مسیر همکاری‌های ایران و ایرلند از «خاوران‌نامه» می‌گذرد

01:53 ۳۵ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 624 0
مسیر همکاری‌های ایران و ایرلند از «خاوران‌نامه» می‌گذرد

مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان، از تهیه‌ی پیش‌نویس تفاهم‌نامه بین کاخ گلستان و موزه چستربیتی در شهر دوبلین کشور ایرلند با اهدافی مشخص از جمله اشتراک‌گذاری تجربیات آرشیو، مرمت، حفاظت و دیجیتال‌سازی آثار تاریخی خبر داد.

ایسنا

آفرین امامی در گفت‌وگو با ایسنا، به برگزاری ویدیوکنفرانس بین مسؤولان این دو موزه «فیونولا کروک» - مدیر کتابخانه ، موزه چستربیتی - و «مویا کری» - موزه‌دار آثار هنری اسلامی موزه چستربیتی دوبلین - با آفرین امامی - مدیر مجموعه‌ی جهانی کاخ گلستان - در روز جهانی موزه که با حمایت و پشتیبانی سفارت ایران در دوبلین، دکتر اسلامی - سفیر  ایران در ایرلند - محقق شده بود اشاره کرد که مواردِ قابل مطرح شدن در پیش‌نویس تفاهم‌نامه بین دو این موزه و همکاری‌های فرهنگی مشترک را بررسی کرده است.

او با بیان این‌که در این تفاهم‌نامه موارد کلی مدنظر قرار گرفته‌اند، می‌گوید: بر اساس مفاد نوشته شده در آن تفاهم‌نامه، برگزاری سمینار، کارگاه آموزشی، فرصت مطالعاتی، اشتراک‌گذاریِ تجربیات در زمینه مرمت، حفاظت و دیجیتال سازی آثار و آرشیو آن‌ها، همکاری‌های فرهنگی مورد توجه قرار گرفت که یکی از مهمترین مصداق‌های مطرح شده مشترک با آن موزه، انجام پژوهشی کامل روی نسخه‌ی کتاب «خاوران‌نامه» - مشهورترین ولایت‌نامه  فارسی سروده ابن حسامِ خوسْفی بیرجندی در قرن نهم است که داستانی به نظم و به لحن حماسی درباره قهرمانی‌های حضرت علی (ع) و یارانش - است که حدود ۵۰ برگ آن خارج از ایران و ۱۰ برگ آن در اختیار موزه چستربیتی است.

وی با اشاره به وجود ۱۰ برگ از خاوران‌نامه در این موزه ادامه می‌دهد: «خاوران نامه» سروده‌ی ابن‌حسام در دوره‌ی پهلوی از یک کلکسیونر خریداری و بعدها با خرید نگاره‌های دیگری از آن توسط مرحوم یحیی ذکا تکمیل‌تر شده و به موزه هنرهای تزیینی راه یافت و پس از انحلال آن موزه، از کاخ گلستان سر در آورد.

به گفته‌ی او خاوران‌نامه به سبک شاهنامه سروده شده و در شرح رشادت‌های حضرت علی (ع) و یاران اوست، و از همین منظر دارای ابعاد ارزشمند هویت ملی و مذهبی است.

مدیر مجموعه‌ی جهانی کاخ گلستان؛ با اشاره به علاقه مسوولان موزه چستربیتی مبنی بر در اختیار قراردادن تجربیات‌شان به کاخ گلستان، ادامه می‌دهد: این پیشنهاد در حالی مطرح می‌شود که آن‌ها فقط ۱۰ برگ از نگاره‌های خاوران‌نامه را در اختیار دارند و خودشان نیز معتقدند که کلکسیون اوراق خطی کاخ گلستان بسیار غنی‌تر از بسیاری از موزه‌های دنیاست.

او با اشاره به انتشار آثارِ موجود از خاوران نامه در دهه ۷۰ که ۶۴۵ صفحه متعلق به کاخ گلستان را شامل می‌شود، ادامه می‌دهد: اگر بتوان بعد از تکمیل کار، آثارِ موجود را که اوراق پراکنده‌ی دنیا را حتما در خود دارد، در قالب یک نمایشگاه بزرگ  نمایش داد، برای کاخ گلستان دستاوردی بسیار بزرگ خواهد بود.

