کاهش ازدواج و افزایش طلاق در استان مرکزی- صادر نشدن مجازات اجرایی برای پرونده‌های کارگری

14:58 ۱۸ روز پیش ایسنا 238 0
کاهش ازدواج و افزایش طلاق در استان مرکزی- صادر نشدن مجازات اجرایی برای پرونده‌های کارگری

رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت: ثبت ازدواج در سال گذشته شش درصد کاهش و ثبت طلاق پنج درصد افزایش داشته است.

ایسنا

حجت‌الاسلام سید عبدالمهدی موسوی روز شنبه ۳۱ خرداد در جمع اصحاب رسانه، اظهار کرد: ۱۵ حوزه قضایی در سطح استان مرکزی فعالیت دارند که در این حوزه‌ها، ۳۵۲ شعبه دادگاه، دادسرا، اجرا، تحقیق و واحدهای سرپرستی فعال هستند. در این شعبات ۲۲۰ پرسنل قضایی معادل ۵۸ درصد چارت قضایی ارائه خدمت می‌کنند، همچنین ۸۰۱ پرسنل اداری ۴۹ درصد چارت اداری را تشکیل می‌دهند.
وی افزود: در ۱۴۵ شعبه شورای حل اختلاف نیز ۹۶ شعبه شهری و ۴۹ شعبه روستایی با ۶۱۳ پرسنل فعال هستند که ۴۰۰ نفر در قالب اعضای شعب و ۲۱۳ نفر در قالب کارکنان دفتری و ستادی در این مجموعه ارائه خدمت می‌کنند.
رئیس دادگستری استان مرکزی با بیان اینکه در سال گذشته سرقت تعزیری بیشترین فراوانی را در ترکیب جرایم این استان به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: توهین به اشخاص عادی، ضرب و جرح عمدی، ایراد صدمه بدنی غیر عمد ناشی از تصادفات، تهدید، کلاهبرداری، تخریب، نگهداری و مالکیت انواع مواد مخدر، تحصیل مال از طریق نامشروع و افترا نیز به ترتیب در رده‌های بعدی ترکیب جرایم استان مرکزی قرار دارد.
موسوی در خصوص پرونده‌های حقوقی سال گذشته بیان کرد: اعسار از پرداخت محکومٌ‌به، دعاوی مطالبات، طلاق توافقی، الزام به تنظیم سند رسمی املاک و طلاق به درخواست زوجه نیز از بیشترین پرونده‌های حقوقی در سال گذشته است،  ثبت ازدواج در سال گذشته شش درصد کاهش و ثبت طلاق پنج درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: یکی از سیاست های قوه قضائیه اتقان آراست که در این راستا در سال گذشته ۷۸ درصد آرای صادر شده در محاکم تجدید نظر این استان تائید شده، بیش از ۱۰‌درصد در دست بررسی و حدود ۱۲ درصد نقض شده است.
رئیس دادگستری استان مرکزی اضافه کرد: پرونده‌های ورودی محاکم قضایی در سال ۹۸ بیش از ۳۲۱ هزار فقره و  شمار پرونده‌های مختومه نیز تقریبا به همین میزان بوده است.
موسوی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه فناوری اطلاعات بیان کرد: راه‌اندازی شبکه ملی عدالت و دفاتر خدمات قضایی از مهمترین اقدامات دادگستری استان مرکزی در این حوزه بوده که در همین راستا در تیرماه سال گذشته ۸۷ درصد ابلاغیه ها و در خرداد سال جاری بیش از ۹۰ درصد ابلاغیه‌های دستگاه قضایی به صورت الکترونیکی ارسال شده است. در حال حاضر ۱۷ دفتر خدمات قضایی در این استان فعالیت می‌کنند و پنج دفتر دیگر نیز به زودی در استان راه‌اندازی خواهد شد.
