علائم نشان‌دهنده راه فرار؛ قربانی زیبایی مراکز جمعیتی

01:31 ۳۲ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 633 0
علائم نشان‌دهنده راه فرار؛ قربانی زیبایی مراکز جمعیتی

معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه علائم نشان دهنده راه‌های خروج و فرار باید به گونه‌ای باشد که افراد کم‌بینا، ناشنوا و... نیز آن‌ها را تشخیص دهند، گفت: در برخی از مراکز جمعیتی این علائم برای اینکه در محیط جلب توجه نکنند از دید خارج بوده یا بسیار کوچک در گوشه‌ای از دیوار قرار دارد.

ایسنا

محمود قدیری در گفت‌وگو با ایسنا ، در این باره اظهار کرد: ایجاد و مشخص کردن مسیر خروج ایمن و مشخص، یکی از فاکتورهایی است که استانداردهای خاص خود را دارد. این مهم به علت تاثیر بسیارش یکی از نکاتی است که توسط تمام آتش‌نشانی‌های دنیا مورد توجه است.
وی با بیان اینکه این فاکتور حین وقوع حادثه و به خصوص وقوع زلزله اهمیت بسیاری پیدا می‌کند، گفت: بر اساس کدها و مقررات ملی ساختمان راه‌های خروج باید از هر گونه مانع خالی بوده و ساخت آن طوری باشد که نفوذ دود و حرارت به آن سخت و تقریبا غیر ممکن باشد. این تعریف ساده‌ای است، بر همین اساس نباید هیچ گونه مانعی در راه‌های خروج وجود داشته باشد چون فرض بر این است که حین زلزله فرد آنقدر دچار استرس است که تنها فکرش فرار است.
قدیری ادامه داد:‌ در این شرایط اگر مانعی در راه خروج واقع شده باشد ممکن است که افراد به زمین بیفتند و..
معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با تاکید بر اینکه عرض راه‌های خروج نیز باید از استاندارد خاصی برخوردار باشد، گفت: در مراکز تجمعی عرض معبر نباید از ۱۱۰ سانتی متر کمتر باشد و به ازای هر نفر ۰.۸ سانتی متر باید به ۱۱۰ سانتی متر اضافه شود. این محاسبات به صورت تجربی بوده و محاسبات ریاضی نیست. حالا هم نرم افزاری ایجاد شده که راه‌های فرار انسان را برنامه ریزی می‌کند و مدل‌های مختلف آن مشخص می‌شود.
قدیری با بیان اینکه اصولا افراد هنگام وقوع زلزله یا حادثه‌های دیگر از راه‌هایی خارج می‌شوند که پیش از آن از طریق آن، به محل وارد شده بودند، تصریح کرد: این نتیجه بر اساس یک آزمایش گرفته شده است. پس در واقع یکی از راه ها این است که ورود کنترل شود،‌ چرا که حین وقوع حادثه مردم معمولا از همان دری خارج می‌شوند که از آن وارد شده بودند.
وی درباره لزوم افزایش تعداد و تاثیر علائم نشان دهنده مسیر خروج گفت: علائم باید واضح و بزرگ باشد، به طوری که حتی فردی که ترسیده و از شدت ترس شوکه شده است هم علائم را تشخیص دهند. علائم باید ساده اما موثر باشد. به عنوان مثال حین وقوع آتش‌سوزی در مسجد ارگ اگر مردم از یک در فرار نمی‌کردند شاید جان خود را از دست نمی‌دادند.
معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران افزود: مسیرهای خروج نه تنها باید از نظر ریاضی و هندسی طراحی شود که باید به شکلی برنامه ریزی شود که فردی که وارد ساختمان می‌شود بداند که در زمان اضطرار از کدام در فرار کند و کدام در نزدیک تر است.
قدیری اظهار کرد: ساختمان‌هایی که تأییدیه سازمان آتش‌نشانی تهران را دارند قطعا دارای راه‌های خروج ایمن هستند، مگر ساختمان‌هایی که تاییدیه ایمنی دارند اما دهه ۷۵ به قبل ساخته شده باشد و نتوانند پایه گذاری کنند که به آن‌ها شرایط دیگری را پیشنهاد می‌دهیم.
وی گفت: محیط‌هایی مثل سینماها، تئاترها، مجتمع‌های تجاری، هایپر مارکت‌ها و... باید نسب به نصب این علائم هشداری که واضح و مشخص باشند دقت داشته باشند. نباید وضوح و مشخص بودن علائم راه خروج فدای زیبایی شود. در برخی از مراکز جمعیتی این علائم برای اینکه در محیط جلب توجه نکنند از دید خارج هستند یا بسیار کوچک در گوشه ای از دیوار قرار دارد. در حالی که این علائم باید به گونه‌ای باشد که افراد با ویژگی‌های فردی مختلف آن را تشخیص دهند.
قدیری تاکید کرد: علائم نشان دهنده راه‌های خروج و فرار باید به گونه‌ای باشد که افراد کم بینا، نابینا، ناشنوا و... آن‌ها را تشخیص دهند. باید به این موضوع توجه ویژه‌ای شود.
وی با بیان اینکه حین وقوع حادثه با آدم‌های متفاوتی سر و کار داریم گفت: این افراد الزاما در زمان اضطرار بهترین روش‌ را انتخاب نمی‌کنند مگر آن‌که ما به آن‌ها کمک کنیم. کمک کردن ما نیز باید به این صورت باشد که آنها به راحتی راه‌های خروج را پیدا کنند. یقینا زمان وقوع زلزله یا حوادث دیگر افراد در شرایط عادی نیستند.
معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران گفت: وضعیت مشخص کردن راه‌های خروج در مراکز جمعیتی پایتخت بد نیست، اما به ظرافت‌های آن اهمیتی داده نشده است. این‌ها باید بسیار مشخص باشد و حتی نورتاب باشد که اگر برق قطع شد باز هم امکان دیده شدن آن‌ها وجود داشته باشد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

