بازگشایی سالن‌های سینما و تئاتر از فردا - پروتکل جدید ضد کرونا برای زندان‌ها

13:32 ۱۴ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 219 0
بازگشایی سالن‌های سینما و تئاتر از فردا - پروتکل جدید ضد کرونا برای زندان‌ها

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن اشاره به بازگشایی تالارهای پذیرایی، سالن‌های سینما و تئاتر، بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همکاری اصناف با بازرسان دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، مهندس محسن فرهادی در نشست ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران ضمن تبریک روز ملی اصناف (اول تیر ماه) و تقدیر از حرکت خودجوش اصناف در همکاری جهت کنترل اپیدمی کرونا در ابتدای شروع پاندمی در کشور، گفت: اکنون در آستانه بازگشایی تالارهای پذریرایی در شهرها و شهرستان‌های سفید و زرد کرونا هستیم. به طوری که شروع فعالیت‌های سینماها، تئاتر و مراکز فرهنگی از روز اول تیر ماه البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی را شاهد خواهیم بود.
وی افزود: به نظر من ستاد ملی کرونا به صنوف و گردانندگان  تالارهای پذیرایی، سینماها و تئاترها اعتماد برجسته‌ای کرده است؛ چرا که سینماها و تئاتر و تالارهای پذیرایی، طبیعت‌شان تجمع افراد است و به همین دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آنها از اهمیت بیشتری نسبت به سایر صنوف برخوردار است.
فرهادی تاکید کرد: رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی یک تا دو متری در افراد خصوصا در تالارها ارزش وافری دارد. رعایت بهداشت فردی مثل ضدعفونی کردن دست‌ها، گندزدایی و ضدعفونی سطوح مشترک در اولویت است. لازم است در این اماکن اجرای پروتکل‌ها را جدی بگیرند و این فرصت را به سمت آزادی‌های بیشتر برای کنترل و مبارزه با کرونا مغتنم شمارند. در مجموع خواهان همکاری مستمر اصناف با همکاران و بازرسان در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی هستم.
پروتکل جدید ضد کرونایی برای زندان‌ها وی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا درباره پروتکل جدید وزارت بهداشت درباره رعایت موازین بهداشتی و مقابله با کرونا در زندان‌ها، گفت: پروتکلی امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ارایه شد تحت عنوان پروتکل بهداشتی زندان‌ها که با همکاری خوب سازمان زندان ها تهیه شده است. عمده‌ترین نکات آن همین فاصله‌گذاری‌هاست و توصیه‌ ما به سازمان زندان‌ها آن است که تا حد امکان و جایی که قانون اجازه می‌دهد، زندانی‌هایی که به مرخصی رفته‌اند، همچنان از مرخصی استفاده کنند و در صورت مراجعه به زندان نیز فاصله گذاری‌ها رعایت شود؛ به طوری که فضای مدیریت شده مترمربع نسبت به زندانی‌ها افزایش یابد و نزدیک به دو تا سه برابر شود.
فرهادی افزود: با توجه به شرایط خاص زندان‌ها، رعایت بهداشت فردی و مواد غذایی و رعایت پروتکل‌ها بسیار اهمیت دارد و لازم است جدی گرفته شود. همچنین اگر شرایط بیماری برای زندانی بروز کرد، نسبت به اقدامات درمانی و قرنطینه کردن آنها اقدام شود.
وی گفت: از آنجا که این پروتکل با همکاری سازمان زندان‌ها تهیه شده، امیدواریم مو به مو اجرا شود و شرایط امن و ایمنی را در زندان‌ها داشته باشیم.
کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح جامعه، گفت: متاسفانه همچنان پروتکل‌ها کمتر رعایت می‌شوند. در همین زمینه جلسه‌ای با وزارت صمت و اتاق اصناف داشتیم و خوشبختانه وزارت صمت و اتاق اصناف اعلام کردند که آماده‌اند به بازرسان بهداشت محیط و حرفه‌ای وزارت بهداشت در سراسر کشور کمک کنند.
فرهادی گفت: هرچند سیاست‌مان پلمب و تعطیل کردن نیست، اما مجبوریم در مواقعی که پروتکل‌ها خوب رعایت نمی‌شوند، اقدام به تعطیلی واحد متخلف کنیم. نیروی انتظامی نیز قول به همکاری داده است. وزارت ارشاد نیز قول دادند از نظر رسانه‌ای کار فرهنگی انجام دهند تا هم خدمت گیرنده و هم خدمت دهنده را راغب کنند داوطلبانه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. ازسیستم شهرداری بویژه شهرداری تهران و همچنین وزارت راه برای رعایت پروتکل‌ها درخواست شد.
