رشد اقتصادی ایران در اثر کرونا ممکن است به ۱۷- درصد برسد

09:03 ۱۴ روز و ۸ ساعت پیش قدس 180 0
رشد اقتصادی ایران در اثر کرونا ممکن است به ۱۷- درصد برسد

نتایج یک پژوهش با در نظر گرفتن اثرات شیوع بیماری کووید-۱۹ در ایران نشان می‌دهد که تولید با فرض ثبات سایر شرایط در بهترین سناریو دارای رشدی معادل ۴.۱۷- درصد خواهد بود. در بدترین سناریو رشد می‌تواند تا ۱۷.۵- درصد کاهش یابد.

قدس

قدس آنلاین : به گزارش ایسنا،  از روزهای آخر سال ۲۰۱۹ که خبر پدیدار شدن ویروس کرونا در چین به گوش همگان رسید، تاکنون که شیوع گسترده و سریع آن موجب پدید آمدن پاندمی کووید-۱۹ شده است،این ویروس شمار زیادی از مردم کشورهای مختلف را مبتلا کرده و تعداد زیادی را نیز به کام مرگ کشانده است.
پس از آن که این بیماری به یک پاندمی تبدیل شد و بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای غربی درگیر آن شدند، اقتصاد جهانی دچار رکود بزرگی شده است. عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی در پژوهشی با عنوان تاثیر پاندمی کرونا بر پیش‌بینی رشد تولید ملی سال ۱۳۹۹ این موضوع را بررسی کرده است.
در بخشی این مقاله که توسط سید محمد موسی مطلبی نوشته شده است، آمده است:« این مقاله برای دستیابی به هدف خود، اندازه گیری آثار شیوع کووید-۱۹ بر تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی کشور، از روش تحلیلی با به کارگیری سناریو استفاده می‌کند بنابراین در آغاز به دلیل نبود داده‌های آماری مناسب، آثار کووید-۱۹ را با استفاده از منابع موجود در مقالات و گزارش‌های پژوهشی، نشریه‌ها، خبرگزاری‌ها و گفت‌وگوهای صاحب‌نظران و مجریان تحلیل می‌کند. پس از آن بر اساس چهار سناریوی با احتمال بالاتر از سناریوهایی که مکنزی طراحی کرده، به میزان تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی متاثر از کووید-۱۹ در هر سناریو می‌پردازد.
نویسنده این مقاله پس از بیان پیشینه پژوهش و آثار اقتصادی کووید-۱۹ بر اقتصاد جهانی، تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی در ایران پیش از پاندمی کووید-۱۹ را ذکر کرده است.
مطلبی می‌گوید:« اتاق ایران، شاخص مدیران خرید(شامخ) در اسفند ۱۳۹۸ را ۳۱.۳۹ واحد اعلام کرد. این شاخص نسبت به بهمن ۹۸ بالغ بر ۱۶.۲۳ واحد معادل ۱۵.۷ درصد افت کرده است که از دورنمای رکود اقتصادی از نظر فعالان اقتصادی حکایت دارد.  همچنین در اسفند ماه از میان همه‌ی مولفه‌های اثرگذار شامخ، زیرشاخص انتظارات تولید در ماه آینده به کمترین مقدار رسیده است که از وخامت دورنمای تولید در فروردین ۹۹ حکایت دارد.»
در بخش دیگری از این مقاله آمده است:« پاندمی کووید-۱۹، اقتصاد را هم با شوک طرف عرضه و هم شوک طرف تقاضا مواجه کرده است. کاهش عرضه نیروی کار و تامین مواد اولیه تولید از یک سو باعث کاهش تولید شده و از سوی دیگر موجب کاهش تقاضا می‌شود. تعطیلی کسب‌وکارها، تعدیل نیروی کار و در نتیجه کاهش درآمد خانوار را در پی دارد که کاهش تقاضا را به همراه می آورد. همچنین عدم اطمینان نسبت به آینده موجب پس‌انداز بیشتر و در نتیجه کاهش بیشتر مصرف و در نهایت کاهش تقاضا می‌شود.»
نویسنده این مقاله پس از بررسی مباحثی در حوزه اقتصاد کلان، تجارت داخلی و خارجی، درآمد ارزی، بازارهای مالی به بیان مطالبی درباره بخش‌های اقتصادی متاثر از پاندمی کووید-۱۹ پرداخته است.
در این پژوهش بیان شده است:« پیش‌بینی مدیریت سلامت و اقتصاد در شرایط کرونا بستگی به این دارد که ویروس چگونه گسترش می‌یابد و جامعه چگونه به شیوع آن پاسخ می‌دهد و مداخلات در حوزه سلامت و اقتصاد، چه قدر کارآمد و به هنگام است. برای بررسی بهتر این که چه باید کرد، سناریوهایی که مکنزی طراحی کرده است را به کار می‌بریم. در این سناریوها، دو محور عدم قطعیت ویروس و پاسخ سلامت عمومی به آن و اثرگذاری پاسخ عمومی از یکسو و اثرات انعکاسی و پاسخ سیاستی اقتصادی و اثرگذاری سیاست اقتصادی دولتی از دیگر سو،۹  سناریو را به دست می‌دهد.
در این پژوهش نتایج برآورد تولید ناخالص داخلی سال ۱۳۹۹ ناشی از کووید-۱۹ در چهار سناریو در جدول زیر ارائه شده است. در این روش باید دقت شود که سایر عوامل موثر بر تولید ناخالص ملی در نظر گرفته نشده است. به این معنی که عوامل شتاب‌دهنده رشد مانند بهره‌وری، سرمایه‌گذاری، نوآوری و ... یا عوامل مانع رشد مانند تحریم‌ها  و... در این روند محاسبه نشده است.
این محقق در بخش پایانی مقاله خود توصیه‌های سیاستی را نیز بیان کرده است.
این پژوهش در دومین ویژه‌نامه کرونای فصلنامه ارزیابی تاثیرات اجتماعی منتشر شده است.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

