درِ سدهای خوزستان به روی سرمایه‌گذاران گردشگری آبی باز می‌شود

19:53 ۲۲ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 508 0
درِ سدهای خوزستان به روی سرمایه‌گذاران گردشگری آبی باز می‌شود

مدیر مهندسی عمومی و گردشگری سازمان آب و برق خوزستان از تسهیل واگذاری و بهره‌برداری از امکان گردشگری واقع در کنار منابع آبی، برای بخش خصوصی خبر داد.

ایسنا

محمدامین ایزدجو در نشست خبری که امروز (۳۱ خردادماه) در خصوص بررسی گردشگری‌ آبی در سدهای خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: مدیریت گردشگری سازمان آب و برق خوزستان با هدف توسعه و ترویج گردشگری آبی و استفاده از پتانسیل‌های آبی این سازمان و همچنین تسهیل گردشگری در حوزه‌های آبی برای اولین در کشور ایجاد شده است.
به گزارش ایسنا، وی با اشاره به تشکیل کارگروه گردشگری و مسئولیت‌های این کارگروه، افزود: بخش خصوص اگر بخواهد در کنار تاسیسات آبی برنامه‌ای داشته باشد و سرمایه‌گذاری کند، طرح خود را باید به این کارگروه ارائه دهد. به این طرح پس از بررسی در کارگروه و در صورت تصویب، مجوز داده خواهد شد.
مدیر مهندسی عمومی و گردشگری سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه در سال ۹۸ برای بخش خصوصی، هفت مجوز اجرای طرح‌های گردشگری آبی شده صادر شد، گفت: دولت کارگزار خوبی برای بهره‌برداری از امکان گردشگری نیست زیرا مقوله گردشگری یک مقوله نرم است و با ساختار و بروکراسی‌های دولتی نمی‌توان آن را مدیریت کرد و از این رو واگذاری این طرح‌ها به بخش خصوصی در دستور کار است.
ایزدجو با بیان اینکه واگذاری و بهره‌برداری از اماکن گردشگری که در کنار منابع آبی هستند، برای بخش خصوصی تسهیل خواهد شد، افزود: در گذشته تاسیساتی در کنار منابع آبی استان خوزستان بنا شده‌اند؛ قرار است این تاسیسات به بخش خصوصی واگذار شوند و شرایط نیز به شکلی خواهد بود که سرمایه‌گذاران انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاری داشته باشند.
وی ادامه داد: در سدهای مارون، آریوبرزن، شهید عباسپور، گدار و کرخه زیرساخت‌های گردشگری تسهیل پیدا خواهند کرد و برای توسعه اماکن، از طریق فراخوان جذب سرمایه‌گذار به مزایده گذاشته خواهند شد. در این زمینه تاکنون چهار طرح توجیهی اقتصادی آماده شده است و آماده واگذاری به بخش خصوصی در قالب مزایده هستند.
مدیر مهندسی عمومی و گردشگری سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: تاکنون در وزارت نیرو به سرمایه‌گذار تنها برای سه سال مجوز بهره‌برداری از اماکن احداث‌شده داده می‌شد اما اکنون با پیگیری‌های سازمان آب و برق خوزستان، مجوزی دریافت کرده‌ایم که سرمایه‌گذار می‌تواند تا ۲۰ سال از محلی که در آن سرمایه‌گذاری کرده است، بهره‌برداری کند تا شاهد بازگشت سرمایه و سود حاصل از آن‌ها باشد.
ایزدجو با بیان اینکه سازمان آب و برق خوزستان به عنوان اولین پایلوت جذب سرمایه‌گذار در کشور در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: با توجه به این شرایط باید از پتانسیلی که تاکنون در استان خوزستان مغفول مانده است، به خوبی بهره‌مند شویم. اکنون همه نگاه‌ها به سمت گردشگری معطوف شده است و باید با استفاده از این فرصت، درِ سدها را به روی مردم و سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری باز کنیم.
وی افزود: با این کار، دولت از بهره‌برداری غیرتخصصی این طرح‌ها رها خواهد شد و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و بهره‌برداری از چنین طرح‌هایی، شاهد رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و امنیت اجتماعی خواهیم بود.
مدیر مهندسی عمومی و گردشگری سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: یکی از پیش شرط‌ها برای سرمایه‌گذاران این است که مشارکت جامعه بومی را مد نظر قرار دهند تا بومیان منطقه در انتفاع از این اماکن گردشگری سهیم باشند زیرا زمینه‌ساز توسعه پایدار خواهد بود. باید منافع جوامع بومی با حیات مکان گردشگری گره بخورد و در آن زمان است که می‌توانیم شاهد حمایت جامعه بومی از گردشگری باشیم.
وی ادامه داد: ۱۵ محل برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری آبی در استان خوزستان شناسایی شده و در یک دفترچه گردآوری شده‌اند. سازمان آب و برق در کنار بخش خصوصی خواهد بود و تسهیل‌گری خواهد کرد تا شاهد اجرای طرح‌های گردشگری آب در خوزستان باشیم.
ایزدجو با بیان اینکه سامانه جامع گردشگری آب "گَردآب" به زودی رونمایی می‌شود، گفت: در این سامانه جامع، همه سازه‌های آبی تاریخی استان خوزستان شناسایی و شناسنامه برای آن‌ها تهیه شده است. حدود ۱۷ هزار صفحه سند برای این سازه‌ها تولید شده و قرار است روی یک وب‌سایت بارگذاری شود.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۵۰۰ سازه آبی در استان خوزستان شناسایی شده‌اند و ممکن است تعداد بیشتری نیز شناسایی شود. این سایت پس از بارگذاری، امکان افزودن اطلاعات در خصوص سازه‌های آبی دیگر مناطق کشور را نیز خواهد داشت.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

