آغاز فازم سوم کنترل کرونا- «سالمندان» و «بیماران خاص» غربالگری می شوند

00:45 ۳۲ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 747 0
آغاز فازم سوم کنترل کرونا- «سالمندان» و «بیماران خاص» غربالگری می شوند

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: در فاز سوم کنترل و مدیریت کرونا برای ما مهم است افرادی را که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، زودتر شناسایی کرده و مورد مراقبت قرار دهیم و اجازه ندهیم که این افراد به فرم‌های شدید بیماری کووید-۱۹مبتلا شوند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمد مهدی گویا درباره پایان کرونا در کشور، گفت: فکر نمی‌کنم کسی اکنون بتواند به این سوال پاسخ دهد که کرونا چه زمانی از کشور خارج می شود، اما دعا می‌کنیم که هرچه زودتر این اتفاق رخ دهد.
چرا آمار ابتلا به کرونا صعودی شده است؟ وی درباره دلایل صعودی بودن آمار مبتلایان به کرونا طی روزهای اخیر، افزود: باید توجه داشت که تمام دنیا و تقریبا در ۲۱۳ کشور و منطقه بروز این بیماری را گزارش کردند و گرفتار کرونا هستند. زمانیکه این بیماری آغاز شد، شاید کسی تصور نمی‌کرد که در یک بازه زمانی چهار تا پنج ماهه بیش از ۶.۵ میلیون مبتلا داشته باشد و بیش از ۴۰۰ هزار نفر جان‌شان را از دست بدهند. هنوز هم نمی‌توان پیش‌بینی کرد که آینده این بیماری چه خواهد شد.
گویا ادامه داد: وقتی که همه‌گیری در کشور ما آغاز و موارد اولیه بیماری مشاهده شد، بلافاصله کاری که کردیم این بود که ببینیم چطور می‌توانیم در برابر این بیماری دفاع خوبی داشته باشیم. منظور از دفاع خوب این بود که بتوانیم بیماران را زودتر شناسایی کنیم، زودتر درمان کنیم و اجازه ندهیم که بیماران بیماری‌شان را به دیگران منتقل کنند. به سرعت همه این اتفاقات رخ داد و ما یک دفاع جانانه کردیم. به طوری که همکاران پزشک و پرستار ما با زحمات شبانه روزی‌شان جان‌شان را کف دست گرفتند و دفاع کردند.
وی تاکید کرد: اما بعد از مدتی باید تاکتیک‌مان را تغییر می‌دادیم. بر همین اساس مرحله بعدی اقدامات ما حمله به این بیماری بود. اینکه چگونه با این بیماری برخورد کنیم تا بتوانیم سریع‌تر از پس آن برآییم. حمله ما بسیار سنگین بود که ۳۵ هزار نفر نیروی بهداشتی در سراسر کشور این حمله را سازماندهی و اجرا کردند که همچنان در حال اجراست. در فاز حمله منتظر نشدیم که بیمار به بیمارستان مراجعه کند، بلکه ما به سراغ بیمار رفتیم و آنها را شناسایی کردیم. ما بیماران را در مرحله اولی که هنوز علائم بیماری در آنها ظاهر نشده بود یا بسیار خفیف بود، شناسایی کردیم، تحت مراقبت قرار دادیم و برخی از آنها را تحت درمان های ویژه قرار دادیم. بر همین اساس غربالگری انجام دادیم و در وهله اول و ظرف یک ماه ۷۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را غربالگری کردیم و کسانی که علائمی از بیماری را ذکر می‌کردند، تحت مراقبت قرار دادیم.
گویا با بیان اینکه یکی از مهم ترین دلایل افزایش آمار این است که ما افراد بدون علامت یا کم علامت را شناسایی و توصیه کردیم در منزل بمانند و مراقب باشند تا عفونت‌شان را به دیگران منتقل نکنند، گفت: اما افزایش بیماریابی، تنها علت افزایش موارد بیماری در کشور نیست. در کنار این فاصله‌گذاری اجتماعی را اجرا کردیم که در مقطعی بسیار کمک کننده بود. اینکه مردم نکات و توصیه‌های بهداشتی را رعایت می‌کردند، اینکه در منازل بمانند، کمتر مسافرت روند، کمتر در اجتماعات ظاهر شوند و... همچنین بسیاری محل‌های کار و مراکز آموزشی و تحصیلی برای کنترل کرونا تعطیل شدند و همه این اقدامات کمک کننده بود. بعد از مدتی به تدریج بازگشایی‌ها آغاز شد که کمابیش در تمام دنیا اتفاق افتاده است.