بازدید سرپرست وزیر صنعت معدن و تجارت از کارخانه‌جات گروه صنعتی میهن
سرپرست وزیر صنعت معدن و تجارت از کارخانجات گروه صنعتی میهن از جمله "شهرلبنیات" میهن که دومین سایت بزرگ و مدرن تولید لبنیات در خاورمیانه است ضمن اشاره به این نکته که گروه صنعتی میهن، موجب افتخار صنعت کشور است در جمع خبرنگاران به بیان نکاتی در عرصه تولید و صنعت کشور پرداخت.
مزایای کفپوش و دیوارپوش های پی‌وی‌سی
کفپوش و دیوارپوش هر دو از پرمصرف‌ترین محصولات در دکوراسیون داخلی به شمار می‌روند. این دو محصول را در محل‌های مختلفی می‌توان نصب کرد و محدودیت خاصی برای آنها در نظر گرفته نشده.
یادگیری زبان انگلیسی در کوتاه‌ترین زمان ممکن
اینکه با توجه به محدودیت‌های خود برای یادگیری زبان انگلیسی، به دنبال روش‌های سریع و کوتاه‌ترین زمان ممکن باشید چیز بدی نیست؛ اما آیا کوتاه‌ترین زمان ممکن یعنی که هر روشی که چنین ادعایی داشت انتخاب کنیم.
خرید اینترنتی از فروشگاه‌ها  با  ارسال سراسری در شیپور رسما رونمایی شد
رضا اربابیان، مدیرعامل شیپور از رونمایی رسمی قابلیت "خرید امن" از هزاران فروشگاه  با امکان ارسال سراسری  محصول به محل مورد نظر کاربران شیپور خبر داد.
رایج‌ترین مشکلات گوشی موبایل را بشناسید + راه‌حل رفع
مشکلات گوشی موبایل متفاوت می‌باشد و کاربران گوشی‌های موبایل ممکن است بنا به دلایل گوناگونی با مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بسیاری مواجه شوند.
چطور در عرضِ ۲۰‌دقیقه به خودآگاهی برسیم؟
خودآگاهی یک ویژگیِ شخصیتی است که برای موفقیت بسیار ضروری است. نوشتنِ خاطراتِ روزانه چطور به خودآگاهی کمک می‌کند؟
مهدی مبینی: حسین رسولی پیگر ازدواج در بلاروس است- سه هفته دیگر برمی‌گردد
سرپرست فدراسیون دوومیدانی گفت: حسین رسولی پیگیر کارهای ازدواج خود در بلاروس است و تا سه هفته آینده به کشور برمی‌گردد.
سوارس بلاخره بهبود یافت
مهاجم بارسا پس از پنج ماه آسیب دیدگی اش به طور کامل بهبود یافت.
دی لیخت قصد ندارد یوونتوس را ترک کند
مدافع هلندی می‌خواهد حداقل تا پایان قراردادش در یوونتوس بماند.
عکس روز- بی‌نهایت
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