وی تاکید کرد: رعایت‌ پروتکل‌های بهداشتی باید همکاری برون بخشی و در نهایت همکاری کل صنوف و مردم را داشته باشد، در غیر این صورت بتدریج مشکل بدتر خواهد شد.
تالارهای پذیرایی در مناطق قرمز، همچنان تعطیل فرهادی همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشت محدودیت‌ها در فعالیت اصناف در مناطق قرمز کرونایی، گفت: قطعا یکی از علل مهم که یک شهر وارد وضعیت قرمز می‌شود، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و وجود تماس‌های بیشتر است که مصداق آن می‌تواند حضور در بازارها و ... باشد. بازگرداندن محدودیت‌ها در این مناطق به این صورت است که بازگشایی‌های جدید به این مناطق نخواهد رسید. به عنوان مثال در زمینه تالارهای پذیرایی در نقاط سفید و زرد بازگشایی می‌شوند، اما کماکان تالارهای پذیرایی در مناطق قرمز بسته است. بنابراین محدودیت‌ها به دو صورت است؛ یا اجازه بازگشایی‌های جدید داده نمی‌شود و یا به تعطیلی می‌رویم. روز پنجشنبه در جلسات روسای کمیته‌های ستاد ملی کرونا این موضوع مورد بحث قرار گرفت و امروز هم حتما مورد بحث قرار گرفته و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شده است.
فعالیت قهوه‌خانه‌ها بدون عرضه مواد دخانی پلمب ۴۶۰۰ واحد صنفی متخلف طی دو هفته گذشته وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پروتکل‌های بهداشتی در سفره‌خانه و قهوه‌خانه‌ها، گفت: در پروتکل‌ها دقیقا به رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها اشاره شده و در مصوبات  ستاد ملی کرونا هم بر این موضوع تاکید شده است که این در محل‌ها باید ضدعفونی دست، رعایت بهداشت فردی و بهداشت مواد غذایی را داشته باشند و بدون عرضه مواد دخانی باشند. صرف نظر از مضرات مواد دخانی در شرایط غیر کرونایی، در شرایط کرونا و از آنجایی که کرونا یک بیماری تنفسی است، عرضه مواد دخانی خصوصا قلیان می‌تواند ضربه زیادی وارد کند. خصوصا می‌تواند ایمنی بدن را ضعیف کند. همچنین شلنگ قلیان می‌تواند به راحتی امکان انتقال کرونا را فراهم کند. بر همین اساس تعداد زیادی از پلمب‌های اخیر ما به واحدهای قهوه‌خانه‌ای اختصاص یافته که قلیان و مواد دخانی عرضه می‌کردند؛ به طوری که طی دو هفته گذشته بیش از ۴۶۰۰ پلمب و تعطیلی واحدهای صنفی را داشتیم که بخش عمده آن به قهوه‌خانه‌های عرضه کننده قلیان اختصاص داشته است.
چگونگی فعالیت مدارس فرهادی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری کلاس‌های تابستانی در مدارس، گفت: فعالیت مدارس از ۲۷ اردیبهشت ماه مجاز تلقی شد و برای برگزاری امتحانات نهایی نهم و دوازدهم هم مجاز شد، اما در زمینه پایگاه‌های تابستانی، مدارسی که امکان برگزاری چنین پایگاه‌هایی را دارند، فعالیت‌شان را شروع می‌کنند که هنوز هم آغاز نشده و از اواسط یا اواخر تیر ماه اگر شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوطه را داشته باشند، می‌توانند این اقدام را انجام دهند، اما پیش از آن هماهنگی‌هایی را با وزارت آموزش و پرورش خواهیم داشت.
وی درباره بروزرسانی پروتکل‌های بهداشتی، گفت: بروزرسانی پروتکل‌های بهداشتی روز و تاریخ ندارد و هرکجا که فکر کنیم بروزرسانی لازم است، وارد عمل می‌شویم. قبل از اینکه بازگشایی سینماها و تئاتر در دستور کار ستاد قرار گیرد، با تعدادی از هنرمندان و همکاران صدا وسیما پروتکل‌های مربوطه آن را بروز رسانی کردیم. طبیعتا اگر لازم باشد، می‌توانیم پروتکل‌هایمان را بروز رسانی کنیم. هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم.