در صورت نیاز باید در بازگشایی‌ها تجدیدنظر کنیم رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در بازگشایی‌ها باید با احتیاط زیادی پیش رفت و باید سعی کنیم به گونه‌ای اقدام کنیم که به عقب بازنگردیم، تاکید کرد: بازگشایی‌ها باید به تدریج و زیر ذربین و با همکاری همه سازمان‌ها باشد و به محض اینکه مشاهده کردیم که موارد در حال افزایش است، بلافاصله روش‌مان را تغییر دهیم. بازگشایی این نیست که امروز مدارس باز شود و شاهد افزایش موارد بیماری باشیم، باز هم تاکید کنیم که مدارس تعطیل نشوند و باز شوند. به عنوان مثال کره جنوبی زمانیکه اولین علائم را مشاهده کردند وقتی دیدند مدارس منجر به افزایش موارد بیماری می‌شود، مجددا به عقب بازگشتند. معنی فاصله‌گذاری اجتماعی همین است. من فکر می‌کنم اگر لازم باشد، ما هم باید در تصمیمات‌مان تجدید نظر کرده و تصمیمات جدید بگیریم.
کرونا تمام نشده است گویا گفت: در حال حاضر برخی فکر می‌کنند، کار تمام شده است. اصلا اینطور نیست و هنوز مبارزه سنگینی را با این ویروس پیش‌رو داریم و نمی‌توانیم قاطعانه بگوییم که در برابر این ویروس موفق شدیم و باید این احتیاط‌ها را داشته باشیم.
غربالگری کرونایی گروه‌های آسیب پذیر گویا درباره غربالگری کرونایی سالمندان و بیماران خاص، گفت: در حال حاضر برای ما مهم است که افرادی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، زودتر شناسایی کرده و مورد مراقبت قرار دهیم و اجازه ندهیم که این افراد به فرم‌های شدید بیماری مبتلا شوند. در حال حاضر هدف عمده برنامه‌هایی که تدوین می‌شود، این است که به سراغ افراد آسیب‌پذیر روند. برخی از این افراد ممکن است به دلیل وضعیت جسمی، سن و... اصلا به ما مراجعه نکنند.
وی تاکید کرد: بر این اساس انرژی اصلی‌مان را در بیماریابی بر روی این گروه‌ها که آسیب‌پذیرترین گروه‌های اجتماعی هستند، می‌گذاریم، اما سایر افراد را هم فراموش نمی‌کنیم. با همین سیاست پیش می‌رویم تا زودتر این افراد را شناسایی کرده و مورد مراقبت قرار دهیم. عمده اقداماتی که در این زمینه انجام می‌دهیم، از طریق نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه است. باید توجه کرد که تمام مردم در کشور یک پرونده خانوار دارند که ما در این پروند همه اطلاعات مردم را داریم و دقیقا می‌دانیم که چه میزان افراد بالای ۶۰ سال داریم، چه تعدادی از افراد ضمن اینکه سن بالا دارند، به بیماری قلبی یا بیماری‌های مزمن تنفسی و... نیز مبتلا هستند. با این افراد تماس گرفته و دسترسی ما به این افراد از طریق نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه کار سختی نیست و به راحتی می‌توانیم این اقدام را انجام دهیم.
میزان متفاوت ابتلا به کرونا در استان های مختلف رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره میزان مواجه جمعیت کشور با کرونا، گفت: در اعلام این اعداد باید مقداری احتیاط کنیم. اولا اینکه میزان ابتلا در استان‌های مختلف بسیار متفاوت است. به طوری که استان‌هایی داریم که موارد آلودگی در آن‌ها نسبت به استان‌های دیگر بیشتر بوده است. در این زمینه برآوردم این است اعداد ۲۰ درصدی که در زمینه میزان مواجهه مردم کشورمان با این بیماری مطرح شده است، بیش از آن چیزی است که ما تصور می‌کنیم. اگر این موضوع را اعلام کنیم، این تصور ایجاد می‌شود که موج های بعدی بیماری موارد کمتری از مواجهه و ابتلا را خواهد داشت. در حالی که چنین چیزی نیست.
