افزایش تولید گاز بدون چشم‌انداز صادراتی

08:27 ۳۷ روز پیش مشرق نیوز 471 0
افزایش تولید گاز بدون چشم‌انداز صادراتی

کارشناسان معتقدند افزایش تولید گاز بدون هدف بلندمدت اقتصادی آن هم در شرایطی که در حال از دست دادن اندک بازارهای صادراتی خود هستیم، بی شک قدرت چانه زنی ایران را تضعیف می‌کند.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،گشتی در اطراف خیابان حافظ کافی است تا بنرهای رنگارنگ با شعار یک گام تا پایان فعالیت بخش دریایی فاز ۱۱ پارس جنوبی را به عنوان یکی از وعده‌های وزیر نفت، ببینیم. پایان فعالیت بخش دریایی فاز ۱۱ پارس جنوبی، اتمام بخش فراساحلی پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید گاز کشور است، اما میان این هیاهوی افزایش تولید گاز، اشاره‌ای به نحوه مصرف این فرآورده بی نهایت ارزشمند نمی‌شود.
بیشتر بخوانید:زنگنه: برایصادراتگازبه سوریه مشکلی نداریمتحریمصادراتگازایران، رویای بر باد رفته آمریکایی‌هاالبته در تولید گاز نیز «در» بر همان «پاشنه» تولید نفت می چرخد؛ به گفته کارشناسان، افزایش صرف ظرفیت تولید گاز بدون اینکه هدف اقتصادی و بلندمدتی برای آن در نظر گرفته باشیم، شاید کارکرد رسانه‌ای برای دولت داشته باشد اما در عمل و پازل اقتصادی این صنعت، بی شک محکوم به شکست است. چرا که سرعت رشد تولید گاز در کشور بیشتر از روند رشد صنایع است. البته قیمت و درآمد گازی در داخل کشور قابل مقایسه با درآمد صادراتی آن و همچنین همبستگی استراتژیکی که بین کشورها ایجاد می‌کند، نیست. از سویی دیگر حال بازارهای صادراتی که توسعه چندانی نیز نسبت به ۷ سال پیش نداشته اند، خوب نیست و نبض اندک سهم بازار صادراتی گاز کشور نیز به کندی می‌زند.
وزیر نفت: علت تعلل ترک‌ها برای ترمیم خط لوله را نمی دانم!چندی پیش بیژن زنگنه، وزیر نفت طی یک مصاحبه رادیویی درباره آخرین وضعیت صادرات گاز به ترکیه گفت: به دلیل انفجاری که در اوایل سال جاری در خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه اتفاق افتاد، صادرات گاز ما به این کشور قطع شد و اگر چه ترمیم این خط لوله بیشتر از چند روز طول نمی‌کشد اما هنوز طرف ترک این خط لوله را ترمیم نکرده است.
وی در ادامه با اشاره به پیشنهاد ایران برای ترمیم این خط لوله اظهار داشت: بنده نمی‌دانم به چه دلیلی این ترمیم به تأخیر افتاده است و حتی ما اعلام آمادگی کردیم که حاضر هستیم این خط لوله را برای آنها ترمیم کنیم ولی ترک‌ها از این پیشنهاد استقبال نکردند.
برنامه‌ای برای صادرات گاز به سوریه وجود ندارد / از ایده تا عملبه گفته این مقام مسؤول برنامه‌ای برای صادرات گاز از طریق خط لوله بصره به سمت بندر لاذقیه در سوریه وجود ندارد و همه مسائلی که پیرامون این قضیه مطرح می‌شود در حد ایده است. ضمن اینکه قرارداد ما برای صادرات گاز ایران به بصره از طریق این خط لوله منعقد شده است اما به هر حال برای صادرات گاز به سوریه نیز مشکلی نداریم.
کاهش حجم واردات گاز ترکیه از ایرانجواد سلیمانپور، کارشناس حوزه گاز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه سهم ایران در سبد وارداتی گاز ترکیه از ۱۲ به ۱۶ درصد رسیده است، ادامه داد: در مقابل افزایش سهم، حجم واردات گاز از ایران کاهش داشته است علت این کاهش نیز، کاهش میزان واردات گاز ترکیه به طور کلی است. بنابراین این افزایش سهم به نفع ایران نیست و نشان می‌دهد ایران در استفاده کردن از فرصت موجود برای افزایش سهم از بازار گاز ترکیه به خوبی عمل نکرده است؛ در حالی که آذربایجان از این فرصت به خوبی استفاده کرد. این در حالی است که قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه امکان افزایش ظرفیت از ۸ به ۱۲ میلیارد مترمکعب در سال داشته و حتی نیاز به عقد قرارداد جدیدی ندارد.
این کارشناس حوزه گاز اظهار داشت: ترکیه طی چند سال اخیر تلاش کرده تا با افزایش واردات گاز خود از آذربایجان و روسیه سبد وارداتی گاز خود را متنوع و خود به بازیگری اثرگذار در حوزه بازار گاز تبدیل شود.