پر بازدید ترین اخبار امروز

این ۸ غذا را نخورید تا همواره جوان بمانید!
در این مطلب به هشت ماده غذایی اشاره خواهیم کرد که باید برای جلوگیری از پیری زودرس و ابتلا به بیماری، از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
ˮتناقض‌های آشکارˮ در آمار صعود به دماوند و درآمدهای فدراسیون کوهنوردی
فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در حالی برای اولین بار آمار و ارقام صعودها و درآمدهای حاصل شده از این صعودها به قله دماوند را اعلام کرده است که در این موارد ابهامات و تناقضات فراوانی دیده می‌شود.
کدام داروها از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شدند؟
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: اقلامی که از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شده‌اند، عمدتاً شامل مکمل‌ها و داروهای بدون نسخه (OTC) هستند.
تحلیل اجرای آزمایشی طرح ترافیک پایتخت از شنبه- بازنگری در اجرای طرح در صورت گسترش کرونا
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران از افزایش مراجعات و بستری‌های کرونایی در تهران خبر داد و در عین حال گفت: از امروز (شنبه) برنامه فاز آزمایشی طرح ترافیک اجرا خواهد شد اما این موضوع حتماً مورد تحلیل قرار خواهد گرفت و اگر استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی مشکلاتی در زمینه گسترش بیماری به وجود آورد، طبیعتاً با تصویب ستاد ملی کرونا، ممکن است درباره بازنگری آن تصمیماتی جدیدی اتخاذ شود.
ارز واردات کامیون‌های دست دوم را خرج تولید در شرکت‌های داخلی کنید
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، در شرایط تحریمی و کمبود منابع ارزی کشور، اختصاص ارز برای واردات کامیون‌های دست دوم چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ لذا بهتر است این هزینه صرف تامین نیازهای شرکت‌های دولتی و خصوصی داخلی که زیرساخت تولید اتوبوس‌های برقی در آن‌ها فراهم است شود تا علاوه براینکه بر کاهش آلودگی هوا کمک شود، شرکت‌های خودروساز داخلی هم بهره‌مند شوند.
روغن نباید با فرآیند کالاهای اساسی وارد شود
حذف یارانه‌ها تا چه حدی جدی است؟
آخرین قیمت کولرهای آبی در بازار+جدول
نشست اوپک پلاس برای توافق نفتی جدید
نتایج قرعه کشی ایران خودرو اعلام شد
«میزان ظرفیت و نسبت سفارش به ظرفیت» طرح فروش فوق‌العاده ایران خودرو+جدول
ملخ تهدیدی برای امنیت غذایی ایران
تشکر مدیرعامل گروه صنعتی سدید از رئیس قوه قضائیه
شاخص بورس رکورد تاریخی خود را شکست
هشدار ایران‌خودرو به منتخبان قرعه‌کشی