همچنان در موج اول کرونا قرار داریم گویا با بیان اینکه ما هنوز موج اول کرونا را در کشور تمام نکرده‌ایم که به سراغ موج‌های بعدی رویم، گفت: فکر می‌کنم هر عددی را درباره میزان مواجهه بگویم، دور از واقعیت است. تنها چیزی که می‌توانم اعلام کنم این است که در برخی استان‌ها موارد بیماری بیش از استان‌های دیگر بوده است. در عین حال هنوز موج اول تمام نشده، باید موج اول تمام شود، سپس مطالعه کنیم و سپس نتیجه را اعلام کنیم.
گویا درباره فاز سوم کنترل و مدیریت کرونا، گفت: تاکید می‌کنم که هدف از این فاز دنباله برنامه بیماریابی فعال در حوزه کروناست. در حال حاضر مهم ترین استراتژی وزارت بهداشت، پیشبرد برنامه بیماریابی فعال است. منتها در مرحله قبلی به سراغ عموم مردمی که علامت داشتند، می‌رفتیم که بر اساس خوداظهاری افراد بود و مراقبت و پیگیری می‌کردیم. اکنون مقداری هدفمندتر پیش می‌رویم و هدف‌مان این است که آسیب‌پذیرترین گروه‌ها را زودتر شناسایی کنیم و مورد مراقبت قرار دهیم و آموزش دهیم تا خودشان مراقب خودشان باشند.
وی تاکید کرد: البته آموزش‌ها و اطلاع‌رسانی ما برای کل خانواده است، نه برای یک فرد خاص. منتها در خانواده افرادی را که آسیب‌پذیرتر هستند، زودتر انتخاب می‌کنیم و تحت مراقبت قرار می‌دهیم.
وضعیت کرونا در پاییز قابل پیش بینی نیست، اما...
گویا  درباره وضعیت کرونا در پاییز، گفت: اصلا دوست ندارم که در این زمینه پیش‌بینی کنم و فکر می‌کنم که پیش‌بینی کردن، موجب گمراهی ما می‌شود. اگر بگوییم وضعیت در پاییز خوب می‌شود، نمی‌دانیم. اگر بگوییم وضعیت بدتر می‌شود، باز هم نمی‌دانیم، اما ما باید احتیاط های لازم را انجام دهیم.
در عین حال به هیچ عنوان نباید انتظار داشت که ظرف یک مدت کوتاه و در چند ماه آینده آن هم در سطح تمام مردم کره خاکی به واکسن دسترسی داشته باشیم. از طرفی داروی قطعی هم تاکنون برای کرونا نداریم.
وی تاکید کرد: پروتکل‌هایی که تدوین شده و برای بازگشایی دانشگاه‌ها و برگزاری امتحانات نوشته شده، با تلاش تهیه شدند و امیدوارم مطابق آن‌ها عمل شود. در این صورت شانس اینکه یک دانش آموز یا یک دانشجو به کرونا مبتلا شود، به حداقل می‌رسد.
گویا که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد،  درباره احتمال یک رقمی شدن مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا، گفت: خیلی بعید است که در آینده‌ای نزدیک منتظر باشیم که فوتی‌هایمان یک رقمی شود، اما باز هم هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست. فعلا در شرایطی نیستیم که خوشبینانه به این موضوع نگاه کنیم. زیرا اگر خیلی با خوشبینی نگاه کنیم، ممکن است فردا مردم به ما بگویند که چرا این حرف را زدید.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

آموزش و پرورش
آموزش و پرورش

آخرین اخبار

وانگ‌ یی: روابط چین و آمریکا با جدی‌ترین چالش‌ مواجه است
وانگ یی، دیپلمات ارشد چین امروز (پنج‌شنبه) گفت، روابط پکن و واشنگتن با جدی‌ترین چالش‌ از زمان برقراری مناسبات دیپلماتیک در ۱۹۷۹ مواجه است و دو کشور به پیام مثبت بیشتری نیاز دارند.
برگزاری آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی؛ فردا ۹ صبح
آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، رأس ساعت ۹ صبح فردا، جمعه بیستم تیرماه در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار می شود.
اصرار وزارت بهداشت بر تجدید نظر در زمینه اجرای طرح ترافیک
معاون وزیر بهداشت گفت: اصرار داریم که تجدید نظری در زمینه اجرای طرح ترافیک در ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گیرد.
ماجرای یک خاکریز
« چند راننده لودر و بلدوزر را انتخاب کرد گفت کسانی را می‌خواهد که داوطلب شهادت باشند. احمد به فرمانده زرهی گفت دو سه تا نفربر بیار جلو روبروی عراقی‌ها با سرعت به چپ و راست حرکت کنند و گردوخاک راه بیندازند تا دید آن‌طرف کور بشه و بتونیم خاکریز رو به هم وصل کنیم.»