وی با اشاره به تاکیدات ریاست قوه قضائیه بر رسیدگی به پرونده‌های معوق افزود: یکی از اولویت‌های دستگاه قضایی استان مرکزی رسیدگی به پرونده‌های معوق است که در این راستا در اردیبهشت ماه امسال 3521 فقره پرونده از حجم پرونده‌های معوق استان مرکزی مختومه شد و این در حالی است  که در سال گذشته ۷۹۹ پرونده معوق مختومه شده بود. بنابه نظر ریاست قوه قضائیه، پرونده های مربوط به قبل از دی ماه سال گذشته، پرونده معوق محسوب می‌شوند.
وی اضافه کرد: اعطای مرخصی و عفو به زندانیان استان مرکزی در سال گذشته بی سابقه بوده به طوری که در یک سال گذشته 6100 مورد مرخصی به زندانیان استان اعطا شد که از این تعداد 1380 مورد به آزادی ختم شد، همچنین ۹۰۰ مورد بازدید مقامات قضایی استان مرکزی  از زندان‌های استان، ۳۰۰ مورد صدور حکم آزادی مشروط و 1339 صدور حکم رای باز، از دیگر اقدامات دادگستری استان‌ در سال گذشته بوده است.
رئیس دادگستری استان مرکزی در خصوص رفع تصرف اراضی ملی و جلوگیری از تخریب این اراضی بیان کرد: رفع تصرف 1850 هکتار از اراضی ملی به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان در سال گذشته انجام شده است. از مجموع ۲ میلیون هکتار اراضی ملی استان، یک میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار دارای سند دفترچه‌ای و ۲۸۲ هزار هکتار دارای سند تک برگی هستند.
موسوی اضافه کرد: سال گذشته در تعزیرات حکومتی استان مرکزی ۶۰۰ پرونده در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل و تمامی پرونده‌ها منجر به صدور رای شده است، همچنین از دیگر اقدامات صورت گرفته کشف 6500 کیلوگرم انواع مواد مخدر بود که بیش از ‌هزار کیلوگرم از این مواد کشف شده، مربوط به موادمخدر سفید و صنعتی بوده است.
وی در ادامه با بیان اینکه بیکاری سبب بروز ناهنجاری و بزه در جامعه می‌شود، بیان کرد: در راستای تحقق شعار سال و رفع مشکل صنایع استان کارگروه اقتصاد مقاومتی تشکیل و نظارت و بازدید از صنایع و نشست در واحدهای تولیدی انجام شده است.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی ادامه داد: در جریان اعتراضات کارگری استان ۱۰۰ کارگر واحدهای تولیدی به دلایل مختلف مجرم معرفی شده و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شده که با تاکید رئیس قوه قضائیه مبنی بر رفتار توام با رأفت با این افراد، هیچگونه مجازات اجرایی اعم از حبس و جریمه نقدی برای آنها صادر نشده است.
موسوی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۹۳ زندانی جرائم غیرعمد استان مرکزی با افزایش ۵۳ موردی از زندان آزاد شدند که دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از محکومیت این افراد به صورت کمک‌های بلاعوض (از محل جذب کمک های خیرین و مردم) و دو میلیارد نیز در قالب اعطای تسهیلات پرداخت شده است.
وی در خصوص عملکرد پزشکی قانونی نیز افزود: در سال گذشته بیش از  ۳۳ هزار و ۸۰۰ پرونده معاینه در پزشکی قانونی استان مرکزی تشکیل و ۵۱۵ مورد نیز تعیین علت فوت انجام شده است.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی در خصوص عملکرد سازمان ثبت اسناد نیز گفت: اعلام بیش از  ۴۴ هزار پاسخ استعلام، صدور 4881 سند تک‌برگی و وصول ۸۶ میلیارد تومان از مطالبات بانکی از مهمترین اقدامات سازمان ثبت اسناد استان مرکزی در سال گذشته بوده است.