دستگیری تعدادی از عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه در کرمان
رییس دادگاه انقلاب اسلامی کرمان از دستگیری تعدادی از عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه در کرمان خبر داد و گفت: برخورد قاطع دستگاه قضایی با اشرار، امنیت و رشد اقتصادی و سرمایه گذاری را به جنوب کرمان بازگردانده است.
جانشین قرارگاه «پدافند الکترونیک» منصوب شد
با حکمی از سوی سردار غلامرضا جلالی، جانشین قرارگاه پدافند الکترونیک سازمان پدافند غیرعامل کشور منصوب شد.
بیانیه وزارت خارجه به مناسبت پنجمین سالگرد انعقاد برجام
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود بیانیه‌ای را در خصوص پنجمین سالگرد انعقاد برجام قرائت کرد.
سند همکاری با چین پس از تایید به اطلاع افکارعمومی می‌رسد- برای تعامل سازنده با مجلس آماده‌ایم
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: بر اساس سند همکاری، روابط ایران و چین در یک ریل‌گذاری صحیح و اصولی وارد مرحله جدیدی می‌شود.
تخصیص آب سد ماملو به دشت ورامین به صورت عادلانه باشد
‌نماینده مردم دشت ورامین در مجلس گفت: فلسفه و هدف از احداث سد ماملو برای تأمین آب شرب و کشاورزی ۴ منطقه ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت بوده و ان‌شاءالله در همین مسیر تلاش شود و نیاز تهران از منابع دیگر تأمین ‌و درصد این آب عادلانه باشد.
بررسی طرح دو فوریتی مالیات بر خانه‌های خالی در کمیسیون اقتصادی
یک عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح دو فوریتی مالیات بر خانه‌های خالی در این کمیسیون خبر داد.
رونمایی از سامانه مشعل در سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور
سامانه مشعل در سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به منظور بهبود عملکرد این سازمان، رونمایی شد.
تلاش رئیس کارکنان کاخ سفید برای شناسایی مظنونان درز اطلاعات
رئیس کارکنان کاخ سفید تلاش می‌کند تا منابعی را که عامل اصلی درز اطلاعات و اخبار به رسانه‌های آمریکایی هستند، شناسایی کند.
فیلم ترسناک «کندی من» به زودی روی پرده سینماهای جهان- عکس
فیلم سینمایی «کندی من» اثری در ژانر وحشت و به کارگردانی کارگردان زن سینمای هالیوود «نیا داکاستا» اکران بین المللی خود در سینما‌های جهان را از تاریخ دوازدهم ژوئن سال ۲۰۲۰ آغاز می‌کند، البته این اکران در صورتی رخ می‌دهد که تا این تاریخ سینما‌های هالیوود بازگشایی شوند.
هیأت رئیسه فراکسیون حمایت از صنعت و صنعتگران مجلس انتخاب شدند
نماینده مردم سنقر در مجلس از انتخاب اعضای هیأت رئیسه فراکسیون حمایت از صنعت و صنعتگران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه جنوبی «استاد معین» تا پایان مرداد به بهره برداری می رسد
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با بیان اینکه پیشرفت عملیات اجرایی پروژه احداث ادامه جنوبی بلوار استادمعین از مرز 90 درصد فراتر رفته است، از امکان بهره برداری از این پروژه تا پایان مرداد سال جاری خبر داد.
العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در جنوب عربستان خبر داد
خبرنگار العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در خمیس مشیط و جیزان در جنوب عربستان سعودی خبر داد.
عراق|هلاکت 5 تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد
منابع امنیتی عراقی از هلاکت ۵ تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد خبر دادند.
ویژگی‌های آب سیاه + درمان
یک متخصص جراحی چشم گفت: در آب سیاه فرد معمولا متوجه بیماری نمی شود و زمانی به پزشک مراجعه می کند که در مراحل پیشرفته بیماری است و دچار اختلال شدید میدان بینایی شده است و عصب چشم آسیب می بیند.
پسر نصرالله رادش در عصر جدید
در فصل قبلی عصر جدید پسر رادش شرکت کرده بود.
ضبط «شب فیروزه‌ای» در غارعلیصدر با هدف معرفی ظرفیت گردشگری همدان
چرا ۷ میلیارد را به بیرون از وزارتخانه دادند؟
تعطیلاتی که راندمان کار سایر کشورها را ۴ برابر کرده است!
ویدئو - بلندترین مناره‌های مسجد جهان در قلب بافت جهانی یزد
ویدئو - مسجد جامع اردستان؛ یادگاری از تاریخ و فرهنگ ایران زمین
تصویر غیرواقعی ایران بزرگترین چالش است
گردشگری در کشورهای مسلمان چقدر افت داشت؟
دوره آموزشی «کارشناس ارزیابی اقامتگاه بوم­گردی» ابلاغ شد
سیل کرونا صنعت هتلداری را با خود برد
اشتباه کردیم، هنوز به اول راه هم نرسیده‌ایم