منتصریه؛ نخستین بیمارستان متمرکز پیوند اعضا در کشور

10:36 ۸۱ روز و ۱۲ ساعت پیش قدس 395 0
منتصریه؛ نخستین بیمارستان متمرکز پیوند اعضا در کشور

مدیر نظارت بر موقوفات آستان قدس رضوی معتقد است بیمارستان منتصریه عملاً از کارکرد خارج شده بود و در آستانه خرابی قرار داشت اما به همت آستان قدس رضوی بازسازی و احیا شد و هم ‌اکنون به عنوان نخستین بیمارستان متمرکز پیوند اعضا در کشور در خدمت نظام سلامت قرار دارد.

قدس

محمدحسین مروج کاشانی/  مدیر نظارت بر موقوفات آستان قدس رضوی معتقد است بیمارستان منتصریه عملاً از کارکرد خارج شده بود و در آستانه خرابی قرار داشت اما به همت آستان قدس رضوی بازسازی و احیا شد و هم ‌اکنون به عنوان نخستین بیمارستان متمرکز پیوند اعضا در کشور در خدمت نظام سلامت قرار دارد.
غلامرضا پرنده می‌گوید: بیمارستان منتصریه در زمانی که بیش از 80 سال از ساخت آن می‌گذشت و در معرض خرابی و انهدام بود و تقریباً از حیّز انتفاع هم خارج شده بود به دستور تولیت فقید آستان قدس رضوی ساختمان قدیمی آن تخریب شد و با هزینه آستان قدس رضوی که از محل موقوفات مطلقه تأمین شده بود کاملاً مورد بازسازی قرار گرفت و موقوفات بیمارستان به آستان قدس رضوی بدهکار شد که از درآمد هر ساله رقبات وقفی، این بدهی تهاتر و امسال ان‌شاءالله این تهاتر به صفر خواهد رسید.
مدیر نظارت بر موقوفات آستان قدس رضوی درباره تاریخچه این بیمارستان می‌افزاید: مرحومه مغفوره بانو احترام‌السلطنه قهرمان، ملقب به رابعه خانم قهرمان همسر مرحوم حاجی محمدحسن میرزای منتصرالملک، از محل فروش مزرعه مستعلی و مزرعه فتح‌آباد، قطعه زمینی به مساحت 3هزار و 500 ذرع که عرصه فعلی بیمارستان منتصریه مشهد است خریداری و در سال 1297 شمسی بیمارستانی به نام منتصریه احداث، تجهیز و راه‌اندازی می‌کند، بنابراین سابقه فعالیت این بیمارستان به بیش از 100 سال می‌رسد که با این وصف در شمار بیمارستان‌های قدیمی مشهد قرار می‌گیرد .
وی درباره چگونگی وقف این بیمارستان هم اظهار می‌دارد: مرحوم حاجی محمدحسن میرزای منتصرالملک مزارع همت‌آباد، جعفرآباد، مستعلی، فتح‌آباد و مزارع دیگر را به همسرش مرحومه مغفوره بانو رابعه قهرمان صلح می‌کند و از او می‌خواهد که با فروش بعضی از مزارع، زمینی در مشهد برای بیمارستان خریداری و وقف کند، از همین رو بانو احترام‌السلطنه قهرمان هم به وصیت همسرش عمل می‌کند و با فروش مزرعه مستعلی و فتح‌آباد زمینی خریداری و به منظور ساخت بیمارستان وقف می‌کند و در سال 1297 شمسی بیمارستان منتصریه را احداث و پس از تجهیز، آن را وقف می‌کند و سایر مزارع را در سال‌های 1311، 1313 و 1323 شمسی در سه فقره وقف‌نامه تنظیمی، وقف بر مصارف بیمارستان مزبور می‌کند.
بیمارستان رکورددار پیوند اعضا مدیر بیمارستان منتصریه مشهد هم از این بیمارستان به عنوان نخستین بیمارستان متمرکز پیوند اعضا در کشور یاد می‌کند و می‌گوید: این بیمارستان به عنوان مرکز دیالیز و پیوند اعضا شناخته شده است و بزرگ‌ترین مرکز دیالیز دولتی در استان خراسان رضوی بوده و از نظر پیوند اعضا هم تنها بیمارستان پیوند اعضا در منطقه شمال شرق کشور به شمار می‌رود.
حسین غنچه می‌گوید: پیوندهایی که در این بیمارستان انجام می‌شود در زمینه پیوند کبد، کلیه و مغز استخوان بوده و در کنار این موارد فعالیت مربوط به پیوند قلب و پیوند قرنیه چشم و پیوند پوست هم که در سایر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انجام می‌شود در این بیمارستان صورت می‌گیرد.
وی در زمینه تعداد پیوند اعضای مختلف که در طول سال در این بیمارستان انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در طول سال حدود 120 پیوند کلیه، 80 پیوند کبد و 50 پیوند مغز استخوان در بیمارستان منتصریه انجام می‌شود، ضمن اینکه در کنار این موضوع در زمینه پیوند قلب هم حدود 70 مورد عمل پیوند با همکاری این بیمارستان برای ارسال قلب پیوندی به بیمارستان امام رضا(ع) انجام می‌شود که در مجموع می‌توان از این بیمارستان به عنوان رکورددار پیوند اعضا یاد کرد.
وی یادآور می‌شود: از سال 1396 تاکنون تعداد 13 پیوند پانکراس (لوزالمعده) توسط این بیمارستان انجام شده و در زمینه پیوند پوست برای بیمارانی که دچار سوختگی‌های عمیق و وسیع شده‌اند هم به تعداد مورد نیاز پوست پیوندی به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مربوط در طول سال ارسال می‌شود.
همچنین از سال 1390 به بعد اعضای پیوندی که بیمار متقاضی مناسب برای پیوند در شهر مقدس مشهد نداشته باشند هم به بیمارستان نمازی شهر شیراز ارسال می‌شوند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد کلان
اقتصاد کلان