آموزش و پرورش
آموزش و پرورش

آخرین اخبار

مقام کاخ سفید که علیه ترامپ شهادت داده بود، از ارتش بازنشسته شد
یک مقام نظامی دولت آمریکا که بعد از شهادت دادن علیه دونالد ترامپ در جریان تحقیقات استیضاح از پست خود در کاخ سفید اخراج شده بود، از ارتش بازنشسته شده است.
وانگ‌ یی: روابط چین و آمریکا با جدی‌ترین چالش‌ مواجه است
وانگ یی، دیپلمات ارشد چین امروز (پنج‌شنبه) گفت، روابط پکن و واشنگتن با جدی‌ترین چالش‌ از زمان برقراری مناسبات دیپلماتیک در ۱۹۷۹ مواجه است و دو کشور به پیام مثبت بیشتری نیاز دارند.
برگزاری آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی؛ فردا ۹ صبح
آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، رأس ساعت ۹ صبح فردا، جمعه بیستم تیرماه در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار می شود.
اصرار وزارت بهداشت بر تجدید نظر در زمینه اجرای طرح ترافیک
معاون وزیر بهداشت گفت: اصرار داریم که تجدید نظری در زمینه اجرای طرح ترافیک در ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گیرد.
ماجرای یک خاکریز
« چند راننده لودر و بلدوزر را انتخاب کرد گفت کسانی را می‌خواهد که داوطلب شهادت باشند. احمد به فرمانده زرهی گفت دو سه تا نفربر بیار جلو روبروی عراقی‌ها با سرعت به چپ و راست حرکت کنند و گردوخاک راه بیندازند تا دید آن‌طرف کور بشه و بتونیم خاکریز رو به هم وصل کنیم.»
آغاز ثبت تخلف برای تاکسیرانان بدون ماسک
معاون نظارت و امورمناطق سازمان تاکسیرانی شهر تهران از بکارگیری تیم های عملیاتی با رویکرد ارشادی و اعمال ثبت تخلف برای تاکسیرانان بدون ماسک خبر داد.
کلین شیت عابدزاده در لیگ پرتغال
ماریتیمو در هفته سی و یکم رقابت‌های لیگ فوتبال پرتغال در دیدار مقابل بواویستا در شبی که امیر عابدزاده کلین شیت کرد به پیروزی رسید.
پایان لیگ نوزدهم در مهر و ابهام در زمان شروع لیگ بیستم
لغو بازی‌های استقلال و فولاد و عقب افتادن بازی‌های این دو تیم در هفته‌های آینده، پایان لیگ و شروع فصل آتی را از دسترس خارج کرده است.
اتحاد ۴ جشنواره بزرگ سینمایی در مقابل کرونا
چهار چشنواره مهم پائیزی سینمایی جهان شامل ونیز، تورنتو، تلوراید و نیویورک اعلام کردند، امسال و در سایه شیوع ویروس کرونا همکاری را جایگزین رقابت با یکدیگر خواهند کرد.
قرنطینه کامل بیخ گوش تهران- اعتراف به عقب ماندگی - پیشخوان
تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز را اینجا مشاهده کنید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی‌ها
«واگذاری جزایر قشم و کیش به چینی‌ها» شایعه‌ای است که هرازگاهی در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای مطرح شده و بر سر زبان‌ها می‌افتد و به بحث‌های درون تاکسی و دورهمی‌ها تبدیل می‌شود. مشکلات اقتصادی و آثار تحریم‌های اقتصادی هم سرعت نشر این شایعات و باورپذیری آنها در بین مردم را افزایش داده است.
هشدار گوترش نسبت به «مداخله بی‌سابقه» خارجی‌ها در لیبی
دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که مداخلات خارجی‌ها در لیبی به «سطح بی‌سابقه‌ای» رسیده که موجب افزایش تنش‌ها در منطقه شده است.
نخست‌وزیر پرتغال: در مقابل کرونا به یک اتحادیه اروپای قوی نیازمندیم
نخست‌وزیر پرتغال اعلام کرد که اتحادیه اروپا باید در مقابل کرونا بیش از هر زمان دیگری قوی‌تر و مستحکم‌تر باقی بماند.
مجازات جرایم رایانه‌ای چیست؟
بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای مجازات‌های مخصوص به خود را دارد و هرکس مرتکب اعمال مجرمانه شود باید مجازات‌های قانونی را طی کند.
درخواست محمدپور از جامعه دوومیدانی: انتخابم را به فال نیک بگیرید
سرپرست دبیری فدراسیون دوومیدانی با بیان اینکه برای کار تخصصی نیامده در پاسخ به انتقاد برخی از اهالی این رشته گفت: این انتخاب را به فال نیک بگیرید، من هم سعی می‌کنم تا وظایفم را در حداقل زمان انجام دهم و رضایت خانواده این رشته را جلب کنم.
ارسباران همچنان می‌سوزد
سانحه مترو مصدوم نداشته است
کشف ۱۰۰ کیلو تریاک در لرستان
دستگیری چهار سوداگر مرگ با بیش از ۹۰ کیلو حشیش در گناوه
کشف ۳۵میلیاردی موتورسیکلت های قاچاق
تاکید بر تقویت نقش صلح و سازش توسط کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها
متلاشی شدن باند مخوف سرقت و قتل در آذربایجان شرقی+ اعترافات قاتل و سارق
۹ کشته در حادثه رانش زمین در چین
امنیت مهمترین مطالبه به‌حق مردم از پلیس
قطع مچ دست نجار جوان حین کار