موسوی افزود: همچنین در سال گذشته ۹۵ مورد بازرسی از دستگاه‌های دولتی، بررسی ۲۳۴ فقره گزارش و شکایت مردمی، معرفی ۱۰۰ نفر از مستخدمین استان به دادسرا، نظارت بر ۴۱۶ معامله دولتی و لغو هفت مورد معامله به ارزش دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به دلیل رعایت نکردن اصول قانونی توسط اداره کل بازرسی استان صورت گرفته است.
وی بیان کرد: مقابله همه جانبه با فساد اولویت اصلی دستگاه قضایی است و دستگاه قضا با هیچ کس در سطح کلان یا حتی در ستاد های خود تعارف ندارد و این رویه در استان ادامه خواهد داشت، در همین راستا سال گذشته ۵۸ فقره پرونده کارچاق‌کنی و ۲۰ پرونده درون سازمانی در استان تشکیل و احکام مرتبط با آنها نیز صادر شده و این عملکرد نشان از عزم دادگستری در برخورد با فساد دارد.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی بیان کرد: افرادی که اموالشان توقیف شده در هفته قوه قضائیه(یکم تا هفتم تیرماه) به مرجع توقیف کننده مراجعه و اموال خود را دریافت کنند، در این هفته دادگستری حق پارکینگ را بخشیده و مقرر شده پارکینگ داران نیز تخفیفی در این هفته در نظر داشته باشند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

معرفی اسنپ دکتر و ارائه خدمات رایگان پزشکی برای رانندگان اسنپ
سال‌هاست که خدمات آنلاین پزشکی در کشورهای مختلف دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ایران نیز اپلیکیشن اسنپ همزمان با شیوع کرونا، با اضافه کردن سرویس «پزشک و مشاور» در این بخش وارد شده است.
دانلود قسمت دوم سریال موچین
سریال کمدی اجتماعی «موچین» به کارگردانی و نویسندگی حسین تبریزی هر چهارشنبه توسط سایت دانلود قانونی حلال دانلود توزیع می‌شود.
تور کیش هتل داریوش
امروزه بسیاری از گردشگران به دنبال رزرو تور کیش هتل داریوش می‌باشند. آژانس هواپیمایی ندا بال آسمان به‌عنوان یکی از برگزارکنندگان تور کیش به‌صورت خلاصه در مطلب زیر به برخی از خدمات هتل داریوش کیش اشاره می‌کند.
تا خرید کتب زبان، تنها چند کلیک فاصله‌ دارید!
با بانک کتاب ناهید، دیگر نگران گشت و گذار و یافتن کتب زبان موردنظر خود نباشید. بانک جامع کتابی که تنها با چند کلیک، راه را برای دسترسی آسان و بی دردسر به هر منبعی که بخواهید برای شما فراهم کرده است.
سیتروئن که بود؟
آندره گوستاو سیتروئن در ۱۹۰۰ از «اکول پلی‌تکنیک» فارغ‌التحصیل شد و پس از آن به‌عنوان یک مهندس و طراح صنعتی مشغول به‌کار شد. در همان سال از لهستان که زادگاه مادرش بود، دیدار کرد. طی این سفر نجاری را دید که مشغول کار روی چرخ دنده‌ای با ساختار استخوان ماهی بود. این چرخ دنده با صدای کمتر و به شکلی روان‌تر کار می‌کرد. سیتروئن حق اختراع و امتیاز آن را با مبلغی بسیار اندک خریداری کرد که همین خرید ساده منجر به اختراعی شد که به سیتروئن اعتبار فراوانی بخشید؛ یعنی چرخ دنده‌های مارپیچی دوبل.
۱۷ میلیارد؛ هزینه یک شعار!
برخی فقط حدس می‌زنند محمدحسن انصاری‌فرد دوست نداشت پرسپولیس با مربی انتخاب‌شده توسط ایرج عرب به مقام قهرمانی برسد. او مایل بود در قامت یک فاتح، گل‌محمدی را به پرسپولیس بیاورد، بعد در کنار یحیی و مطهری و افشین پیروانی و کریم باقری عکس دسته‌جمعی بگیرد و بتواند شعار معروف «کادر تمام پرسپولیسی» را سر بدهد؛ شعاری که حالا بیش از ۱۷ میلیارد تومان برای باشگاه پرسپولیس هزینه در پی داشته است. بله؛ هزینه برخی شعارها سرسام‌آور است!
