته مجری این طرح، هدف ما دستیابی به اولین نور در اولین فرصت ممکن است، اما این به معنای آغاز بهره‌برداری علمی نیست؛ چراکه در دو سال اول تلاش‌ها معطوف به تنظیم و آماده‌سازی تلسکوپ و انجام آزمون‌ها خواهد بود. نورگیری تلسکوپ به معنای نصب تلسکوپ در محل مورد نظر و آغاز مرحله تنظیمات داخلی سیستم است.

خبر خوش معاونت علمی از یک طرح کلان

دکتر محمد حسین بهشتی، رییس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریدر گفت‌وگو با ایسنا،گفت: برخی از طرح‌های کلان ملی، اعتبارات زیادی را می‌طلبد و طرح ملی "رصدخانه ملی" نیز یکی از طرح‌های جاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که سرمایه‌گذاری‌های زیادی بر روی آن انجام شد.

وی با بیان اینکه این طرح از سال ۱۳۸۸ آغاز شده است، اظهار کرد: از آغاز اجرای این طرح حدود ۱۱ سال می‌گذرد و دلیل زمان‌بر بودن این طرح به خاطر بزرگ بودن ابعاد آن است.

بهشتی خاطرنشان کرد: این طرح جزو طرح‌های کلان و در حال اجرا است که ردیف بودجه‌ای برای آن هم از سوی سازمان برنامه و بودجه و هم معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری به آن اختصاص یافته است؛ چرا که کشور نمی‌توانست به صورت یک‌باره و در مدت یک تا دو سال بر روی آن سرمایه‌گذاری زیاد داشته باشد.

رییس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص میزان اعتبارات اختصاص داده شده به طرح رصدخانه ملی تاکید کرد: تاکنون ۱۰۳ میلیارد تومان برای اجرای این طرح هزینه شده که از این میزان، سهم معاونت علمی ۴۶ میلیارد تومان بوده که همه این اعتبارات به ویژه از دو سال گذشته از سوی این معاونت پرداخت شده است.

وی در پاسخ به این سوال که با زمان‌بر شدن این طرح آیا فناوری‌های به کار رفته در آن قدیمی نشده است، گفت: برخی از طرح‌ها نیازمند امکانات زیرساختی است و برای راه‌اندازی این رصدخانه نیازمند ایجاد زیر ساخت‌هایی بودیم که در طی آن این زیرساخت‌ها در کشور فراهم شده است.

بهشتی با تاکید بر اینکه این طرح در فازهای نهایی قرار دارد، از رونمایی از این طرح در اواخر شهریور و مهرماه سال جاری خبر داد و گفت: از آنجایی که این طرح فازهای نهایی خود را طی می‌کند و هزینه سنگینی نیز برای اجرای آن پرداخت شده است، امیدواریم در اواخر شهریورماه امسال، اولین نورگیری این رصدخانه صورت گیرد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