آغاز ثبت تخلف برای تاکسیرانان بدون ماسک
معاون نظارت و امورمناطق سازمان تاکسیرانی شهر تهران از بکارگیری تیم های عملیاتی با رویکرد ارشادی و اعمال ثبت تخلف برای تاکسیرانان بدون ماسک خبر داد.
کلین شیت عابدزاده در لیگ پرتغال
ماریتیمو در هفته سی و یکم رقابت‌های لیگ فوتبال پرتغال در دیدار مقابل بواویستا در شبی که امیر عابدزاده کلین شیت کرد به پیروزی رسید.
پایان لیگ نوزدهم در مهر و ابهام در زمان شروع لیگ بیستم
لغو بازی‌های استقلال و فولاد و عقب افتادن بازی‌های این دو تیم در هفته‌های آینده، پایان لیگ و شروع فصل آتی را از دسترس خارج کرده است.
اتحاد ۴ جشنواره بزرگ سینمایی در مقابل کرونا
چهار چشنواره مهم پائیزی سینمایی جهان شامل ونیز، تورنتو، تلوراید و نیویورک اعلام کردند، امسال و در سایه شیوع ویروس کرونا همکاری را جایگزین رقابت با یکدیگر خواهند کرد.
قرنطینه کامل بیخ گوش تهران- اعتراف به عقب ماندگی - پیشخوان
تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز را اینجا مشاهده کنید.
اسرائیل شهرک های جدید در قدس اشغالی می سازد
واحدهای مسکونی جدید برای شهرک نشینان صهیونیست در منطقه بیمارستان «شعاریه تسیدک» واقع در خیابان یافا در قدس اشغالی ساخته می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی‌ها
«واگذاری جزایر قشم و کیش به چینی‌ها» شایعه‌ای است که هرازگاهی در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای مطرح شده و بر سر زبان‌ها می‌افتد و به بحث‌های درون تاکسی و دورهمی‌ها تبدیل می‌شود. مشکلات اقتصادی و آثار تحریم‌های اقتصادی هم سرعت نشر این شایعات و باورپذیری آنها در بین مردم را افزایش داده است.
درخواست محمدپور از جامعه دوومیدانی: انتخابم را به فال نیک بگیرید
سرپرست دبیری فدراسیون دوومیدانی با بیان اینکه برای کار تخصصی نیامده در پاسخ به انتقاد برخی از اهالی این رشته گفت: این انتخاب را به فال نیک بگیرید، من هم سعی می‌کنم تا وظایفم را در حداقل زمان انجام دهم و رضایت خانواده این رشته را جلب کنم.
نایب‌قهرمانی طباطبایی در مسابقات آنلاین شطرنج- فیروزجا از صعود به جمع ۸ شطرنج‌باز برتر بازماند
شطرنج‌باز ایرانی موفق شد در ششمین دوره مسابقات گرندپری اینترنتی به مقام نایب‌قهرمانی دست پیدا کند.
سیتی در خانه همچنان بی‌رحم
تیم فوتبال منچسترسیتی توانست نیوکاسل را با ۵ گل در لیگ برتر انگلیس شکست دهد.
سپهوند: نمی‌توانم یک لیوان آب بخورم- دخترم لکنت زبان گرفته! + عکس
پنجشنبه دو هفته قبل مرتضی سپهوند مربی سابق تیم ملی و بوکسور المپیکی ایران توسط برخی اراذل با سلاح سرد مورد حمله قرار گرفت و اکنون پس از ۱۴ روز توانست در مورد این درگیری توضیح دهد.
افزایش آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در فرانسه
خواص چای سبز برای سلامت
روند افزایشی مراجعه و بستری بیماران کرونا در بیمارستان امام تهران
افزایش آمار کرونا در انگلیس
توصیه‌های طب سنتی برای حفظ آرامش در بحران کرونا
نخست‌وزیر پرتغال: در مقابل کرونا به یک اتحادیه اروپای قوی نیازمندیم
دستاوردهای کرونایی که لگدمال بی‌توجهی‌ها شدند- گلایه‌های وزیر بهداشت از مردم و مسئولان
نامه سرگشاده شورای عالی سازمان نظام پزشکی به مردم؛ مدافعان سلامت را  یاری کنید
وضعیت قرمز کرونا، بیخ گوش کهگیلویه و بویراحمدی‌ها
دستور پذیرش بیماران مشکوک و مبتلا به کرونا در تمام بیمارستان‌های تهران