هنری مبتنی بر تحقیق و پژوهش

11:12 ۸۳ روز و ۱۱ ساعت پیش قدس 364 0
هنری مبتنی بر تحقیق و پژوهش

هفته گذشته نمایشگاه مجازی با عنوان «جلوه امیرالمؤمنین(ع)» در آثار نقاشی پشت شیشه توسط اداره‌کل میراث فرهنگی تهران و موزه نقاشی برگزار شد.

قدس

قدس آنلاین : کلاس آموزشی این هنر به صورت آنلاین و مجازی برعهده مهرنوش بشارت، دانش‌آموخته از دانشگاه فرانسه در رشته هنرهای تجسمی بود.
بشارت به مدت ۳۸ سال در عرصه هنرهای تجسمی و نقاشی پشت شیشه فعالیت می‌کند. این بانوی هنرمند در گفت‌وگو با خبرنگار ما یکی از ویژگی‌های مهم نقاشی پشت شیشه را تلفیق این هنر با مضامین مذهبی می‌داند. وی می‌گوید: نقاشی پشت شیشه همواره با هنر اسلامی مرتبط بوده، در قدیم هنرمندان با بهره‌گیری از روایات و داستان‌های ائمه‌اطهار(ع) آثار بسیاری از نقاشی پشت شیشه خلق کرده‌اند.
بشارت با بیان اینکه نقاشی پشت شیشه، هنری موفق در انتقال فرهنگ ایرانی اسلامی به جهان است، معتقد است: این هنر را شاید بتوان با طرح‌هایی که جدیدتر هستند تلفیق کرد، اما به طور کلی نباید از اصول و اسلوب نقاشی پشت شیشه عبور کرد، چون نقاشی پشت شیشه به دلیل اسلوب و ویژگی‌های خاصی که دارد نمی‌تواند با مدرنیزه پیش برود.
این هنرمند در خصوص آموزهای آکادمیک «نقاشی پشت شیشه» می‌گوید: این هنر در هیچ دانشگاهی تدریس نمی‌شود، چون ردیف و رشته مخصوص به خود را ندارد، البته شاید در برخی از کارگاه‌های هنری دانشگاه‌ها، دانشجویان به واسطه علاقه‌مندی خود کمی به نقاشی پشت شیشه توجه کرده و بخواهند این هنر را دنبال کنند، اما چون نقاشی پشت شیشه، هنری سخت و نیازمند استمرار و تلاش است، معمولاً کمتر مورد توجه هنرجویان قرار می‌گیرد. 
هنری مبتنی بر پژوهش بشارت بر مسئله تحقیق این هنر تأکید می‌کند و می‌گوید: هنرمندی که وارد این عرصه می‌شود باید برای شروع و ادامه فعالیت‌های هنری‌اش تحقیق‌های زیادی انجام دهد. وی ضمن اشاره به تاریخچه این هنر، بیان می‌کند: نقاشی پشت شیشه در زمان صفویه از طریق و نیز از ایتالیا به بنادر جنوبی ایران (بندرعباس) وارد شد و در زمان قاجار به اوج شکوفایی خود رسید. این هنر در کشورهای غربی، سبک و سیاقش با سبک و سیاق و طرح‌ها در ایران متفاوت است، آنجا بیشتر سبک مدرن و دیگر سبک‌ها کار می‌شود و آن جذابیتی که در هنر پشت شیشه در ایران وجود دارد، در غرب نیست.
به گفته بشارت، تم‌هایی که در نقاشی‌ پشت شیشه کار می‌شود عمدتاً حماسی‌، گل و مرغ‌، آیات‌، خط نقاشی‌، پرتره‌، شبیه‌کشی‌ و کار بر آینه است.
وی در خصوص نمایشگاه‌هایی که تاکنون داشته است، توضیح می‌دهد: مجموعه‌ای از نقاشی‌های پشت شیشه با موضوع جلال‌الدین محمد بلخی «مولانا» را در موزه ملک با کمک هنرجویان این رشته برگزار کردیم که برای نخستین بار این کار انجام می‌شد. در نمایشگاه بعدی حدود ۱۲ هنرجو ۲۵ اثر با الهام از هفت‌خوان رستم در کتاب شاهنامه را در مدت ۱۸ تا ۲۴ ماه خلق کردند، آن‌ها نخستین تیمی هستند که براساس چاپ سنگی به شکل ترام و پیکسل کار کردند. شاگردانم روی تصاویر «شاهنامه» چاپ سنگی میرزا علی قلی خویی که اصل این کتاب در کتابخانه موزه ملک وجود دارد، آثار خود را خلق کردند. کار بسیار سختی بود، اما سعی شد تا براساس رنگ‌های دوران قاجار نقاشی‌های پشت شیشه شکل بگیرند و پردازش‌ها به همان حالت اولیه انجام شد، بنابراین اعضای گروه هیچ دخل و تصرف دیگری در کارهایشان نداشتند، به همین دلیل این کارها در نوع خودش شاهکار محسوب می‌شود.
ضرورت حضور عکاسان حرفه‌ای این هنرمند در خصوص برگزاری کلاس آموزشی مجازی و آنلاین نقاشی پشت شیشه با عنوان «جلوه امیرالمؤمنین(ع)» که هفته گذشته برگزار شد، توضیح داد: استقبال خوبی از سوی هنرجویان و علاقه‌مندان صورت گرفت، اما آموزش این هنر نیازمند جلسات حضوری است، زیرا لازم است هنرجویان نحوه استفاده از رنگ یا میزان بهره‌گیری از آن در آثار را به صورت حضوری تماشا کرده و بعد در کارهای خود تجربه کنند.
بشارت به زیرساخت‌های لازم در نمایشگاه‌های مجازی  اشاره می‌کند و می‌گوید: وجود یک تیم تخصصی و حرفه‌ای برای گرفتن عکس برای به نمایش گذاشتن آثار در نمایشگاه‌ها و گالری‌ها ضروری است، همچنین استفاده از نرم‌افزارها یا تکنیک‌های چند بعدی نیز برای بازدیدهای مجازی از نمایشگاه می‌تواند به عنوان زیرساخت مهم در این عرصه محسوب شود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