انتقاد بنا به اصرار برای آغاز لیگ کشتی-سلامت کشتی گیران با چه معاوضه می شود؟
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی از اصرار برای برگزاری لیگ کشتی در شرایط شیوع شدید ویروس کرونا گلایه و تاکید کرد: سلامتی و عمر حرفه ای کشتی گیران با چه چیزی معاوضه می شود؟
فرنگی کار تیم ملی کرونا گرفت
دارنده مدال های برنز جهان،طلای بازی های آسیایی و ۳ طلای آسیا به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد.
بوناچیچ: جایگاه من در فوتبال مشخص است- اگر تنها باشم موفقیت سخت رقم می خورد
سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن می گوید برای رسیدن به موفقیت همه ارکان باشگاه باید تلاش کنند.
ویسی: مخالف برگزاری لیگ هستم اما ادامه می دهیم
سرمربی تیم فوتبال پیکان می گوید از پیش از شروع مجدد مسابقات لیگ، از مخالفان برگزاری آن بوده و همین حالا هم با آن مخالف است.
ایران بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی  به مفاد برجام را به کمیسیون مشترک ارجاع داد
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی نامه ای به آقای «بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام، یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی را طبق بند ۳۶ برجام به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل ارجاع داد.
احتمال حضور لژیونر ایرانی در لیگ چین
مرتضی پورعلی‌گنجی پیشنهادی از یک تیم بزرگ سوپرلیگ چین دریافت کرده و آن را به اطلاع مدیران تیم العربی دوحه رساند.
ترکیب احتمالی شاهین شهرداری بوشهر مقابل پرسپولیس
شاهین شهرداری برای دیدار با پرسپولیس هیچ بازیکن محرومی ندارد.
درخواست استقلال از سازمان لیگ درباره ستاره تکنیکی
قبل از شیوع کرونا مسئولان استقلال با تصور اینکه شجاعیان فصل را از دست داده نام او را از لیست تیم خارج کردند، اما تعطیلات فوتبال باعث آمادگی این بازیکن شد و او حالا فرصت بازگشت دارد.
دیدار استاندار کهگیلویه و بویراحمد با خانواده شهید البرز اکرم کیش
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: خانواده شهدا شایسته بهترین خدمت هستند.
عکس حاج احمد متوسلیان در توییتر رهبر معظم انقلاب
توییتر منتسب به سایت رهبر انقلاب، بخشی از بیانات معظم له را منتشر کرد که فرموده اند: حاج احمد متوسلیان عنصر بسیار با اخلاص و فانی در راه خدا بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش احسان علیخانی به درگذشت ناگهانی سیروس گرجستانی+عکس
احسان علیخانی مجری مشهور تلویزیون به درگذشت سیروس گرجستانی واکنش نشان داد.
نه کریم آمد نه وحید- خبری از ایرانی‌ها در تیم‌ملی نیست
با غیبت وحید هاشمیان و نهایی نشدن قرارداد کریم باقری، کادر فنی تیم ملی بدون حضور ایرانی‌ها فعالیتش را به صورت رسمی آغاز کرد.
سهم لنج‌ها در قاچاق فراموش شده است!
رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، در شرایطی بخش قابل توجهی از تمرکز بر مقابله با قاچاق به حمل و نقل زمینی اختصاص یافته که سهم مهم لنج ها و قاچاق دریایی فراموش شده است.
رد پای کرونا بر دیوارهای شهرهای جهان + تصاویر
با گسترش ویروس کرونا، هنرمندان بسیاری در سراسر جهان درگیر این موضوع شده و نقاشی‌های دیواری را درباره کرونا در سطح شهر خلق کردند.
داروی جدیدی برای کاهش آسیب‌های ناشی از سکته
پژوهشگران آمریکایی، نوعی داروی جدید را مورد بررسی قرار داده‌اند که شاید بتواند آسیب‌های ناشی از سکته را کاهش دهد.
افت فعلی ریاضیات؛ تهدید جدی برای توسعه پایدار کشور در آینده
شکار حلقه آتش بر روی آب‌های دریای عمان و اقیانوس‌هند + تصاویر
دانشگاه تهران میزبان سلسله رویدادهای «جهش تولید»
اعلام شرایط اهدای پلاسما از سوی بهبود یافتگان کرونا
شباهت پلاسما درمانی و واکسیناسیون برای درمان بیماران مبتلا به کرونا
عدم ابتلای مجدد افراد به کرونا ثابت شده نیست-آغاز پلاسما درمانی برای درمان بیماری کووید۱۹
ایجاد گفتمان سازی علمی با زبان رسانه
امکان بازیابی فلزات سنگین از پسماند لامپ‌های ال ای دی
ارائه آخرین یافته‌ها درباره مغز از سوی ۱۰ محقق برجسته
انجام بیش از ۲۰۰ هزار تست با کیت‌های استخراج ویروسی RNA بومی