منتصریه؛ نخستین بیمارستان متمرکز پیوند اعضا در کشور

10:36 ۱۴ روز و ۸ ساعت پیش قدس 189 0
منتصریه؛ نخستین بیمارستان متمرکز پیوند اعضا در کشور

مدیر نظارت بر موقوفات آستان قدس رضوی معتقد است بیمارستان منتصریه عملاً از کارکرد خارج شده بود و در آستانه خرابی قرار داشت اما به همت آستان قدس رضوی بازسازی و احیا شد و هم ‌اکنون به عنوان نخستین بیمارستان متمرکز پیوند اعضا در کشور در خدمت نظام سلامت قرار دارد.

قدس

محمدحسین مروج کاشانی/  مدیر نظارت بر موقوفات آستان قدس رضوی معتقد است بیمارستان منتصریه عملاً از کارکرد خارج شده بود و در آستانه خرابی قرار داشت اما به همت آستان قدس رضوی بازسازی و احیا شد و هم ‌اکنون به عنوان نخستین بیمارستان متمرکز پیوند اعضا در کشور در خدمت نظام سلامت قرار دارد.
غلامرضا پرنده می‌گوید: بیمارستان منتصریه در زمانی که بیش از 80 سال از ساخت آن می‌گذشت و در معرض خرابی و انهدام بود و تقریباً از حیّز انتفاع هم خارج شده بود به دستور تولیت فقید آستان قدس رضوی ساختمان قدیمی آن تخریب شد و با هزینه آستان قدس رضوی که از محل موقوفات مطلقه تأمین شده بود کاملاً مورد بازسازی قرار گرفت و موقوفات بیمارستان به آستان قدس رضوی بدهکار شد که از درآمد هر ساله رقبات وقفی، این بدهی تهاتر و امسال ان‌شاءالله این تهاتر به صفر خواهد رسید.
مدیر نظارت بر موقوفات آستان قدس رضوی درباره تاریخچه این بیمارستان می‌افزاید: مرحومه مغفوره بانو احترام‌السلطنه قهرمان، ملقب به رابعه خانم قهرمان همسر مرحوم حاجی محمدحسن میرزای منتصرالملک، از محل فروش مزرعه مستعلی و مزرعه فتح‌آباد، قطعه زمینی به مساحت 3هزار و 500 ذرع که عرصه فعلی بیمارستان منتصریه مشهد است خریداری و در سال 1297 شمسی بیمارستانی به نام منتصریه احداث، تجهیز و راه‌اندازی می‌کند، بنابراین سابقه فعالیت این بیمارستان به بیش از 100 سال می‌رسد که با این وصف در شمار بیمارستان‌های قدیمی مشهد قرار می‌گیرد .
وی درباره چگونگی وقف این بیمارستان هم اظهار می‌دارد: مرحوم حاجی محمدحسن میرزای منتصرالملک مزارع همت‌آباد، جعفرآباد، مستعلی، فتح‌آباد و مزارع دیگر را به همسرش مرحومه مغفوره بانو رابعه قهرمان صلح می‌کند و از او می‌خواهد که با فروش بعضی از مزارع، زمینی در مشهد برای بیمارستان خریداری و وقف کند، از همین رو بانو احترام‌السلطنه قهرمان هم به وصیت همسرش عمل می‌کند و با فروش مزرعه مستعلی و فتح‌آباد زمینی خریداری و به منظور ساخت بیمارستان وقف می‌کند و در سال 1297 شمسی بیمارستان منتصریه را احداث و پس از تجهیز، آن را وقف می‌کند و سایر مزارع را در سال‌های 1311، 1313 و 1323 شمسی در سه فقره وقف‌نامه تنظیمی، وقف بر مصارف بیمارستان مزبور می‌کند.
بیمارستان رکورددار پیوند اعضا مدیر بیمارستان منتصریه مشهد هم از این بیمارستان به عنوان نخستین بیمارستان متمرکز پیوند اعضا در کشور یاد می‌کند و می‌گوید: این بیمارستان به عنوان مرکز دیالیز و پیوند اعضا شناخته شده است و بزرگ‌ترین مرکز دیالیز دولتی در استان خراسان رضوی بوده و از نظر پیوند اعضا هم تنها بیمارستان پیوند اعضا در منطقه شمال شرق کشور به شمار می‌رود.
حسین غنچه می‌گوید: پیوندهایی که در این بیمارستان انجام می‌شود در زمینه پیوند کبد، کلیه و مغز استخوان بوده و در کنار این موارد فعالیت مربوط به پیوند قلب و پیوند قرنیه چشم و پیوند پوست هم که در سایر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انجام می‌شود در این بیمارستان صورت می‌گیرد.
وی در زمینه تعداد پیوند اعضای مختلف که در طول سال در این بیمارستان انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در طول سال حدود 120 پیوند کلیه، 80 پیوند کبد و 50 پیوند مغز استخوان در بیمارستان منتصریه انجام می‌شود، ضمن اینکه در کنار این موضوع در زمینه پیوند قلب هم حدود 70 مورد عمل پیوند با همکاری این بیمارستان برای ارسال قلب پیوندی به بیمارستان امام رضا(ع) انجام می‌شود که در مجموع می‌توان از این بیمارستان به عنوان رکورددار پیوند اعضا یاد کرد.
وی یادآور می‌شود: از سال 1396 تاکنون تعداد 13 پیوند پانکراس (لوزالمعده) توسط این بیمارستان انجام شده و در زمینه پیوند پوست برای بیمارانی که دچار سوختگی‌های عمیق و وسیع شده‌اند هم به تعداد مورد نیاز پوست پیوندی به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مربوط در طول سال ارسال می‌شود.
همچنین از سال 1390 به بعد اعضای پیوندی که بیمار متقاضی مناسب برای پیوند در شهر مقدس مشهد نداشته باشند هم به بیمارستان نمازی شهر شیراز ارسال می‌شوند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