پروتکل دفن متوفیان کرونا قبرستان مجزا، ضرورتی ندارد فرهادی درباره تطهیر فوت‌شدگان کرونایی و تحویل جنازه‌ها و جداسازی قبرستان‌های متوفیان کرونا، گفت: برای بحث دفن کرونایی‌ها، پروتکل‌های آن را بارگذاری کردیم که سه ورژن مختلف بروز شد. بر اساس آخرین ورژن که با همکاری وزارت کشور و آرامستان‌ها انجام شد، از آنجایی که سیستم کفن و دفن ما مبتنی بر غسل و کفن است، ‌در آن پروتکل نکات لازم نوشته شده است. از جمله اینکه فردی که به عنوان غسال هستند و تمام کسانی که در مسیر حمل و نقل جسد متوفی دخیل هستند، باید محافظت کامل داشته باشند. البته از نظر ما حتی در شرایطی که با فوتی‌های معمولی مواجهیم هم این حفاظت باید رعایت شود.
وی افزود: در عین حال دفع بهداشتی فاضلاب مورد تاکید ما بوده است؛ چون باید این فاضلاب  مدیریت شود. میزان مواد و مشتقات کلره نیز در پروتکل درج شده است. بعد از این اقدامات، انتقال متوفی از یک شهر به شهر دیگر، از یک استان به استان دیگر و حتی به خارج از کشور با رعایت پروتکل‌ها هیچ منعی ندارد. در زمان دفن فقط لازم است در زمانی که عمق آب زیرزمینی اجازه می‌دهد، تا دو متر حفر شده، زیر متوفی آهک‌پاشی شده و بعد از عملیات دفن، روی متوفی هم آهک‌پاشی شده و دفن انجام شود.  
تحت هیچ شرایطی اختصاص قبرستان مجزا و محل غسل مجزا ضرورتی ندارد و با رعایت این پروتکل هیچ منعی در دفن اجساد وجود ندارد.
وی درباره برخی ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر دریافت پول از خانواده کرونایی‌ها و تحویل جسد به آنها، گفت: در خرمشهر هم از همکاران علوم پزشکی آبادان خواستیم تا موضوع را بررسی کنند و قطعا اگر چنین شرایطی باشد، برخورد مقتضی انجام می‌شود. در حال حاضر نمی‌توان گفت که این خبر درست بوده یا غلط.
پیشنهاد ممنوعیت برگزاری حضوری آزمون‌ها در مناطق قرمز فرهادی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری حضوری برخی آزمون‌ها، گفت: امروز قرار بود این موضوع در ستاد ملی کرونا مورد بحث قرار گیرد.
در حال حاضر مناطق ما از نظر کرونا به سبز، سفید، زرد، نارنجی و قرمز تقسیم می‌شود که قرار شد هر محدودیتی ذیل این تقسیم‌بندی باشد و ابلاغ شود.
پیشنهاد شده که برگزاری آزمون‌های حضوری در مناطق قرمز ممنوع شود. البته در سایر مناطق هم توصیه می‌کنیم که هر جلسه‌ای یا آزمونی در صورت امکان، به صورت غیرحضوری و الکترونیک برگزار شود و درصورتیکه مجبور شویم به سمت برگزاری حضوری آن‌ها رویم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

بایرن قهرمان جام حذفی آلمان شد؛ دوگانه باواریایها با فلیک
بایرن مونیخ توانست با شکست بایر لورکوزن در فینال جام حذفی عنوان قهرمانی را به دست آورد.
کی‌روش وقتی به ایران می‌آید که کرونا نباشد
کارلوس کی‌روش گفته وقتی کرونا به پایان رسید به ایران می آید اما این اتفاق با توجه به روند شیوع این بیماری در آینده نزدیک غیرممکن است.
انفجار کرونا در لیگ برتر- لیگ معلق می‌شود؟
۱۶ نفر اعضای فوتبال تیم فوتبال فولاد و ۱۴ نفر از اعضای استقلال به کرونا مبتلا شدند و با توجه به پروتکل‌های فدراسیون پزشکی ورزشی، بازی های این دو تیم باید لغو شود. همچنین هنوز سایر تیم‌هایی که با فولاد و استقلال بازی کرده‌اند تست ندادند تا وضعیت کلی تعطیلی ادامه لیگ نوزدهم مشخص شوند.