امامی با بیان این‌که بر اساس پیش‌نویس تفاهم‌نامه، پس از طی مراحل قانونی و کسب مجوزهای لازم، برای امضا به موزه-کتابخانه چستربیتی فرستاده می‌شود، ادامه می‌دهد: بر این اساس در نظر داریم تا مدت زمان اجرایی آن به مدت پنج سال باشد و اگر کارها طبق روال پیش برود تا پنج سال نیز قابل تمدید باشد.

او پروژه‌ی بعدی قابل تعریف بین این دو موزه را بررسی آثار «بایسنقری» می‌داند و اظهار می‌کند: بایسنقر میرزا یک شاهزاده‌ی تیموریِ علاقمند به هنر بود که برخی از آثارِ منسوب به وی به سفارش و حمایت او تولید می‌شد و با توجه به وجود پراکندگی آثارِ وی در دنیا، قرار است تا کاخ گلستان در کشور، به عنوان محور گردآوری اطلاعات مربوط به بایسنقری مدنظر قرار گیرد تا با مکاتبه با همه‌ی کتابخانه‌ها و موزه‌های ایران، بتواند شناسنامه‌ای از آثار وی در کشور تهیه کند و از سوی دیگر موزه‌ی چستربیتی نیز به عنوان محور آثار بایسنقری در خارج از ایران، در مکاتبه با موزه‌ها و کتابخانه‌های دنیا اطلاعات مورد نظر را فراهم کرده و خروجی آن به صورت یک  کار مشترک در قالب سمینار علمی ارایه شوند.

وی با اشاره به دیگر مفاد تفاهم‌نامه‌ی بین این دو موزه از ایران و ایرلند، مانند ایجاد فرصت‌های مطالعاتی می‌گوید: هر چند نسخه‌ای از آثار ایرلندی در ایران نیست، اما به دلیل پراکندگی نسخه‌های ایرانی در سراسر دنیا و حتی ایرلند چنین بندی در تفاهم‌نامه قرار گرفته که بر این اساس کارشناسان هر دو طرف امکان حضور در موزه‌ها و بررسی آثار مورد نظر را خواهند داشت.

مسیر همکاری‌های ایران و ایرلند از «خاوران‌نامه» می‌گذرد
ویدئو کنفرانس روسای موزه چستربیتی ایرلند و کاخ گلستان