قالب‌های راست‌چین و فارسی‌سازی شده تم فارست را از کجا تهیه کنیم؟
اگر کمی با فضای طراحی سایت با وردپرس یا راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی با ووکامرس آشنا باشید حتما با مارکت تم فارست آشنا هستید.
ظهور سوپراپلیکیشن‌ها در اکوسیستم پرداخت کشور
دنیای اپلیکیشن‌های امروز، دنیایی فراتر از تک محصول یا تک خدمت بودن است.
چندتکه لباس نوزاد سایز صفر تهیه کنیم؟
خرید لباس نوزاد تقریبا بیشترین زمان را در میان سایر وسایل کودک در هنگام خرید سیسمونی از ما خواهد گرفت چرا که باید بتوانیم درست‌ترین سایز و نوع را برای نوزاد خود انتخاب و تهیه کنیم. ما در این بخش قصد داریم درباره‌ی چگونگی خرید لباس نوزادی و بهترین انواع آن صحبت کنیم.
علی اصغر حاجی بابا ؛ مردی که آتش را در مشت داشت
علی اصغر حاجی بابا پدر صنعت ریخته گری ایران هفته گذشته روی در نقاب خاک کشید اما مسیری که این کارآفرین متعهد به پیشرفت ایران اسلامی، در صنعت کشور گشود تا همیشه در خدمت توسعه و آبادانی کشور خواهد بود.
فروش مکنده نجاری و لوله خرطومی مکنده در فروشگاه اینترنتی چوبینر
در کارگاه‌ها و کارخانجات صنایع چوب هنگام برش، سوراخ‌کاری و عملیاتی از این قبیل براده‌های چوب و گردوغبار در هوا منتشر می‌شود. این گردوغبار و خرده‌های چوب منتشرشده منجر به آلودگی هوا، کثیف شدن محیط، مشکلات تنفسی و جسمی می‌گردند، برای حل این مشکل باید از دستگاه مکنده استفاده کرد که با اتصال به سایر دستگاه‌ها و ماشین‌آلات برش دهنده یا سوراخ‌کاری تمام گردوغبار را جمع‌آوری می‌کند که محیط و افراد حاضر در کارگاه دچار مشکل نشوند.
آشنایی با تحصیل در فرانسه
در متن زیر به بررسی اعزام دانشجو به فرانسه، تحصیل دندانپزشکی در فرانسه، تحصیل داروسازی در فرانسه پرداخته ایم.با ما همراه باشید.
خرید آنلاین از افق کوروش آغاز شد
با راه‌اندازی خرید آنلاین افق کوروش، مشتریان می‌توانند با مراجعه به اپلیکیشن یا وب‌سایت اُکالا، سفارش خود را به صورت اینترنتی ثبت کنند و در کمتر از یک ساعت و از نزدیک‌ترین شعبه افق کوروش محله خود، درب منزل تحویل بگیرند.
سرآسیایی: تابع تصمیمات باشگاه هستیم- صدور چک‌های بازیکنان مسایل زیادی را روشن کرد
سرمربی تیم فوتبال شهرخودرو خراسان گفت با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی تمرینات‌ تیمش را ادامه می‌دهد.
پارگی رباط صلیبی انصاری تایید شد- مدافع پرسپولیس ۶ ماه دور از میادین
پزشک پرسپولیس از دوری ۶ ماهه محمد انصاری از فوتبال به دلیل پارگی رباط صلیبی خبر داد.
سعادتمند: قصد فروش هیچ بازیکنی را نداریم- سند مرغوبکار به مرحله نهایی رسیده
مدیرعامل استقلال می گوید برای فصل آینده قصد فروش هیچ بازیکنی را ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