آخرین اخبار

انصراف سوئیس از میزبانی دوچرخه سواری قهرمانی جهان بخاطر کرونا
سوئیس از میزبانی مسابقات دوچرخه سواری جاده قهرمانی جهان انصراف داد.
مهلت ٣٠ روزه فیفا به پرسپولیس برای پرداخت بدهی برانکو- جریمه سنگین ۱۲۷ هزار دلاری اضافه شد
کمیته انضباطی فیفا با ارسال نامه‌ای به باشگاه پرسپولیس ٣٠ روز فرصت داد تا مطالبات سرمربی سابق خود و دستیارانش را بپردازد در غیر این صورت با محرومیت از نقل‌وانتقالات مواجه خواهد شد.
محرومان هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال
اسامی محرومان هفته بیست و نهم لیگ برتر فصل ۹۹-۹۸ اعلام شد.
آدام همتی با پارس جنوبی فسخ کرد
مهاجم سابق پرسپولیس قرار داد خود را با باشگاه پارس جنوبی جم فسخ کرد.
سعادتمند: با دو بازیکن دیگر تمدید می کنیم- قرارداد دیاباته محرمانه است
مدیرعامل استقلال می گوید از طریق مراجع قضایی به دنبال مسببان انتشار قرارداد دیاباته است.
تظاهرات زنان علیه اقدامات نیروهای امنیتی در بلاروس
گروهی از زنان در مینسک تظاهراتی را برگزار و نسبت به اقدامات نیروهای امنیتی در سرکوب معترضان اعتراض کردند.
تماس تلفنی ماکرون و پوتین درباره لبنان و بلاروس
رئیس‌جمهوری روسیه و همتای فرانسوی‌اش امروز، چهارشنبه در تماس تلفنی به بررسی وضعیت لبنان و بلاروس پرداخته و بر کمک‌های مسکو و پاریس به بیروت تمرکز کردند.
فردا لبنان شاهد جلسه سرنوشت‌ساز پارلمان است
فردا (پنج‌شنبه) قرار است پارلمان لبنان درباره انحلال خود و برگزاری انتخابات زودهنگام تصمیم‌گیری کند.
اسد: جنگ جلوی انجام وظایف ما را نمی‌گیرد- قانون ˮسزارˮ عنوان مرحله جدید از تنش علیه منطقه است
بشار اسد تاکید کرد: جنگ هرگز ما را از انجام وظیفه‌مان بازنخواهد داشت و قدرت ملت‌ها در سازگاری با شرایط و به خدمت گرفتن آن در جهت در منافعشان است.
اسرائیل مدعی حمله سایبری به سیستم‌های صنایع نظامی‌اش شد
مقامات اسرائیل امروز، چهارشنبه ادعا کردند، یک حمله سایبری که تاسیسات صنایع نظامی پیشرو این رژیم را هدف گرفته بود، ناکام گذاشته‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

راست و دروغ ترامپ درباره ایران
منظور از کلمه ایران در جملات ترامپ چندان روشن نیست. منظورش حکومت است یا اکثریت مردم یا گروه‌های سیاسی و ...؟ چون هیچ ‌کدام از اینها موضع یکسانی در این باره ندارند.
ایرانی‌ها در پساکرونا می‌توانند قهرمان آسیا شوند؟
چهار نماینده ایران باید در اواخر شهریور در آسیا به میدان بروند و قطعا وضعیت این تیم‌ها نسبت به قبل از کرونا متفاوت است و چه بسا بتوانند سرنوشت بهتری را در این وضعیت برای خود رقم بزنند.
پافشاری ترامپ بر ادعای احمقانه خود!
رئیس جمهور آمریکا بار دیگر ادعای غیر مستند مصونیت کودکان در برابر ابتلا به ویروس کرونا را مطرح کرد.
استراماچونی تصمیمش را گرفت؟
باشگاه سالرنیتانا ایتالیا از سری B ایتالیا، آندره‌آ استراماچونی را به عنوان یکی از گزینه‌های سرمربیگری این تیم در نظر دارد.
واکنش آلمان به تأیید واکسن کرونای روسیه
آلمان روز سه‌شنبه در برابر واکسن ساخت روسیه برای درمان بیماری «کووید-۱۹» موضع منفی گرفت و کیفیت آن را زیر سوال برد.
فروش سهام عدالت با نوسانات فعلی بازار بورس توصیه نمی‌شود
رکود بی سابقه انگلیس دوباره طلا را گران کرد- بازگشت به کانال 1900 دلار
قیمت فروش هر متر مربع آپارتمان در تهران به 18.8 میلیون تومان رسید
قیمت روز انواع ماژیک و مارکر+جدول
متوسط قیمت یک متر زمین در تهران چقدر است؟
وضعیت روز شرکت‌‌های بورسی سهام عدالت در 22 مرداد 99
شمار کشته‌شدگان بیروت به 170 نفر رسید
تحویل دنا پلاس توربو اتوماتیک به مشتریان ایران خودرو
قیمت روز موتورسیکلت در 22 مرداد 99
نحوه دریافت کارت خرید کالا