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

مقام کاخ سفید که علیه ترامپ شهادت داده بود، از ارتش بازنشسته شد
یک مقام نظامی دولت آمریکا که بعد از شهادت دادن علیه دونالد ترامپ در جریان تحقیقات استیضاح از پست خود در کاخ سفید اخراج شده بود، از ارتش بازنشسته شده است.
وانگ‌ یی: روابط چین و آمریکا با جدی‌ترین چالش‌ مواجه است
وانگ یی، دیپلمات ارشد چین امروز (پنج‌شنبه) گفت، روابط پکن و واشنگتن با جدی‌ترین چالش‌ از زمان برقراری مناسبات دیپلماتیک در ۱۹۷۹ مواجه است و دو کشور به پیام مثبت بیشتری نیاز دارند.
برگزاری آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی؛ فردا ۹ صبح
آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، رأس ساعت ۹ صبح فردا، جمعه بیستم تیرماه در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار می شود.
اصرار وزارت بهداشت بر تجدید نظر در زمینه اجرای طرح ترافیک
معاون وزیر بهداشت گفت: اصرار داریم که تجدید نظری در زمینه اجرای طرح ترافیک در ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گیرد.
ماجرای یک خاکریز
« چند راننده لودر و بلدوزر را انتخاب کرد گفت کسانی را می‌خواهد که داوطلب شهادت باشند. احمد به فرمانده زرهی گفت دو سه تا نفربر بیار جلو روبروی عراقی‌ها با سرعت به چپ و راست حرکت کنند و گردوخاک راه بیندازند تا دید آن‌طرف کور بشه و بتونیم خاکریز رو به هم وصل کنیم.»
آغاز ثبت تخلف برای تاکسیرانان بدون ماسک
معاون نظارت و امورمناطق سازمان تاکسیرانی شهر تهران از بکارگیری تیم های عملیاتی با رویکرد ارشادی و اعمال ثبت تخلف برای تاکسیرانان بدون ماسک خبر داد.
کلین شیت عابدزاده در لیگ پرتغال
ماریتیمو در هفته سی و یکم رقابت‌های لیگ فوتبال پرتغال در دیدار مقابل بواویستا در شبی که امیر عابدزاده کلین شیت کرد به پیروزی رسید.
پایان لیگ نوزدهم در مهر و ابهام در زمان شروع لیگ بیستم
لغو بازی‌های استقلال و فولاد و عقب افتادن بازی‌های این دو تیم در هفته‌های آینده، پایان لیگ و شروع فصل آتی را از دسترس خارج کرده است.
اتحاد ۴ جشنواره بزرگ سینمایی در مقابل کرونا
چهار چشنواره مهم پائیزی سینمایی جهان شامل ونیز، تورنتو، تلوراید و نیویورک اعلام کردند، امسال و در سایه شیوع ویروس کرونا همکاری را جایگزین رقابت با یکدیگر خواهند کرد.
قرنطینه کامل بیخ گوش تهران- اعتراف به عقب ماندگی - پیشخوان
تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز را اینجا مشاهده کنید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی‌ها
«واگذاری جزایر قشم و کیش به چینی‌ها» شایعه‌ای است که هرازگاهی در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای مطرح شده و بر سر زبان‌ها می‌افتد و به بحث‌های درون تاکسی و دورهمی‌ها تبدیل می‌شود. مشکلات اقتصادی و آثار تحریم‌های اقتصادی هم سرعت نشر این شایعات و باورپذیری آنها در بین مردم را افزایش داده است.
هشدار گوترش نسبت به «مداخله بی‌سابقه» خارجی‌ها در لیبی
دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که مداخلات خارجی‌ها در لیبی به «سطح بی‌سابقه‌ای» رسیده که موجب افزایش تنش‌ها در منطقه شده است.
نخست‌وزیر پرتغال: در مقابل کرونا به یک اتحادیه اروپای قوی نیازمندیم
نخست‌وزیر پرتغال اعلام کرد که اتحادیه اروپا باید در مقابل کرونا بیش از هر زمان دیگری قوی‌تر و مستحکم‌تر باقی بماند.
مجازات جرایم رایانه‌ای چیست؟
بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای مجازات‌های مخصوص به خود را دارد و هرکس مرتکب اعمال مجرمانه شود باید مجازات‌های قانونی را طی کند.
درخواست محمدپور از جامعه دوومیدانی: انتخابم را به فال نیک بگیرید
سرپرست دبیری فدراسیون دوومیدانی با بیان اینکه برای کار تخصصی نیامده در پاسخ به انتقاد برخی از اهالی این رشته گفت: این انتخاب را به فال نیک بگیرید، من هم سعی می‌کنم تا وظایفم را در حداقل زمان انجام دهم و رضایت خانواده این رشته را جلب کنم.
آغاز رأی‌گیری مردمی برای انتخاب نخستین برگزیده «سه دقیقه با کتاب»
«دل به عشقت مبتلا شد» در بازار کتاب
تلاش برای گسترش مفهوم میراث فرهنگی در بین نسل آینده
انتشار ۲۳ کتاب جدید برای کودکان و نوجوانان
کتاب کودک و نوجوان، محتوا یا ظاهر؟ تولید یا ترجمه؟
تاکید هوشنگ مرادی کرمانی بر«شیرین‌نویسی»
تبریک ˮکانونˮ برای «روز ملی ادبیات کودک»
انتشار ۳ کتاب از مجموعه «نویسنده‌های بزرگ، خواننده‌های کوچک»
«اهمیت مانیفست کمونیست» در یک کتاب
انتشار زندگینامه مهدی آذریزدی به زبان کودکان