حالا وقت هست!۲۲ دی ماه سال ۹۷ حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در نشست خبری در پاسخ به خبرنگار مهر درباره برنامه این مجموعه برای تمدید صادرات گاز به عراق و ترکیه که هرکدام ۶ سال به پایان آنها زمان باقی مانده بود، گفت: عموماً برای مذاکره درباره تمدید قراردادهای صادراتی، ۲ تا ۳ سال آخر قرارداد وارد مذاکره می‌شویم؛ اما به طور کلی درباره صادرات گاز به عراق باید گفت که اکنون در ابتدای راه قرار داریم و صادرات به این کشور را از دو نقطه بصره به تازگی آغاز کرده ایم؛ بنابراین برای اظهارنظر و ورود به حوزه مذاکرات برای تمدید قرارداد صادرات به این کشور زود است؛ چراکه ممکن است تقاضای عراق برای گاز ایران در تابستان سال آینده که میزان مصرف برق آن افزایش می‌یابد، رشد قابل توجهی داشته باشد.
وی در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره احتمال جایگزینی گاز روسیه به جای ایران در بازار گاز ترکیه، توضیح داد: برای مذاکره درباره تمدید صادرات گاز به ترکیه، از شرایط صادرات گاز عراق پیروی می‌کنیم؛ به این ترتیب که در دو تا سه سال پایانی قرارداد، وارد مذاکره می‌شویم؛ اما به طور کلی باید در نظر داشت که هیچ کشوری مبداً صادراتی خود را محدود به یک کشور نمی‌کند و اینگونه نیست که روسیه بتواند جایگزین ایران در بازار گاز ترکیه شود.
کرونا بهانه استحال تنها ۴ سال به اتمام قرارداد گازی ایران و ترکیه و البته ایران و عراق باقی مانده و اخبار خوبی از این مقاصد صادراتی گاز به گوش نمی‌رسد.
علی نصر، کارشناس حوزه گاز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در ۱۲ فروردین ماه سال جاری انفجاری در خط لوله گاز صادراتی ایران به ترکیه در خاک این کشور اتفاق افتاد، گفت: مسئولیت این حمله را گروهک تروریستی پ.ک. ک برعهده گرفت. اتفاقی که بارها در طی این چند سال گزارش شده بود. اما این بار شرکت ترکیه‌ای بوتاش تمایلی به تعمیر این خط لوله نداشت.
وی افزود: این شرکت خطر شیوع ویروس کرونا را بهانه‌ای برای به تعویق انداختن تعمیر خط لوله بیان کرد. ولی در حقیقت به علت اختلاف قیمت گاز وارداتی ایران نسبت به سایر بازارها، ترکیه از این فرصت استفاده کرده تا نیاز گازی خود را از منابع دیگری تأمین کند.
افزایش تولیدی که قدرت چانه زنی را تضعیف می‌کندبه گفته کارشناسان متأسفانه دولت تدبیر و امید تنها بر افزایش ظرفیت تولید گاز تکیه کرده و با وجود اینکه ایران دارنده دومین ذخایر بزرگ گازی جهان است، سهمی کمتر از ۲ درصد از تجارت گاز دنیا را در اختیار دارد. این در حالی است که تمامی همسایگان ایران با کمبود مواجه بوده و به این گاز نیاز دارند. زمانی که شاهد افزایش تولید صرف گاز هستیم و از سویی پیش از اعلام این دست اخبار نیز اوضاع صادراتی (مقصد مصرفی) مطلوبی نداریم و از آنجایی که امکان ذخیره سازی ماهیتی گاز وجود ندارد و همچنین به دلیل مصرف داخلی و فنی نیز امکان کاهش تولید را نداریم، بنابراین نمی‌توانیم به طور شایسته ای در موضع قدرت ایفای نقش کنیم در نتیجه قدرت چانه زنی ما می‌تواند در قراردادها، هدف مشتریان دندان گرد قرار گیرد.
برآیند فعالیت وزارت نفت طی سالهای گذشته نشان می‌دهد که طی این سال‌ها نه تنها بازار گازی جدیدی ایجاد نشد بلکه اندک سهم صادراتی موجود نیز در معرض تهدید قرار گرفته که حفظ و توسعه آنها اراده و همت مضاعف و سرعت عمل بالا می‌طلبد.
منبع: مهر


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مقام کاخ سفید که علیه ترامپ شهادت داده بود، از ارتش بازنشسته شد
یک مقام نظامی دولت آمریکا که بعد از شهادت دادن علیه دونالد ترامپ در جریان تحقیقات استیضاح از پست خود در کاخ سفید اخراج شده بود، از ارتش بازنشسته شده است.
وانگ‌ یی: روابط چین و آمریکا با جدی‌ترین چالش‌ مواجه است
وانگ یی، دیپلمات ارشد چین امروز (پنج‌شنبه) گفت، روابط پکن و واشنگتن با جدی‌ترین چالش‌ از زمان برقراری مناسبات دیپلماتیک در ۱۹۷۹ مواجه است و دو کشور به پیام مثبت بیشتری نیاز دارند.