این ۸ غذا را نخورید تا همواره جوان بمانید!
در این مطلب به هشت ماده غذایی اشاره خواهیم کرد که باید برای جلوگیری از پیری زودرس و ابتلا به بیماری، از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
ˮتناقض‌های آشکارˮ در آمار صعود به دماوند و درآمدهای فدراسیون کوهنوردی
فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در حالی برای اولین بار آمار و ارقام صعودها و درآمدهای حاصل شده از این صعودها به قله دماوند را اعلام کرده است که در این موارد ابهامات و تناقضات فراوانی دیده می‌شود.
کدام داروها از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شدند؟
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: اقلامی که از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شده‌اند، عمدتاً شامل مکمل‌ها و داروهای بدون نسخه (OTC) هستند.
تحلیل اجرای آزمایشی طرح ترافیک پایتخت از شنبه- بازنگری در اجرای طرح در صورت گسترش کرونا
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران از افزایش مراجعات و بستری‌های کرونایی در تهران خبر داد و در عین حال گفت: از امروز (شنبه) برنامه فاز آزمایشی طرح ترافیک اجرا خواهد شد اما این موضوع حتماً مورد تحلیل قرار خواهد گرفت و اگر استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی مشکلاتی در زمینه گسترش بیماری به وجود آورد، طبیعتاً با تصویب ستاد ملی کرونا، ممکن است درباره بازنگری آن تصمیماتی جدیدی اتخاذ شود.
ارز واردات کامیون‌های دست دوم را خرج تولید در شرکت‌های داخلی کنید
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، در شرایط تحریمی و کمبود منابع ارزی کشور، اختصاص ارز برای واردات کامیون‌های دست دوم چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ لذا بهتر است این هزینه صرف تامین نیازهای شرکت‌های دولتی و خصوصی داخلی که زیرساخت تولید اتوبوس‌های برقی در آن‌ها فراهم است شود تا علاوه براینکه بر کاهش آلودگی هوا کمک شود، شرکت‌های خودروساز داخلی هم بهره‌مند شوند.
روغن نباید با فرآیند کالاهای اساسی وارد شود
حذف یارانه‌ها تا چه حدی جدی است؟
آخرین قیمت کولرهای آبی در بازار+جدول
نشست اوپک پلاس برای توافق نفتی جدید
نتایج قرعه کشی ایران خودرو اعلام شد
«میزان ظرفیت و نسبت سفارش به ظرفیت» طرح فروش فوق‌العاده ایران خودرو+جدول
ملخ تهدیدی برای امنیت غذایی ایران
تشکر مدیرعامل گروه صنعتی سدید از رئیس قوه قضائیه
شاخص بورس رکورد تاریخی خود را شکست
هشدار ایران‌خودرو به منتخبان قرعه‌کشی