هیچ برنامه‌ای برای اسکی‌بازان معلول تا پایان ۲۰۲۰ وجود ندارد
رئیس انجمن اسکی معلولان گفت: تا پایان ۲۰۲۰ کلیه مسابقات پاراسکی از سوی IPC لغو شد و هنوز هیچ برنامه جدیدی از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک ارائه نشده است.
تعویق جایزه بزرگ دوومیدانی با اوج‌گیری کرونا
مسابقات جایزه بزرگ دوومیدانی به دلیل اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا در کشور به تعویق افتاد.
جلسه هیات اجرایی کمیته ملی المپیک برگزار نمی‌شود
هیات اجرایی کمیته ملی المپیک هفته آینده تشکیل جلسه نمی‌دهد.
ماتئوس: لیورپول بهترین گزینه برای آلکانتاراست
ستاره سابق بایرن مونیخ معتقد است که لیورپول بهترین مقصد برای هافبک اسپانیایی باواریایی‌هاست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وضعیت وخیم اقتصادی اروپایی‌ها با ادامه شرایط کرونایی
کمیسیون اروپا نسبت به وقوع رکود عمیق اقتصادی در کشورهای اروپایی هشدار داد.
نحوه آموزش در دانشگاه‌ها پس از کرونا چگونه خواهد بود؟+فیلم
معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه آموزش دانشگاه‌ها در دوران پس از کرونا به هیچ وجه به وضعیت قبل از بهمن ۹۸ باز نخواهد گشت، گفت: با توجه به مجازی شدن آموزش در دانشگاه‌ها مطمئنا پس از کرونا نیز آموزش الکترونیکی در کنار کلاس‌های حضوری ارائه خواهد شد، چرا که دانشجویان به هیچ عنوان دیگر به آموزش صرف حضوری تن نخواهند داد.
وضعیت سپرده‌های بانکی و نقش بانک‌ها در سامان‌دهی بازار ارز از زبان مدیرعامل بانک رفاه
مدیرعامل بانک رفاه ضمن تشریح اقدامات این بانک در زمینه پرداخت تسهیلات به اقشار مختلف، در مورد سپرده‌های بانکی و نقش بانک‌ها در سامان‌دهی بازار ارز، توضیحاتی را ارائه کرد.
ممنوعیت واردات گوشی‌ تلفن همراه به گمرک ابلاغ نشده است
عباسپور در خصوص ابلاغیه اعمال ممنوعیت واردات گوشی تلفن همراه به ارزش بالای ۳۰۰ یورو توضیحاتی را ارائه داد.
شکست خانگی نیروی زمینی
آخرین مسابقه هفته بیست و هشتم لیگ دسته اول امروز از ساعت 19:50 در تهران بین دو تیم نیروی زمینی و هوادار برگزار شد که تیم نیروی زمینی در این مسابقه با نتیجه دو بر یک شکست خورد.
حکم حبس با خدمت برای ۵ زندانی ایلام
اعتراض روح‌الله زم به حکم اعدام
سفر معاون حقوقی قوه قضاییه به کرمان
درخواست دادستان کل کشور از رییس قوه قضاییه برای حذف دادسرا در ۵۰ شهرستان
نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان شنبه برگزار می‌شود
دیدار اعضای مجمع نمایندگان گیلان با وزیر دادگستری
بازدید رییس کل دادگستری تهران از حوزه قضائی اسلامشهر
آل محمد: قانون کاهش مجازات حبس از قوانین مفید و لازم محسوب می‌شود
مقدمات پیشگیری از جرم نیازمند همکاری دیگر قواست- از کسانی که فساد را گزارش کنند حمایت می‌کنیم
بازداشت ۲ نفر متهم به ایراد ضرب و جرح پزشک یاسوجی