برگزاری آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی؛ فردا ۹ صبح
آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، رأس ساعت ۹ صبح فردا، جمعه بیستم تیرماه در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار می شود.
اصرار وزارت بهداشت بر تجدید نظر در زمینه اجرای طرح ترافیک
معاون وزیر بهداشت گفت: اصرار داریم که تجدید نظری در زمینه اجرای طرح ترافیک در ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گیرد.
ماجرای یک خاکریز
« چند راننده لودر و بلدوزر را انتخاب کرد گفت کسانی را می‌خواهد که داوطلب شهادت باشند. احمد به فرمانده زرهی گفت دو سه تا نفربر بیار جلو روبروی عراقی‌ها با سرعت به چپ و راست حرکت کنند و گردوخاک راه بیندازند تا دید آن‌طرف کور بشه و بتونیم خاکریز رو به هم وصل کنیم.»
آغاز ثبت تخلف برای تاکسیرانان بدون ماسک
معاون نظارت و امورمناطق سازمان تاکسیرانی شهر تهران از بکارگیری تیم های عملیاتی با رویکرد ارشادی و اعمال ثبت تخلف برای تاکسیرانان بدون ماسک خبر داد.
کلین شیت عابدزاده در لیگ پرتغال
ماریتیمو در هفته سی و یکم رقابت‌های لیگ فوتبال پرتغال در دیدار مقابل بواویستا در شبی که امیر عابدزاده کلین شیت کرد به پیروزی رسید.
پایان لیگ نوزدهم در مهر و ابهام در زمان شروع لیگ بیستم
لغو بازی‌های استقلال و فولاد و عقب افتادن بازی‌های این دو تیم در هفته‌های آینده، پایان لیگ و شروع فصل آتی را از دسترس خارج کرده است.
اتحاد ۴ جشنواره بزرگ سینمایی در مقابل کرونا
چهار چشنواره مهم پائیزی سینمایی جهان شامل ونیز، تورنتو، تلوراید و نیویورک اعلام کردند، امسال و در سایه شیوع ویروس کرونا همکاری را جایگزین رقابت با یکدیگر خواهند کرد.
قرنطینه کامل بیخ گوش تهران- اعتراف به عقب ماندگی - پیشخوان
تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز را اینجا مشاهده کنید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی‌ها
«واگذاری جزایر قشم و کیش به چینی‌ها» شایعه‌ای است که هرازگاهی در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای مطرح شده و بر سر زبان‌ها می‌افتد و به بحث‌های درون تاکسی و دورهمی‌ها تبدیل می‌شود. مشکلات اقتصادی و آثار تحریم‌های اقتصادی هم سرعت نشر این شایعات و باورپذیری آنها در بین مردم را افزایش داده است.
درخواست محمدپور از جامعه دوومیدانی: انتخابم را به فال نیک بگیرید
سرپرست دبیری فدراسیون دوومیدانی با بیان اینکه برای کار تخصصی نیامده در پاسخ به انتقاد برخی از اهالی این رشته گفت: این انتخاب را به فال نیک بگیرید، من هم سعی می‌کنم تا وظایفم را در حداقل زمان انجام دهم و رضایت خانواده این رشته را جلب کنم.
نایب‌قهرمانی طباطبایی در مسابقات آنلاین شطرنج- فیروزجا از صعود به جمع ۸ شطرنج‌باز برتر بازماند
شطرنج‌باز ایرانی موفق شد در ششمین دوره مسابقات گرندپری اینترنتی به مقام نایب‌قهرمانی دست پیدا کند.
سیتی در خانه همچنان بی‌رحم
تیم فوتبال منچسترسیتی توانست نیوکاسل را با ۵ گل در لیگ برتر انگلیس شکست دهد.
سپهوند: نمی‌توانم یک لیوان آب بخورم- دخترم لکنت زبان گرفته! + عکس
پنجشنبه دو هفته قبل مرتضی سپهوند مربی سابق تیم ملی و بوکسور المپیکی ایران توسط برخی اراذل با سلاح سرد مورد حمله قرار گرفت و اکنون پس از ۱۴ روز توانست در مورد این درگیری توضیح دهد.
۴ شرکت برتر تکنولوژی که حالا هر کدام بیش از ۱ تریلیون دلار می‌ارزند
منظور از نقدینگی چیست؟
اضافه برداشت اپلیکیشن ها ی خرید سهام دولتی
تولید جوجه یکروزه به ۹۵ میلیون قطعه باید کاهش یابد
حضور حدود ۲۰ شرکت در مرحله عرضه اولیه
تاجگردون به مجلس نیامده از مجلس رفت! -اعتراف دیرهنگام -همه سهم سهام عدالت تا پایان سال آزاد می شود -پیشخوان
کاهش تولید نفت لیبی در سال‌های آتی
آخرین قیمت‌ها از بازار سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
جهانگیری: سهم تعاون از اقتصاد ملی 6درصد است
افزایش صادرات نفت امارات در ماه آگوست