پاشازاده: با ۴ تا بچه، تراکتور را متوقف کردیم!- دارایی شاهین همین است
سرمربی تیم فوتبال شاهین گفت دارایی باشگاه ما محدود است و نباید به خاطر کمبودها به باشگاه اعتراض کرد و خرده گرفت.
پورموسوی: امیدوارم مثل همیشه فوتبال ایران ثابت کند که پاک است
سرمربی پارس جنوبی جم گفت: تمام توجه‌مان به تیم خودمان است اما گوشه چشمی به نتایج دیگر تیم ها داریم و امیدوارم مثل همیشه فوتبال ایران ثابت کند که پاک است و بدون هیچ دغدغه‌ای در زمین بازی نتایجشان را به دست بیاورند.
جلالی: بازی با پرسپولیس شاید برای ما یک فینال بزرگ باشد
سرمربی گل گهر گفت: این بازی شاید بتواند برای ما یک فینال بزرگ باشد و دوست داریم قبل از آخرین بازی، موقعیت خودمان را در جدول تثبیت کنیم.
مربی تراکتور: تقابل ما با ماشین‌سازی مثل تقابل دو برادر است
علی ابراهیمیان می‌گوید وضعیت تراکتور از ماشین‌سازی بهتر است و آن‌ها ۳ امتیاز را کسب خواهند کرد.
مربی ماشین‌سازی: کار سختی مقابل تراکتور داریم
حمید عبداللهی می‌گوید تیمش کار سختی در داربی تبریز دارد.
بختیاری‌زاده: بازی با سپاهان فینال لیگ است
سرمربی تیم فوتبال شهر خودرو می‌گوید دیدار تیمش برابر سپاهان در راه کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا یک فینال محسوب می‌شود.
تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟
طبق روال هر سال اوراق سلف نفتی منتشر می شود که بر اساس برنامه ریزی های لحاظ شده قرار است یکشنبه ۲۶ مرداد عرضه شود. در واقع تفاوت این طرح با عرضه های مستمر نفت سنگین و سبک در بورس انرژی که پیش از این نیز انجام می شد، مشتری آن است.
اولتیماتوم پلیس به اراذل و اوباش
سردار" قاسم رضایی" در قرارگاه مبارزه با اراذل و اوباش، اظهارداشت: برخورد با اراذل و اوباش و مخلان نظم و امنیت جامعه در دستور کار ناجا است و با عوامل ناامنی کشور قاطعانه برخورد می کنیم.
بازار باید با مکانیسم عرضه تقاضا کنترل شود، نه سرکوب قیمت
یک اقتصاددان معتقد است وقتی بازار از طریق میزان تولید و عرضه کنترل شود به طور قطع قیمت نیز دچار نوسانات شدید نخواهد شد، زیرا هر زمان که تورم زیاد شد می توان کالای بیشتری به بازار عرضه کرد و قیمت را به تعادل رساند. به طور قطع سرکوب قیمت نمی تواند دستاوردی جز رکود و زیان تولید به همراه داشته باشد.
ضربه بیش از حد کرونا به اقتصاد ژاپن
اقتصاد ژاپن بیش از انتظار کوچک خواهد شد و شاهد اندکی کاهش قیمت ها خواهد بود که نشان دهنده ماهیت شکننده بهبود اقتصادی از ویرانی ناشی از ویروس کروناست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عکس روز- طوفان نزدیک است!
خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا
چه خبر از لیگ برتر بسکتبال؟
در حالی که تنها ۲ ماه تا تاریخ برگزاری مسابقات لیگ برتر بسکتبال ایران‌ زمان باقی است، فدراسیون بسکتبال موضوعات و مسائل نیمه تمام زیادی را برای برگزاری یک لیگ قابل قبول در پیش دارد.
مربی هندبال بانوان: بهتر است لیگ دیرتر شروع شود
نشمین شافعیان گفت: به نظر من اگر لیگ با یک یا دو ماه تاخیر برگزار شود بهتر است، چون مهرماه اوج شیوع آنفلوآنزا است و امسال هم کرونا به آن اضافه می‌شود.
حذف ناباورانه اتلتیکومادرید از لیگ قهرمانان
لایپزیگ حریف پاری سن ژرمن در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شد.
اعترافات- روبینیو
مهاجم برزیلی که فوتبال خود را در اروپا با رئال مادرید شروع کرد جدایی تلخی از این تیم داشت و دوست داشت با پیراهن چلسی به میدان برود.
اولین امام جمعه بیرجند پس از انقلاب درگذشت
اخلاق محرمی، آزار دیگران را نمی‌پسندد
روز مباهله روز اثبات حقانیت اسلام و تبیین عظمت اهل بیت(ع) است
آخرین تصمیم‌ها درباره آیین‌های خاص محرم
میزبانی «دستخط» از معاون رییس جمهور و رئیس بنیاد شهید
قرارداد «دی‌کاپریو» با «سونی»
آخرین تصمیم ها درباره آیین‌های خاص محرم
فردا یک گروه می‌خواهند برج میلاد را یک سانتیمتر، جابه‌جا کند
چرا بنیاد فارابی باید پول برپایی چتر سینمای ایران در جشنواره‌های خارجی را بدهد
ممنوعیت حضور دسته عزاداری در خیابان‌ها و برپایی ایستگاه‌های صلواتی در محرم امسال