فولاد به اهواز بازمی‌گردد
کاروان تیم فولاد خوزستان، مازندران را به مقصد تهران و سپس اهواز ترک خواهد کرد.
آهنگ سروش فرهمند در عصر جدید+فیلم
اجرای سروش فرهمند در عصر جدید را می بینید.
اجرای علی فریادی در عصر جدید+فیلم
فیلم اجرای استندآپ کمدی علی فریادی را در عصر جدید می بینید.
چند روش برای مقابله با تنگی نفس
تنگی نفس ممکن است در اثر بیماری‌ها و مشکلات پزشکی مختلف یا حتی به دلیل اضطراب و فشارهای روانی نیز ایجاد شده و نفس کشیدن را برای فرد دشوار کند.
تعرفه‌های جدید درمان اعتیاد - تسهیلات ویژه برای کودکان و معتادان بی‌بضاعت
معاون دبیرخانه شورایعالی بیمه سلامت کشور از افزایش 15 درصدی تعرفه خدمات سرپایی درمان اعتیاد خبر داد و گفت: در حوزه داروهای درمان اعتیاد نیز متناسب با هزینه‌ای که سازمان غذا و دارو برای همه داروها تعیین می‌کند، برای داروهای مرتبط با درمان اعتیاد نیز هزینه مربوطه تعیین می‌شود.
فواید نگاه مثبت به زندگی
اگر بخواهیم مدام نگاه منفی داشته باشیم دچار افسردگی می‌شویم؛ بنابراین روش پیشگیری از منفی نگری این است که مهارت‌های زندگی را کسب کنیم تا بتوانیم از بروز بیماری‌های روحی و افسردگی جلوگیری کنیم .
خشکسالی همچنان در ایران ادامه دارد
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که با وجود بارش‌های مناسب ۲ سال اخیر، اما همچنان دشت‌های کشاورزی دچار خشکسالی هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بایرن قهرمان جام حذفی آلمان شد؛ دوگانه باواریایها با فلیک
بایرن مونیخ توانست با شکست بایر لورکوزن در فینال جام حذفی عنوان قهرمانی را به دست آورد.
کی‌روش وقتی به ایران می‌آید که کرونا نباشد
کارلوس کی‌روش گفته وقتی کرونا به پایان رسید به ایران می آید اما این اتفاق با توجه به روند شیوع این بیماری در آینده نزدیک غیرممکن است.
انفجار کرونا در لیگ برتر- لیگ معلق می‌شود؟
۱۶ نفر اعضای فوتبال تیم فوتبال فولاد و ۱۴ نفر از اعضای استقلال به کرونا مبتلا شدند و با توجه به پروتکل‌های فدراسیون پزشکی ورزشی، بازی های این دو تیم باید لغو شود. همچنین هنوز سایر تیم‌هایی که با فولاد و استقلال بازی کرده‌اند تست ندادند تا وضعیت کلی تعطیلی ادامه لیگ نوزدهم مشخص شوند.
فولاد به اهواز بازمی‌گردد
کاروان تیم فولاد خوزستان، مازندران را به مقصد تهران و سپس اهواز ترک خواهد کرد.
آهنگ سروش فرهمند در عصر جدید+فیلم
اجرای سروش فرهمند در عصر جدید را می بینید.
چند روش برای مقابله با تنگی نفس
تعرفه‌های جدید درمان اعتیاد - تسهیلات ویژه برای کودکان و معتادان بی‌بضاعت
کردستان و چالش‌های بزرگ در مسیر مبارزه با کرونا
ضرب و شتم یک پزشک متخصص چشم توسط همراهان بیمار+عکس
دفن اجساد کرونایی از شایعه تا واقعیت
ارائه خدمات به افراد بدون ماسک در ادارات دولتی ممنوع شد
حفر گورهای دسته جمعی در بولیوی برای قربانیان کرونا
اتحادیه اروپا  داروی رمدسیویر را برای درمان مبتلایان کووید-۱۹ تایید کرد
فقط یک‌سوم مردم استان مرکزی ماسک می‌زنند-درب‌های آرامستان‌ها دوباره بسته می‌شود
برخورد قضایی با صاحبان مجالس عروسی و عزا در کهگیلویه و بویراحمد